steniatko same doma

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

steniatko same doma

Poslaťod EjO » 9. Jan 2008, 22:04

vie mi niekto poradit ake najmladsie steniatko mozem nechat same doma aby sa netrapilo ? ide o 8 hodin kazdy den ked som v praci .... chcem si kupit Jack Russel teriera... s pohybom by nemal problem len to ze akeho stareho psika si kupit aby to zniesol .... ma s tym niekto skusenosti konkretne s tymto plemenom ? Dakujem za odpoved.

ps: prosim len mi nevravte ze si ho radsej kupit nemam lebo si ho nekupim aj ked po nom strasne tuzim. radsej ziadny ako utrapeny
EjO
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 9. Jan 2008, 21:24
Bydlisko: Kosice

Poslaťod Van » 9. Jan 2008, 22:54

ak si kuspis steniatko, kazde budes musiet naucit na cistotu a ziadne steniatko nevydrzi 8 hodin od zaciatku...to myslim vies...takze kazde bude robit mlacky a ako dlho, zalezi na tom ako sa mu budes venovat v case, ked doma budes. Ale netreba zabudat, ze mocovy zvierac (alebo ako sa tomu hovori) dokaze plne ovladat az okolo pol roka. dovtedy sa moze naucit pytat von, no jednoducho aj keby chcelo, neudrzi moc, ak mu to vencenie neumoznis ked bude potrebovat a 8 hodin to urcite zopar mesiacov nebude...
Cize ak chces psika, ktori uz nebude doma spinit, kym ty budes prec, hladaj psika starsieho od pol roka...tiez ale zalezi od toho, ako bude na cistotu nauceny a ci ho nebudes musiet preucat...v kazdom pripade, pol rocny psik by mohol (nie mal, lebo je to individualne) uz tych 8 hodin vydrzat. Pokial ide o demolaciu bytu vyplyvajucu z nudenia...hovori sa, ze male plemena maju viac energie pocas celeho dna ako velke, obzvlast terieri...a tam patri aj to tebou spominane plemeno...takze to bude chciet riadne vybehanie pred odchodom do prace a riadne po prichode z prace...ak mu doprajes nejake hracky na zabavenie sa a dostatok pohybu pred tvojim odchodom, malo byt to byt v poriadku. Ale toto nie je podla mna az tak zalezitost veku, ako skor pristupu majitela k psikovi.
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Re: steniatko same doma

Poslaťod M@co » 10. Jan 2008, 0:19

EjO píše:ps: prosim len mi nevravte ze si ho radsej kupit nemam lebo si ho nekupim aj ked po nom strasne tuzim. radsej ziadny ako utrapeny
pozri si v biblii príbeh ako kráľ Šalamúm rozsúdil 2 ženy sporiace sa o dieťa. Nakoniec ho dostala tá, ktorá sa ho pre jeho dobro dokázala vzdať :idea:
Obrázok užívateľa
M@co
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 15. Dec 2007, 0:20

Poslaťod lucik » 10. Jan 2008, 7:26

EjO: pri zhanani psika som mala ten isty problem - nemohla som si vziat male steniatko, pretoze by som ho nedokazala vypiplat, proste praca mi to nedovolovala.. tak som zhanala steniatko medzi 6 a 9 mesiacov. dala som si inzerat, ze kupim steniatko labradora 6 az 9 mesacne, ktore uz ma zakladne hygienicke navyky a je chovane v byte, a... podarilo sa! mam uzasnu fenulu, ktora v zivote nic nerozkusala, nikdy sa v byte nepocikala ani nevykadila..

takze ak mas cas venovat sa tomu stenku pred a po praci, odporucam tento sposob a drzim palce!
Obrázok užívateľa
lucik
 
Príspevky: 172
Registrovaný: 22. Mar 2006, 15:29
Bydlisko: Piestany

Poslaťod ...repr^zent » 10. Jan 2008, 8:24

Van píše:riadne vybehanie pred odchodom do prace a riadne po prichode z prace...ak mu doprajes nejake hracky na zabavenie sa a dostatok pohybu pred tvojim odchodom, malo byt to byt v poriadku. Ale toto nie je podla mna az tak zalezitost veku, ako skor pristupu majitela k psikovi.
Suhlasim.

Pokial sa zmieris s tymi mlackami a riadne ho utahas pred odchodom do prace, aby tvoju nepritomnost prespal, tak nevidim problem. Aj maly psik sa rychlo nauci curat na urcite miesto, ktore mu vyhradis.
Ono starsi psik je aj urcite riziko zlych navykov a zazitkov, ktore ti predavajuci moze zatajit... :!:
A pripravis sa hlavne o vsetky prve uspechy, aj prusery tvojho steniatka. Je to asi najkrajsi vek. Polrocny psik uz tak "nelame", ako chlpate klbko.
Ak sa na steniatko naozaj pripravis, myslim vedomostne, lebo Jack Russel je maly diabol a venujes mu maximum casu po prichode domov, tak trpiet urcite nebude. Velmi rychlo si na vas denny rezim zvykne. :wink:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lada » 10. Jan 2008, 20:11

Ahoj EjO. Ja som pred rokom tiež riešila tento istý problém. Určite je dobre, že sa nad týmto zamýšľaš. Či to šteniatko vydrží...Je to skôr o tom ,čoho všetkého sa dokážeš pre psíka zriecť aby si s ním mohol byť čo najdlhšie.
Keďže moja túžba mať psíka vo mne vrela už veľmi dlho nakoniec zvíťazila.
Vieš uvažovala som nad tým, že keby som mala to tak brať ako si popisoval, tak by som mohla mať psíka až na dôchodku, aby som sa mu mohla venovať . Začiatky boli z odlúčenia ťažké ale myslím, že skôr z mojej strany.A čo sa týka tej čistotnosti, tak je úplne normálne, že šteniatko stále ciká a kaká. Keď som prišla z roboty, tak som to umývala hodinu. Mala vyhradené miesto,kde bola počas mojej neprítomnosti(predelenú izbu), na drevenú podlahu som dala kus linolea a handry, kde si zvykla urobiť potrebu. Tak to trvalo asi tri mesiace a postupne ubúdali mláčky a hovienka. Ináč som zmenila aj zamestnanie a bydlisko len aby som bola skôr doma. Ináč JRT je skutočne živé plemeno, skús sa spojiť s chs čo ho vlastnia ako to vypadá u nich.
Lada
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

Poslaťod ...repr^zent » 10. Jan 2008, 23:50

Presne. Predelena izba, len 20cm doska, aby videlo do stale otvorenej spalne, koli kobercu. Chodba - dlazba - noviny. Najvacsia sranda bola, ze ked sa uz naucil von, tak dosku mohol davno prekrocit, ale do spalne neliezol. Aj ked som ju potom dal prec, tak asi tyzden presviedcania, ze v pohode moze.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 11. Jan 2008, 11:00

... sa tu zaoberate cikanim a nicenim veci, nikto nespomenul PSYCHIKU psa ! Kde su Vase priority, priatelia ? Kazdy pes (bezohladu na vek) ponechany od prveho dna osamote 8 hodin, trpiet bude a nie len to - plynu z toho dosledky do buducna pre vasho psa a aj pre vas: Pes vynaty zo znameho prostredia (stena navyse od matky a surodencov) potrebuje na adaptaciu v novom CAS straveny v pritomnosti novej ´svorky´, potrebuje sa s novou situaciu vyrovnat, potrebuje citit, ze ho ´svorka´prijala a to sa mu osamotenemu nepodari ! V socializacii stenata je klucovy kazdy tyzden. Je na mieste vybrat si na uplnom zaciatku minim 2 tyzdne dovolenku a so svojim psom BYT. Na zivotny styl cloveka zviera privykat postupne.

.. a k tomu ´utahaniu stenata a naslednemu prespaniu´: nic take nie je mozne od stenata ocakavat, pretoze jeho cyklus aktivita/spanok je celkom odlisny, nez u psa dospeleho.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Kaca » 11. Jan 2008, 13:06

suhlas s oregankou. Ked si aspon na zaciatku nemozes pre stena (ale aj starsieho psika) majst cas, radsej si ho nekupuj. Naco je pes cloveku, ktory nanho nema cas? 8 hodin je pre stena strasne vela, nevydrzi. A nebude chapat, preco je samo...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Silwuska » 11. Jan 2008, 14:21

Kaca...ja si zas nemyslim ze to je az tak strasne vela...ja som sa k mojmu dostala ked mal 4 mesiace...bola som s nim doma 4 dni + víkend a ked mal byt potom sam, tak dostal hracku, plnu mysku a ziadne psychicke poruchy sa na nom nepreukazali...avsak clovek musi vediet aj tak nejak odhadnut ci uz je ten psik pripraveny po tyzdny ci troch dnoch...+treba ho aj troska privykať a nie ho stale vlacit na rukach a ked pipne tak za nim bezat...
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

Poslaťod Kaca » 11. Jan 2008, 14:43

Silwuska,

ok, ale ma na takyto odhad clovek, ktory, zda sa, este psa nemal? A rovno teriera?... ?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Silwuska » 11. Jan 2008, 14:53

Mozno nema...ale ak je rozumny tak sa spyta...napriklad ak za tyzden napise ze stena knuci a zavyja ked ide len na zachod, tak este nieje pripravene...

Myslela som tym ze je prehnane hned niekomu tvrdit aby nemal psa iba koli tomu, ze sa nehodla vzdat prace (keby nemohol mat dovolenku napriklad)...v takom pripade je vhodne ci pockat na nejake sviatky pred, alebo po vykende...
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

Poslaťod Kaca » 11. Jan 2008, 15:10

asi som sa nevyjadrila dobre, ale tak to bolo myslene. Pokial sa mu nemoze venovat, nema si ho brat. Ked bude prilezitost, potom.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 325
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Silwuska » 11. Jan 2008, 15:16

kaca...jasne pohoda, hlavne ze sa dohodneme :wink:

EJo...takze bud si zober dovolenku, alebo pockaj na nejaky predlzeny vykend ..drzim ti palce...jack russelovia su uchvatny...a o ktoreho mas zaujem...hladkeho, alebo strapacika??
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

Poslaťod ...repr^zent » 11. Jan 2008, 18:52

oreganka píše:... sa tu zaoberate cikanim a nicenim veci, nikto nespomenul PSYCHIKU psa !

.. a k tomu ´utahaniu stenata a naslednemu prespaniu´: nic take nie je mozne od stenata ocakavat, pretoze jeho cyklus aktivita/spanok je celkom odlisny, nez u psa dospeleho.

oreganka.
Myslim, ze tu bolo dost dorazne spominane, ze steniatku treba venovat maximum casu pocas pritomnosti. A nebolo to myslene len koli niceniu nejakeho bytoveho inventara... Ono 8 tyzdnove stena toho ani moc neznici... Takze o psychike sa bavime v prvom rade.
Ja sa ta pytam sa trochu inac. Je 3r dieta zrele na to, aby sa zrazu ocitlo v neznamom prostredi bez svojej "svorky" (jasle)???
Podla mna urcite nie a napriek tomu takto sokuju ludia svoje vlastne mladata a minimum rodicov sa nad tym pozastavi..
Osobne si myslim, ze psie mlada ma odolnejsiu psychiku, ako ludske a to, ze je to terier vidim skor ako plus, nez nevyhodu. (Kaca)
K schopnosti prezitia v pripade "nehody" rodicov sa hadam ani nemusim vyjadrovat a porovnavat.
Si tu niekedy fakt pripadam ako v klube dokonalych!
Urcite, ze to bude pre steniatko sok, ale to je vzdy. Ja osobne som so svojim hawom bol pol roka doma, to aby niekto nenadobudol vodojem, ze obhajujem sam seba, ale poznam zopar ludi, co na svojho psa odjakziva slusne povedane seru a su to kupodivu pohodovy psi. Urcite to mali v zivote tazsie, ako pripadny Jack EjO, ak bude tak zodpovedy-na, ako zodpovedna bola polozena otazka. Preto som odpovedal, tak ako som odpovedal, ostatne je uz vecou svedomia EjO.
Bavime sa tu o 8 hodinach nepritomnosti, z coho minimalne 50% casu unavene steniatko prespi. Tipujem aj viac, ale nechcem trepat. Ja nemam nejake sialene skusenosti, co sa rezimu steniat tyka, len viem, ze moj krpec ked mal 8 tyzdnov, tak prespal hadam 20 hodin denne. A nebolo to v mojom naruci, dokonca som ani prilis nebol v tej istej izbe. 2 prve dni bol akurat trochu vyplaseny, kde sa to nachadza, inac nic.
Predpokladam, ze EjO neprinesie steniatko domov v nedelu vecer a ze to bude skor vyhra, ako nestastie a utrpenie mat pana-ni s takym pristupom, ako EjO ma. Ja byt psom a mat moznost vyberu, tak si pana s takym pristupom vyberiem!
Uchvatne je zodpovednemu "zodpovedne" poradit, ze radsej nech si stena nekupuje, len koli tomu, ze psikovi mozno mu bude par dni smutno, kym si zvykne a pochopi, ze "mama" sa vzdy vrati.
Chod radsej osvetu robit do parciku tym psickarom, co si vzdy rychlo zacnu merat teplotu s chlpatym teplomerom, ked nahodou ideme s moji krpcom okolo.
Prepac oreganka, vazim si ta, X veci vies lepsie ako ja, ale dnes sme mali asi 3 take zazitky a naozaj si myslim, ze to taka tragedia pre Jacka v pripade EjO nebude a psik by mal dobreho majitela. PEACE

P.S.: Ale mozes mi to kludne vratit. :wink:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron