štekanie

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

štekanie

Poslaťod jarka » 6. Dec 2007, 14:26

Ahojte, nevie mi niekto poradiť? Máme psíka, ktorý je po mame dalmatín, ale otec je neznámy. Má rok a pol. Doteraz to bol bezproblémový milý spoločenský pes. Nedávno začal strašne štekať. Šteká na všetko čo sa vonku pohne, šteká doma pri dverách, keď tam niekoho počuje, šteká do steny, šteká na okno. Proste šteká stále a na všetko, je to veľmi nepríjemné, keď začne štekať na celý byt napr. ráno o piatej. Nevieme ho utíšiť. Nepoznáte nejaký zaručený spôsob? Skúšali sme ho okamžite privolať a milo sme sa k nemu prihovárali, skúšali sme len hlasný povel, ale nič. Dokonca nereaguje už ani na noviny, ktorých sa až do nedávna vždy bál. Prosím poraďte nám, už sme úplne bezmocní. Vonku je priam neudržateľný, celý sa trasie, postaví sa na zadné, keď je na vôdzke a vtedy nepočuje žiaden povel, skúšali sme mu aj chytiť papuľku a držať. Bez výsledku.
Obrázok užívateľa
jarka
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 15. Dec 2006, 17:36
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Jaro » 6. Dec 2007, 14:35

skus hladat dovod pre nic za nic len tak nesteka . jedna z metod je naucit psa stekat na povel . na povel stekaj skus psa rozstekat potom mu daj povel klud alebo aky ty uznas za vhodne a psa odmen . odmena musi prist az vtedy ked pes prestane stekat a musi to byt razny povel . ak si nevies rady skus si pozvat nejakeho odbornika - cvicitela domov . ten ti presne povie co a ako a skor asi aj rozpozna dovody stekania . :wink: a co sa tyka vonkajsieho pohybu asi nemate uz ani odvahu ho pustit na volno co je dost chyba .

ps. bitkou toto spravanie nevyriesite .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod raky » 6. Dec 2007, 14:39

No neviem, mne to pripadá ako príčina strach, treba odstrániť príčinu, nie držaným papuľky, ale ak šteká na dvere, treba s ním isť za dvere, ak na okno, otvoriť okno a ukázať, že sa nemá čoho báť, nerozumiem na stenu, ale môže to byť aj dospievavaním. Ak sa vonku stavá na zadné, nepýta sa na ruky? Ak áno, tak chyba bola už na začiatku a teraz to je tiež prejav strachu. Uvidíš, čo povedia viacerí, neľakol sa veľmi v poslednej dobe?
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 246
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod jarka » 6. Dec 2007, 14:41

Ale áno, púšťame ho, každý večer má výbeh, ale vtedy sa s ním väčšinou cvičí, takže je v stálom pohybe. Problém je doma a keď sme s ním vonku cez deň.
Obrázok užívateľa
jarka
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 15. Dec 2006, 17:36
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 6. Dec 2007, 19:17

Takéto štekanie býva najčastejšie prejavom nudy, strachu a nesamostatnosti psíka, alebo kombináciou. Kým sa nezistí príčina, s riešením sa dá pomôcť ťažko, išlo by len o pokusy a tými sa môže situácia vystupňovať. Ak neviete príčinu odhaliť sami, bolo by najlepšie vyhľadať niekoho osobne.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 6. Dec 2007, 19:23

rea píše:Takéto štekanie býva najčastejšie prejavom nudy, strachu a nesamostatnosti psíka, alebo kombináciou. Kým sa nezistí príčina, s riešením sa dá pomôcť ťažko, išlo by len o pokusy a tými sa môže situácia vystupňovať. Ak neviete príčinu odhaliť sami, bolo by najlepšie vyhľadať niekoho osobne.


Dufam, ze nebudem prilis OT, ked sa ta spytam, ako ist na nesamostatnost? :)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 6. Dec 2007, 20:13

Amaguk píše:
rea píše:Takéto štekanie býva najčastejšie prejavom nudy, strachu a nesamostatnosti psíka, alebo kombináciou. Kým sa nezistí príčina, s riešením sa dá pomôcť ťažko, išlo by len o pokusy a tými sa môže situácia vystupňovať. Ak neviete príčinu odhaliť sami, bolo by najlepšie vyhľadať niekoho osobne.


Dufam, ze nebudem prilis OT, ked sa ta spytam, ako ist na nesamostatnost? :)


Záleží na veku psa, temperamente a povahe a na tom, či problému predchádzaš, alebo už nejaký riešiš. Skús si všimnúť, akí ľudia mávajú nesamostatných psov. Veľmi často na psovi majú ruky nepretržite a hladia ich, sú vo výčitkách svedomia, ak sa psíkovi nemôžu venovať, alebo odchádzajú z domu a nechávajú ho tam, lúčia sa, po príchode vítajú a hneď medzi dverami sa otáčajú a idú so psíkom von. Akonáhle sa pes dožaduje pozornosti, venujú mu ju. Často nepodporujú kontakt s druhými psami a ľuďmi, nevedia vymyslieť spoločné hry so psom a nevedia, ako podporiť to, aby sa pes vedel zabaviť aj sám. Pri upozorňovaní psa na seba napríklad štekaním, alebo kňučaním ho oslovujú, ukľudňujú, alebo na neho donekonečna vykrikujú. Ak psík býva vonku pri dome, spoliehajú sa na to, že sa vybehá tam a nebrávajú ho von. Takto by sa dalo vymenovávať dlho, každý by sa v tom mal nájsť sám, ale to si to musí každý najprv priznať a zabudnúť na odpovede s prvým slovom "ale"...

Asi si takúto odpoveď nechcela, ale ak je problém, je treba riešenie na mieru. Ak problém nie je a ide o šteniatko, ktoré si ešte len zvyká, je v tom aj trochu návod. Základom pre učenie je fyzicky a psychicky unavený pes s mantinelmi, odkiaľ pokiaľ a vyrovnaný majiteľ, ktorý psovi rozumie.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 6. Dec 2007, 22:51

Dakujem za odpoved.
Ono je to trochu zlozitejsie, ide o starsieho psika, sucku ( nie je to moj pes), ktora cele hodiny kym je pani v praci presteka a zatial sa nepodarili ju to odnaucit. je mi jasne, ze nejaky univerzalny navod neexistuje, a zrejme je toto prave ten pripad, ktory treba riesit na absolutne individualnej baze (sucka prezila v detstve traumu spojenu prave s odlucenim od pani).
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 6. Dec 2007, 23:11

Amaguk píše:Dakujem za odpoved.
Ono je to trochu zlozitejsie, ide o starsieho psika, sucku ( nie je to moj pes), ktora cele hodiny kym je pani v praci presteka a zatial sa nepodarili ju to odnaucit. je mi jasne, ze nejaky univerzalny navod neexistuje, a zrejme je toto prave ten pripad, ktory treba riesit na absolutne individualnej baze (sucka prezila v detstve traumu spojenu prave s odlucenim od pani).


V takýchto prípadoch sa ľudia veľmi upínajú na to, čo psík prežil a prežívajú to s ním ďalej, čo býva tou najväčšou chybou. Mňa v týchto prípadoch až tak veľmi nezaujíma konkrétna situácia, ktorú psík zažil a ktorá to spôsobila, ale to, ako ten pes prežíva prítomnosť a ako na problémové správanie reagujú majitelia. Ak sa ujmem psa, ktorý zažil čokoľvek zlé, u mňa sa urobí za minulosťou hrubá čiara a nedám sa strhnúť minulosťou psa, ukazujem mu prítomnosť tak,aby pochopil, ako to je teraz. Mením vlastne svetonázor psa a je to záležitosť, ktorá sa berie zoširoka, nereši sa len samotné štekanie. Niekedy to naozaj nie je jednoduché a môže sa stať, že riešenie existuje, ale prekračuje možnosti nového majiteľa. Táto zmena sa najlepšie robí čerstvo po príchode psa k novému majiteľovi, čím neskôr sa to rieši, tým ťažšie to ide.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 6. Dec 2007, 23:23

ona s nou zije cely zivot, takze sa nejedna o zmenu prostredia resp. majitela. je ale mozne, ze chybu robi napr. aj v tebou spominanom systeme vitania sa - lucenia...
no, ale je to zrejme na dlhsiu debatu a hlavne hlbsiu analyzu, takto sprostredkovane je to iste tazko riesit, kedze ja sama mam info viac-menej z druhej ruky.
tak ci tak, mala by si nejaky napad, ci postup, ktory by v takychto pripadoch stal za vyskusanie?
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 6. Dec 2007, 23:46

Amaguk píše:
tak ci tak, mala by si nejaky napad, ci postup, ktory by v takychto pripadoch stal za vyskusanie?


Nestretla som sa už niekde s jej názorom, že už to riešiť jednoducho nebude a nechá ju pri niečom v jej strachu? Že už je stará a nebude ju stresovať? Vieš, ak to je ono a jej názor je takýto, tak jej nebudem radiť nič, musela by som to vysvetliť najprv majiteľke, ak to nebude chápať, neurobí dobre to, čo jej poradím. Ak by to robila a nechápala, tak pravdepodobne s výčitkami svedomia a to je nanič. Psi majiteľov s týmito názormi potrebujú v prvom rade to, aby si uvedomili ich majitelia určité veci a to sa dá len systémom otázka - odpoveď - vysvetlenie s tým, že vidím bezprostrednú reakciu. Je to o tom človeku a niekedy to nepomôže ani takto. Inak to fakt nemá zmysel. Skús jej sprostredkovať môj príspevok napísaný o 7:13 hod. a nech sa tam nájde a porozmýšľa, ale myslím, že nad tým mávne rukou a ty to chceš riešiť a zaujíma ťa to viac, ako samotnú majiteľku, čo síce oceňujem, ale psovi to nepomôže.

Ešte edit: Ak má majiteľka názor, že starého psa novým kúskom nenaučíš, tak by mala pocopiť, že to je do určitej miery fáma, pretože starší pes sa síce nové kúsky učí ťažšie, ale prispôsobovať zmenám sa musí celý život a tu ide práve o toto. Ak sa prestane prispôsobovať, je to koniec toho psa. Preto tá hrubá čiara, ktorú ale väčšinou nevie urobiť človek, nie pes. Aj o tom je môj podpis.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 6. Dec 2007, 23:58

riesit moc nechcela strach z petard.:) Teda, "nechcela" nie je spravne slovo - ona neveri, ze je mozna naprava, kdezto stekanie zaujem riesit ma, resp. mysli si, ze naprava je mozna (u tych petard je prilis skepticka).

Iste, aj mna to zaujima a tiez trapi, lebo mi je luto jak sucky tak jej majitelky :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ...repr^zent » 7. Dec 2007, 0:10

Aby sme si spravili lepsi, celkovy obraz o situacii.
Pozrel som si tvoje predchadzajuce prispevky a problemy, ktore ste s hawinom mali. Ja z toho mam trochu dojem, ze sa nieco zvrhlo v obdobi puberty, ked zacal skusat, co to da. Nenasiel som tvoju odpoved, ako to dopadlo, tak sa chcem spytat v akom stave je jeho poslusnost, resp., co s nim cvicite a kde, lebo si pisala uz davnejsie, ze asi budete musiet vyhladat odbornika.
Mne to tak vychadza, ze ste na neho prilis makky, teda, ze pes sa snazi prebrat vedenie.
Neber to ako nejake vyrypovanie, ak ti ma niekto dobre poradit s riesenim, tak tieto podrobnosti mu pomozu.
Je to par mudrych ludi, ako tak citam. :wink:
Aj ked najskor by bolo asi najvhodnejsie byt priamo na mieste cinu, lebo ten problem bude komplexnejsi a bude mat suvis s celkovou vychovou. IMHO

Napadlo ma to pri tych novinach, z ktorych uz nema strach. :idea:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 7. Dec 2007, 0:12

Amaguk píše:riesit moc nechcela strach z petard.:) Teda, "nechcela" nie je spravne slovo - ona neveri, ze je mozna naprava, kdezto stekanie zaujem riesit ma, resp. mysli si, ze naprava je mozna (u tych petard je prilis skepticka).


Ono to ide ruka v ruke... Strach nemusela vyriešiť úplne, ale mohla by jej s tým pomôcť. Ona ju v tom necháva a to mi čosi hovorí o jej zmýšľaní a prístupe. Tam bolo cítiť veeeeeľký múr, podľa toho, čo som čítala. Cez ten ja nejdem, musí ho zhodiť ona, len sa jej dá pomôcť, keby chcela.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 7. Dec 2007, 12:55

asi mas pravdu v tom, ze je zbytocne, aby som to riesila takto cez net a navyse sprostredkovane.
Ona nie je uplne "zabednena", aby to nevyznievalo tak, ze je to nejaka nepriestrelna igorantka, ale v istych veciach je dost tvrdohlava, a faktom je, ze tu svoju sucku stale lutuje, ze aka je ona ubohe chudiatko, od detstva poznacene...zrejme zasadny kamen urazu bude tam...
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron