bitkár

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

bitkár

Poslaťod krista » 14. Sep 2007, 8:46

Ahojte,som veľmi rada ,že existuje táto "poradňa,mám totiž problém..Môj bradáč ( inteligentný,učenlivý a duchom vždyprítomný) ,celkom priateľský,prechováva ale veľké nesympatie voči ostatným psom a pri každej stretávke to dá patrične najavo.S fenkami žiaden problém ( je kastrovaný,tie ignoruje) ale na psov útočí,nech je akýkoľvek veľký.Má 6 rokov , rád sa učí a keďže sa mi ho nepodarilo odnaučiť od tejto neresti,problém bude v pánovi :wink: Ak mi poradíte,budem veľmi rada,vopred ďakujem
Naposledy upravil krista dňa 14. Sep 2007, 11:37, celkovo upravené 1
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod oreganka » 14. Sep 2007, 9:17

ahoj krista, bradace su temperamentne psy a vyzaduju DOSLEDNU vychovu od malicka, mozno si tak celkom nezvladla prave toto, ale problemove chovanie moze byt (paradoxne) tiez nasledok kastracie. Ak je pes kastrovany este pred dosiahnutim pohlavnej zrelosti - je z neho po cely zivot nieco ako nevyrovnane drze stena, ak bol kastrovany ako dospely zrely jedinec tak tvoja info o napadani inych samcov je vcelku zaujimava, lebo: pes po kastracii sa vacsinou v spolocnosti inych samcov chova systemom ´som neviditelny´, je to tak preto, ze psy kastrata bezpecne poznaju ! a bud si z neho robia defku (sorry, skratka naskakuju), alebo ho ako neplnohodnotneho jedinca napadaju. A to moze byt ta pricina - tvoj pes svojim chovanim maskuje svoj hendykep, aby ´predisiel´ napadaniu zo strany inych, sam je agresor (toto je inak typicke u mnohych kastrovanych suk - utocia na samcov, aby sa k nej nepriblizovali a neprisli jej na to, ze je jalova)
Cela vec kolo odporucania kastracie vetmi a vycvikarmi moze byt dost kontroverzna - urcite sa to ukaze aj tu v prispevkoch.
Zdravim.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod krista » 14. Sep 2007, 9:32

ďakujem za príspevok,ale ja by som potrebovala radu ako ho odnaučiť od útočenia, On bol kastrovaný ako 4 ročný a v jeho správaní sa vpodstate zmenil len vzťah k hárajúcim sa fenkám.Pred kastráciou tak isto útočil na samce ako po nej.Zaujimavé je ale keď druhý pes nie je na vôdzke ,môj neútočí,len ak sú obaja
Naposledy upravil krista dňa 14. Sep 2007, 11:38, celkovo upravené 1
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod oreganka » 14. Sep 2007, 9:55

krista, u kastratov len tazko mozeme povedat, ze sa zmenil LEN jeho vztah k harajucim sa sukam, ide o vazny zasah do organizmu zvierata - odstranenie zdroja, na ktorom pes frci a co psa robi psom (hormony), takze po takomto zakroku sa pes meni ako CELOK. Co znamena ´utoci´ ? vystekava, zatiahnute usi, postavene usi, najezeny krk, kde ma chvost, celkovy postoj, pysky, zuby, vyraz oka etc.etc. ??? to su elementarne veci, na zaklade ktorych mozes vec vyhodnotit: ako utok, zastrasovanie, submisivny strach atp.atp., to ti sotva kto povie co s tym, ked to nevidi nazivo. Naskor treba rozsifrovat o co mu ide a podla toho psa usmernit, viest ho. To, ze si trufa len ked je druhy pes na snure, tiez o niecom vypoveda .......
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod krista » 14. Sep 2007, 10:13

máš úplnú pravdu,to treba vidieť,ja to viem len opísať.Keď je na vôdzke a blíži sa pes ( cca 10 m ) zníži hlavu ,má ju vodorovne s telom,spomalí a vyzerá ako šelma v džungli čo ide napadnúť nič netušiaceho králika :) .Keď je cca 5 m,zastane a čaká,je to taktika,lebo ten druhý zneistie,strihá ušami.Môj má uši nastražené a očami ide prebodnúť súpera.Keď je druhý celkom blízko môj najprv zistí pohlavie ,vek ( na šteňatá neútočí),a ke´D je "vhodný adept,zježí sa mu na chrbte pásik,jemne mykne fúzami a podľa reakcie súpera útočí.Samozrejme sa už pri zježení snažím predísť bitke,niekedy to ale príde znenazdajky :o).Tak asi stručne takto vyzerá naše stretko
Naposledy upravil krista dňa 14. Sep 2007, 11:38, celkovo upravené 1
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rybicka » 14. Sep 2007, 10:21

krista, prve co by som robila by bolo asi nasadenie tvojmu psovi nahubok, aby to znenazdajky nebolo niektoremu psovi osudne. Za dalsie, ak vies, ze to robi vzdy, tak po prvom naznaku jeho hrozby superovi by som prikazovala nesmies drzala by som ho nakratko...alebo by som sa snazila odputat jeho pozornost na nejaku hru, cinnost, posluchanie prikazov. Jednoducho odvratit pozornost od tych druhych psov a myslim, ze by si tak mohol spojit - ide druhy pes, ideme sa s panickou hrat....sice ma uz dost rokov....ak to robil aj pred kastraciou aj po nej-takze uz to robi minimalne 2 roky...to sa pytas az teraz? Mala si uz vtedy navstivit vycvikara a snazit sa uz vtedy tomu predist....ale byt tebou, tak by som vycvikara navstivila aj teraz-osobne uvidi, co ten pes robi a urcite sa bude spolu s tebou snazit to zmenit.... :wink:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod krista » 14. Sep 2007, 10:32

ďakujem za radu :P Loptičky stále zaberú Tu na okolí veľmi nepoznám na slovo vzatého odborníka,ak by ste mi vedeli nejakého poradiť,budem rada :o)
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rybicka » 14. Sep 2007, 13:25

krista, ja poznam len v BA jednu pani. Ale si myslim, ze staci ak zajdes na nejaky cvicak tam u vas.....mate snad nejaky nie? :wink:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod krista » 21. Sep 2007, 8:17

rybička,toto bude odveci ale mám slabosť na vlkodavy,dokonca aj jelení sa mi veľmi páči,naskakuje mi z nich husia koža aké su krásne,mám kamošku čo má vlkodava a je to najmilší pes na okolí....dúfam že budú aj na inchebe v novembri,budete tam ? :D
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rybicka » 21. Sep 2007, 10:07

Krista, v Nitre nebudeme, ideme s nou do Prahy, lebo som slubila kamoskam z Prahy, ze ju privediem ukazat, tak to spojime s vystavou. Ak by si nas chcela vidiet, tak potom az vo februari v trencine. Tam pojdeme do triedy mladych...a na vlkodavov mam uplne rovnaky nazor ako ty. Z akej ch.s. ma tvoja kamaratka IW? A ako sa vola-ten pes myslim...?
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod krista » 21. Sep 2007, 10:13

chovnu stanicu neviem ale zistím ,vyboškávaj tvoju aj za mňa :wink:
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rea » 21. Sep 2007, 11:11

Krista ako písala Oreganka, otázka kastrácie je veľmi diskutabilná, niekedy by som povedala, že neistotu psa zvyšuje a tieto nežiadúce prejavy, ak už sú otázkou zlozvyku, nerieši vôbec. Ďalším problémom je to, že zákazové povely pes síce rešpektovať môže, ale ostáva po nich vo vzduchoprázdne, čo teda MÁ robiť, nie je dobré ostať len v tom zákaze, je dobré dať psovi nejakú ďalšiu činnosť. Dávaj pozor na to, ak používaš aport, aby ho pes nechápal ako odmenu za to, že na druhých psov útočí. Neprevádzaj teda pozornosť priamo na aport, ale na inú činnosť, za ktorú bude aport odmenou. Je treba zachovať úplný kľud, nezvyšovať zbytočne hlas a trvať na tom, aby pes venoval pozornosť tebe. Treba ho naučiť, že nesmie napnúť vodidlo, to je zákad, pes na napnutom vodidle sa správa úplne inak, ako keď je povolené. Prakticky by ti to mal niekto ukázať, vysvetľuje sa to naozj ťažko.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod krista » 21. Sep 2007, 11:29

ďakujem Ti Rea,a zdá sa mi to logické keď to čítam,len previesť to naostro....a hlavne v stresovej situácii,keď druhá panička škrieka a znervozni nielen psovoda ale aj psa.....a šlo by to aj bez toho. A máš pravdu,bodol by odbornik,veľa pokašleme my vodcovia svorky :wink:
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rea » 21. Sep 2007, 11:45

krista píše:ďakujem Ti Rea,a zdá sa mi to logické keď to čítam,len previesť to naostro....a hlavne v stresovej situácii,keď druhá panička škrieka a znervozni nielen psovoda ale aj psa.....a šlo by to aj bez toho. A máš pravdu,bodol by odbornik,veľa pokašleme my vodcovia svorky :wink:


Tento prístup sa mi páči :wink: . Je to pravda, že človek máva zmätok. Proti tomu je práve dobré, ak vieš, čo v ktorej situácii budeš robiť ty, ako je najlepšie sa zachovať, treba aj trochu praxe a potom ťa menej rozhodí aj hysterická panička na druhej strane. Istotu získaš tým, že vieš predvídať reakcie nielen svojho psa a vieš na ne reagovať, ale aj tým, že vieš odhadnúť reakcie druhej strany. Nie je to ale samozrejme nič príjemné. Práve to, že sa nedáš rozhodiť ty, prispieva k tomu, aby sa nedal rozhodiť ani tvoj pes. Ak ho teda naučíš, že nie je samostatná jednotka, ale že je pod tvojim vedením.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rybicka » 21. Sep 2007, 12:23

rea, trochu ina tema, ako bitkar, ale ako mam psa primiet k tomu, aby ma vnimal, ked je strachom bez seba? ta moja vidi 20 metrov od nas cloveka, alebo bicykel a ide sa zblaznit a ruku mi utrhnut ako chce utiect..skusala som sa tvarit ako by nic, nicoho si nevsimat, ale ked mi 40kg pes trhne s rukou, ktoru mam napnutu, aby som ju udrzala-kedze viem, ze tak zareaguje-, tak sa velmi kludne nedokazem tvarit....a skusala som aj obratit pozornost na seba a na povely a na hranie, ale ona v momente ked sa boji je hlucha a slepa, nevnima nic, len ten strasak...Ako uputat jej pozornost? A este otazka-ako sa da zdvihnut psovi sebavedomie???
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron