aport

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod Van » 4. Dec 2007, 13:10

...repr^zent píše:S aportom sa trapim aj ja...
Uz som zvladol start zo sedu od nohy, az po dopadnuti aportu a az na povel aport startuje.. Sem tam sa zabudne, ale vacsinou ho zastavim povelom stoj, musi spat k nohe a az potom moze vyrazit.
na toto je dobre, ked ste dvaja, ty ako psovod si so psom a ten druhy hadza. Ak ti pes odbehne, nechaj ho, ale ten druhy musi byt pri tom aporte skor ako pes a zobrat ho. Dolezite je,aby sa k nemu nedostal pes prvy, ak odbehne. Aport ma byt za odmenu, ze vydrzi to napatie pri nohe cakat, kym ho posles. Kludu naucis aj tak, ze obcas proste po ten aport pojdes ty, alebo ze hodis dva tri, prvy si zoberies ty, po druhy ho posles a treti si zoberies zas ty a pod.


...repr^zent píše:1.Cestou spat sa s aportom hra (prehadzuje si ho napr v papuli). Riesim to tym, ze mu utekam, potom nema cas..
skus mu dat cosi tazsie. My sme mali podobny problem, hoci lopticku, petflasku a pod nosil v pohode, ale aport si hadzal a doslova sa s tym hral. Vymenila som polkilak za kilovy a ten nosil uplne ukazkovo. Ked sa to psovi zazije, bude nosit vsetko pekne. My sme teraz opat presli na polkilak, lebo sport ktoremu sa chceme venovat sa robi len s polkilakmi. Bala som sa, co to urobi, ale v pohode, nosi ich bez nadhadzovania.


...repr^zent píše:2.Meter predomnou ho pusti, nepredsadne. Ak ho nahodou drzi, tak v momente, ked poviem sadni ho opat pusti.
ak k tebe pride a drzi ho, nehovor mu sadni, to je dalsi zbytocny povel. Len ho jemne chyt jednou rukou za papulu, aby aport nepustil a tahaj ho smerom hore a druhou mu zatlac zadok (neviem to dobre popisat, ale proste tak, ako ked si ho ucil sadni, len mu drzis v papulke aport) a chvilu mu ten aport v papulke este podrz (ak reaguje na tvoj hlas, tak ho slovne kludne chval alebo druhou rukou hlad atd. aby vedel, ze to je to, co po nom chces a tesi ta to, ked to robi), potom si ho zober a straaaasne vychval. Casom to pochopi. Ak sa ti tato mierna metoda nepozdava, su aj ine, ale ja by som to skusila najskor takto.
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod Jaro » 4. Dec 2007, 13:39

...repr^zent píše:S aportom sa trapim aj ja...
Uz som zvladol start zo sedu od nohy, az po dopadnuti aportu a az na povel aport startuje.. Sem tam sa zabudne, ale vacsinou ho zastavim povelom stoj, musi spat k nohe a az potom moze vyrazit.

Problem je, ze:

1.Cestou spat sa s aportom hra (prehadzuje si ho napr v papuli). Riesim to tym, ze mu utekam, potom nema cas..
2.Meter predomnou ho pusti, nepredsadne. Ak ho nahodou drzi, tak v momente, ked poviem sadni ho opat pusti.
Kupodivu pet flasu je schopny niest cez cele mesto a na hranici prechodu pre chodcov aj sadne a drzi. :roll:

Myslim, ze to nie je tym, ze som ho neucil "ku mne" predsadnut, ale len "k nohe". Aport pusti aj ked ide k nohe. Proste meter predo mnou skonci. Vynimocne sa podari, ze ked je pri mne tak si ho stihnem vziat z papule skor, nez ho pusti na zem. Povel pusti ani nemusim pouzit. Ten ovlada na 100%. Teraz ma to az stve. Natahovat o aport sa podari malokedy, resp. vzdy, ale az po tom ako ho pusti na zem. :(

Teraz ma napadlo, ze zajtra sa skusim otocit chrbtom a rukou len naznacim k nohe, ked pobezi spat a bude este daleko. On vie, ze si ma sadnut a na tych prechodoch s pet flasou to funguje, len sa bojim, ze ako sa pozrem na aport, tak bude na zemi. :lol:

Btw, povel "drz" ho zacinam ucit, mozno som nieco pri vyucbe popreskakoval a v tom je problem. :?:
Na cvicaku sme v zivote neboli, ale na jar sa chystam.


skus parforzny aport je to na dlhsie ale pes potom aportuje vsetko a vzdy po kazdom povele . ak budes chcet poslem ti daco mailom ale je to dost velke nejakych 9MB
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ...repr^zent » 4. Dec 2007, 16:17

Van píše:Ak ti pes odbehne, nechaj ho, ale ten druhy musi byt pri tom aporte skor ako pes a zobrat ho. Dolezite je,aby sa k nemu nedostal pes prvy, ak odbehne.
Kludu naucis aj tak, ze obcas proste po ten aport pojdes ty, alebo ze hodis dva tri, prvy si zoberies ty, po druhy ho posles a treti si zoberies zas ty a pod.

Dobra rada thx, to urcite bude fungovat, trosku ho uz poznam a viem odhadnut, ktore suvislosti si dokaze spojit. :wink:
Inac, klud pri nohe mame rel. zvladnuty, on sa "pozabudne" zvacsa na zaciatku treningu, alebo ked sa objavi pobliz dalsi hafan.. S tymto to urcite dopilujeme k dokonalosti.

Van píše:skus mu dat cosi tazsie. My sme mali podobny problem, hoci lopticku, petflasku a pod nosil v pohode, ale aport si hadzal a doslova sa s tym hral.
To som skusal...
Obrázok
cca 3kg navlhnute "polienko", maval s nim aj po skoro hodine puk prasteny. Uz som nevladal hadzat, len som odnasal..
Ked som prchal tak nie, asi si este zabeham. :roll: :(
Vcera som kupil takeho maleho peska, moc sa mu paci o neho pretahovat, tak skusim aport s nim, odmena ak sa podari, ze cestou spat nebude s nim blbnut, bude pretahovacka. Len potom zase ten problem aby sadol a drzal.. No nieco pokombinujem... :lol:

Van píše:ak k tebe pride a drzi ho, nehovor mu sadni, to je dalsi zbytocny povel. Len ho jemne chyt jednou rukou za papulu, aby aport nepustil a tahaj ho smerom hore a druhou mu zatlac zadok...

On je pri mne a uz v hube na 99% nic nema. Aport je meter odomna. :cry:
A ak sa nahodou podari, tak v monente, ked mu idem chytit papulu (ja ho tak niekedy trestam), je na zemi. Tak teraz mu musim nejako "po psom" vysvetlit, ze mu chytam papulu aj z inych dovodov.. Mno, chce to trpezlivost, jasna vec. :wink:
So sadnutim problem nebude, to sa staci mierne dotknut mu zadku, len to, ze sa naciahnem a uz je aport na zemi v tych 1% co ho este drzi...

Jaro píše:skus parforzny aport je to na dlhsie ale pes potom aportuje vsetko a vzdy po kazdom povele...

Jj, co to som si uz vygooglil, myslim, ze vo weimarakovi sa to aj trochu preberalo.
Takto to zatial riesit nechcem, lebo ten aport pre mna nie je dolezity z pohladu pracovneho vyuzitia. V podstate mi ide len o pripadne skusky, zabavu pre hafana a moj dobry pocit. Chapem, ze u polovnych psov su priority ine.
Co sa da, zatial riesim hravou formou, piti su dost specificky vo vztahu k ludom aj psom. Moj je dost citlivka a "nasilim" riesim podstatnejsie a pre mna dolezitejsie veci. Napr. prejavy agresie, alebo evidentnu tvrdohlavost, toto je skor o nepochopeni, co od neho chcem.
Ale vdaka, poslem ss s mailovou adresou, nech som v obraze a nieco nove zaujimave sa dozviem. :wink:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Van » 4. Dec 2007, 17:11

...repr^zent píše:
Van píše:skus mu dat cosi tazsie. My sme mali podobny problem, hoci lopticku, petflasku a pod nosil v pohode, ale aport si hadzal a doslova sa s tym hral.
To som skusal...
cca 3kg navlhnute "polienko", maval s nim aj po skoro hodine puk prasteny. Uz som nevladal hadzat, len som odnasal..
Ked som prchal tak nie, asi si este zabeham. :roll: :(
Vcera som kupil takeho maleho peska, moc sa mu paci o neho pretahovat, tak skusim aport s nim, odmena ak sa podari, ze cestou spat nebude s nim blbnut, bude pretahovacka. Len potom zase ten problem aby sadol a drzal.. No nieco pokombinujem... :lol:
No, neviem, kazdy poradi nieco ine, ale vravi sa, ze pes by mal mat aport/peska/dumika len na "pracu" nie na hranie. Takze by som to pretahovanie asi moc nevyuzivala, on uz je trochu starsi, to pretahovanie je IMHO :) skor pre male staniatka, aby sa vzbudil zaujem. On uz vie, ze ked mu cosi hodis, a on to donesie, hodis mu to znova a je to vlastne zabava.
Inak, na margo toho tazkeho dreva...mozno to je zas uz moc ;-) Alebo blby tvar. Retriver ma aport vrodeny, ale napriek tomu sme sa trochu potrapili prave s tym hranim sa s aportom. Ja by som na tvojom mieste vyslovene na vycvik pouzivala nejakeho peska a na hru cokolvek. Ten pes dokaze celkom slusne rozoznat, kedy sa hrate a kedy sa pracuje. Ked mojmu hodim cokolvek, casto mi to vypluje k noham, alebo sa pokusi vyzvat ma k pretahovaniu (pcha mi to do ruky, ale nepusti) alebo na nahanacku (ako by mi to podaval, ale v momente, ked to chcem chytit, tak uskoci). Proste blbne. No ked mu hodim dumika, chyti, donesie a bud stoji alebo predsadne, podla toho ako je nazhaveny, ak moc, ostava stat. Ak uz je to niekolky aport, predsada. Ale zas, ja na predsadani nebazirujem, lebo to nikde nebudem potrebovat. No kym som to zistila, tak som ho ucila predsadat, takze mu to ostalo a obcas to urobi. Cize je dost mozne, ze ked mu hadzes polena, petflasky, lopticky atd, berie to stale ako hru a blbne, toho peska ak hned od zaciatku prace s nim budes dosledny a trvat na urcitych veciach, by mal zacat brat ako pracu....aj ked iste na zaciatok skusi, kolko moze ;-)

...repr^zent píše:On je pri mne a uz v hube na 99% nic nema. Aport je meter odomna. :cry:
A ak sa nahodou podari, tak v monente, ked mu idem chytit papulu (ja ho tak niekedy trestam), je na zemi. Tak teraz mu musim nejako "po psom" vysvetlit, ze mu chytam papulu aj z inych dovodov.. Mno, chce to trpezlivost, jasna vec. :wink:
no tak potom budes musiet to asi rozfazovat a naucit najskor "drz" a potom to spojit...drzim palce :)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod rea » 4. Dec 2007, 18:27

...repr^zent píše:S aportom sa trapim aj ja...
Uz som zvladol start zo sedu od nohy, az po dopadnuti aportu a az na povel aport startuje.. Sem tam sa zabudne, ale vacsinou ho zastavim povelom stoj, musi spat k nohe a az potom moze vyrazit.

Problem je, ze:

1.Cestou spat sa s aportom hra (prehadzuje si ho napr v papuli). Riesim to tym, ze mu utekam, potom nema cas..
2.Meter predomnou ho pusti, nepredsadne. Ak ho nahodou drzi, tak v momente, ked poviem sadni ho opat pusti.
Kupodivu pet flasu je schopny niest cez cele mesto a na hranici prechodu pre chodcov aj sadne a drzi. :roll:

Myslim, ze to nie je tym, ze som ho neucil "ku mne" predsadnut, ale len "k nohe". Aport pusti aj ked ide k nohe. Proste meter predo mnou skonci. Vynimocne sa podari, ze ked je pri mne tak si ho stihnem vziat z papule skor, nez ho pusti na zem. Povel pusti ani nemusim pouzit. Ten ovlada na 100%. Teraz ma to az stve. Natahovat o aport sa podari malokedy, resp. vzdy, ale az po tom ako ho pusti na zem. :(

Teraz ma napadlo, ze zajtra sa skusim otocit chrbtom a rukou len naznacim k nohe, ked pobezi spat a bude este daleko. On vie, ze si ma sadnut a na tych prechodoch s pet flasou to funguje, len sa bojim, ze ako sa pozrem na aport, tak bude na zemi. :lol:

Btw, povel "drz" ho zacinam ucit, mozno som nieco pri vyucbe popreskakoval a v tom je problem. :?:
Na cvicaku sme v zivote neboli, ale na jar sa chystam.


Skúšal si si už ten aport dať na dlhšiu šnúru? Poľovníci budú pravdepodobne dosť proti, ale tebe pevne nesený aport vadiť nebude. Dá sa tým pomôcť tomu nadhadzovaniu aj tomu, že ho pred tebou púšťa. Naučíš ho nosiť ho , ak ho pustí, máš hneď možnosť ho rozpohybovať, môžeš si ho v hre pri naťahovní dotiahnuť k sebe a v ťahu ho naučiť aj to, že druhou rukou mu kľudne ideš k papuli, hladkáš, ale neodoberáš, len podporuješ a zas ho necháš s ním behať, stále ho máš pod kontrolou. Ak si sa s tým takto ešte nestretol, bolo by dobré vidieť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod ...repr^zent » 5. Dec 2007, 1:24

Van, tak z peska je uz najoblubenejsia hracka... :roll: , ale ma to aj pozitiva. Sprintuje ku mne, lebo sa on chce pretahovat.
Ale trvam na tom, ze nahanat, ako ked ma inu hracku ho nebudem, takze musi priniest az ku mne. :wink:
Zvolil som taku taktiku, ze ak pribehne s peskom a nepusti, tak sa minutku natahujeme. Ak pusti, tak berem peska bez hry a opakujem hod.
Len imho pitom vsetko trochu pomalsie dochadza, tak tazko robit za den zavery, ci to bude mat uspech.
Skusam aj drz, a potlacit ho do sedu, uz sa sem tam aj zadarilo, ale celkovo mizeria. :lol:
Skusam to ale doma, vonku sadnut vypustam. Teda vonku ho ucim len dobehnut a nepustit a doma sadnut a nepustit.
Sadni uz nehovorim a chvaaaalim odjakziva. :wink:
S tym polenom uz budeme len posilnovat.

rea neskusal, to ani nepoznam. Keby pomohlo, tak pevny stisk mam na haku. Mne to skor vyhovuje, zver v zivote nosit nebude a keby nahodou papuce, tak k mojim veciam ma velmi citlivy pristup. :lol:
S novym peskom to zatial vyzera nadejne, aj ked.. nikdy nehovor nikdy, tak uvidim. Ak sa nepohneme z miesta, tak bude aj snura. :twisted:
Len trochu mam obavu, lebo pozna pretahovacie lano... Ale vdaka, kazda rada sa ceni. :wink:

Este som dostal jeden napad, ale to nabuduce, ak by sa nedarilo napredovat, tak to sem hodim, aky mate na to nazor, skor nez by som s tym zacal.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 9:11

...repr^zent píše:Len imho pitom vsetko trochu pomalsie dochadza, tak tazko robit za den zavery, ci to bude mat uspech.

Skusam aj drz, a potlacit ho do sedu, uz sa sem tam aj zadarilo, ale celkovo mizeria. :lol:
.


- ale netáraj! dochádza rýchlo, len ty pri tomto cviku asi nehovoríš rečou ieho kmeňa - niekedy ti nafotím naše hnedé turbo ako aportuje 30 kg stromčeky :lol: :lol: - je to blázon - ak nemám aport so sebou, tak čosi vykrámi sám -keď sme boli v lete opekať musel som s ním zápasiť o každé jeno poleno :lol: :lol: - ešte aj z ohňa to skúsil ťahať :mrgreenyes: a napokon odcválal s našou karimatkou... :smiech:

inak - práve tebou spomenutá technika u nás celkom dobre zaberá- ja som mal problém s tým, že pri privolaní - prerušuje okamžite činnosť a vracia sa ku mne bez aportu - takže to naťahovanie do upokojenia a postupne to ide :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Jaro » 5. Dec 2007, 10:15

Nils píše:
...repr^zent píše:Len imho pitom vsetko trochu pomalsie dochadza, tak tazko robit za den zavery, ci to bude mat uspech.

Skusam aj drz, a potlacit ho do sedu, uz sa sem tam aj zadarilo, ale celkovo mizeria. :lol:
.


- ale netáraj! dochádza rýchlo, len ty pri tomto cviku asi nehovoríš rečou ieho kmeňa - niekedy ti nafotím naše hnedé turbo ako aportuje 30 kg stromčeky :lol: :lol: - je to blázon - ak nemám aport so sebou, tak čosi vykrámi sám -keď sme boli v lete opekať musel som s ním zápasiť o každé jeno poleno :lol: :lol: - ešte aj z ohňa to skúsil ťahať :mrgreenyes: a napokon odcválal s našou karimatkou... :smiech:

inak - práve tebou spomenutá technika u nás celkom dobre zaberá- ja som mal problém s tým, že pri privolaní - prerušuje okamžite činnosť a vracia sa ku mne bez aportu - takže to naťahovanie do upokojenia a postupne to ide :wink:


nils s tym aportom to bude asi indivindi . ked vezmes napriklad dve madarske vyzli nikdy nebude mat kazda rovnaku chut aportovat . to moze byt o jednotlivcovi . aj labik by mal od priirody aportovat a pred pol rokom som sa z jednym trapil lebo ho to totalne nebavilo . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 10:25

Jaro - väčšinou je indy-vindy :wink: ešte na výške mal kamoš Basenjiho a to si mal vidieť-ten pes s loptičkou aj zaspával :lol: :lol:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Jaro » 5. Dec 2007, 11:02

Nils píše:Jaro - väčšinou je indy-vindy :wink: ešte na výške mal kamoš Basenjiho a to si mal vidieť-ten pes s loptičkou aj zaspával :lol: :lol:


nils to verim :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 409
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Shomy » 5. Dec 2007, 15:52

hmm, niesom ziaden odbornik, a mam prveho psa, ale ten nas drak sa to naucil tak nejak "sam". Zjednodusene - parkrat som mu nieco hodil, dal cuchnut piskotu v ruke (za tu spravi naraz vsetky cviky co vie, aj bez prikazu) k tomu "DONES" a bolo. Samozrejme ju dostal len ked to spravil dokonale.
Potom sme dlhsie ucili "pusti" a "daj" ale celkom rychlo. Pomocou mi bola spominana kniha 101 dog tricks. Je zase pravda, ze ked je moc rozblazneny, tak s aportom doleti, ten mu odleti pri zabrzdeni, a potom ho este tak na 3x najde a poda, ak ma motivaciu, zeano (maso, piskota). Neucime ho na ziadne polovne skusky, takze to asi nebude uplne "predpisove" ale ide to.
Prvykrat aportoval tak ked mal 3-4 mesiace. celkom mu to islo.
Shomy
----------------------
*16.6.2007
Obrázok užívateľa
Shomy
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 26. Nov 2007, 18:35
Bydlisko: velky grob

Poslaťod ...repr^zent » 5. Dec 2007, 23:46

...repr^zent píše:Len imho pitom vsetko trochu pomalsie dochadza, tak tazko robit za den zavery, ci to bude mat uspech.


Nils píše:- ale netáraj! dochádza rýchlo, len ty pri tomto cviku asi nehovoríš rečou ieho kmeňa - niekedy ti nafotím naše hnedé turbo ako aportuje 30 kg stromčeky


Shomy píše:Prvykrat aportoval tak ked mal 3-4 mesiace. celkom mu to islo.


Ja by som to rad trochu upresnil, lebo trochu vznikol dojem, ze pan mojho psa je puk. :lol:
Ja som ho aport doteraz neucil predpisovo. Jasne, ze donesie (nepredpisovo), vyhrabe si nahradu, v tom je rovnaky ako tvoj, Nils. :wink:
Len doteraz som mal ine, zivotudolezitejsie priority.
Hlavne chodza cez cele mesto navolno...4 prudove cesty mimo prechodu, macky, delobuchy, zametacske auta, eliny, okoloiduce psi atd. atd, proste velka psychicka zataz pre stena. 100% povel stoj (aj tak neni 100% napr. na trave, ale na asfalte, pri ceste zatial nexixol), hranica-obrubnik, je toho vela, ked mu chcem dat max. slobodu pohybu a zaroven nevyrobit nejaky pruser.
A bolo to aj pre mna hodne vycerpavajuce, byt kazdy den hodinu v totalnom strehu a permanentne ho korigovat.
Takze potom na placi som ho nechaval sameho pre seba s kamosmi, lebo kym sme tam prisli uz mal odcvicene, ale nieco ine, ako ty hafani dokonaly aporteri, co isli domov na voditkach...
Aport je u mna prkotina, tak isto ako stopa. Ale co som skutocne potreboval aby vedel spolahlivo, tak to uz skoro dokonalo vie a tak som sa teraz zacal zaoberat aportom.
Mne nevadi, ze sa trochu nedari, alebo, ze to dlhsie potrva. Nikam sa neponahlam a robim to pre zabavu. K skuskam zaklad. poslusnosti mi uz chyba len ten aport a stopa, co si myslim na 10 mes. stena nekonfliktneho pita, ktoreho nemusim mat v meste na voditku nie je najhorsie. :?:

P.S.: Keby nieco, poznam VZN a ked nas chytia, tak zaplatim, ale to by nas museli chytit.. :mrgreenyes:
Aby sa to tu nezvrhlo nahodou na §.

Nils píše:inak - práve tebou spomenutá technika u nás celkom dobre zaberá- ja som mal problém s tým, že pri privolaní - prerušuje okamžite činnosť a vracia sa ku mne bez aportu - takže to naťahovanie do upokojenia a postupne to ide :wink:
Detto :lol:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod emor » 6. Dec 2007, 0:09

:roll: reprezent aj ked je to tema aport.. ku tomu - chodza na volno - nemyslim ze je to dobry napad. ja si svojho psa vzdy pri ceste drzim alebo mam na voditku. o tom aku ma spolahlivu poslusnost nemusim vykladat -pretoze to je najuposluchanejsi pes wo wesmire.bez ohladu na jeho vysledky v pretekoch kde je poslusnost - sice podla cvikov a na presnost a rychlost - dost slusna.IPO3,SVV3

riskovat zdravie a zivot psa inych tym ze ho v meste necham na volno je podla mna zle.
akonahle sme pri ceste v blizkosti aut a podobne - stale je pes fyzicky drzany . a vies koli comu.? koli 0.02% nahodnej udalosti ktora by mohla sposobit ze pes od nohy odskoci alebo sa vyberie za niecim neodolatelnym.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 400
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod ...repr^zent » 6. Dec 2007, 2:38

emor píše:riskovat zdravie a zivot psa inych tym ze ho v meste necham na volno je podla mna zle.
akonahle sme pri ceste v blizkosti aut a podobne - stale je pes fyzicky drzany . a vies koli comu.? koli 0.02% nahodnej udalosti ktora by mohla sposobit ze pes od nohy odskoci alebo sa vyberie za niecim neodolatelnym.

Ja sa zdravie inych psov snazim neriskovat. Pokial ide niekto oproti s hafanom, pripinam ho na voditko, uz len koli tomu, aby som nestresoval tych oprotiiducich, aj ked viem, ze by na 99% neodbehol, s ludmi na ktorych uz z dialky vidno, ze im lepi detto, alebo prechadzam na druhu stranu cesty..
Stalo sa raz, ze aj ked davam bacha dobehlo k nam od chrbta nieco male, pustene tiez na volno a moj ho zacal nahanat.
Po 3 m (skor ako som stihol zakricat stoj) zaflekoval moj na obrubniku a ten maly hafan meter v ceste, v tom pruhu pre autobusy..nastastie ziadny nesiel. Chlapik bol este oduty..
Takze viem, co asi mas na mysli. Mojmu nerobi problem ani ked pred nami vybehne macka a sprintuje cez cestu..
"stoj" bol prvy povel, ktory som ho naucil, skor ako "ku mne". Neber doslovne.

Ale aj ked mu verim, tak to % vzdy nejake je a podla toho sa spravam. Priklad, ked cakam, kym prejdu auta, musi sediet a ja som v strehu. Zopar krat sa stalo, ze vykrocil do cesty, za psom na druhej strane, ale to len vykrocil, nechcel prebehnut. Schmatol som ho za slabiny a strhol spat. Bolo to hodne davno 3-4 mesiace dozadu.
Tym chcem aj povedat, ze ked je navolno, tak sa na 100% venujem jemu a ked chcem telefonovat, alebo kecam s niekym kto ide s nami, tak je na voditku, podla hustoty premavky. Ked cakame napriklad na stredovej ciare 4 prudovky, tak ho pridrzam za obojok, nejaky magor z pasie zatrubi.. mno, snazim sa predvidat a riskovat v rozumnych medziach, som vedel ze sa niekto chyti, ked to nerozpisem.. :roll:
Este aj toto je strucne. :lol:

Btw, dosli sme z parku..
Fraga mi radila doma mu hadzat toho peska len meter od seba..to fungovalo, natahoval som sa s nim chvilku, vzdy len ked nepustil na zem, za odmenu.
V parku teraz poleno 40cm parada, stihnem mu ho uz aj zobrat z papule, skor nez by ho pustil. Vela odmeny a chvalenia.
Este to "drz" a bude dobre, lebo "zober" vie, ale zoberie a potom si zmysli, ze sak som zobral a bud odcvala, alebo pusti a ide znuchavat. :lol:
Ja viem, ze ho necvicim podla osnov, ale takto ma to viacej bavi.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod ...repr^zent » 6. Dec 2007, 2:57

Van píše:No, neviem, kazdy poradi nieco ine, ale vravi sa, ze pes by mal mat aport/peska/dumika len na "pracu" nie na hranie. Takze by som to pretahovanie asi moc nevyuzivala, on uz je trochu starsi, to pretahovanie je IMHO :) skor pre male staniatka, aby sa vzbudil zaujem.

Myslim, ze su plemena vyslovene aporterske a potom take, co ich aport az tak nenadchyna.
Co som si ja vsimol, tak moj beh moc nemusi, skor ma rad kontaktnejsiu zabavu, ak ma na vyber. Moze byt aj povodnym "poslanim". Ma aj inu stavbu tela.
Proste pit sa radsej na nieco zavesi, taha, ako by mal hopsat za aportom. Jasna vec, ze ak nic ine neni, tak bude aportovat rad, lebo ma vela energie a potrebuje si ju niekde odventilovat.
Nils ty mas ake skusenosti?
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron