[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 214: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 87: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 129: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 130: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1685: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
Chovateľské fórum na www.chovatelia.sk • Zobrazenie témy - FLUTD

FLUTD

Všetko, čo súvisí so zdravím vašich mačiek. Ak však očakávate odpoveď veterinára, píšte do "Veterinárnej poradne" (nižšie).

FLUTD

Poslaťod schnauzee » 11. Aug 2007, 23:02

mam kocurika, ktory ma FLUTD. Na to, ze ma zapal mocovych ciest sme prisli niekedy vo februari, bral Noroclav, ale liecba nezabrala, zistilo sa, ze ma struvity, boli v takom stadiu, ze bola nutna operacia, niekolkodnove zavedenie katetru a prisna dieta. Struvitov sme sa sice zbavili, ale zapal nepresiel, po niekolkotyzdnovej liecbe atb (noroclav, biseptol) sa hodnoty mocu nemenili, stale v nom ma leukocity, bielkoviny, krv...nastastie presli problemy s mocenim, ktore mal, takze navonok vyzera byt zdravy, pekne moci. Veterinar povedal, ze tieto problemy bude mat asi dozivotne, akurat bude mat lepsie a horsie obdobia...toto je teraz to lepsie. Nakolko hodnoty v moci nie su dobre, vet mi odporucil specialnu stravu, stravu, ktora by sluzila ako prevencia pred tvorbou struvitou. A tu je probem...vedeli by ste mi niekto odporucit vhodnu granulovanu stravu pre neho? Potesil by ma aj nazor fosiliu.
Krmila som Hills c/d, sluzi na dlhodobejsie podavanie, na prevenciu pred struvitmi, ale myslim si, ze nie je vhodne ho podavat stale. Tiez sme mali Specific struvit managment a Specific Adult pre macky, ktory zaroven sluzi ako prevencia pred struvitmi, no toto krmivo velmi kocurovi nechuti, je schopny hladovat aj niekolko dni. Tiez som mala FM pre macicky, na obale bolo napisane, vraj sluzi pre macky s mocovymi problemami, preto som to kupila. Vsetky tieto krmiva som striedala s granulami pre kastratov.
Vedeli by ste mi poradit, co by bola pre neho vhodna strava? Mozem ho krmit s Hills c/d dlhodobo? Jedni veti vravia, ze ano, ze pri jeho problemoch je riziko struvitov vzdy aktualne, ini mi povedali, ze to vhodne nie je, lebo by to mohlo prejst do tvorby oxalatov.

Este doplnim, ze popri vsetkych tychto granuliach, dostava aj konzervy, teraz, ked nie je v liecbe, tak obcas tiez hills c/d, ten mu vsak uz prestal chutit, po novom mame stuzzy cat pre macky s FLUTD, dostava aj masove konzervy animonda a varene masko, hydina alebo obcas ryba a hovadzie. Ma pristup k cerstvej vode a navyse dostava kuraci vyvar, aby mal dost tekutin.

Za kazdu radu dakujem.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

otazka

Poslaťod fosilia » 14. Aug 2007, 18:34

Najskor ake krmivo mal kocurik a ci je kastrat.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 14. Aug 2007, 21:50

ano, kocurik je kastrat. Spociatku bol na dietach Specific struvite dissolution (FSD) na akutne rozpustanie mocovych kamenov, potom Specific struvit management (FCD) a porpi tom pastu Uropet. Ked kamene zmizli, presli sme na Specific adult (nie je tam nic presnejsie, ale okrem ineho sluzi na prevenciu mocovych problemov a kamenov)..vsetky tieto krmiva su vsak konzervovane chemicky, presla som na Hills c/d (Onemocnění dolního močového traktu u koček. Struvitovitá urolitiasis (prevence a prevence recidivy).) a toto som striedala s granulami pre kastratov (Pro plan After care) a tiez krmiv FM s nizkym obsahom magnezia http://www.firstmate.sk/Macky.php . Z mokrej stravy dostava bud tiez Hills c/d, dalej Stuzzy Vita - Low Magnesium - Struvity (http://www.4labky.sk/index.php?act=view ... ductId=330), ale aj konzervy Animonda carny. Popri tom varene maso hovadzie, kuracie a ryba, plus doplnenie pitneho rezimu o kuraci vyvar.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

krmivo

Poslaťod fosilia » 14. Aug 2007, 23:07

Ale este predpokladam ze bol kastrovany a krmeny nejakym krmivom este pred tym ako mal tento problem. Nazov?
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 15. Aug 2007, 18:30

bol krmeny roznymi krmivami, posledne mesiace pred problemami bol na Traineri, kde som menila akurat prichute (cca 4 mesiace)...mam dvoch vlastnych kocurov a predtym, ako vznikli tieto problemy, obaja dostavali rovnaku stravu. A okrem granuliek to boli konzervy Animonda Carny, Leonardo, Shiny cat...a varene masko.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

Poslaťod schnauzee » 15. Aug 2007, 18:40

A ak by si este chcel vediet, co bolo pred Trainerom, tak Proplan after care, Nutra gold hairball control, Eagle pack (http://www.eaglepack.sk/sp_cat_hairball.php), viac dozadu si uz nespominam, ale mam ho iba nieco cez rok, on ma cca 2 roky, takze pomerne mlady na taketo problemy :(
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

kastrat

Poslaťod fosilia » 15. Aug 2007, 18:55

Tak este posledny otazka a uz mozeme zacat reagovat co dalej.

V akom veku bol urobeny zakrok. Ak vo velmi mladom tu je dovod na problem.

Po kastracii kocura to boli dost silne krmiva v suchej strave. Predpokladajme teda ze po kastracii ol nasadeni Trainer. Krmiva v tejto kvalite vyzaduju velmi vela vody a ked kocurik malo pije nasadit ako hlavnu stravu mokru a suchu ako doplnok. Dobre najskor pockam na odpoved.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 15. Aug 2007, 19:05

kocurik bol kastrovany, ked mal cca 7 mesiacov, to bolo este u prvych majitelov, ku mne sa dostal o nejaky ten mesiac neskor ako nechcena macka. Na Trainer sme presli asi tie 4 mesiace pred problemom, kupila som ho na vystave s tym, ze predajca mi ho odporucal aj pre kastrovane macky, ze ma neutralne ph, tak som mu to kupila a potom uz iba striedala prichute. Inak po kastracii este pred trainerom bol krmeny aj spominanym Pro plan After care.

Teraz uz sa snazim o to, aby cim viac prijal tekutiny, prave preto dostava pit aj kuraci vyvar. Inak maju vsetky macky pristup k cerstvej vode v niekolkych miskach a macaciu fontanu.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

otazka

Poslaťod fosilia » 15. Aug 2007, 19:59

Prepac ale zabudol som este na plemeno.
Europska macka ale brit?
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 15. Aug 2007, 23:03

ja mam macky poulicne domace :) takze nieco ako Europska
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

FLUTD

Poslaťod fosilia » 15. Aug 2007, 23:57

FLUTD trochu by som tento sirsi pojem zuzil.

1. Kastracia kocura pocas pubertalneho veku vedie k buducim problemom s jeho zdravym. Zvlast u europskych alebo teda maciek zijucich volne v prirode podla americkych studii tento skory zakrok sposobi viac problemov ako prospechu. Plati pravidlo kocur alebo macka sa nesmie sterilizovat skor ako nedosiahne vek 1 roka. V tvojom pripade toto bol nestastny krok a vysledok bude dozivotny. Tomu mozes, co ti povedal veterinar verit.
Zaujimave je, ze exoticke, perske ci ine plemena s tymto nemaju ziadne problemy alebo v malom percente. Su rozne studie, ale vysoke percento domacich maciek postihuje tento problem zo zmenou stravy (granule) a silnym stresom.

2. Pre kastratov nie je dolezite ci ma krmivo upravene hodnoty magnezia ale ako silna je bielkovina u suchej stravy. To je velmi dolezite lebo si musis uvedomit ze vlhkost granule je okolo 10%. A kocur si nevie sam regulovat potrebu vody. Tym ze si nasadila silne proteinove krmiva europskej macke doslo k postupnemu zvysovaniu hustoty mocu a vdaka rozkladu mocoviny na amoniak sa zvysilo ph teda idealne prostredie pre tvorbu fosforecnanu horecnato amonneho alebo apatitu fosforecnanu vapenateho. Liecba v tejto forme je pomerne jednoducha, zacne sa zamerne okyslovat moc a struvity sa rozpustia. V horsom stadiu cievkovanie ci operacia. Krmivo pre kocura ci macku musi byt bud light alebo presne urcene na kastrovane macky oznacene sterilized.

3. Kocur po kastracii nedostaval dostatocny pridel vody v roznej forme cim jeho oblicky vzhladom na biologicke zmeny postupne ciastocne zlyhavali.

4. mozem pisat o dalsich bodoch ak ta to zaujima ale vidim, ze chapes potrebu vody pre tvojho kocura. Nasadzovanie suchych krmiv c/d ci x/d so zlozenim okolo 40% sacharidov a krmiv so zlozenim ryzový skrob, vedlajšie kuracie produkty, kuracia pecenová aroma, konzervovane s BHT a BHA je cesta nespravnym smerom.

Moja rada na zaver: Prirodu nikdy neoklames a musis pretrpet to co zapricinil niekto druhy. Granule daj svojmu nepriatelovi a ukonci nimi krmenie. Pripadne ich pouzi len ako maly doplnok.

Fontana, misky po celom priestore kde sa kocur pohybuje s vodou, vsetko hlavne jedlo musi byt mokre. Neokysluj dalej moc neboj upravi sa sama.
Nehrozi len tvorba oxalatov a cukrovka...

Konzervy Animonda carny davaj este s vodou, Stuzzy Vita ok. Hladaj kvalitnu mokru stravu kde mas maso min.50%. Vlhkost konzervy, cim je nizsia tym je kvalitnejsia idealne je 60%. Pri 80% uz vodu nemusis pridavat. A ked pridas dalsiu vodu dosiahnes velmi kvalitny produkt vhodny pre kocurika.
Vacsina kvalitnych konzerv ma v sebe vsetky zakl.vitaminy a mineraly.

Ten dlhotrvajuci zapal sa mi vsak nepaci. Ten je treba riesit.
Opat cez prirodu liecive bylinky vyvar podavat namiesto vody.

Opakujem suchu stravu uplne vyradit.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 16. Aug 2007, 10:32

Dakujem za obsirnu odpovrd.
Chcem sa spytat na tie bylinky, co mu podavat? Raz som dostala od veta nejaky sirup alebo nieco podobne, nazov si uz nepamatam, ale malo to byt cosi s bylinkami a kocurik mi to stale cele vypenil, s tym som musela skoncit, ale snad vyvar z byliniek by vypil.
Skusim vysadit suchu stravu, uvidime, co to da, asi sa ta obcas budem opytat na niektore konzervy :)
A varene masko, to mu mozem podavat, vsak? A kuraci vyvar?

Ten zapal by som velmi rada riesila, no nemam s kym, v KE mi uz nikto viac neporadi, ako som dostala rady a liecbu doteraz, skusala som viacerych vetov. Teraz som na 3 dni v BA aj s celym mojim zverincom, takze skusim tu navstivit veterinara, mozno sa pohnem dalej, dufam.
Ak by mal teraz kocurik opat struvity v moci, co v takom pripade? Nasadit dietu na rozpustanie alebo iba mokrou stravou?

Este eraz vdaka, konecne sa dozvedam nieco o krmeni, ako pomoct mojmu zlaticku.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

FLUTD

Poslaťod fosilia » 16. Aug 2007, 20:44

Odpoved jednoducha: mozes.

Zmes byliniek sa pripravuje na zaklade veku a vahy macky. Je potrebne odmerat priemernu dennu spotrebu vody pri beznom krmeni.

Vyradit uplne suchu stravu. Odchytit moc a merat ph.

Mam jedneho pacienta kocur ma 10 rokov. kastrat taktiez velmi skoro kastrovany, krmeny RC a IAMS. Cely zivot neustale problemy, strubity, zapal atd.

V poslednom case uz nedokazal udrzat ani moc srst silne vypadavala. Podozrenie na rakovinu.

Nasadene caje bezproblemov prijimal. Velmi vyberavy kocur, takze vsetko z mokrej stracy sa mu skoro znechutilo. Granule mu chutia takze sa nedalo uplne vysadit suchu stravu ale je len doplnkom.
Vyvar, varene maso tiez konzervy zo znizenym Mg ale tie uz prestal brat na moje upozornenie, pretoze moze nastat problem s jeho nedostatkom.

Dostava specialne holisticke krmivo z Nemecka cez internetovy obchod.
Dnesny stav je daleko lepsi. Je to vidiet hlavne na srsti kde lokalne diery opat zarastli. Chodi pekne na zachodik ph si drzi v norme.
Veterinar mu povedal ze je to jasne viditelna zmena k lepsiemu.

Uz bol v takom stave ze ho chceli utratit pred poslednou operaciou.
Kocur zabojoval a dari sa mu. Co ho liecilo?

Odpoved je voda.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod schnauzee » 17. Aug 2007, 22:41

A kto mi poradi s tymi bylinkami, urci co a kolko? Zatial som sa u ziadneho veta nestretla s tym, ze by mal chut naordinovavat bylinky. Teda, stretla, ale uz nepracuje na veterine :(
Tento "problemovy" kocurik ma 2 roky, vazi nieco medzi 3,5 - 4 kg.

Dnes som s nim bola na veterine v BA, odniesla som aj jeho moc, ma tam opat spustu struvitov, PH 7-8, co je dost :( a samozrejme leukocity, bielkoviny a pod. Velmi sa bojim, ze by musel byt opat operovany. Na tie struvity mi odporucili stravu na rozpustanie struvitou (mame hills c/d), ale s tym, ze nech davam hlavne z tej mokrej, aby to bolo ucinnejsie. Co ma potesilo, tak ze sa zaujimali o ten zapal, ze je potrebne poslat odobraty moc (punkciou) na vysetrenie na antibiotika, podla toho by s mu nasadila vhodna liecba, nie len strielat od buka do buka. U nas v KE som s tym vsak nikdy nepochodila, jednoducho mi tento ukon kazdy nepriamo odmietol vykonat. Ale teraz mi to vytelefonovali, takze konecne sa veci snad pohnu.

Dnes dostaval kocurik iba mokru stravu, nie je tym velmi nadseny, je to zaryty granulozravec. V najhorsom pripade, mohol by byt krmeny tak, ze rano a vecer by mal mokru stravu a na obed trosku granuliek?

Co sa tyka pitia vody, sledujem ho, kolko vypije. Velmi casto to nie je, ale obcas pride k miske a pije hodnu chvilu, akoby dohanal cely dennny pitny rezim. Kuraci vyvar vacsinou vypije vsetok, co mu dam, ale tiez obcas po par hltoch odide. Od vetov som mala este odporucane, davat mu pit urologicky caj, ale neuspela som, kocur mi ho vypenil. Cim by sa este dal spestrit pitny rezim? Zo sledovania mam pocit, ze ak nieco dostava pravidelne, zacne to odmietat.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

Poslaťod schnauzee » 29. Aug 2007, 18:36

Fosilia:
Preslo par dni a u nas sa toho vela udialo. Kocur mal problemy, pobehali sme vetov v BA a v TN, po prichode domov sme situaciu riesili dalej. V skratke, vcera bol kocurik operovany, amputovali mu penis, nakolko v nom mal kamen a ten mu uz dvakrat upchal mocovu ruru. Amputaciu najprv odporucili v TN, doma v KE ju vykonali, ale nastal problem, vraj sa nedala vysit mocova rura, ze sa stale vtahovala dnu a bola zuzena aj tam, kde uz byt nemala. Takze to nechali len tak "navolno", vraj asi za 2-3 tyzdne sa uvidi, ci to bude ok, alebo bude treba vysit mocovu ruru na brusnu dutinu, tam by uz ale vraj bolo riziko samovolneho mocenia. Som z toho celeho nestastna.
Tiez sa uplne lisia odporucania lekarov. V TN mu robili cystocentozu, nakolko v BA boli zistene struvity, zapal a pod., ale vet v TN mal podozrenie, ze to vsetko bolo preto, ze to bol len domacky odobraty moc a navyse stary asi 2 hodiny. Nakolko som si precitala odporucane clanky, uz mi bolo jasne, ze nema byt starsi ako hodina, co trdili aj oni. Nimi odobraty moc bol vraj ok, a ten zapal by teda nemal byt bakterialneho povodu, ale suvisi to stym, ze ma zuzenu mocovu ruru, pri moceni musi tlacit, to ho drazdi atd. Tu v KE vsak vravia, ze to nemoze byt pravda, ze to musi byt bakterialne. V TN okrem kamena v penise nezistili v moci dalsie struvity, v KE tvrdia, ze tam urcite su. Ked kocurovi vyberu kateter, mam priniest moc, ale kedze nemaju odstredivku, nechaju moc odstat, aby sa im usadil sediment apozru pod mikroskopom, co je vsak podla predchadzajucich vetov nie dobry postu a takto krytsaly urcite najdu. Dalej mi tvrdia, ze musi byt na diete, bud struvitovej alebo na dolne mocove cesty, ze mu nemam davat kuracie maso, lebo obsahuje vela bielkovin, ma jest len dietu. Mna uz ide porazit, tu mi kazdy vravi uplny opak, ako ty a ako aj veti v inych mestach, a to sa tu moj kocurik liecil uz u vicerych vetov. Jedine, v com sa zhodli, ze mu mam podavat pripravok Felissimo.
Bojim sa o kocurika, kazdy mi tu vravi nieco ine. Teraz je hlavne na mokrej strave, aj dalsie macky som tak zacala krmit, no nedavam len dietu (stuzzy vita), ale aj konzervy, co sme tu vyssie spominali, aj to jelenie masko dostal, chutilo mu, no mna veti za to "drbu", ze potom bude mat este vacsie problemy.

Je este nieco, co by sa dalo pre kocurika spravit, niecim mu pomoct? Napriek vetom chcem ostat na mokrej strave, mne sa to pozdava, aj ked im nie (a to ziadnym, ani tym v BA a TN). Hladam info tu, tvoje rady sa mi zatial pacili najviac a snazim sa ich aj dodrziavat.
schnauzee
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 28. Jún 2007, 9:47

Ďalší

Späť na Zdravotné záležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron