[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 214: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 87: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 129: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 130: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1685: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
Chovateľské fórum na www.chovatelia.sk • Zobrazenie témy - Greyhound

Greyhound

Tu si môžete písať jednotlivo o konkrétnych plemenách

Greyhound

Poslaťod oreganka » 22. Nov 2007, 10:58

Na margo vcerajsej reportaze o dostihovych chrtoch - anglicky chrt (greyhound) a problematike umiestnenia zvierat po skonceni sportovej kariery (4-5 rokov) - by ma zaujimala dalsia vyuzitelnost tychto psov.

Bolo spomenute ..odstrelenie :shock:
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Fraga » 22. Nov 2007, 13:23

heh to nemyslíš vážne???? :?:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod oreganka » 22. Nov 2007, 13:50

Fraga, udajne je to tak. Tiez ma to sokovalo.

Milovnici tohto plemena si ho zaobstaravaju bud pre jeho specificku eleganciu a ucast na dostihoch je sice relevantna, ale nie primarna - taki si psa ponechavaju.

Je ovsem kategoria ludi, ktori maju greyhounda vylucne kvoli ucasti na dostihoch a ked je pes na sport ´ stary´ - neupotrebitelny, tak sa ho zbavuju a beru z chovu noveho potencionalneho sampiona.
Ako nakladaju s vysluzilym sportovcom sa nejak nechvalia, nehovoria o tom a nikde som info k tomu nenasla. V tej reportazi bola pani, ktora vysluzilcov odkupuje a dalej distribuuje kde-kade do zahranicia pre snobov, ktorych tesi dochovat byvaleho sampiona. Domov im hlada velmi prezieravo, co ju cti. Ako to uz ale byva, nemoze spasit vsetkych a spomenula tuto praktiku (odstrel).

Dostih je postaveny na loveckom pude tohto plemena (nahanacka za liscim chvostom na lanku) a ja sa pytam, preco je greyhound neupotrebitelny nasledne trebars ako klasicky lovec. Co je tam za problem :?:
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Fraga » 22. Nov 2007, 14:14

No pravde podobne asi preto, že u nás sa neloví štvaním zvere... a myslím, že je to vo väčšine krajín zakázané...otázka by asi bolo vhodná zase na Jara hoci ja poľovné psy mám nie som polovník niečo viem ale nie všetko...

Ale aby niekto psa zabil len preto, že dobehal???

my sme tiež kupili psa na výstavy a keď sa jej spravil skrížený zhryz to sme ju ako mali zabiť??? :shock:
Naposledy upravil Fraga dňa 22. Nov 2007, 19:29, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod DKo » 22. Nov 2007, 14:24

oreganka píše:preco je greyhound neupotrebitelny nasledne trebars ako klasicky lovec
Ono je rozdiel behať za niečím na dostihovej dráhe a vo voľnej prírode. Otázka možno mala znieť: prečo sa pes, ktorý prestane prinášať úžitok (efekt) ocitá na smetisku? Odpovedať sa dá všelijako a následne argumentovať tiež. Napr. odkazom na príbeh o starom Boríkovi a vlkovi.
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod emor » 22. Nov 2007, 18:04

oreganka píše:Fraga, udajne je to tak. Tiez ma to sokovalo.

Milovnici tohto plemena si ho zaobstaravaju bud pre jeho specificku eleganciu a ucast na dostihoch je sice relevantna, ale nie primarna - taki si psa ponechavaju.

Je ovsem kategoria ludi, ktori maju greyhounda vylucne kvoli ucasti na dostihoch a ked je pes na sport ´ stary´ - neupotrebitelny, tak sa ho zbavuju a beru z chovu noveho potencionalneho sampiona.
Ako nakladaju s vysluzilym sportovcom sa nejak nechvalia, nehovoria o tom a nikde som info k tomu nenasla. V tej reportazi bola pani, ktora vysluzilcov odkupuje a dalej distribuuje kde-kade do zahranicia pre snobov, ktorych tesi dochovat byvaleho sampiona. Domov im hlada velmi prezieravo, co ju cti. Ako to uz ale byva, nemoze spasit vsetkych a spomenula tuto praktiku (odstrel).

Dostih je postaveny na loveckom pude tohto plemena (nahanacka za liscim chvostom na lanku) a ja sa pytam, preco je greyhound neupotrebitelny nasledne trebars ako klasicky lovec. Co je tam za problem :?:
problem je v tom ten ze v krajinach EU sa takyto lov nepovoluje koli ochrane zvierat. :twisted:

add odstrel ... myslim ze je to vzdy lepsie ako ked nejaky dostihovy pes umrie obezny na rakovinu . umelo drzany pri zivote vetosom u nejakeho snoba na dvore. s vyhasnutym okom.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Dia111 » 22. Nov 2007, 18:44

emor píše:
oreganka píše:Fraga, udajne je to tak. Tiez ma to sokovalo.

Milovnici tohto plemena si ho zaobstaravaju bud pre jeho specificku eleganciu a ucast na dostihoch je sice relevantna, ale nie primarna - taki si psa ponechavaju.

Je ovsem kategoria ludi, ktori maju greyhounda vylucne kvoli ucasti na dostihoch a ked je pes na sport ´ stary´ - neupotrebitelny, tak sa ho zbavuju a beru z chovu noveho potencionalneho sampiona.
Ako nakladaju s vysluzilym sportovcom sa nejak nechvalia, nehovoria o tom a nikde som info k tomu nenasla. V tej reportazi bola pani, ktora vysluzilcov odkupuje a dalej distribuuje kde-kade do zahranicia pre snobov, ktorych tesi dochovat byvaleho sampiona. Domov im hlada velmi prezieravo, co ju cti. Ako to uz ale byva, nemoze spasit vsetkych a spomenula tuto praktiku (odstrel).

Dostih je postaveny na loveckom pude tohto plemena (nahanacka za liscim chvostom na lanku) a ja sa pytam, preco je greyhound neupotrebitelny nasledne trebars ako klasicky lovec. Co je tam za problem :?:
problem je v tom ten ze v krajinach EU sa takyto lov nepovoluje koli ochrane zvierat. :twisted:

add odstrel ... myslim ze je to vzdy lepsie ako ked nejaky dostihovy pes umrie obezny na rakovinu . umelo drzany pri zivote vetosom u nejakeho snoba na dvore. s vyhasnutym okom.


mozno skonci u niekoho, kto sa ho ujme a da mu vsetko na svete. precitaj si nove temy, ktore som pridala, velmi ma zaujima, co na to ty dokazes povedat :twisted:
pracujem v utulku pre zvierata- nezavazne
Dia111
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19. Nov 2007, 14:10

Re: Greyhound

Poslaťod Ulf » 19. Jan 2011, 23:34

Na toto fórum som narazila čistou náhodou a už sa sem ani nemienim vracať, ale ako milovník chrtov, špeciálne greyhoundov potrebujem k tomuto niečo napísať.
VYužitie týchto pretekárov v dôchodku je výlučne len ako domáci miláčik! V žiadnom prípade nie reálny lov.
Tieto psy sú na reálny lov naprosto nepoužiteľné, pretože pri behu vo voľnom teréne by sa najskôr zabili. Nikdy nebehali na inom ako ohradený pás pokosenej trávy, či utlačeného piesku. Tieto psy sú extrémne rýchle, nevedeli by zvládnuť terén a už vôbec nie orientáciu v ňom. AK by sa pustil za zajacom, pravdepodone ho už nikdy neuvidíte a ak hej, tak určite vážne zraneného.
Druhá vec. Psi sa vyraďujú v drvivej väčšine pre zranenie, ktoré mu už neumožňuje behať vôbec, alebo je jeho výkon tak obmedzený, že zostáva v zadu - a nezarába peniaze. Sú to najčastejšie zranenia šliach a svalov ktoré sa liečia veľmi zdĺhavo, ale najčastejšie sú prakticky nevyliečiteľné - len potlačené a opätovným nasadením na dráhu, hoc aj v rámci hobby tréningu, sa toto zranenie obnoví, alebo sa stav zhorší. Tieto psy nerozlyšujú, že to je len trénig, že to nieje naozaj - nervia, slinia, hádžu sa o steny boxov... a bežia na 110% . V druhom rade u nás prakticky neexistuje bezpečná dráha pre tieto psy. Behať len tak s kamarátmi a za návnadou, to je pre chrta priepastný rozdiel.
Tretia vec, mnoho z týchto chrtov brali celú kariéru doping, ktorý saz ich tela nedostane len tak ľahko preč. Keby ste toho psa nasadili do preteku a náhodou by vyhral, isto pôjde na dopingovú skúšku a problém je na svete, jak pre vás, tak pre organizáciu zachraňujúcu tieto srdiečka. Navyše branie dopingu vážne poškodzuje orgány a pes v pokročilejšom veku (v tomto prípade 4 a viac rokov) by mohol ľahko skolabovať.
Jednym slovom, sú to opotrebované psy často so starými zraneniai a niekedy aj v nevábnom zdravotnom stave. Preto by mal každý kto si chce takého psa adoptovať okamžite zabudnúť na nejakú kariéru, alebo šport. Oni potrebujú v prvom rade pokoj, dožiť bez bolesti pekný život a zažiť to čo nestihli - lásku a porozumenie. Ale to mu myslím pri adopcií bude primerane zdôraznené. :wink:

Adoptovať si takéhoto chrta je vhodné len do primeraných podmienok, to jest mať denne prístupný bezpečný oplotený areál, alebo vlastnú bezpečnú a dostatočne veľkú záhradu.

Pre tých, čo nemajú predstavu, ako grey behá a ako to vyzerá: http://www.youtube.com/watch?v=O0VyGfOY ... re=related (mali priemernú rýchlosť 75 km/hod) všimnite si v treťom behu bieleho psa, čo spadol. Od prasknutej achylovky po infarkt to mohlo byť všetko. Toto je 20 sekúnd, pre toré tie chrty žili, nič iné nepoznali a myslím, že každý súdny človek uzná, že beh v nezabezpečenom priestore a nebodaj za živou návnadou nieje dorý nápad. :evil:

Chcem však podotknúť, pretože je vo svete mnoho kampaní v zmysle "fuj dostihy". Dostih/coursing je pre chrta prirodzenosť, ako pre borderu pásť. Venovať sa dostihom na hobby úrovni, hoci aj vrcholovo nieje žiadne týranie psa! Ak je niečo chybné, tak to je potom dostihový priemysel v GB, Írsku, USA a Austrálií, kde sú psi len čísla produkujúce zisk, asi ako kravy na družstve - a z ktorých pochádzajú tieto zachránené jedince.

Žiadne umelé držanie pri živote sa nekoná Emor, sú to normálne šťastné psy (teda pokiaľ im ľudia rozumejú), behajú so psami, tešia sa a hrajú sa. To že je niekto chorý, resp má na to všetky predpoklady ešte neznamená že je nešťastný a treba to zastreliť. To sa tak zdravému z pohodlia gauča súdi, kto má žiť a kto nie, však? :wink: Verím, že raz zažiješ psa v zlom stave, ktorý chce bojovať a žiť, lebo ho to baví a zmeníš názor. Na rakovinu môže umrieť ktorýkoľvek pes. Tak isto kecy o tom, že ten pes bez športu umrie žiaľom pochádzajú zväčša od ľudí, ktorý o tom vedia veľké nič a radi sa počúvajú. Samozrejme, že každá zmena je pre psa stres, či už ukončenie kariéry, prevoz do útulku, vyšetrenia, transport cez pol Európy.... a dávať do transportov psov v takom stave, že tam umrú je nezodpovednosť a nemyslím, že by to bolo na dennom poriadku. Tak isto každý pes potrebuje niečo robiť, aby sa cítil potrebný - čo to bude je už na majiteľovi. Dostih je pre nich prirozdenosť, ale nieje to jediná činnosť, bez ktorej by sa mali cítiť nekompletní. Jednoducho v ich prípade to už nejde a nedá sa ísť hlavou proti múru.
Ani ja niesom za ukájanie si vlastného súcitu a zachraňovať nezachrániteľné, ale to už je na každom kam pôjde, kde sú jeho hranice. Niekto by uspával všetko čo sa vymyká dokonalosti a norme, ale to už tu raz bolo, verím, že sa ľudia poučili.
majte sa tu krásne, papa. :ahoj:
Ulf
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 19. Jan 2011, 23:10


Späť na O plemenách - jednotlivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia