švajčiarský durič

Tu si môžete písať jednotlivo o konkrétnych plemenách

švajčiarský durič

Poslaťod weronika » 13. Apr 2007, 20:22

Nevie mi niekto poradiť, či sa dá odnaučiť takýto poľovnícky hafan vykrúcať krky sliepkam? Naše chúdence takto pošli 4 :cry: A skoro ma porazilo, keď som videla susedu, ako na nás kričí, že náš vrahúň bol navštíviť jej sliepky :lol: chvalabohu žiadnu nestihol zadrhnúť, lebo sused bol práve na dvore a počul ich kotkodákať...tak prosím poraďte, ak s tým máte skúsenosti.
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod SH a perzska macka:) » 13. Apr 2007, 20:55

skús si prečítat jeden príbeh co chovaju huskacov mali ten isty problem... ale neviem ci ti to pomoze, ale aspon sa tam dozvies co robili a ako sa ich pokusali odnaucovat :wink: http://www.siberianhusky.cz/onas.asp
a chod dole.. (a prečitaj si tu poslednu temu : Jak sem poznala seveřanskou povahu, je to uplne dole :wink: )
SH a perzska macka:)
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 10. Apr 2006, 19:32

Poslaťod weronika » 13. Apr 2007, 22:45

wow...ďakujem, pekný článok a ako tak rozmýšľam, najlepšie je nemať sliepky :)
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod SH a perzska macka:) » 14. Apr 2007, 10:52

asi to bude najlepsi napad :lol: ja mam teraz druhu huskacku a so sliepkami sme pre istotu skoncili este pred dovezenim prvej :D ked som tak citala o severanoch(a urcite to plati aj pre polovne plemena :D )... susedia chovaju vselico, ale este sa nestalo zeby si isla pre niaky ulovok :P
Ak vam prelieza plot, tak ho bude treba zvysit alebo tam nasadit tie ostnace, ci ako sa to vola :wink:
SH a perzska macka:)
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 10. Apr 2006, 19:32

Poslaťod Jaro » 14. Apr 2007, 11:08

mam doma to iste plemeno . co ho naucis alebo nenaucis to bude robit . vezmi psika na voditko , chod medzi sliepky daj ho sadnut k nohe a pri prvom naznaku utoku na sliepky mu to razne zatrhni . nie je to nic zlozite lebo mas doma jedno z najlahsie sa uciacich plemien .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod weronika » 14. Apr 2007, 13:27

tak s tým plotom to nebude treba, on sa nesnaží utekať zo dvora, to bola náhoda, keď sa dostal von a hneď šiel ku susedom :)
Jaro, vďaka, s tými sliepkami to určite vyskúšam a ešte sa ťa spýtam, keď som s ním v prírode, je navoľno, ale vlečie za sebou tak cca 15m dlhú šnúru, to preistou, lebo keď zbadá srnu, mačku...tak je ako zmyslov zbavený, vôbec ma nevníma (inak ma poslúcha úplne v pohode), rýchlo ho za tú šnúru chytím a on len šteká a chce za korisťou :) ako ho to odnaučím? lebo so srnkou ho nemám ako spriateliť :) ešte nikdy sa mu nepodarilo za žiadnou takouto zverou ujsť, zatiaľ som bola vždy šikovnejšia ako on...a čo si myslíš, keby mi tak ujde, ako ďaleko by za ňou bežal? vrátil by sa mi ešte vôbec? lebo on fakt nič nevníma, len tú srnku.
A ja viem, že máš švajčiara - Dryas Stopy - riadny fešák :wink:
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod Jaro » 14. Apr 2007, 15:59

za prve velmi vela chodit do lesa na voditku do lesa a zakazovat mu to , razne ci uz prides na stopu alebo vam odskoci zver chce to trpezlivost . nikdy to nebude 1000% lebo u tohoto plemena su vlohy tak hlboko zakorenene a tak vynikajuce ze ich treba skor vyuzit ako potlacit . chce to trpezlivost pes sa skludni zhruba v 3 rokoch . ale vybrala si si tvrdy oriesok - svajciarsky duric . ale ja by som ho za nic na svete nevymenil za ine plemeno . co sa tyka odbiehania je to rozne od 20min prehnania zajaca az po niekolko hodinove drzanie diviaka na mieste . je to rozne . mne sa vracia max do 3hod ale priemer je tak hodinka ak pracuje .
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod weronika » 14. Apr 2007, 22:15

tak to si ešte počkám, kým bude mať 3 roky :) a napr. aj dnes tak 20m predo mnou si sedel zajac, našťastie bol hafan vtedy pri mne, ale keď ho zbadal...hrôza, chytila som si ho až za obojok, čo sa ťahal a štekal mi pri nohe jak šialený :) ale vravím, nechcem ho mať na vodítku, bol by to pre takéhoto psa trest, takto sa môže dosýta vybehať...ale musím byť stále v strehu...a keby ho tak neustriehnem a ušiel by, mala by som ho čakať tam, kde odomňa odbehol? alebo môžem ísť napr. aj domov(ale to asi ťažko)???
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod Jaro » 15. Apr 2007, 7:29

no zalezi ako si ho ucila . u durica sa uci stopa pana aby vedel kam sa ma vracat pri polovacke . ale pocitam ze toto ti asi nikto nespominal . svajciar ma tu vyhodu ze bol vyslachteny tak ze sa vracia po vlastnej stope tam odkial vystartoval . takze ked uz zmizne treba vyckat on sa vrati . tie ich nosy su vynikajuce takze je malo pravdepodobne ze by zabludil musela by sa stat nejaka tragedia ktora by mu zabranila v navrate k panovi. dalsia vec je privolanie ale o tom som pisal na http://www.polovnik.com/stopino/index.htm takze si to precitaj ak chces mozno ti to daco da . zo svajciara toho lovca nevytlcies musis sa jedine pokusit tie jeho vlohy dostat ako tak pod kontrolu.

ps: bacha na to pustanie v tomto obdobi zacina rodenie mladat v prirode , mlade zajaciky a bazanty uz su na svete . staci ze si liscata na nich zacali pochutnavat . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod weronika » 15. Apr 2007, 12:05

ďakujem Jaro za rady, ja sa mu aj občas schovám a hneď ako zistí, že tam nie som, tak ma hľadá celý vyplašený kde som zmizla, kým ma nenájde(je na mne dosť závislý, ale keď zbadá zvieratko, tak ma nepozná, vtedy som až na druhom mieste :) ), takže je dosť ťažké, tie jeho vlohy pod kontrolu dostať.

Inak sused je poľovník, má kopova a raz sa mu v lese stratil, hľadali ho a nenašli, na druhý deň išli zas a pes bol na tom mieste, kde od pána zdrhol :)
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod Jaro » 15. Apr 2007, 12:12

no weronika to je normalne duric je duric ci uz kopov alebo svajciar . takze len trpezlivost a trenovat . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod weronika » 15. Apr 2007, 13:37

nič iné mi nezostáva, len to trénovanie, ale mňa to baví, takže v tom problém nemám :wink: hlavne, aby mi Artuš nezdrhol, teda aby som mala koho trénovať :lol:
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod weronika » 3. Sep 2007, 14:41

Tak môj švajčiar prvýkrát v živote (a dúfam, že aj posledný) "poľoval". Bola som s ním na prechádzke pod horou na poli, už tak na večer o 18:30, niečo zacítil, začal sa ťahať a zrazu povolilo to ohnivko na remenci, na ktoré sa zapína vodítko. Rozbehol sa do lesa a začal štekať, bežala som za ním a celou horou sa ozývalo jeho havkanie, potom som zostala stáť a v diaľke ho bolo ešte slabo počuť. Tak som sa vrátila na miesto, kde mi ušiel, že sa hádam vráti. Čakala som 3 hodiny pod horou a nič, už bola tma, 21:30, aj jeleň mi pekne ručal za chrbtom :), tak som sa pobrala domov s tým, že ráno ho pôjdem hľadať, čo našťastie ani nebolo treba, lebo keď som prišla domov, tak on potvora tam bol prvý, prišiel 5 minút predo mnou. A čo mi nejde do hlavy je, že ako sa dokázal vrátiť z takej diaľky a tá hora je ešte k tomu na opačnom konci dediny, veru nebolo mi to vôbec jedno, aj také myšlienky som mala, že ho viac ani neuvidím...
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Poslaťod Jaro » 3. Sep 2007, 15:34

weronika mas doma svajciara :idea: takze orientacia v terene jedna z najlepsich ake som kedy videl v terene pracovat . Tak ma neprekvapuje ze bol doma skor ako ty . Nikdy sa nesnaz ist za nim . 4 nohy su rychlejsie ako dve . ked je na stope je hluchy a slepy ide len po svojom . lovecky pud ako sa patri . a to ze prisiel az domov - jenodnoduche - siel po vlastnej stope ako to maju vo zvyku az domov .

ak chces pisal som teraz najnovsie clanok o nich vide asi aj v casopisoch ale da sa pozriet u mna na stranke http://www.polovnik.com/stopino/index.htm NOVINKY :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod weronika » 4. Sep 2007, 16:29

Jaro, pekný článok a veru aj pravdivý, z mojej skúsenosti to na švajčiara úplne sedí. Napr. aj predvčerom som prišla z hory, otvorila bránku a môj ratlík sa hneď do Artuša pustil, skočil po ňom ako baskervil, ale Artuš sa biť nechcel, bolo to vidieť, najskôr sa chcel radšej schovať do búdy, až potom, keď nemohol a ratlík ho hrýzol, začal riadne aj on a a tomu malému trochu zapustil zuby do ňufáka.
A k tomu "poľovaniu", že sa vrátil po stope, ano, len ma to prekvapilo, lebo je zaujímavé, že nešiel tou trasou, teda na to miesto, odkiaľ mi ušiel. Lebo tam som čakala 3 hod. a neukázal sa, keby sa bol vracal na to miesto, bola by som ho hádam stretla, lebo sa vrátil zhruba v takom istom čase ako ja, ale asi išiel nejakou inou cestou, keďže som ho nestretla.
weronika
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 6. Máj 2006, 17:44

Ďalší

Späť na O plemenách - jednotlivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť