Ake kosti ? ake maso ?

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Ake kosti ? ake maso ?

Poslaťod semy » 5. Aug 2007, 0:00

mam otazku ake maso by ste odporucili pre malinaka stena 2 mesiace to iste plati aj pri otazke kosti .... co pre stena by sa dalo :)
a ked uz davam tu otazku zaujimala by ma odpoved otazku : ake kosti doporucujete ? aj pre dospelych ?

pocul som ze kuracie sa rozstiepuje ... bojim sa ze to prehltne a nebolo by potom do spevu :) tak radsej sa opytam kym urobim skolacku chybu :)

a este otazka k masu ... surove ? varene ? prazene ? co by ste tak odporucili ? a aky druh ?

este mam taku otazku na mliecne vyrobky, co by ste tu odporucili (maslo,jogurt atd. atd.), lebo vidim ze ste tu celkom skuseni a ja sa velmi rad priucim a ponaucim :P

dakujem pekne
semy
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 4. Aug 2007, 23:57

Re: Ake kosti ? ake maso ?

Poslaťod DKo » 5. Aug 2007, 8:11

semy píše:mam otazku ake maso by ste odporucili pre malinaka stena 2 mesiace to iste plati aj pri otazke kosti .... co pre stena by sa dalo :)
S kosťami počkaj, kým nevymení chrup, zatiaľ mu môžeš dopriať za večerou pohár mlieka (ešte je naň zvyknuté). Keď bude mať dospelácky chrup, kosti mladé a surové napr. teľacie, jahňacie, kozľacie. Surovým bravčovým sa radšej vyhni, ale paprčka uvarená v papiňáku aj toho tvojho isto poteší a vývar z nej (aspik) nevylievaj.
Ale všetko s mierou, z kosí zvykne zapekať :!:
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod oreganka » 6. Aug 2007, 10:07

zatiaľ mu môžeš dopriať za večerou pohár mlieka (ešte je naň zvyknuté).

V prirode psovita selma po odstaveni od matky mlieko nepije, nie je to vhodne, ak tak ina forma - syr cottage, alebo v ramci pestovania vztahu (upevnenie pozicie vodcu) mu mozes nechat za odmenu liznut biely jogurt z prsta :wink: ..obcas treba spestrit tie granule, ved kto by zral cele dni len cerealie :P
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 10:56

ja davam nasmu surove kosti od cca 2,5 mesiaca - zacala som s kuracimi kridelkami a krkmi, postupne som pridala aj skelety. Okrem toho mu davam velke hovadzie aj bravcove kosti na "rekreacne" hryzenie. Hlavne bravcove davam najprv dobre premrazit.
Vzhladom na to, ze krmim najma podla principov barf-u, davam mu pravidelne jogurt alebo acidko resp. diakys (minule mal aj zincicu na salasi), minimalne raz za tyzden aj tvaroh a vajicka (surove alebo uvarene) plus akukolvek zeleninu aku zje (lubi skoro kazdu :) ), orechy, pangamin, raz za cas dostane aj rybie file alebo hejka ci makrelu...
obycajne mlieko sa nedoporocuje, vacsina psov straca vekom schopnost travit laktozu a hnackuju. Kyslomliecne vyrobky su lepsie

Treba vyskusat co psikovi najlepsie chuti a sadne :)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod semy » 6. Aug 2007, 11:14

tak skusame zatial, len nechcem aby to prehltla a bolo by no "nenajlepsie" :) tak sa pytam aj na to maso aj na kosti...

kolko ludi tolko chuti preto sa pytam na vase nazory 8)

a ake maso by ste doporucili ? :P
semy
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 4. Aug 2007, 23:57

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 11:46

Este som zabudla napisat, ze tiez davam aj vnutornosti - hovadzie srdce miluje! ale aj kuracie srdcia, pecienky, zaludky, hovadzie drzky. S pecienkami treba trochu opatrnejsie - niekedy psici po nich hnackuju.

Ja teda hlavne davam tie kuracie skelety a kridla a hovadzie srdce, obcas sa bachnem po vacku a kupim aj nejake hovadzie s kostou
plus ako tu bolo spomenute - varene bravcove papcky s huspeninou, to je dobre na klby :)
Aj kralicie maso je, ak mas dobry zdroj masa. V principe mu mozes dat kazde kvalitne maso so spolahliveho zdroja, vratane bravcoveho, hoci to sa doporucuje najmenej.

Ak mas velmi hltaveho psa, tak nedavaj kridelka ani krky, radsej nieco vascieho, co si bude musiet dlhsi cas obhryzat
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 6. Aug 2007, 12:03

semy, ak si nie si ista/y kostami v tak utlom veku, skus zatial kuracie chrupavky, pokial ide o zeleninu amaguk ma pravdu - treba vyskusat, jeden moj pes napr. zboznuje rajciny, papriku, ten druhy (stena 3mes.) to vypluva :twisted: , ale za mletym masom s ryzou (nieco ako plnena paprika) sa idu pozabijat obaja, zaklad su ale aj tak kvalitne granule, vsetko ostatne sa vezie len popri, obzvlast dolezite u steniat (rast).
Taka je moja skusenost. Ahojky.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 12:22

oreganka, ja to teda robim naopak - granule davam len ako doplnkove krmivo, maximalne ich davam tak pol na pol (napr. rano granule, poobede domace jedlo), jednak tak robim na radu vetrinara, ktory je sam dlhorocny chovatel psov a druhak aj z toho dovodu ze pojem "kvalitne granule" ja zatial u nas skor oxymoron. Kazde granule su len vacsi ci mensi kompromis a skutocna kvalita na nasom trhu zatial absentuje.
Rozhodne kazdemu psovi, podobne ako cloveku, najviac prospieva pestra cerstva strava. Hlavne - presne vies, co psovi davas :) .
A raz za cas mozes pridat nejake vitaminy alebo mineraly
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 6. Aug 2007, 14:29

amaguk, pes nie je clovek - ak ma mat vyvazenu stravu granule su zaklad (je ich vela druhov, su roznej kvality a su urcene roznej cielovej skupine - plemena, fazy vyvinu psa, preto si treba starostlivo vybrat - citat na baliku, co obsahuju). Stravou, ktoru doma sama pripravis (s tym najlepsim umyslom) nikdy nedosiahnes tu vyvazenost. Ano viem, niektori veterinari radia inak, ale v tomto pripade je to podobne ako ku prikladu s radami kolo kastracie psov, ked ho nezriedka ´ponukaju´ ako neskodny, ci dokonca prospecny zakrok. Opak je pravdou. Ale to uz je ina tema.
Ahojky.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 14:59

oreganka, tak v tomto sa nase nazory zasadne odlisuju :)
Trufam si povadet, ze o granuliach co to viem, kedze sa snazim ziskat co najviac info. takze nejde o to len vediet si precitat zlozenie na obale a vybrat akoze vhodne granule. RC napr. teraz ponuka granule akoze pre jednotlive plemena - myslis, ze nieco take ako strava urcena len jednemu plemenu naozaj existuje?
Ale k mojim dovodom nedovery ku granuliam:
po a) nepaci sa mi predstava, ze mam svojho psa krmit odpadom zivocisnej a potravinarskej vyroby (ked si precitas nieco o tom z coho sa vacsina granuli vyraba, pochopis)
po b) som presvedcena o tom, ze nic take ako idealne vyvazena granula neexistuje, su to reklamne triky
po c) granule vznikli nie pre psov, ale zludskej pohodlnosti. pes je masozravec nie granulozravec a ani tie najlepsie granule nemozu obsahovat viac ako 50% masa (casto krat navyse neznamej kvality v podobe roznych zahadnych mucok), mnohe ho maju ovela menej, co ich vslten stavia na uroven prevazujucej obilninovej zlozky, ktoru psi v podstate vobec nepotrebuju (napr. moje plemeno ma len minimalnu poziadavku na prijem uhlohydratov)
po d) tak ako pre cloveka aj pre psa je najprospesnejsia prirodzena, pestre cerstva strava - granule tu su len poslednych 50 rokov (a u nas ani tolko nie), a vdaka za rozumnych vetochov, ktori aj napriek tlakom vyrobcov a propagande este od tohoto principu neustupili. Ani ja by som nechecal byt cely zivot na priemyselnych potravinach a umelych vitaminoch (s kastraciami toto nema vobec nic spolocne, porovnavas neporonatelne)
po e) v koliske granul USA sa zacina objavovat coraz viac studii o zdravotnych rizikach krmenia granulami
po f) celkova vyvazenost prirodzenej stravy sa da dosiahnut, ked sa clovek riadi principom krmenia podla barf-u

a este by som mohla pokracovat
:)
pre mna je to dovodov viac nez dost :wink:
ked na nas trh pride skutocna granulova kvalita, mozno svoj postoj prehodnotim, zatial su u nas granule az na druhom, viac-menej , nudzovom mieste

P.S. a ak neveris mne, spytaj sa foslie, urcite ti to bude vediet lepsie vysvetlit :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 6. Aug 2007, 15:47

amaguk, tak to mas pravdu - odlisuju :roll:
Zaverom ti ponuknem iny pohlad: Z nevyvazenej stravy maju potiaze ako ludia, tak psy. V oboch pripadoch ma zabezpecenu klientelu koniec - koncov doky.
Zdravkam.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 18:58

Oreganka, mas pravdu, ze z nevyvazenej nezdravej stravy su potiaze.
Ale o takej som predsa nevravela :wink:

fakt si myslis, ze granule vyrobene zo zmesi surovin neznameho povodu, s ktorych mnohe sa radia medzi odpad, technologiou, ktora znici mnohe ziviny, takze sa tam musia umelo dodavat, je pre tvojho psa to najlepsie?
:?
Pre mojho isto nie :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

potlesk

Poslaťod fosilia » 6. Aug 2007, 20:34

Amaguk :idea: :idea: :idea: :D som rád, že začinate chápať. To s tym krmivom pre jednotlivé plemená si presne vystihla. Skoda, ze mnohi chovatelia na to este neprisli.

Aby sme pochopili co je vyvazena strava a ako ju mozeme dosiahnut pri cerstvej alebo varenej strave je dobre si precitat niekolko rad z odbornych knich od renomovanych skusenych chovatelov.

Vsade sa docitate, ze pes nam ukazal cestu, ze aj nasa strava je nevhodna.
Ano pretoze k proteinom lahko stravitelnym nemozeme priradit husty karbohydrat v podobe cerealii. Co sa vlastne stane? Starneme a poskodzujeme si zdravie vdaka inzulinu. Mozno niekomu to pride smiesne ale je to tak.
Pozrite sa aky trend nasadili americke a niektore europske krmiva.
Lahko stravitelene maso a len jeden karbohydrat. Co je vsak dolezite je ovocie a bylinky ci zelenina v krmive.
Antioxidanty su tie, ktore nam vytvoria podmienky nie len pre spravnu vyzivu, ochranu a imunitu.
Jahnacie maso,losos,tuniak,kralik,bizon,klokan,pstros a ktomu zemiaky alebo hneda ryza.
Vela zeleniny a ovocia skuste napr. avokado, cucoriedky.
Olivovy,slnecnicovy olej - na koniec v strave mala lyzicka nezaskodi.
V lekarni najdete zralociu chrupavku a mate vsetko zakladne co potrebuje. Ze date toho viac, nevadi mocom to pes vyplavi.

Poznamka: Z uvedeneho vyplyva, ze proteiny si vsimnime omnoho neskor ako sa pozerajme na mnozstvo roznych druhov obilovin teda silnych hustych karbohydratov v krmivach. Čim menej ich tam je tym lepsie.
Musime si uvedomit ze sa neuvadzaju cele kusy cerelalii ale mucky a to je z hladiska vyzivy rozdiel.
Naposledy upravil fosilia dňa 6. Aug 2007, 21:40, celkovo upravené 3
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod Amaguk » 6. Aug 2007, 21:30

Fosilia, diki!!!
:lol:

nuz clovek sa snazi ziskat zopar info a za tie roky aj co-to pochyti a pochopi.

priznam sa ze najviac info o tom, cim, ako a kolko som krmit cerpala z principov krmenia podla barf-u.

aj ked to nie je prave "jahnacie maso,losos,tuniak,kralik,bizon,klokan,pstros". zatial :)

Cusick pre moje plemeno doporucuje hlavne hydinu a ryby - toho sa zatial drzim, a tiez ma to financne nezruinuje :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod offca » 6. Aug 2007, 23:47

Amaguk - si (mne veľmi vyhjovujúco) z BA - odkial berieš mäso?
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Ďalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť