Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Krmivá

Poslaťod Diana.j » 27. Jan 2007, 17:19

fosília to s manželom bol len vtip, aby náhodou nemal pocit že sa starám viac o psa, ako o manžela, ja samozrejme aj môjmu psovi varím a celkom mu to chutí, ale určite si to nemôžem dovoliť každý deň, kedže chodím aj do práce, a niekedy je toho času viac inokedy menej, väčšina chovateľov v podstate odporúča granule pretože obsahujú všetko potrebné pre výživu psa, ja som len chcela aby mi niekto odporučil nejaké vhodné krmivo, kedže sa v tom nevyznám a na trhu je ich veľmi veľa, a už od viacerých som počula, že su práve lepšie tie ktoré nie sú až tak veľmi známe a otrepované vo všetkých reklamách, ale všetko je relatívne, niekomu vyhovuje to inému ono,ja si vyberiem a zvážim z vaších rád, to čo bude v mojích silách zrealizovať, ale obidvom vám ďakujem, väčšinou sa mi stáva keď prídem do obchodu a pýtam si niečo vhodné pre môjho westíka( kedže každé plemeno je iné a má iné potreby na výživu atď.), tak sa na mňa predavačky pozerajú ako keby som spadla z marsu, už je mi jasné že sú tam postavené aby predávali a v danej problematike sa vôbec nevyznajú(výnimiek je málo a ja som ešte nemala tú čeť) tak som takou to formou hladala pomoc, len tak na okraj pred týmto mojím havkom som mala orieška(špic rôznich farieb a veľkostí) bola strašne zlatá, nebola kŕmená nejako špeciálne,lebo v tej dobe ani nič v podstate na trhu nebolo a aj tak sa dožila 16 rokov.
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 17:23

Vyrokom lacne krmivo ma viac vitaminov si asi robis srandu vsak? Ako clovek, co momentalne stoji mimo obchodu ti na toto radsej odpovedat nebudem, sa uvedom co trepes a chod si kupit do tesca vitaminmy nabuchane krmivo. Nie som z Ba, takze sa tesim, ze neprides. Najdi si ineho konicka, z komentov vidim, ze ta vsetci beru vazne...adios a no comment

ak suhlasis nech da admin hlasovat na zakl. Nasich komentov ja-ty. Nech sa ludia rozhodnu za kt. Nazorom stoja. Porazeny odide z fora. Beres?
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Krmivo

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 18:05

Diana tak to musis navstivit Dextera lebo on ti poradi. Zvlast ked tvrdi ze v lacnych krmivach je malo vitaminov. Len stale neviem ktorych a v ktorom krmive.
Tak napr. Tesco granule vyrobca Agrotrend Trencin nevidim ze by tam chybal nejaky vitamin. Jedine co tam chyba je kvalitna surovina ale to je uz o niecom inom. Mimochodom aj tak je povinnost uvadzat len vit.A, E a D.

Apropo mna nezaujimaju nejake nazory inych odpovedal som len tebe.
Neboj necham ti tu priestor na sebarealizaciu len obcas si najskor nieco precitaj o krmivach a hlavne o vyzive a potom davaj poznamky typu v lacnych granulach je malo vitaminov.

Cakam na odpoved v ktorych a v akom krmive. Chce to argumenty a nie trepanie...

DianaJ ved ti uz odporucil a to Arion. Ja som len napisal ze pre Westika to nie je vhodne krmivo. Po precitani clanku a dalsich ktore su na uvedenom linku prides na to sama a nepotrebujes aby som ti ja ci niekto iny radil.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Krmivá

Poslaťod Diana.j » 27. Jan 2007, 18:13

chlapci, chlapci, trochu sa to zvrhlo, ja som chcela len poradiť, no a vyzerá to že je to o nás 3, ja nemám potrebu nikoho navštevovať a ani si nič dokazovať, škoda ,možno už iných nudíme
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 18:20

Tak tu to mas kecalek, je pekne, ze poznas poucky teorie, vsade si bol, vsetko videl ale realita je niekde inde. Napr. Nechcem vsetko menovat: sendy, dandy, novodog, dogex a pod. Neratam syntetiku, ale vytazky. Ked si taky vzdelany otvor si shop a realizuj sa, zacni dovazat krmivo. Potom sa mozme bavit, zatial len sedis za pc, citas poucky a kecas. Realize it! Kritizovat pracu inych vie kazdy...
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 18:47

No toto mi staci. Este stale sa bavime o suchej strave. No a pokial si videl aspon niekde vyrobu tak asi ti neuslo ako sa dostavaju vitaminy do granul kedze najnizsia mozna teplota je 90C pri spracovani cerstveho masa. U inych technologii je to tzv.prepalovanie. Vzhladom na uvedene aj vyrobca pri D.Strede,kedze si spomenul aj jeho krmivo dodava do krmiva dostatocne mnozstvo kapslovanych syntetickych vitaminov. No extrakt alebo presnejsie prirodna forma je mozna s nastrekom ale vyrobca neuvadza, ze pouziva prirodnu formu. Nikde som si to nevsimol.

Pri pouziti prirodneho extraktu i ked neviem ktoré to ma byť sa krmivo pomerne predrazi.
Napisal si vseobecne vitaminy a preto som reagoval. Napisat... Neratam syntetiku, ale vytazky je o niecom inom a samozrejme s tymto s tebou suhlasim. Podobne mineralne latky, pretoze tu je to jasne, ze v lacnych granulach je to hroza hlavne pomer ale aj mnozstva a druhy pouzitych min.latok.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod korra » 1. Mar 2007, 15:37

neda mi sa nezapojit,

bolo uvedene, ze varenie zabije vela casu, no podla mna vobec nie a to varim obcas pre 40 kg psa, proste ak davam varene (bravcovina), dokazem si to nachystat jednorazovo do sackov a dam do mrazaku a vyberam podla potreby. Nie je predsa nutne vystavat pri sporaku, proste sa to da do hrnca a mozes popritom robit aj ine veci vratane cumenia do bedne, takze...nedostatok casu nie je argument.
Druha vec, co tak krmit surovym, pes je stale masozravec a selma, i ked zije s clovekom, tak preco mame traviacu sustavu nasich milacikov trapit zbytocnym srotom z granul (sama obilnina). Kludne aj surove - podla zdroja, ale rozhodne sa da k nejakemu masisku dostat (hovadzina, kuracina). Zelenina - na to ze tvori len cast krmnej davky...tak tych par mrkiev, nejake jablka, kalerab, pretrzlen a pod...este nikoho nezruinovalo.
Obavy, ze davka nie je vyvazena, su zbytocne, ved aku mame istotu ze v granulach to tak je??? Ani clovek nema vyvazenu stravu, resp. si ju dovyvazuje v priebehu nejakeho obdobia. Tak je to aj u psov a maciek.
granule su skor pre ludi, nie pre psov...nemyslim na konzum ludi, ale na "akoze" usporu casu a pre kludne svedomie, ze ako toho nasho mazlika krmime...! Je to bohuzial len biznis... :?
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod dexter13 » 1. Mar 2007, 16:15

no surove, casy kedy surove maso bolo pre psa bezpecne su davno v tahu, je ina doba, zvierata su chovane v uzavretych priestoroch so spustov chorob v mase, kt. sa tepelnym spracovanim nicia, za surova moze mat pes velke problemy.... K tomu vareniu, fajn, ked mas na to cas tak var, bohuzial nemam jedneho psa a v obedaroch mu nosit do prace jest nebudem... kto ma na to cas nech sa paci, ale su aj taky vcetne mna, ze robim skoro vkuse a granule splnaju vsetky pozaidavky pre psa, vcetne masa, vitaminov, proteinov, aminokyselin, obilnin atd - jednoducho plnohodnotna strava /ludia tiez jedia xxxxx - setri cas/... tak preco nie :wink:

PS: ja nove granule vzdy ochutnam, ked ich davam psovi, ochutnas ty surove masicko? :twisted:
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod korra » 1. Mar 2007, 17:33

dexter - kazde ma svoje pre aj proti...takze takto:

ci chutnas granule - ano aj ja, len je rozdiel dzobnut 2-3 granulky a rozdiel ked ich ma pes futrit nakila. co sa dozvies z toho ze ich ochutnas? Len to, ci su slane a pod. vyzivovu hodnotu ako taku, beznym ochutnanim nezistis, bohuzial

ci chutnam surove? V podstate ano, neviem, aky si kuchar, ale napriklad, ked robim xxxxx (ci uz z mleteho hydinoveho, alebo bravcoveho atd) tu zmes predtym ako ju oplanyrujem a hodim na ohen ochutnam, zatial zijem, nemam parazity...a pod. Zas je to o tom, ze toho nejem na kila...

Pre psa "surove maso" specialne nechtunam, nemam dovod, nekupujem v kafilerii, ale u masiara.

Pes ma ovela kyslejsie prostredie v zaludku ako clovek, takze pri traveni masa, ta kyslost zabije aj bakterie aj parazity, az taky iny od vlka ten pes neni, evolucia si ziada niekolko tisic rokov a nie 20-30 co su na svete granule a pred tymi 20-30 rokmi si myslis ze bolo psom vyvarane?...Jediny problem v surovom vidim v bravcovine (aujezskyho choroba, preto to jedine varim). Navyse surove maso pes travi velmi kratko, nakolko ma ovela kratsi traviaci trakt od cloveka, prejde to nim velmi rychlo, cize aj ten cas na pomnozenie bakterii a parazitov..je relativne nepostacujuci.

Krmim aj granulami, ale rozhodne to netvori u nas uz gro. Jednak preto, ze to psiskovi nechuti, jednak preto, ze ani boh nevie co tam je..a nejake garancie?-bohuzial, to je smiesne a na to sa ti kazdy na SK vyflakne....
Po dalsie, trosku clovek postuduje, ale nie marketingove leaflety vyrobcov a dovozcov...myslim, ze clovek zacina trochu zabudat na biologicke a fyziologicke potreby zvierata, prisposobuje zviera svojmu casu, pohodliu. tu sa potom naskyta otazka, naco potom vlastnit psa? Ked na neho nemam cas, resp. viacerych?
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod korra » 1. Mar 2007, 17:35

este k tym obilninam....no rozhodla som sa chovat psa, nie prasa, co odchovas na srote, tak preto pre mna granule nie (teda pre psa) :P
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod dexter13 » 1. Mar 2007, 18:31

hm, velmi pekny nazor, ovsem ja nehovorim o dobe pred 20-30rokmi, ale ako som napisal teraz, to ze ochutnas ochuteny tatarsky biftek, prip. xxxxx s teba nerobi mikrobiologicke laboratoriu, chod veterinarovi on ti povie ake fajnove je surove masicko pre psa, najprv si nieco over z veterinarneho hladiska a potom pis....

Boze ludia, jak si vy zaujimate o druhych, neuveritelne... asi preto ma viac psov, ze jeden strazi areal a druhy je doma v zahrade, sok co? /..a mozno aj preto, ze ma psov rad... :roll: / netvrdim, ze nemam na psov cas, nemam cas im varit, ako vies nie kazdy ma vo firme vyvarovnu....atd

Obilniny obsahuju vlakninu, proteiny atd...proste racio, aby psovi lepsie travilo... myslim, ze tu si sa sekla najviac

Ukoncime to tak, ty si krm surovym masom, za rok cest jeho pamiatke a ja zostanem pri svojich granulkach... bye :wink:

PS: staci sa opytat napr. aj masiara, hovadzie ma totiz tiez svoje chorobky aj od masiara, ale asi si nikdy nepracovala niekde v kuchyni z masom....
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod korra » 2. Mar 2007, 9:24

dexter:

k tym veterinarom - cest vynimkam, mnoho z nich su len dilermi granul a o vyzive psa nemaju ani sajnu, bohuzial. Predavaju to, z coho maju nejaky ten peniaz do vrecka, ver mi, ze nerobia to za darmo...a to viem co hovorim.
Dalsia skupina veterinarov co poznam tak vlastnych psov granulami nekrmi, alebo nie kazdy den.

Nemam odchovaneho jedneho psa na takejto strave. Vlastne, len posledneho (terajsieho) krmim aj granulami. Psy predtym (3) sa kazdy dozil pekneho dochodcovskeho veku. A bez granul, bez alergii....myslim, ze v poslednom case je tych potravinovych alergii u psov az moc, a za to scasti mozu aj granule...

Skus si pozriet aj nejake zahranicne stranky chovatelov, ktori krmia len takouto stravou - surove, a maju psov, ktori pracuju.

par faktov: nevnucujem ti to, len si to skus prezriet, a povedz mi potom, s cim tam nesuhlasis, ak teda chces:

Preco nie obilniny??
Zuby - zuby mäsožravcov sú špicaté a zaostrené a mäsožravce na rozdiel od iných druhov nemajú ploché široké zuby u bylinožravcov, všežravcov a človeka určené na prežúvanie.
Čeľuste – čeľuste mäsožravcov neumožňujú takmer žiadny pohyb do strán, takže pri hryzení mačky a psy potravu iba „strihajú“, nežujú ju, nedrvia a nepremieľajú postrannými pohybmi čeľustí ako je tomu u bylinožravcov alebo u človeka.
Úprava potravy – mäsožravce potravu nedokážu žuť. Potravu strihavým pohybom čeľustí ostrými zubami narežú a prehĺtajú relatívne veľké sústa vcelku. To znamená, že strava, ktorá u iných druhov živočíchov pre správne natrávenie vyžaduje žuvanie, drvenie alebo rozmliaždenie, putuje u mäsožravcov do žalúdka bez akéhokoľvek predspracovania v celistvosti.
Sliny – vďaka horeuvedenému spôsobu prijímania potravy na rozdiel od napr. bylinožravcov alebo človeka, slinné žľazy mäsožravcov neprodukujú enzýmy (amylázy) pomáhajúce štiepiť polysacharidy (škroby), ktoré by zabezpečili naštartovanie tráviacich procesov čo najskôr. To je jedným z dôvodov, prečo je škrobnatá diéta pre mäsožravca prakticky nevyužiteľná. Mäsožravce sa takto vyvinuli z dôvodu, že ich prirodzená strava je bohatá najmä na mäsové bielkoviny, polysacharidová potrava v nej hrá zanedbateľnú úlohu, takže je prítomnosť týchto tráviacich enzýmov v papuli mäsožravca úplne zbytočná. Na druhej strane sú však sliny mäsožravcov kyslé a sú tak, na rozdiel od človeka, lepšie prispôsobené na rozklad mäsitej potravy.
Žalúdok – prostredie v žalúdku mäsožravcov je omnoho kyslejšie ako v žalúdku človeka. V chemickom vyjadrení sa kyslosť (opak je zásaditosť) označuje symbolom pH, za ktorým nasleduje číslo od 1 do 14. Čím nižšie je uvedené číslo, tým je silnejšia kyselina a naopak, čím je vyššie čislo, tým je silnejšia zásada, pričom pH 7 (stred) je neutrálna látka. Zatiaľ čo u človeka je pH v žalúdku 2 až 5, u mäsožravcov je to veľmi silná kyselina s pH 1 až 2, prípadne dokonca ešte silnejšia. To je nevyhnutné na efektívny rozklad bielkovín. Mačka a pes sú vďaka tejto silnej kyseline, v porovnaní s tráviacim systémom človeka, pripravení na oveľa lepšie využitie koncentrovaného zdroja energie a bielkovín – mäsa.
Obličky – obličky u mäsožravcov produkujú mierne kyslejší moč a v užšom rozsahu kyslosti (pH 5,5-7) v porovnaní s močom u ľudí (pH 4,5-8). Mäsitá strava posúva moč smerom ku kyslejšiemu prostrediu (produkuje sa viac kyslých žalúdočných štiav), vegetariánska strava posúva pH moču viac ku zásaditému. Ani príliš kyslý, ani príliš zásaditý moč nie je vporiadku a môže signalizovať chorobu. Ppravdou však je, že najčastejší problém obličkových kameňov vzniká kryštalizáciou v zásaditom prostredí obličiek. To sa častokrát koriguje práve dokysľovaním - nasadením diéty s väčším zastúpením mäsových bielkovín v strave.

Takze, toto fakty, v poslednej dobe sa prebudili aj vyrobcovia granul a preto maju produkty, ktore obiloviny neobsahuju, presli uz aj na konzervaciu prirodzene...hadam este par rokov vyvoja a mozno tie granule budu stat za to! :D

Este k tomu s cim so pracovala a nepracovala, som zootechnik...s cim tak asi mozem pracovat? Rastlinky to asi nebudu.... :wink:
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

Poslaťod dexter13 » 2. Mar 2007, 11:08

Podla mna je kazdemu jasne preco veterinari predavaju granule, asi preto preco lekar predava caje a fytofarmatika, aby si prilepsil. To je uplne normalne, jedinou chybou su vydierania dodavatelov vet.farmak sposobom provizie s predaja granul, ale proti tomu vet tazko bojuje, odstavia mu lieky a dovi...

pekne poucky, avsak terajsi pes neni leopard ale domestic, moj ma zuby zatupene a zere mrkvu a jablka /ved aj ty o nich pises, ti to neak nezapada.../ potom su hlupy ludia aj ty co davaju ryzu - obilnina/

k tym granulam, som este nevidel granule bez obilnin, je to hlavna zlozka, iba ze by tam dali polystiren. Mas klamne info.

zootechnik, hm ale coho, rozdiel medzi kravou na druzstve a psom je dost velky :D
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod korra » 2. Mar 2007, 12:09

Toto si myslel ako, asi sme sa nepocopili:
"Podla mna je kazdemu jasne preco veterinari predavaju granule, asi preto preco lekar predava caje a fytofarmatika, aby si prilepsil. To je uplne normalne, jedinou chybou su vydierania dodavatelov vet.farmak sposobom provizie s predaja granul, ale proti tomu vet tazko bojuje, odstavia mu lieky a dovi"

ved tym by sli ty, co distribuuju lieky aj granule proti sebe, nie, je jedno co beres, hlavne ber...pokial viem, znacky kotre veti beru - resp., kto im dodava je alebo pharamcopola, vetis, med-art...a tito nie vsetci maju dany typ granul, ktore vet trebars chce...ale dajme tomu ze gro (diety).

Pes je domestifikovany, ano je, ale to neznamena ze je granulozrac, nelovi si sam (vacsinou, niektrym psom chovanym vonku nejaka ta mys, potkan, vtak neunikne....nemusi to byt zakonite ako zdroj obzivy, skor lovecky pud). Ked je pes taky domestifikovany a teda nepotrebuje uz vlastne k zivotu maso, len granule, preco potom trebars vonku, nepohrdne nejakym tym "fujtablom"?


Neviem ako to myslis, pes ma zuby zatupene..to ako rovne- ploche? rezaky, spicaky nist?
Mrkva, a zelenina ako taka nie su obilniny. Obsahuju vlakninu tak ako obilniny, ale neobsahuju tolko skrobu ako obiloviny, to je proste neodskriepitelny fakt. Dalsia vec, pes nie je zvacsa alergicky na obilniny ako take, ale na gluteny z obilnin, vacsinou psenica (tej je v niektorych krmiv pozehnane...). Ryza je takisto obilnina avsak nie stakym alergizujucim efektom ako psenica. Kukurica je pre psa stravitelna len do velmi slabej miery. je to skorej len nejaka ta vypln graule.

Krmiva, ktore neobsahuju obilniny:
(podotykam obilniny, nie rastlinne zlozky)
firstmate, orijen

tych ktore obsahuju jedinu obilninu a to ryzu:
jedna rada od firstmate a jeden vyrobok od Pro-pacu

Ostatne krmiva obsahuju sice ryzu, ale vzdy s kombinaciou napr.
ryza-ovos, ryza-psenica, ryza-jacmen, ryza-kukurica.

ano, je problem este u nas vybrat "ciste" krmivo. Ale myslim, ze ked granule, tak aspon s nizsim obsahom obilovin...

to co som uviedla, su fakty, nie poucky. Ide o to, ze clovek ma na vyber, a ked je prezentovana granulova strava, mala by byt uvedena aj ina moznost - prirodzena strava (varene, surove). Je to na kazdom zvazeni, nikto nemoze nikoho k niecomu nutit. Tot vsio...

K tomu ze je rozdiel medzi psom a kravou (osipanymi, hydinou...) tak to mas recht! :lol: ale to bolo myslene ktomu ako si narazal na moj vztah k masu a ci som vobec niekde nejake videla, ano videla! dokonca viem co je to chovat zviera pre maso a dokonca mam obidene nejake tie bitunky a masiarne, a nie za ucelom peknej exkurzie...ale ako si na tom ty? Ci len sedis v pet-shope a predavas Arion? :P
Obrázok užívateľa
korra
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 2. Feb 2007, 15:06

:o)

Poslaťod evulkak » 2. Mar 2007, 12:36

:D paci sa mi ako ste sa tu rozkokosili, no to vsetko su pekne ale prazdne reci. lebo ako tu uz niekto poznamenal... nie som "biochemik" a zivo netusim o co m tu vsetci tak odborne meliete. Mozno by pomohlo keby ste neomielali stale nejake odborne kecy ale uplne sprostoblbne napisali co ano a co nie.
Napriklad z mojho laickeho pohladu co som sa za nejaku tu dobu dopocula od chovatelov vytiahnem napriklad toto. Tym ze RC obsahuje vela zeleza u plemien s ciernou srstou (neviem ci aj u inej farby srsti) prichadza pri dlhodobej konzumacii k zhnednutiu resp "zhrdzaveniu" (co v podstate mozem potvrdit aj na mojom psovi).
Druha taka hovadinka... ludia si napriklad velmi chvalia krmenie Eukanubou - nazory?
Skuste sa bavit o krmivach dostupnych na slovenskom trhu. Take ktore netreba zhanat krvopotne 4 mesiace ale take na ktore narazite v kazdom druhom petshope - Eukanuba, RC, Pedigree, Frolic, Darling a tie u veterinara Hills atd.
:roll: :wink:
Naposledy upravil evulkak dňa 2. Mar 2007, 12:39, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
evulkak
 
Príspevky: 227
Registrovaný: 27. Feb 2007, 16:26
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron