Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Krmivá

Poslaťod Diana.j » 26. Jan 2007, 9:05

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či mi nevie niekto poradiť aké suché krmivo je najvhodnejšie pre westíka, má 8 mesiacov, zatiaľ sme mu dávali granule frieskies junior, ale asi by sme skúsili niečo iné. ďakujem
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

Poslaťod dexter13 » 26. Jan 2007, 10:23

Tema z rovnakym nazvom je nizsie, tam si to pozri!. Ak to tam nenajdes Odp. arion puppy.

PS: nezdvojuj temy :wink:
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Krmivá

Poslaťod Diana.j » 26. Jan 2007, 12:19

Diki za radu, ja som tu prvý krát a vôbec v nejakom fóre, nevedela som sa dostať do danej témy, tak asi preto nová téma ale budem sa snažiť na to prísť aby som už neopakovala čo je.
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

Pre dextera

Poslaťod Diana.j » 26. Jan 2007, 16:00

z tvojich príspevkov som pochopila že máš obchod, alebo sa asi prinajmenšom v tých krmivách vyznáš, zoženiem arion puppy v obchodoch(petschop) bez problémov, alebo sa to dá objednať len cez internet, našla som to na jednej stránke, stojí zhruba 275 za 1,5 kg.,
westík by nemal jesť potravu ktorá obsahuje mrkvu, vieš mi niečo ešte poradiť ohladne westa. Díki
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

Poslaťod dexter13 » 26. Jan 2007, 18:20

No ja mam arion puppy rozvazeny a vychadza to lacnejsie, uz to bezne kupis petshopoch - neobsahuje mrkvu. V niektorych obchodoch dostanes aj rozvazeny arion puppy Small pre male plemena, ale vacsinu predavaju ten arion puppy /normal breed/ - je to univerzal pre krpcov. Ine krmivo sa mi zatial nejak neosvedcilo, treba skusit :wink:

PS: medzi 9-10mes. ma westik prejst s puppy na maintenance mini, tak si moc velke zasoby nerob...
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Stenacie krmivo.

Poslaťod fosilia » 26. Jan 2007, 19:46

No ja by som urcite stena nekrmil krmivom Arion. Najskor si pozri stranku vyrobcu v Spanielsku http://www.nanta.es/inicio.asp , pozri zlozenie a rozmyslaj preco je tak drahe. Stena vyzaduje bud kvalitnu mokru stavu alebo teda granule ale s dostatocnym podielom masovej svaloviny kuracia a jahnacie maso, garantovane na obale doplnene o kvalitnu vlakninu napr. zemiaky. pripadne hneda ryza alebo jacmen.
Pre toto plemeno Westik sa nedoporucuje krmit hovadzim a konskym masom, zltou kukuricou, bielou ryžou a sojou.
Kukuricne a psenicne krmiva najdes dostatocne v hypermarketoch a ovela nizsiu cenu. 275,- za 1,5 kg krmiva tohoto zlozenia je prinajmensom smiesne.
Neznamena to vsak ze krmivo je spatne len chcem naznacit ze kvalita je niekde uplne inde.
Male plemeno krmit krmivom zlozenia Ryza,kukurica,pšenica, maso a masove derivaty, vedlajsie produkty rastlinnej povahy (psenica,kukurica) je dost velka odvaha. Proteiny a tuky si ok. Ca oproti P dost vysoke.
Vzhladom na oznacenie vyrobcu ako premiove krmivo myslim, ze splna tuto kvalitu tiredy. Avsak pre psikov s moznou predispoziciou na proteinovu alergiu je nevhodne.
Kvalitne stenacie krmivo pre male plemena musi mat uvedene na prvom mieste presne specifikovane maso a text musi vyzerat napr takto chicken meat min.20% potom nasleduje uhlohydrat max 1-2. z rastlinnych produktov len napr. repne odrezky. Ca a P v pomere 1,2:1 atd.
Samozrejme su rozne specifika napr.plemeno Yorkshire by nemalo byt krmene cervenou rybou...
Treba trochu studovat a nenechat sa klamat cenou. Pretoze ta nie vzdy hovori o kvalite. Potom pochopite preco vyrobca napise chicken min.20% a preco nepise Chicken meat min.20%. Ono to je totiz velky rozdiel...
West Highland White Terrier je krasny psik ale vyzaduje pre svoju vyzivu trochu specifika pretoze casto moze napr. pri tzv.domacej strave doplatit na mocove kamene, problemy so stitnou zlazou pecienkove a oblickove problemy.
Zdroj:Wiliam D.Cusick. - najlepsie knihy receptov pre psov odbornik na vyzivu v USA velmi uznavany.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 26. Jan 2007, 21:41

No ja neviem, celkom sa s tvojim nazorom nezhodujem, lebo NANTA je clen nutreca nie vyrobca krmiva arion, ak si si nevsimol NUTRECO je cela siet skupenych spolocnosti. Cize NANTA je jednou z nich, neznamena to, ze zrovna s tejto fabrika mas Ariona na SR, dalsia vec je, ze je pekne, ze kazde krmivo vyhovoris...btw. nevidim v tvojom komente odporucane krmivo, viem, ze asi tebou oblubene Canidae je mozno pre teba nay, bohuzial na SK trhu neni, takze ked chcem aby moj SK pes nezdochol asi ho niecim krmit musim... :roll: okydas kazde jak keby to bolo tesco krmivo vyrabane v SR, zaujimave , ze po celej EU psi zeru napr. aj NANTA a pod...a ziju si dobre, mojmu psovi arion chuti najviac tak ho odporucam, mozno inemu nebude...

Jako nic proti tebe, ale kvoli takym ako si ty si ludia uz nevedia ani zradlo pre psa vybrat, chcel by som ta videt v petshope, co by si predaval, asi by si kazdeho poslal do Kanady a USA...

PS: pekna poucka, takych je vela, ale exportny cennik Canidae si zrejme nevidel, jeho vyrobna cena nie je tiez vysoka a urcite je tam potom teda vsetko to masicko, v amerike bezne farmove krmivo ako Eagle pack, ANF a pod, mozes si precitat nieco o vyrobe http://www.canidae.com/index.html - nic o spolocnosti sa tam nedozvies :wink:
PS2: zaujimalo by ma ako si mam pozret tvoju stranku NANTA, ked je v spanielcine a portugalstine? ty si ju urcite precital jak nic vsak?

Slunce v dusi :D
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Krmivo

Poslaťod fosilia » 26. Jan 2007, 22:27

Dexter13 nie je ucelom hanit krmivo ale vysvetlit si v klude na argumentoch.
Krmis premiovym krmivom a nikto ti to nebude vyhovarat. Je to len tvoje rozhodnutie. Chcem len poukazat, ze sa mnohi nechavaju zavadzat akousi kvalitou, ktora tam bohuzial nie je. Urcite vies dobre , ze mozes krmit krmivom zo starych kozennych topanok nastriekanych prepalenym olejom pes to bude zrat a bude mat peknu stolicu a srst. Lenze pride cas bud u neho alebo dalsieho potomstva a je problem.
V Spanielsku je problem s kvalitnou surovinou. Aj Visan spracovava len ciastocne svoj vlastny produkt inac nakupuje lacne mucky. Nanta je jednou z fabrik zaoberajucou sa vyrobou krmiv pre hospodarske zvierata. Produkt Arion vyraba od zaciatku. Samozrejme ze Nutreco je financna skupina a nie je to rodinna firma a vyraba produkt tam kde je dobra cena a slusna kvalita.
Holandsko same nema dostatok produktu a aj Procter ci Hills nakupuju Made in China.
Pises o Canidae je to len muckovy produkt lepsej kvality oproti spomenutym ANF ci Eagle Pack. S tym s tebou suhlasim.
Mna nezaujimaju znacky ale samotny produkt a jeho zlozenie. Ked si myslis, ze zlozenie krmiva ktorym krmis je vhodne pre tvojho psa tak nie je dovod menit. Myslim si vsak ze stena potrebuje kvalitnu stravu s dobrym zlozenim zvlast male plemeno. Ked si polozis otazku kolko vlastne cistej masovej svaloviny mas v krmive Arion tak asi tazko budes vediet odpoved ked vyrobca na obale uvedie maso a masove derivaty (styl hypermarketoveho krmiva, casto pouzivana textova finta na zmenu podielu) a do zatvorky napise kura a nie kuracie maso do podielu k celkovemu mnozstvu. Ono je potom lepsie radsej varit ako robit zo psa nejake ine zviera.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 0:20

Obzrejmim trochu vyrobu:
hlavna zlozka je obilie, druhom zlozkou su orezky, kosti, vnutornosti a iny sayrayt. Tieto zlozky su vsade rovnake. Rozomele sa to na kasovity sajrajt a tu sa zacina rozdiel vyrobcov, kto tam ako nadrbe zlozky, vitaminy a pod. Potom to prezenu masinou a extruderom a voala, este neaky konzervacny nastrek prip vitaminik a moze sa bastit. Ak si niekto mysli, ze tie spolocnosti nakupuju kurace prsicka a davaju to granul, tak nech zije dalej v omyle. Len si pozri kto vyraba vsetko krmivo, spol. Kt. Vyrabaju sampony a mydla, kosti kt. Pri vyrobe nespotrebuju putuju do granul. Tomu sa hovori totalny marketing. A s tym varenim mi to pripada tiez divne, pes je selma nie manzel. Ked mu budes vyvarat rezniky s cim si bude napr. Obrusovat zuby a zubny kamen. Odchoval som viacerych psov na granulach a predstav si ze po 15r umreli. Asi zrali nekvalitne granule... Takto sa tu mozme dohadovat do nekonecne, ludia, co lustia piktogramy na vreciach maju svoju pravdu, a daj si pozor na poradie zloziek v zlozeni, co ked sa nejaky japonec pri preklade pomyli a napise prve obilie, to znamena, ze krmivo je iba z obilia vsak? Ked taky studovany, mozem vedet v akom odbore pracujes fos? Rad pridem k tebe na prednasku
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

krmivo

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 13:00

Dexter13 no mozno mas trochu skresleny pohlad na vyrobcov ,ale az take zle to zase nie je. Je pravdou ze hlavne rodinne podniky maju vacsi zaujem vyrabat kvalitnejsie produkty a nie su nutení spracovavat to co zostava po spracovani u inej materskej firmy. Arion vsak patri prave do skupiny, ktotra produkt berie ako vacsina na zuzitkovanie odpadu co ostava po vyrobe. Nanta je jasnym prijkladom toho ako sa da spracovat druhotny produkt. V premiovom krmive ale budeme tazko hladat prvotriedne maso.
U vyrobcov superpremiovych krmiv sa vsak objavuje v granuliach aj nieco kvalitnejsie. Kvalitny vyrobca si bud spracovava vlastne maso alebo ho nakupuje aspon v mrazenom stave. Z rastlinnych zloziek nakupuje potravinarsku kvalitu a melie si ju u seba. Mucky ako take nakupuje len pre veterinarne produkty a to samozrejme len od vyrobcov, ktorý tento specialny atest maju. Vynimkou su vyrobcovia mucok z poza oceanu 80-96% cistoty .
V case ked som zacinal s chovom v 80-tych rokoch sme mali tzv.granule z kafileriek avsak bolo dostatok mokrej stravy a nepoznali sme tolko problemov ake nastali ked z USA prisli prve hnojiva pre psov. Dnes sa vdaka tymto nezodpovednym vyrobcom vdaka FDA a neskor AAFCO, ktorí sposobili zamernu likvidaciu chovov. Teraz sa vsetci tvrdia, ze prave syntetika v USA sa obmedzili co je na jednej strane pravda ale pod tlakom ostali hormony a antibiotika. Dnes ak sa dozije pes 15 rokov tak si mozes blahozelat.
Co sa tyka oznacovania na obale to je smerodajne na kontrolu krmiva ale v EU je v tomto benevolencia a preto sa tak tazko orientuje v tejto oblasti.
Potom je velmi lahke uviest na broyure ci na www, ze toto krmivo obsahuje az 60 ci 70% masa co je opat slovna hracka, pretoze ten kto vie trochu pocitat pochopi, ze z jednym uspesnych krokov na zvysenie predaja je zavadzanie.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 13:34

Napis mi prosim ta firmu, ktora nakupuje to maso? trochu konkretizuj lebo kedze som sa zaujimal o import krmiv bol som aj v rodinnych firmach v belgicku aj u nemenovaneho velkovyrobcu v zahranici, videl som vyrobu a ich marketing, a ano pouzivaju maso, ale to co je prichytene na kostiach :lol: , normalne maso radsej predaju v HM ludom nemyslis, az ked mu dojde trvanlivost potom mozno. To, ze tam maju maso ti nepovie ani jeden dovozca, preco asi? Co sem stale pletes NANTU, jedno co musia na obale uviest je vyroba - arion v SR je z vyrobni TROUW NUTRITION Deutschland a Belgium, spanielov sem neplet! Ale znovu sa ta pytam, ktore krmiva su podla teba dobre??Chcem vedet tvoj nazor, zatial s teba idu len poucky - prosim konkretne nazvy.

PS:admin kludne premenuj topic, sme to tu trosku ovladli :lol:
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

krmivá

Poslaťod Diana.j » 27. Jan 2007, 14:08

No celkom dobrý ping - pong ste tu rozohrali, fosília chcem sa ťa opýtať aj ja na konkrétnu značku, dexter mi aspoň poradil, aj keď netvrdí , že to bude môjmu krpcovi chutiť, asi to pomôže nie len mne ale aj iným, nie každý predsa môže svojmu havkovi vyvárať, a možno by sa potom aj ten manžel mohol uraziť ako poznamenal celkom vtipne dexter, myslím si že ak je pes od mala zvyknutí na granule je to asi najlepšia varianta, aj tak dostane samozrejme aj niečo iné, ja len chcem poradiť aké sú asi tak najlepšie granule pre toto plemeno, je predsa najlahšie ísť do marketu a kúpiť prvé čo vidíš , tak sme pred tým aj urobili , ale teraz vidím že to asi nie je to pravé orechové, ešte mám jednu otázku.. aké vitamínové prípravky, do kedy ich podávať, ak kde ich dostanem??? ale to je asi viac otázok čo? ale aj tak ďakujem za odpovede, čakám čo mi napíšete
Diana.j
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 25. Jan 2007, 14:06

westik

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 14:37

Zil som v Belgicku cca 4 roky pri Genti a nepoznam firmu, ktora by tam vyrabala kvalitne granule. Naopak mozem vymenovat slusne rodinne farmy ktore okrem tradicneho vchovu HD sa venuju aj velkovyrobe hydiny. Vzhladom na marketingovu silu Holandska sa tieto produkty lepsie predavaju podobne ako aj zemiaky pod Made In Holand. Preco sem pletiem Nantu no je to jednoduche ked sa vyraba tam uveedeny produkt. Ale ved je to normalne. Kde sa vyrabaju kvalitne konzervyv EU? No v Nemecku aj ked na obaloch mnohych konzerv je EAN iny. Rozhodujuce je oznacenie cisla, ktore oznacuje majitela, ktorý zodpoveda za produkt. Nie je rozhodujuce miesto vyroby ale to ci je tam dostatok suroviny alebo sa musi vsetko dovazat.
Arion je premiove krmivo splnajuce svoju triedu kvality ale velmi predrazene. Je mozne ze sa mylim tak vysvetli kde v zlozeni je to co zodpoveda cene produktu.
Napr v norme AAFCO je u slova Meat By-product uvedene ze moze obsahovat 35-40% pilin. Podobne ak perie prebehne hydrolizou vytvori sa gel a schova sa pod oznacenie meat by product.
Preto krmiva s tymto oznacenim su tazko hodnotitelne.
Prekvapuje ma, ze si nevidel este vyrobcu, ktory odkostuje, odstranuje kozu, nedava hrabaky ani hlavy na spracovanie.
Ktore krmiva su dobre... No ved som to uz popisal. Co chces vediet znacky, tie ma nezaujimaju. Zaujima ma analyza nic viac. Lenze tu v EU sa vyjadrovat k analyze moc neda lebo na obaloch su vacsinou uvedene
slovicka vacsinou zamerne vyjadrujuce nieco ine...

Diana j. neviem akosi zdatna v anglickom texte ale skus na zaciatok precitat toto a ked nieco nebudes rozumiet kludne sa spytaj.


http://home.att.net/~wdcusick/WestHighlandWhiteTerrier.html
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 15:26

Ach jaaj, normy, obkecavacky, megaobkecavanie kazdej zlozky, a stale tu nevidim to krmivo co jej odporucas... bohuzial nemam tolko casu zaoberat sa kazdou zlozkou vsetkych krmiv ... ale pochybujem, ze tymto co tu pises niekomu poradis, v obchode by sa na teba kazdy pozeral jak na deb**a, prinajlepsom by zaspal. Ludia chcu odporucit krmivo nezaujima ich zlozenie atomu kazdej zlozky granul :roll: Ukoncujem tento rozhovor, vzhladom k tomu, ze ja bezny clovek so zakladnou znalostou nemam na takeho macha, co zil v Kanade, Belgicku a pod.... Jedna rada nakonec kazdy bezny clovek nie je atomovy fyzik, aby aj rozumel tvojim komentom :wink:

K tym vitaminom - existuje ich vela, pokial davas dobre krmivo a nepozorujes nejake nedostatky nedaval by som nic. Vitaminy sa odporucaju pri lacnejsich typoch krmiv, kt. ich nemaju obsiahnute.
Ak si teda nieco chces vybrat dostanes to v lepsich petshopoch, prinajh. ti ich obj. Ludia si chvalia Canvit /rozne druhy/, Vitamix, BioCal/rozne druhy a pod/ teraz je aj novinka, ze belgicania zacali nejake vit. prvky vyrabat, uz su v predaji, ale nemam ich odskusane.... su to druhy MSM, kvasnice, cesnak, MSM/gluco, Spirulina/riasa/ a iné.... Ale ako vravim z vit. to neprehanaj, u krpcov si na to treba dat bacha, aby nedoslo k predavkovaniu a nas. problemom v dospelosti. :wink:

Ak chces odbornejsiu radu urcite ti poradi MVDr. Fosilia CSC a mozno aj OSN :D
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Vitaminy...

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 16:35

Len mala poznamka, ktore to lacne krmivo nema obsiahnute vitaminy. Ako clovek v obchode si teraz napisal peknu somarinu. Prave naopak v lacnych krmivach je niekedy az vela vitaminov, zvlast tych ktore si pes vytvara sam. Synteticke vitaminy nie su cenovo narocne otazkou ostava ci vyrobca pouzije kapslovane alebo nie.

Ja nepracujem v obchode ani neradim cim mas krmit. Varena strava je zakladom vyzivy a s manzelom to nema nic spolocne. Pokial krmis granulami tak vela stastia pri vybere a ked uz radis, tak je dobre sa obcas aj pozriet na zlozenie, pretoze krmiv pre hydinu je na trhu dostatok bohuzial pre psov len niekolko... Ak si z BA mozem prist pozriet tvoj obchod.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Ďalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia