Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Poslaťod rybicka » 18. Sep 2007, 13:58

[quote="VanBHT (Butylhydroxytoluen - E320)

BHA (Butylhydroxyanisol - E321)

[/quote]
vdaka, toto som celu dobu chcela vediet, ze pod akym nazvom vo forme vitaminov to je pisane-takze E320 a E321 dakujeeeeem :wink:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Amaguk » 18. Sep 2007, 14:28

rybicka, len taka drobnost na upresnenie: nie su to vitaminy :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Amaguk » 18. Sep 2007, 14:32

Fraga píše:Tokoferol je teda dobrý či zlý??? :oops:

Tokoferol je vitamin E :)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod marial » 18. Sep 2007, 14:38

Amaguk píše:rybicka, len taka drobnost na upresnenie: nie su to vitaminy :wink:

to je tou snahou niektorych vyrobcov skryvat BHT a BHA za jednoduche oznacenie antioxidanty - a tie su predsa celkom urcite vsetky velmi prospesneee :evil: , potom sa nemozno cudovat, ze si niekto antioxidant pomyli s vitaminom
marial
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 18. Sep 2007, 10:21

Poslaťod Fraga » 18. Sep 2007, 14:50

Amaguk jj len Tokoferol je zly a vitamin E je dobry a ked vitamin E je tokoferol tak mam zmätok :(

A presne to som mala na mysli ako písal teraz marial, ze oni tomu daju iný názov napr. antioxidant (pričom si myslím, že ten by mal byť ten dobrý), alebo ako písala Van 320 a 321 a už som mimo... :oops:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Amaguk » 18. Sep 2007, 15:44

Fraga píše:Amaguk jj len Tokoferol je zly a vitamin E je dobry a ked vitamin E je tokoferol tak mam zmätok :(

A presne to som mala na mysli ako písal teraz marial, ze oni tomu daju iný názov napr. antioxidant (pričom si myslím, že ten by mal byť ten dobrý), alebo ako písala Van 320 a 321 a už som mimo... :oops:


kto pisal, ze tokoferol je zly? to mi nejako uniklo.

k tym BHAckam - ono to nie je az take zlozite, teraz ked vies, ze mozu byt skryte aj za tymi Eckovimi oznaceniami alebo jednoducho ako povolene antioxidanty :?
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Van » 18. Sep 2007, 16:48

Fraga píše:Vaaan? ako teta dosla na to ze Eukanuba stoji 300Kg? ja teda neviem ale co som pozerala tak najdrahsie je asi FM, RC, Pro plan.

EU som kupila v baumaxe asi 450 za 3Kg uz si nepamatam ale isto kilo 300 nestálo. Alebo nie je Eukanuba ako Eukanuba??? :roll:
netusim, ako na to dosla, ale myslim, ze to nie je to podstatne, na co sa poukazuje...myslim, ze ta cena nie je to podstatne ;-)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod Van » 18. Sep 2007, 16:49

rybicka píše: vdaka, toto som celu dobu chcela vediet, ze pod akym nazvom vo forme vitaminov to je pisane-takze E320 a E321 dakujeeeeem :wink:
rybicka, pozor...Ecislo nerovna sa vitamin ;-)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod marial » 18. Sep 2007, 16:50

Amaguk píše:
Fraga píše:Amaguk jj len Tokoferol je zly a vitamin E je dobry a ked vitamin E je tokoferol tak mam zmätok :(

A presne to som mala na mysli ako písal teraz marial, ze oni tomu daju iný názov napr. antioxidant (pričom si myslím, že ten by mal byť ten dobrý), alebo ako písala Van 320 a 321 a už som mimo... :oops:


kto pisal, ze tokoferol je zly? to mi nejako uniklo.

k tym BHAckam - ono to nie je az take zlozite, teraz ked vies, ze mozu byt skryte aj za tymi Eckovimi oznaceniami alebo jednoducho ako povolene antioxidanty :?

zjednodusme to - antioxidanty su rozne, dobre aj zle.
dobry antioxidant je napriklad vitamin E = tokoferol = http://sk.wikipedia.org/wiki/Tokoferol
nie najlepsie antioxidanty su napriklad E320 = BHA = Butylhydroxyanizol a E321 = BHT = Butylhydroxytoluen.
BTW, Van mas uvedene zle E kody - je to naopak ako uvadzas.

upravy: uz je ten link na tokoferol opraveny
Naposledy upravil marial dňa 18. Sep 2007, 17:07, celkovo upravené 1
marial
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 18. Sep 2007, 10:21

Poslaťod marial » 18. Sep 2007, 16:53

Jednoduchy prehlad k pridavnym latkam v potravinarskom priemysle pre rybicku je napriklad tu: http://kekule.science.upjs.sk/chemia/kuch/CHBZ2.html
marial
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 18. Sep 2007, 10:21

Poslaťod rybicka » 18. Sep 2007, 17:03

jj, takze i ked je to E320 a E321 tak to nie su vitaminy, aj ked je to skovane za vitaminami E....takze ked to v mojom zlozeni nijak takto co ste uviedli nie je napisane, tak by to tam nemalo byt, ze? A co hovorite na tie hydroxidy a oxidy, co su tam spomenute? Su OK?
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod marial » 18. Sep 2007, 17:11

rybicka píše:jj, takze i ked je to E320 a E321 tak to nie su vitaminy, aj ked je to skovane za vitaminami E....takze ked to v mojom zlozeni nijak takto co ste uviedli nie je napisane, tak by to tam nemalo byt, ze? A co hovorite na tie hydroxidy a oxidy, co su tam spomenute? Su OK?

E320 a E321 nie su vitaminy a nie su za vitaminmi ani schovane, schovane su v niektorych napisoch na krmivach za antioxidantmi
nie kazdy vitamin je antioxidant a nie kazdy antioxidant je vitamin
rybicka, o antioxidantach strucne tu http://sk.wikipedia.org/wiki/Antioxidant
marial
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 18. Sep 2007, 10:21

Poslaťod Amaguk » 18. Sep 2007, 17:21

rybicka píše:jj, takze i ked je to E320 a E321 tak to nie su vitaminy, aj ked je to skovane za vitaminami E....takze ked to v mojom zlozeni nijak takto co ste uviedli nie je napisane, tak by to tam nemalo byt, ze? A co hovorite na tie hydroxidy a oxidy, co su tam spomenute? Su OK?


pozor - oznacenie E v potravinach neznaci vitaminy. E je oznacenie pre potravinove aditiva najroznejsieho druhu, nielen antioxidnaty. celkom dobry prehlad je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/E_number

tie dalsie oxidy co uvadzas su stopove prvky v podobe oxidov. V tvojom krmive ma ale zaraza najviac v zlozeni ta drubezi moucka. Ak tymto krmis, tak by si si mala byt vedoma, ze svojmu psovi davas nespecifikovany odpad z potravinarskej vyroby pofidernej kvality :?
okrem zlozenia je dobre pozriet sa aj na analyzu krmiva - kontretne na dva udaje: popol a vlakninu.
a ak chces naozaj zisti, co sa v krmive nachadza, treba sa riadit udajmi z originalneho obalu, v originalnom jazyku.
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rybicka » 18. Sep 2007, 18:11

Amaguk, ano krmim tym a viem, ze tam nie je maso....maso davam ako samostatnu jednotku....inak mozem povedat, ze ci krmivo psovi sedi sa da poznat z toho, ci nema hnacku, ci nevracia a pod. Moja ma z tohto krmiva zatial najlepsiu stolicu, zo vsetkych, ktore som skusala mala hnacku...nevracia...dostava ovocie, mliecne vyrobky a maso samostatne. Vyvija sa normalne...
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Fraga » 18. Sep 2007, 20:56

Diky moc :) už mi to jasnejšie :) len ešte stale nechápem prečo ked jedni pridávajú tokoferol (nie je škodlivý) a stačí to granuliam aby sa nekazili, prečo iní napíšu na balenie, že konzervacia tokoferolom a okrem toho je tam ešte aj BHT a BHA.

No neviem tušim tu niekde som to čítala že tokof je škodlivý alebo to mam odinakial? skusim pohladať a ak najdem tak dám :)
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia