Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

krmivo

Poslaťod fosilia » 27. Jan 2007, 21:43

Lenka urcite je tazko radit takto na dialku a nepoznat tvojho psa. Predpokladajme teda, ze nema zdravotne problemy je dobry geneticky jedinec a rodicia nemali niektore z moznych predispozicii na DLK ci DBK alebo vaznejsie problemy.
RC podobne ako Mastery ma dobre zazemie dostatok kvalitnej suroviny, bohuzial obaja Francuzi akosi pozabudli na cistotu krmiva a nadalej pouzivaju latky, ktore v mnohych odbornych literaturach a priamo na klinikach zakazali pouzivat.
V zlozeni tohoto krmiva sa tazko orientuje pretoze vyrobca meni text pomerne casto. Raz je to masova mucka potom dehydrovane maso atd.
Kolko ho tam ale je? Ci cena zodpoveda k zlozeniu je preto tazke rozvadzat. Po predaji nemenovanemu stastnemu majitelovi sa RC asi dost zmeni a mozno uz aj zmenil. V USA sa vyraba pod nazvom Natural Blend a stoji okolo 40USD za vreco. Na Slovensku ho nekupis.
Uz som sa nan pytal. Tu postacuje uroven aka je za extremne ceny.

Hills som spomina. Taktiez holandske krmivo je ine ako americke ale to tvrdia na forach takze to neviem posudit. Jedina kritika je, ze v niektorych krmivach pouziva soju. Opat kuracia mucka bez udania cistoty takze neviem...

Trainer nepoznam az tak dobre lebo som snim nekrmil pouzivam ich radu Fitness ale to je o niecom inom...

V Norimberku zaujali technologiou balenia, dokonca nam ukazovali nemeckí vyrobcovia specialnych folii ako sa toto krmivo bali a ake su vyhody tejto fólie. Vyrabaju krmivo z cerstveho vlastneho masa neviem ale kolko ho tam maju. Je to nove krmivo a tak skusenosti u nas asi velke nebudu. Podobne nieco je kanadsky Orijen ale neviem ci uz je na Slovensku.

Chondroproteika sa casto uvadzaju na obaloch ale tu si treba dat pozor ci su 100% prirodne alebo synteticke. Krmiva, ktore maju uvedeny zdroj napr.zralocia chrupavka,kuracie chrupavky ci morske makkyse su ok. Tie co zatajuju tam mas urcite syntetika. Zaroven je dolezite mnozstvo vit. D3 a spravny pomer medzi Ca a P 1,2:1. V krmivach pre velke plemena musi postupne klesat podobne ako proteiny.

Dolezite je pozoruj svojha psika a na zaklade nielen zravosti ale prejavu srsti a samozrejme extrementov mozes laicky posudit zdravotny stav a ohodnotit si krmivo.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 27. Jan 2007, 23:04

Lenka, trainer je na trhu uz zhruba rok, osobne som ho neskusal, ale z nazoru ludi je to tak pol na pol. Jedny chvalia iny nie. Z mojho pohladu ide o bezne krmivo tal. Firmy novafoods,kt. Sa ho snazi tlacit na trh. Celkom spokojny su ludia s Precept growth a arion puppy large breed. Je lepsie ked ma vyrobca puppy delene, predsa westik neni to iste co doga. Tot moj nazor
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod Jaro » 28. Jan 2007, 9:14

Fosilia nechcem do teba rypat sledujem ake mas znalosti ohladom krmiv . No z prakickeho hladisky ako je potom mozne ze na krmivach ktore spominas a neohuruju nejakou kvalitou vyrastaju zdrave psy ? vela z nich je skvelych ci uz po exterierovej stranke tak aj pracovnej . co sa tyka mna moje skusenosti vravia ze eukanuba bola dobra tak pred 5-6 rokmi . Ale daval som ju mojemu starsiemu psovi a inak ako z pridanim ryze , cestovin a masa ju zrat nechcel . potom som presiel na Acanu na ktorej bol moj starsi pes od svojich 3rokov a mladsi od svojho narodenie tj asi rok a pol . bol som nadmieru spokojny . teraz som presiel na Hills a prechod na krmivo bol zo na den . tak ako sa uvadza pri zmene krmiva postupne prechadzat na inu znacku som sice nedodrzal no psy akosi zeru krmivo akoby bolo zadarmo . Ja mam psov pracovne vedenych takze sa orientujem hlavne na krmiva pre psov v zatazi a zatial psiska nemali ziadne problemy ohladom zazivania a spravneho vyvinu . no mam skusenosti aj z konzervami a to je o niecom inom to su povacsinou zarucene hnacky a zle travenie ktore potom treba napravat varenou stravou . hoci mojim psom som dal len raz konzervu . cvicim psov takze aj na toto sa majitelia pytaju a vacsina pripadov je ked im pes hnackuje ze dostal konzervu tie neodporucam . hlavne mi to potvrdil posledny pripad znamych kedy bolo podozrenie na botulizmus u psa . nastastie sa z toho dostal . tak isto pozeram na obsah krmiva a udaje uvedene na nom troska skepticky lebo papier vela znesie takze jedine co mi ostava je sa spolahnut na mojich psov a ich chute . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Jaro

Poslaťod fosilia » 28. Jan 2007, 12:15

Prechod z Acany na Hills nemal by byt problem, pretoze v podstate si vela toho nezmenil. Velmi podobne krmivo s rovnakou technologiou vyroby. Ked sa pozries na zlozenie tak je jasne ze krmivo, kde zakladom je kuraci protein vzhladom na pouzity produkt ma molekuly slusne rozbite. Potom taketo krmivo psovi lahsie travi a prechod je bezproblemovy. Ano suhlasim, ale zravost nie je hodnotenim kvality. Dobre je skusit granulu ci nie je slana...
Inac samozrejme pes je rozhodujuci a pokial mu sadlo krmivo nie je dovod to dalej rozoberat a po piatich rokoch a odchovoch sa da nieco o krmive povedat. Eukanuba po predaji sa zmenila ja uz s tym po mojich skusenostiach nekrmim.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 28. Jan 2007, 13:36

No proste je to tak, kazdy pes je osobnost a ma vlastne telo, kt. ma svoje poziadavky, nenajdes 10 psov, kt. to iste krmivo sadlo rovnako. Je to ako z ludmi, tiez ti nemusi chutit kuraci rezen, ale bravcovy :D

Myslim, ze by sa nemali odsudzovat ludia, kt. svojmu psovi davaju predsa len lepsie a drahsie granule, uz to je pokrok, ze upustaju od HM hnoja za 5 korun a davaju psovi jedlo s kt. si aj nieco zoberie.

O toto sa tu ja v shope snazim uz viac ako rok, aby ludia kupovali aspon tu nizsiu strednu az strednu kvalitu, a poviem Vam castokrat som uz bol na tom tak ze to zabalim, lebo uz na to nemam nervy. Vysvetlim asi tak preco, v suc. dobe vela druhov krmiv, nie je vyhra mat petshop milion druhov, ked uz ich teda presvedcim, kazdy chce inu znacku /zrovna tu co nemate, drzat vsetky sa neda.../ zisky s toho nie su bohvieco, zhruba tak na nakup tovaru a najomne. ALE okolite HM vylozia 20paliet nejakeho hnoja a ludia to beru jak po nebohom. Behom par dni su vrecia prec a peniazky na stole.... a mna ide rozhodit.

Tak a preto chvalim ludi, co kupuju RC, Hills, Arion, Fides a pod... lebo predsa len beru psa ako clena smecky, nie ako vec ktorej treba hodit nejaky 10kg sragor za 199,-

K tym konzervam: cistakovy nesedia skoro ziadne, orieskovi mozes dat cokolvek /napr. moj chce 9r len konzervy, snaha o zmenu akeh. sucheho bola neuspesna, granule pouziva len ako stavebny material na zahrabanie nezjedenej konzervy :D nikdy mu nic nebolo - osobny nazor oriesok - najlepsi pes - co sa tyka zdravia a lasky k panovi, olutoval som kupu druheho cista NO :roll: - prosim poradte v tejto sekcii problem z NO. Thx
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Poslaťod Lenka Mikšová » 28. Jan 2007, 20:25

Ahojte,moc pekne ďakujem za odpovede,ktoré sú pre mňa ako začínajúceho chovatela neoceniteľné. fosilia,preto sme odstúpili od RC,lebo som počula v poslednej dobe zlé hodnotenia. Arthurko sa má po zdravotnej stránke super má 5 mesiacov a 45 kg. Dnes sme boli na výstave v Trenčíne a dostal najvyššie ocenenia,preto sa bojíme,aby sme niečo nezanedbali. Kupovali sme Trainer pre šteniatka obrovských plemien so žraločou chrupavkou,granule sú z čerstvého masa s prirodným spracovním, tuším vitamínom E. Psíkovi veľmi chutia,stolicu má trochu makšiu ako pri RC,ale to je asi so spracovním bielkovín/proteiny 29,5 /.
Ešte raz fosilia ďakujem
Obrázok užívateľa
Lenka Mikšová
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 23. Dec 2006, 19:14

krmivo

Poslaťod fosilia » 28. Jan 2007, 22:26

Lenka Mikšová no ale ved ako citam si trochu nastudovana tak preco sa pytas. Vyssie percento masovej casti v granulach, ktore prejde len 90C teplotou v parnom kupeli nema az tak rozbitu strukturu a pes ho travi inac. Cim viac vyrobca zmeni podiel v prospech kvalitneho uhlohydratu tym pes ma pevnejsiu stolicu, zalezi ale aj na enzymoch a probiotikach a samozrejme dalsich faktoroch. 29,5% je dost vysoke ale este ma cas prejst a to v 8 mesiaci na granule s nizsim cislom. Posledny prechod je v 16-18mesiaci a koncime 24.mesiaci krmit stenacim krmivom. Tu je spravna hodnota okolo 24%. Toto sa tyka gigantov t.j. psov v dospelosti vaziacich nad 80kg. Velke plemena maju 2 casove krivky pre zmenu krmiva. 1-8az9mesiaca a potom do 18mesiaca.
Blahozelam za vysledky v TN. Bol som tam dnes a dufam, ze sa taketo vystavy uz nebudu opakovat. Hamba vsetkym usporiadatelom.

Tak a preto chvalim ludi, co kupuju RC, Hills, Arion, Fides a pod...

Dexter nechapem ako mozes vo svojom obchode chvalit ludi co krmia RC ked je to krmivo, ktore moze za urcitych okolnosti ohrozit zdravie psa.
Taketo krmiva a im podobne nepatria do vyzivy psov a nevedomost co je napr. BHA ktorý uz pri 50mg/kg dava pekne zabrat oblickam a peceni. Chovatelia maciek vedia co je PKD a toto je ukazka nezodpovednosti mnohych vyrobcov. Este horsie su krmiva s obsahom BHT a velmi nebezpecneho ethoxyquinu.
V USA maju stastie ze existuju organizacie ako je API, ktorá vyraznou mierou ovplyvnila zmyslanie nielen chovatelov ale hlavne vyrobcov.
Dole je link na pekny clanok pre tych ktorý tlacia do svojich psov toto svinstvo.
Velke a svetle plemena si najrizikovejsie. Bohuzial sila nadnarodnych spolocnosti ovplyvnuje aj tento segment a s konzervaciou si v EU nerobia velku hlavu, zvlast ked sa nejedna o ludsku potravu.
Ako predavac musis upozornit klienta na mozne rizika. Viem jedna vec je zdravie a druha kseft. To tu este na Slovensku potrva kym pride cas a predavac ako odbornik bude vediet spravne poradit a upozornit aj na rizika krmenia tym ci onym krmivom. http://www.api4animals.org/facts?p=359&more=1cat=286
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 28. Jan 2007, 22:37

Pocuj Fosilia, nechci ma opet nastvat, je pekne, co vies a tvoje rozsiahle komenty, kt. asi 3/4 ludi ani nerozumie.

Ale poznam, ludi, ktory krmia RC a na psa to posobi super, dokonca mu sa vylespia kozne a traviace problemy, tak neviem preco by som ich chvalit nemal... tvoja teoria a fakty o skratkach je pekna vec, ale ja to poznam s praxe od ludi - a dlhodobo, tak nedramatizuj...

A zas som len obycajny kreten z petshopu, co nic nevie vsak?

Dalsia vec, je vecou kazdeho majitela, ake krmivo psovi kupi, nebudem mu predsa vytrhat vreco z ruk a prehovarat ho jak blazon, ma na vyber... niekto sa ani na moj nazor a radu nepyta - pride a povie RC - dakujem - dovi. A biznis??? Keby som v tom predaji nemal zalubu a rad psov, davno to zabalim.... asi taky biznis to je!

PS: obrat sa na slovensky retriever klub, klub racing dogs, policajny zbor, a tisice chovatelov, co maju zmluvy z **** a beru RC uz roky. A nenarazaj sa do obchodnikov, kt. ho predaju minimum!
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Stav

Poslaťod fosilia » 28. Jan 2007, 23:46

Napisal som len skutocny stav aky dnes je tu v EU. Bordel s krmivami, v textoch zlozeni slovne hracky, hrozne krmiva v obchodnych sietiach atd.
Vsetky krmiva vcetne RC pouzivaju nevhodne latky vo svojich krmivach. To je fakt a vzhladom na to, ze RC ma uz iny majitel lepsie to ani nebude.
To je vsetko. V USA to vyriesili razantne a zrazu RC je na trhu v USA s kvalitnym produktom a co je dolezite aj cistym. Tu v EU si likvidujte psov.
Posledne studie z Japonska preukazali zakernost tychto latok a ich postupne ukladanie a prenos na potomstvo. Co znamena, ze vysledky sa prejavia vacsinou v 2 ci 3F. To ze nastal narast rakoviny obliciek a stitnej zlazy. Ze su tu pecienkari atd... Hlavny dovod su granule vseobecne. Takze RC Natural Blend je super krmivo a tiez som s nim krmil. Toto europske prepac no comment...

Nebudem rozvadzat krmenie policajnych psov lebo pokial mam informacie tak zazracne vyhrava tender stale ten isty lebo je najkvalitnesi a najdrahsi. U vojakov je aspon zmena. To vsak je problem korupcie a osobne ma to vobec nezaujima. Skor ma tesi ze ludia uz hladaju krmiva ako je tebou spomenuti Arion, ktorí je cisty co je sympaticke...
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 29. Jan 2007, 2:26

Noo, mam v tebe trochu zmetok. S tvojich komentov zacinam silno pochybovat, ze si chovatel a vobec ci mas psa, takze tvrdis:
1, krmil si /krmis/ - hills, proplan, trainer, canidae, rc natural blend a ine, a to tvrdis, ze psovi sa gran nemaju casto striedat?
2 verzia - nekrmis gran. Lebo su to vsetko shity - psovi len varis

si sa trosku zamotal nemyslis? Z nazorom na gran. To u teba tiez nie je stabilne tvrdis, ze neake nepoznas a na druhy den o tom vychrlis poucku.

moj nazor: net je pekna vec, si scitany mas poznatky s clankov, noviniek a for z netu. Sedis pri pc a citas vsetko. O chove psov a psoch vies prt, vyjadrujes sa vyhradne ku krmivam.

ps: neverim ti ani to, ze si zil v belgicku a uz vobec nie v amerike, vedel by si totiz, ze ano acana sa tam predava v hm a supermarketoch, ale u nich sa totiz v tzv. Mall-och predava vsetko aj kvalitne granule! Tvrdit, ze acana je hm shit je len tvoj vyplod.

Tak sa uz prosim ta preber, alebo si otvor shop, zaloz chov, aby si bol trosku v reale...
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

Krmivo

Poslaťod fosilia » 29. Jan 2007, 9:23

Vies mam uz urcite viac rokov ako ty a prvu registrovanu chovnu stanicu v Nemecku som mal v 80-tych rokoch. Mam toho preskakaneho dost a dnes uz nie som chovatel v pravom slova zmysle. Ano teraz varim a granule davam len obcas. A ver ze mam preskusanych toho dost. Mimochodom nevkladaj mi texty ako je shit, ktore som nikdy nenapisal. Je rozdiel ked napises, ze patri medzi lacne muckove krmiva a to neznamena ze je to nejaky humus. Krmiva Acana sa dovazaju do EU hlavne do byvaleho Ost bloku. Prijatelna cena s priemernou kvalitou ma uspech prave v tychto krajinach i ked Champion Petfoods Ltd v jednom clankov pisal, ze pripravuju nove krmivo, pretoze doba pokrocila a o Acanu vyrazne poklesol zaujem. No a prisla s krmivom Orijen a opat pre Ost Europe. Madarsko a samozrejme spolupracujuci parter v CR. Tu sa uz dlhsie uvazovalo o presunuti vyroby Acany.

to tvrdis, ze psovi sa gran nemaju casto striedat? Nemylis sa...

v tzv. Mall-och predava vsetko aj kvalitne granule... Preco neuvedies ktore, pretoze asi som dobre nevidel.

Mozno mas namysli niektore produkty s oznacenim IAMS alebo Eukanuba, ale precitaj si zlozenie a potom pochopis preco su na pultoch.
:roll:
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 29. Jan 2007, 10:08

Jaaj, ja som zabudol, ze dnes ma zle zlozenie aj eukanuba. Ja neviem naco vsetky granule vobec vyrabaju a kolko hlupych ludi ich navrhuje. Asi by mali zavolat tema aby konecne vznikli tie prave granule.

no s tym vekom chapem na dochodku mas urcite viac casu na citanie z netu...

Mimochodom, orijen za chvilu tu na trhu, tak zas budes mat co kritizovat.

slunce v dusi, a uz nereaguj na moje komenty, ja zas na tvoje - budem ti velmi povdacny - totiz ja mam svoju hlavu a nemusis mi do nej tlacit tie tvoje netove kaleraby. Viac no comment...
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

krmivo

Poslaťod fosilia » 29. Jan 2007, 13:16

Ono sa totiz vyraba v USA aj lacnesia verzia Eukanuba a IAMS urcena prave do tychto sieti tu na SK sa ale nedovaza. Tam ale tvoje vedomosti uz nesiahaju... Nepisem o Eukanube Made in Holand...

Dnes som bol v troch predajniach v BA a vsade kde bol Arion bol na komisionalny predaj. Tak uz to konecne chapem preco ...

Orijen preco ho mam kritizovat. Ved zapracovavat cerstve maso je super len
nechapem preco je tam potom tolko mucky. Otazkou ostava co budu stat granule ked obsahuju 70% masa. 6-7 tis. za vreco... Meat ale nie je meal no mozno je to aj tak jedno...
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod dexter13 » 29. Jan 2007, 14:19

:lol: ok

Len pre tvoje info, neviem, co si tym chcel povedat, ale komis je velmi vyhodnym predajom, t.j. platis, co predas - preco by som mal platit nieco, co neviem ci sa to bude predavat... ale tam zas tvoje vedomosti nesiahaju.

PS: nemas, co robit, ze lozis po predajnach... :roll:
Obrázok užívateľa
dexter13
 
Príspevky: 414
Registrovaný: 22. Jan 2007, 10:02

komis

Poslaťod fosilia » 29. Jan 2007, 17:16

Komisionalny predaj su dve moznosti bud zavadzas produkt na trh alebo sa tazko produkt presadzuje a tak dovozca vyuziva tuto moznost. Pre teba je to idealne ale pre predajcu sotva. Vies ked si na dochodku tak sa aj nudis.
Inac neber vsetko az tak vazne...
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia