Krmivá

Tu píšte všetko, čo sa týka výživy a krmív pre psov

Poslaťod Lenka Mikšová » 12. Jan 2007, 14:14

Ahoj Lada,každý chovateľ si háji svoje krmivo,ale daj pozor nech je superpremiove-Royall,Eukanuba,Hills to sú svetoznáme značky pre psíkov,ktoré sú v dospelosti veľké až obrie. Ja mám nemeckú dogu s PP,tak som dosť sledovala zloženie,skúšali sme aj iné krmivo,ale Arthurko iné odmietol a asi vie čo mu najviac chutí. Odporúča sa,ale niečím aj granule dopĺnať, hlavne mäsom,tvarohom,cestovinami...
Obrázok užívateľa
Lenka Mikšová
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 23. Dec 2006, 19:14

Poslaťod offca » 12. Jan 2007, 15:18

Lenka, je možné, že vášmu Arthurovi sa darí najlepšie ako môže a budem znieť asi drzo, no tieto spôsoby prichucovania granul sa neodporúčajú ani náhodou.

Ked kvalitné granule, tak len tie.
Ak nekvalitné, tak doplnat.
Ak varene, tak varene.

A vysvetlenie - prebytok niektorých látok a prvkov môže spôobiť rovnako vela problemov ako ich nedostatok.
Pri zvýšenom prijme bielkovin(mäso) (ako je odporučana davka a ako je ich pomer voči kalciu) sa znižuje využitie vapnika, čo môže sposobiť doživotné problémy hlavne velkym a obrim plemenam. A starym psom.
Zvýšený príjem kalcia (mlieko, tvaroh) rovná sa prevápnenie, pričom výsledok je zasa na tom istom.
Dalej jedna velmi dôležitá vec je dodržanie pomeru kalcia a fosforu (1:1,2), ktorý majú dobré značky krmiv zachovaný. Nech pridáš takmer čokolvek, pomer je už narušený.

citacia z veterina-info.cz: "Mezi chovateli je velmi zakořeněno současné podávání masa nebo konzerv s granulemi. Nebo podávání masa a granulí odděleně, ale týž den. Tyto způsoby krmení bych bez nadsázky označil za závadné, zejména při výživě mladého rostoucího psa. Je nutné vzít v úvahu, že maso a konzervy se v trávicím traktu zpracovávají zcela odlišně než koncentrované krmení – granule. Časté střídání různých způsobů krmení při dlouhodobém podávání může vyvolat trávicí poruchy. Adaptace na změnu ve složení krmné dávky trvá 2 týdny. Znamená to, že pes by měl být krmen vyváženou monodietou a pokud možno ji neměnit. Častý argument, že to psovi nebude chutnat, je spíše lidský pohled než vlastní psí problém. "
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

krmivo

Poslaťod fosilia » 12. Jan 2007, 20:40

Jaro suhlasim s tebou no velky rozdiel medzi Tesco granulami vyrabanymi v Trencine a Acana vyrabana alebo presnejsie caka na presun do CR, kde sa mala uz vyrabat minuly rok. Firma vklada vacsi uspech na produkte Orijen, lebo s Acanou sa dostali do dobreho exporu do Polska, Ciech a Slovenska.
Tesco granule sa vyrabaju s kanadskym receptom i ked na starsej technologii ako Acana a chemicky sa konzervuju. Je pravdou, ze Tesco sa vyraba velmi lacno , takze suroviny nebudu nic moc ale Acana sa tiez predava na kanadske pomery velmi lacno teraz vsak mozno uz nie nemam info a je povazovana ako krmivo ludovo povedane pre tych co nemaju zaujem kupovat kvalitu za 100CAD.

Ahoj Lada,každý chovateľ si háji svoje krmivo,ale daj pozor nech je superpremiove-Royall,Eukanuba,Hills...

Lenka mozno su zname ale s kvalitou nemaju vela spolocneho. Myslim tym pouzite suroviny nie celkovy vysledok. Slovo kvalita musi splnat viacero kriterii. A to spominane znacky urcite nemaju.
Taketo standartne krmiva sa nakupuju za 40,-/kg v Holand a o nieco drahsie vo France. Velke percento ceny na obchode tvori vysoky rabat a reklama. U veterinarnych krmiv drahe atesty.
Dnes su na trhu kvalitne krmiva malych rodinnych firiem, ktore kladu velky doraz na cistotu a kvalitne suroviny. Rozmarin je zakladom konzervacie. Cena je vsak o dost vyssia ale vzhladom na nizku nakladovu polozku za reklamu este pristupna.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod rybicka » 15. Jan 2007, 8:38

Ahoj fosilia, vidím, že máš prehlad o zahraničných krmivách, ale presuň sa na Slovensko, prípadne do Čiech. Tvrdíš, že krmivá, ktoré tu väčšina ľudí považuje za najkvalitnejšie, kvalitné nie sú a porovnávaš to so zahraničím. Ale uvedom si, že mi sme tu a krmíme takými krmivami, ktoré sú tu na trhu dostupné a podla zahraničia možno najkvalitnejšie nie sú, ale na Slovensku patria k tým najkvalitnejším. Nie každý má možnosť kupovať krmivá v Holandsku, prípadne až v Kanade. Začni sa na to pozerať zo slovenskej strany, na slovenské pomery a krmivá, nie na zahraničie. Povedz mi, ktoré krmivo je podla teba NA SLOVENSKU najkvalitnejšie.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

kvalitna strava

Poslaťod fosilia » 15. Jan 2007, 18:13

No na tvoju otazku je strucna odpoved. Varena strava.
Obrázok užívateľa
fosilia
 
Príspevky: 356
Registrovaný: 16. Okt 2006, 7:48

Poslaťod rybicka » 16. Jan 2007, 8:25

fosilia, naozaj??? Ja z vlastnej skúsenosti viem, že to nie je dobrý nápad krmiť len varenou stravou. Áno je výdatná, to je pravda, ale pre niektorých psov až velmi. Ja som krmila svojho psa kedysi len varenou stravou a mal 2kg nadváhu. A to bol vonku, nie zatvorený v byte...Takže aj toto si treba rozmyslieť podla toho, aký metabolizmus má ten pes.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod offca » 16. Jan 2007, 8:52

rybicka píše:fosilia, naozaj??? Ja z vlastnej skúsenosti viem, že to nie je dobrý nápad krmiť len varenou stravou. Áno je výdatná, to je pravda, ale pre niektorých psov až velmi. Ja som krmila svojho psa kedysi len varenou stravou a mal 2kg nadváhu. A to bol vonku, nie zatvorený v byte...Takže aj toto si treba rozmyslieť podla toho, aký metabolizmus má ten pes.


Hmm, možno by stačilo skorigovať zložky totej potravy :idea:
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod rybicka » 16. Jan 2007, 8:58

offca, máš pravdu, možno by stačilo zkorigovať to. No teraz už to nezmením, lebo havo je už po smrti, len si nemyslím, že čisto len varená strava je najlepšia. Dávali sme mu varenú stravu, mäso, doplnky, zeleninu a pod. Lenže väčšina zložiek varenej stravy obsahuje vela tukov a bielkovín a škrobov a to nie každému psovi vyhovuje-myslím jeho metabolizmu, nie chuti, lebo pes dokáže zožrať čokolvek, keď je hladný. A v tej varenej strave máš síce na výber, čo mu dáš dnes a čo zajtra, ale nie všetko je dobré.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod offca » 16. Jan 2007, 9:13

Mmmm, to je také... čo by malo byť ideálnejšie, ked nie prirodzená strava, na ktorej stojí všetko živé?
To máš pravdu, že to nie je vždy uplne idealne, ale tak žijeme aj my.. tak nas niečo niekedy nafukne, niekedy preženie, ale stále to má čosi viac do seba ako naprogramovaná diéta.
Že to nie každému psovi vyhovuje, too je taký novodobý argument. V minulosti muselo vyhovovať a psy prežili.

Problém je ale v tom, že psy su odkázané na nás, nemajú možnosť sami si vybrať, čo ich organizmus potrebuje...a nakoniec aj keby mali, zrejme by to už v takomto spôsobe ich krmenia zneužili na prežieranie sa.

Môj názor - určite varené, pokial to ale človek vie. Dá sa na nom aj čosi korigovať, dáva možnosť širšieho výberu ingerdiencií, je pestrejšie a je prirodzené, naturálne, bez konzervantov, okrem varenia bez ineho spracuvania.


...ale granule neodsudzujem. Je to uplny ideal, no bez toho "čosi do seba"
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod rybicka » 16. Jan 2007, 9:22

offca, ja som za obidvoje, ale ako si napísala ten príspevok o tom striedaní. Podla mňa to nie je závadné. Varenú stravu beriem, ale nie LEN varenú stravu. Tak ako by som nebrala LEN granule. Vieš, napr. všetci tu píšu o Royal Canin, Eukanube a podobných krmivách, nehovorím o nich, že sú zlé, alebo najlepšie, lebo som ich nikdy nekupovala, nemám peniaze na to, aby som kupovala podla ostatných" najlepšie krmivá", kupujem strednú kvalitu granul a doplňam to varenou stravou a doplnkami typu ryža.... Nie v jeden deň samozrejme, ale napr. týždeň má granule, cez víkend má varenú stravu. Čo a kolko chce zožerie, sám si to určí, ak nezožerie všetko, jeho smola, ide to preč, ale on sám vie, kedy má dosť. A nemyslím si, že by mu to škodilo. U nás nikdy neboli len krmivá a len varená strava, ale striedačka. Keď sa cez víkend varí, tak má varené, keď sa cez týždeň nevarí, má granule. Nemá zažívacie problémy, ani nadváhu, ani nič...
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod offca » 16. Jan 2007, 10:03

V tej reakcii doplnenej citaciou veta sa vraví o dennom prijme.
Je tam tuším spomenutý aj prechod z jednej stravy na druhú (2 týždne), ale ako dôvod sú uvedené nejaké tie tráviace ťažkosti. Ak ich pes nema... (tri bodky)

Tiež krmim podobným spôsobom :arrow: granule a po ich minutí nejaký čas, zvyčajne týždeň, varené.

Mať ale čas, granule by som sa nebála vypustiť úplne. No ale moderná doba - málo času - pohodlnejší spôsob - granule. A nakoniec sú zároveň bez nejakých mínusov.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod rybicka » 16. Jan 2007, 14:24

To je podla mňa dobrý systém. A o tej novej dobe, to máš teda pravdu, nikto nemá poriadne na čokolvek čas, tak si ulahčuje veci, ako môže :roll:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Lada » 18. Jan 2007, 22:06

Ďakujem za príspevky, rozpútala sa tu dobrá diskusia. Vidno, že sa vyznáte. Nakoniec sme sa opäť vrátili k pôvodnému žrádielku od HAPPY DOG Junior-Grog. Ostalo mi ešte zo štyry kg. Acany. Myslíte, že jej to môžem postupne zmiešavať s Happy Dog žrádielkom?
A k tomu vareniu, ktoré mäsko kupujete, hovädzina je dosť drahá a dlho sa varí, bravčovina zas mastná, stačí len kuracina?
Lada
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 25. Apr 2006, 19:34

Poslaťod Lenka Mikšová » 19. Jan 2007, 14:51

Ahoj Fosilia,chovám prvý krát veľkeho psa a to doslova,veď nemecká doga,keď je hladná,nevie čo so sebou. Hovoríte o zložení a pod.,ale povedz podľa teba,aké krmivo je podľa teba kvalitné a za rozumnú cenu - Značka... Teraz sme kúpili Hills,ale strašne psíka preháňa,tak neviem či to treba vysadiť,alebo počkať,či sa to upraví. Je lepšie krmiť stále rovnakými granulami,alebo striedať? Štve ma,že niekto ˇkŕmi !Tesco granulami a psíkovi nič nie je a tomu nášmu,keď kúpime drahé granule,nejako mu zmena nespravila dobre. Nevyznám sa moc v zložení,ale myslela som že RC a Hills sú lepšie. Ale ak môžeš daj radu!!!
Dík
Obrázok užívateľa
Lenka Mikšová
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 23. Dec 2006, 19:14

Poslaťod beira » 19. Jan 2007, 15:49

My sme krmili uz asi vsetkymi "lepsimi" krmivami (Eukanuba, ProPlan, RC, Acana, Hill s, First Mate) a jednej z nasich slecien veru nevonali ani jedny... Tvarila sa pri tej miske, ako keby to bol jed na mysi... Vydrzala aj tri dni nezrat, a preto sme nakoniec (pre zachvanie svojho psychickeho zdravia) zvolili kompromis: granule + nieco (vyvar z kosti, ryza, cestoviny, konzerva...) Aj nad tym niekedy ohrna nos, ale vacsinou zozerie a my sa tesime, ze nemame doma vyzlicku :wink: , ale stihlu damu...
Jedine granule, pri ktorych jej tecu sliny, su prave tie z tych lacnejsich... je jasne, ze tam davaju kadeco, aby to dobre vonalo, ale zda sa, ze to na tie psy funguje...
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživa, krmivá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia