pomoc pri vychove 2 psov a 1 fenky v jednom byte

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

pomoc pri vychove 2 psov a 1 fenky v jednom byte

Poslaťod Vero Nika » 6. Jan 2015, 17:24

Dobry den vsetkym co maju radi zvieratka a citaju toto forum.

Prosim vas, viete mi niekto poradit ako postupovat pri vychove psa/psov? Zacinam mat pocit, ze som uplne zlyhala. Momentalne mam doma 2 psov (jeden je pudlik - 2 roky, druhy je mix z ulice) a jednu fenku (tiez mix).

Prveho psika som si kupila pudlika ako steniatko. Kupila som ho v obchode kde mi tvrdili ze ma vsetky potrebne ockovania a ze na dalsie ockovanie ho mam priniest o mesiac naspat k nim do obchodu. Prislo mi zvlastne ze mi nechceli dat ockovaci preukaz ale nakolko nezijem na Slovensku ale v Cine, tak som sa uspokojila s typickou odpovedou, ze tak je to tu normalne a ze ockovaci preukaz dostanem az ked budu ukoncene vsetky 3 ockovania pre steniatka. Asi po 3-4 dnoch psik prestal jest, hrat sa a pit vodu, do hodiny mu zacala tiec z ust pena a utekala som s nim k veterinarovi. Bolo to vazne, museli ho nechat v nemocnici pre zvieratka ale po 2 tyzdnoch som si ho mohla zobrat domov a bol uplne zdravy. Nemohla som s nim ale chodit von dalsie 3 mesiace, pokial nedostal teraz uz naozajstne ockovania a preto som bola nutena urobit mu zachod doma. Ked sme zacali chodievat von trvalo dlhsie kym sa naucil ze ma cikat vonku a nie doma. Napriek tomu ze dlshie obdobie doma takmer necikal, teraz to zacal robit znovu.

Okrem pudlika uz asi rok mam aj druheho psika, ktory je z ulice. Ked som ho nasla, zvracal cervy, brusko mal hrozne opuchnute a vyzeral hrozne. Bol este velmi malicky, veterinar povedal ze v tom case mal len 2 mesiace. Kazdopadne dostal lieky a za par tyzdnov bol v poriadku. S pudlikom boli ako bratia, sem tam sa bili ale vacsinou sa spolu velmi pekne hrali.

Asi pred mesiacom som si adoptovala posledneho psika, je to fenka. Nakolko je pre mna dost vycerpavajuce starat sa o 2 psov ktorych som uz mala, moc som sa do adopcie dalsieho psika nehrnula, ale myslim ze som nemala moc na vyber pretoze tato fenka nas zacala cakat pred domom a 3x denne ked som isla von so psami tak sedela pred branou a cakala na nas. Najskor k nam zacala chodit iba aby sa najedla a napila a trosku sa zahrala so psami, ale po par dnoch uz nechcela odist a lahla si do pelecha a bez nas sa uz nikam nepohla. Zacala som ich vencit spolu a hovorila som si, ze ju nebudem drzat ak bude chciet odist, ale doteraz sa ani raz nestalo, ze by nechcela ist s nami domov.

Pred 10 dnami som ju dala vykastrovat. Zevraj uz mala steniatka a susedia ktori ju vonku pravidelne krmili ich rozdali, takze vsetky nasli spokojny domov. Jeden zo susedov ju ale objednal na vykastrovanie este predtym ako som si ju adoptovala, nastastie sa velmi potesil ze nasla domov a spolocne sme ju zobrali do nemocnice na vykastrovanie. Veterinar mi povedal, ze ju mam drzat oddelene od druhych psov, takze ju mam u seba v spalni. Nakolko si stale kuse a oblizuje rany, mam ju uz aj v posteli aby som tomu zabranila ako sa da. Pouzivame aj taky ten plastovy lievik okolo krku, ale ani to nepomahalo. Prvy rozkusala, druhy nebol dostatocne dlhy a treti si vie dat dole. Teraz ma ranu zapalenu a kazdy den musime chodit na injekcie a vymenu provizorneho oblecenia ktore jej kazdy den daju nove aby jej mohli ocistit ranu po operacii.

Konecne sa dostavam k celemu problemu. Nemozem povedat ze so psami nikdy nebol ziadny problem, ale to co sa deje teraz je priliz. Fenka spava so mnou v izbe a 2 psy su v obyvacke. Kazdu noc sa niekolko krat zobudim na to ako sa biju - uz to nie je normalna bitka, ale bojim sa ze ten vacsi ublizi pudlikovi, ktory sa nevie branit. Ked sa ich snazim oddelit, problem sa este znasobi. To iste sa opakuje aj niekolko krat denne. Musela som kupit klietku, aby som ich vedela drzat oddelene. Jednu noc je v klietke jeden a druhu noc druhy. Na moje prekvapenie sa im v klietke paci, mam pocit ze sa tam citia bezpecne. Nesnazia sa ist z klietky von, vzdy pekne spia. Bohuzial to ale neriesi problem agresivity tohto psa, dnes dokonca pokusal aj mna, ked som ho chytila za obojok aby vonku neutocil na dalsieho psika. Pudlik nastastie nie je agresivny, ale zacal ocikavat cely byt. Kazdy den najde minimalne 2-3 miesta, ktore si oznackuje. Dokonca ked sa na chvilku dostane do mojej izby (kam ma teraz zakazane ist pretoze tam mam fenku po operacii), tak mi ocika postel, paplon alebo cokolvek co sa da ocikat....

Fenka napriek tomu ze je po operacii je hrava a uz ju nebavi byt v izolacii, ale nemozem ju pustit ku psom, pretoze jej strhavaju obvaz ktory jej ma chranit stychy... S nou nastastie nie su ziadne ine problemy, to ze place a chce sa ist hrat je pochopitelne a preto sa snazim byt co najviac pri nej.

Myslite si, ze je mozne ze jeden zo psov je agresivny prave preto lebo som ich oddelila? On je na tuto fenku velmi naviazany, nikdy sa od nej nevzdialuje a spava vedla nej, hrava sa prevazne s nou, predtym sa s nou delil aj o svoj pelech... Pudlik je zase velmi ziarlivy, je mozne ze ocikava byt prave preto ze ma menej pozornosti ako bol zvynuty?

Neviem co mam robit, vzdy som si myslela ze vlastny pes ma nemoze pokusat a mala som jasny nazor na to ako postupovat v pripade ze sa to stane. Ale teraz si vobec nie som ista co mam robit a co robim zle. Tento pes je uzasne stvorenie. Povodne som krmila psov zvlast, ale pudlik chcel ochutnat zo vsetkeho a nikdy nechcel jest z vlastnej misky, tak som ich zacala krmit z jednej a pudlik sa naje prvy, potom pride fenka a druhy pes pekne vedla nich pocka a pusti sa do jedenia az ked vsetci skoncili. Po vela strankach je to skvely pes, ale je tvrdohlavy a teraz aj agresivny....

Prosim vas, poradte mi ako postupovat pri vychove. Nechcem sa vzdat ani jedneho z nich, planujem si ich zobrat naspat na Slovensko ked sa tam budem jedneho dna stahovat.

Velmi pekne dakujem za radu a za vas cas pri citani takej dlhej spravy... Neviem ci su vsetky informacie relevantne, ale dufam, ze vam pomozu porozumiet mojej situacii...

Este raz dakujem a pekny den.

Veronika
Vero Nika
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 6. Jan 2015, 16:40

Re: pomoc pri vychove 2 psov a 1 fenky v jednom byte

Poslaťod Vero Nika » 6. Jan 2015, 17:43

Blondy.jpg
Blondy.jpg (165.7 KiB) Zobrazené 2204 krát
Tu su vsetci akteri takej dlhej spravy, dufam ze to niekomu stoji za precitanie a cas straveny na napisanie cennej rady....
Prílohy
Kiddo.jpg
Kiddo.jpg (190.71 KiB) Zobrazené 2204 krát
Coby.jpg
Coby.jpg (251.32 KiB) Zobrazené 2204 krát
Vero Nika
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 6. Jan 2015, 16:40

Re: pomoc pri vychove 2 psov a 1 fenky v jednom byte

Poslaťod Peťo » 9. Jan 2015, 12:10

Ahoj Veronika,
no, tak ja som si našiel čas a prečítal celý ten tvoj román :-) a máš môj obdiv, ako obetavo sa o všetkých tých psíkov staráš. Rád by som ti poradil, ale fakt to nie je jednoduché. Ja ani nie som žiadny odborník na výchovu psov, ale mám pre teba jeden tip. Je jeden taký expert, ktorý by ti určite vedel poradiť, je to psychológ psov, volá sa Rudolf Desenský http://www.psycholog-psu.com. Skus sa s nim skontaktovat a daj potom vedieť, ako to dopadlo. Držím ti palce.
Peťo
Peťo
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 8. Jún 2005, 22:41

Re: pomoc pri vychove 2 psov a 1 fenky v jednom byte

Poslaťod yoolo » 22. Jan 2015, 15:10

Tu je každá rada drahá a poradiť neviem, len popíšem, ako to skončilo u mňa: mal som cca 4 roky belgického ovčiaka psa, ktorý si spokojne nažíval s jedným pôvodne túlavým Peťom, ktorý sa podobá na toho tvojho druhého a mal som ho o pár rokov skôr. Obidvoch som dal vykastrovať, pretože BO mali pôvodne v chovnej stanici utratiť, nehodil sa pre chov, ale aj tak si myslím, že prvá chyba vznikla tam, pretože som ho prevzal posiateho kliešťami, so zapálenými sliznicami a hnačkami, tak sa ani nečudujem, že im odmietal aportovať, atď... Pred rokom som dostal BO fenku a prvý problém nastal, keď sa prvýkrát hárala. Nič nepomáhalo, že psy sú vykatrovaní, (okrem fenky), vznikla medzi nimi prvá veľká bitka, ktorú Peťo prežil len po početných zašívaniach, atď. Zázrakom sa z toho vyliečil, potom sa zdalo, že možno by aj spolu vychádzali, ale fenka sa k nemu občas chovala nepriateľsky. Bývam v rodinnom dome a nakoniec som to riešil tak, že Peťko si nažíval sám v kúpeľni a tí dvaja mali prístup aj do obývačky. Kým dnes nezazvonila poštárka, a kým som šiel k bránke, tí dvaja BO si pootvárali dvere aj do kúpeľne, Peťka vytiahli von a teraz sa im ho podarilo zabiť. Ja som už nič nezmohol, pretože som starší po infarkte a nedokázal som ich nijako odtrhnúť...

No a po týždni sa na to pozerám takto: sused má psa, ktorý šteká veľmi agresívne na každú muchu a vtedy zúrivo štekal na poštárku, ktorá bola pri mojej bránke. Lenže moje psy toho susedovho nikdy nevidia, pretože on si plot potiahol modrou nepriehladnou plachtou. Čiže keď mojich psov vyprovokoval štekot susedovho psa, zvonček poštárky, moj krik poštárke cez otvorené okno že už bežím a beh za ňou, psov nemal kto ukludniť a zaútočili na Peťa, ktorého asi považovali za pôvodcu toho agresívneho štekotu... Inokedy ich vždy pri tom susedovom štekote ukľudňujem a tentokrát som na to pozabudol...
yoolo
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 22. Jan 2015, 14:58


Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron