nervozita

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

nervozita

Poslaťod tanulik1 » 3. Júl 2008, 13:47

Ahojte, mám takýto problém, moja malá bradáčka (2-ročná) sa od posledného hárania (apríl 2008) akosi povahovo veľmi zmenila. Je lenivšia, ale hlavne oveľa nervóznejšia. Vrčí a šteká na všetko a všetkých čo sa len mihnú okolo. V minulosti som mohla s ňou kľudne výjsť z domu bez vodítka, no teraz je jej hlavnou prioritou keď ideme na prechádzku čo najskôr na niekoho štekať. Začína byť agresívnejšia. Minule zaútočila na chlapca, ktorého pozná od malička (hrávali sa spolu), je síce pravda, že sa ho aj zľakla, pretože vybehol na ňu spoza kontajneru a myslela si, že je to cigán a tých ona neznáša.
Je možné, že má na jej správanie vplyv príhoda so susedom, ktorý sa po nej zaháňal taškou a chcel ju mlátiť? Od tej doba je na neho strašne agresívna, ale žeby to prenášala aj na iných?

Ako to zastaviť ešte v zárodku?
tanulik1
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 31. Máj 2007, 11:04

Poslaťod puro » 3. Júl 2008, 14:07

dospieva. zacina byt dominantnejsia, prihoda so susedom jej mohla tiez pomoct. namiesto zastavovania by si mala dotiahnut poslusnost, aby si ju stale mala pod kontrolou
Obrázok užívateľa
puro
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 30. Okt 2007, 21:23

Poslaťod Amaguk » 3. Júl 2008, 14:08

ja tam citam skor strach ako dominanciu...
mozno rea by vedela poradit, ako postupovat v takychto situaciach
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 4. Júl 2008, 10:29

Amaguk píše:ja tam citam skor strach ako dominanciu...
mozno rea by vedela poradit, ako postupovat v takychto situaciach


Amaguk čítaš správne. Fenka sa bojí o svoju "prdel" (tak je to napísané najvýstižnejšie). Samozrejme, ako to v týchto prípadoch býva, ide o súhru viacerých faktorov, ako prirodzená povaha fenky, jej skúsenosti v konkrétnych situáciách s tým, ako reaguje okolie, ale hlavne to, ako v týchto situáciách reaguje majiteľ. Ak dáva majiteľ nevhodný príklad správania, alebo psa neusmerňuje a necháva ho jednať samostatne a nevhodne, časom to môže vyústiť do takéhoto správania.
Mohla by padnúť otázka, ako sa ten chlapec s fenkou hrával, ako zasiahol majiteľ, keď sa po nej cudzí človek zaháňal a chcel ju mlátiť, prečo fenka neznáša cigánov atď atď...
Zdá sa, že už od mladého veku bolo dosť situácií ponechávaných na riešenie fenky samostatne, v týchto situáciách si pes vytvára názor o svete, o tom, ako môže situácie riešiť a prvé dve-tri hárania bývajú prelomovým obdobím, kedy sa dá veľa napraviť, ale bohužiaľ aj pokaziť.
Viac sa takto poradiť nedá, ale Tanulik by si mohla podľa týchto príkladov urobiť taký malý súhrn toho, kde sa stala chyba a podľa toho situáciu riešiť. Viem, že to nie je jednoduché a tento návod iste nie je dostatočný, ale tieto prípady ani nemajú jednoduché riešenie, pretože nejde o vykonanie nejakého cviku, ale o názor psa na svet, na to, aký je a na to, ako sa k nemu psík musí správať. Tento názor si pes tvorí v zdanlivo nedôležitých situáciách-ide teda o celkový prístup.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod tanulik1 » 4. Júl 2008, 11:22

no, ten chlapec sa s ňou hrával veľmi pekne, hádzal paličky, loptičky, proste spolu šantili, nikdy jej nijako neublížil a ani žiadne iné dieťa. Prečo neznáša cigánov to netuším, asi robia veľký rachot a bordel pri tých kontajneroch. No zakaždým sme ju usmerňovali , aby na nikoho neštekala a donedávna to tak aj bolo.

Mám však pocit, že to pochytila od kamarátkynej fenky (malý špic), ktorá ju vôbec nevychováva a špice majú obzvlášť štekaciu povahu. Bráva aj moju na prechádzky, pokiaľ ja som dlho v práci a myslím, že ju "pokazila" práve ona. Aj som ju upozornila, že vždy keď sa bude takto správať ju musí vyhrešiť a aspoň pacnúť po zadku alebo vyťahať za kožu, no zrejme sa na to vybodla, že vraj "ona ju nedokáže udrieť". Šak jej nekážem mlátiť ju (to by som nedokázala ani ja), ale pacnutie po zadku je neublíži. Zrejme tie vychádzky budem musieť zatrhnúť. Aspoň bez môjho dozoru spolu nepôjdu.

Otázka však je , ako ju to odnaučiť? Pri každom takom konflikte dostáva rázne najavo, že to nesmie, no akosi to nechce pochopiť. Vedela som, že bradáče sú aj tak dosť uštekané, no doteraz sa takto nikdy nesprávala. Začala byť silne teritoriálna a svoje územie a rodinu si bráni. Mám pocit, že sa skôr bojí rýchlych pohybov a silných zvukov (rachot cigánskej káričky, kvičiace deti, v noci šteká na každého).

Kedy jumám pochváliť, keď prestane štekať alebo až keď si kľudne ľahne vedľa mňa. Myslím, že keď ju pochválim hneď, tak si to môže spojiť že ju chválim za to, že štekala a bránila.
tanulik1
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 31. Máj 2007, 11:04

Poslaťod rea » 4. Júl 2008, 11:48

Tanulik nesmieš sa na mňa nahnevať, ale v takomto prípade ti cez net radiť veľmi podrobne nemôžem. V tvojej odpovedi je príklad nevhodného správania, ktoré v takýchto situáciách naozaj správanie zhoršuje. Fenka vyjadruje svoje emócie a ty ju za to potrestáš. V týchto prípadoch žiadne capnutie po zadku nie je správnym riešením. Strácaš tým úplne jej dôveru. Ako má reagovať nabudúce? Má mať strach z toho, na čo inokedy šteká a ešte k tomu má mať strach z toho, že ju za to potrestáš? Ako má z toho pochopiť to, ako sa teda správať má? Čím si jej to ukázala?
Verím, že takýmto dopisovaním by sme tých chýb našli viac, ale bohužiaľ moje časové podmienky mi to neumožňujú.
Ak teda tvoje usmerňovanie, aby neštekala napríklad aj na tých cigánov, vyzeralo tk, že si ju capla po zadku, iné ani očakávať nemôžeš. Len mi prosím neodpovedaj, že ona vie, že robí zle. Ona totiž vie, že na ňu zaätočíš, preto sa možno aj previnilo tváriť bude, ale naozaj jej táto korekcia do budúcnosti dáva len to, že sa nemá báť len cigánov, ale ešte aj teba.
Samozrejme je chybou aj to, že ju venčí niekto, kto má psa, ktorý dáva zlý príklad (mimochodom, ani bradáč nie je práve tiché plemeno), ale zodpovednosť je na tebe, je to tvoj pes.
Píšeš, že chlapec, s ktorým sa hrala, jej nič zlé neurobil. Je tomožné, ale počítam, že sa taktiež pri hre pohybuje rýchlejšie, pri hádzaní loptičky urobí aj rýchly pohyb a podobne. Pod vplyvom skúseností mohla aj fenka preventívne chlapca odohnať, pretože očakáva rýchle pohyby. To neznamená, že sa pred ňou rýchle pohyby majú prestať robiť, ale to, že si na ne musí zvyknúť a mala by zistiť, že jej nijak neublížia. Ak sa jej niečo nepáči, nech sa teda nezapája, nech si robí svoje, ale útočiť nesmie. Ty jej ručíš za to, že sa jej nič nestane. Určite ale nie trestom, ale príkladom a tým, že jej vysvetlíš, čo sa od nej očakáva. Mimochodom, aký máš vzťah k občanom, ktorí "nakupujú" v kontajneroch ty? Ak negatívny, tak si dávaj pozor na to, aby si to neprenášala na fenku. Drobné signály, ako skrátenie vodítka, zmena v dychu, zmena smeru pohybu a podobne sú pre psa veľmi silné. Ak k tomu fenka cíti, že nie si schopná situáciu v prípade problému riešiť, rieši ju ona. Ukáž jej, že sa popri nich dá prejsť v kľude (na to ťa samozrejme musí vnímať).

K tej pochvale. Ona sa učí nejaký nový cvik, že ju potrebuješ chváliť? Chváliš ju aj za to, že dýcha? V týchto situáciách sa myšlienky psa menia zo sekundy na sekundu a ty naozaj nemôžeš odhadnúť, za čo ju vlastne chváliš. Za samozrejmé správanie nemáš prečo chváliť. môžeš ju odmeniť pohodou, spokojnosťou, ktorá tak či tak vyplýva z tvojho správania, v týchto situáciách nepoužívaj pochvalu v zmysle takom, ako sa pouíva pri učení nového cviku, tu je na škodu.

Takýchto drobností sa dá nájsť naozaj veľa. Pozri, aký dlhý príspevok som venovala tomu, aby som vysvetlila možno stotinu z toho, čo sa deje v hlave psa len na základe tvojho capnutia po zadku. Takéto problémy by sa na mali riešiť v reále, nie na nete. Nemyslím to v zlom, je dobré, že to riešiť chceš.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

nervozita

Poslaťod lauda82 » 23. Sep 2008, 18:21

skus pozret www.weimaran.sk je tam jeden zaujimavy clanok ohladom tohoto, ako sa toho zbavit. :roll:
lauda82
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 27. Apr 2008, 11:17


Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia