neposlušné šteňa

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

neposlušné šteňa

Poslaťod jajuska » 28. Dec 2007, 20:38

ahojte, to som zasa ja čo som písala o mojom psíkovi, štenati vlčiaka, československého, lebo je tak sfarbený do čierno šeda ako vlk, tak nemecký to nie je. no problém je v tom, že učila som ho základné povely, tie vie, sadnúť, lahnúť, podať labku, príst ku mne - niekedy aj na piaty krát na zavolanie, ale čo stále nevie je, zostať na mieste a čakať. učím ho to stále, dám mu povel sadni, alebo lahni, to urobí, a keď mu poviem zostaň, aj rukou mu to naznačím, a pomaly sa od neho vzdialujem, tak to vydrží pár sekúnd a už zdvíha zadok a ide za mnou. alebo vydrží niekedy aj ked sa vzdialujem, a chcem mu zmiznúť z dohľadu, ale vždy, ked ma prestane vidieť, tak sa zodvihne a ide ku mne, pritom ho nevolám, a stále mu hovorím zostaň. neviem, ako ho to mám naučiť, keď chcem ísť po niečo dovnútra alebo mu niečo doniesť, a chcem aby ma tam čakal, a zostal, tak proste to neurobí. učím ho to v kľudnom prostedí, ale aj vonku kde máme mačky a tie naháňa stále, a keď sú na dohľad mačky, tak nereaguje na nič, čo mu hovorím,vôbec nepočúva, hovorím mu ku mne aj desat krát, aj zvyšujem hlas, ale on má na starosti len mačky a vôbec neposlúcha. ako ho to mám naučiť, aby prišiel vždy na povel ku mne, aj ked tam má nejaké rozptýlenie. vie mi niekto poradiť? dajujem
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod ...repr^zent » 29. Dec 2007, 4:11

Moj nazor. Cvicit odlozenie u 3mes. stenata je skoro. Na male vzdialenosti a kym ta vidi ok, ale v prvom rade sa sustred na privolanie. Pokial nereaguje, tak sa zober, ak je to bezpecne, alebo si take miesto a podmienky priprav a odid od neho. Zavolaj razne ku mne, otoc sa a kracaj, alebo bez prec. Mozes zadupat nohami, ak by si povel nevsimol. Mal by sa rozbehnut za tebou, potom poriadne vychvalit, nevracat sa spat na predchadzjuce miesto. Zmenit smer, ty si vodca, ty urcujes kam sa ide. Musi to takto vnimat.
Celkovo nesuhlasim s nahananim maciek, skor by som ho viedol k tomu, ze je to nevhodne spravanie, ktore sa neskor moze vypomstit.
Musis vyuzit psikovu zavislost na tebe, jeho obavu, ze sa mu stratis. Pri tej privolavacke myslim. Nikdy nebez ty k nemu a nikdy ho netrestaj, ked pride aj s meskanim, alebo ked nieco predtym vyviedol. Za prichod v jeho veku vzdy pochvala!
Macky by som spociatku riesil dlhym voditkom, trhnutim a raznym povelom nesmies, ak by to pre stena bolo neodolatelne, teda ak by kaslal na tvoj utek opacnym smerom. Ale myslim, ze to nebude treba, ak si vymyslis dobru strategiu. Zacni s odvolavackou od mensich lakadiel a ked sa bude darit, tak prejdi k vacsim. K pochvale samozrejme aj zasobu pamlskov. Ja som vzdy chodil s hawom von, ked mal vytravene, aby mal velku motivaciu. :lol:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 29. Dec 2007, 12:18

Jajuska, ak má šteniatko tento vek, na odloženie zatiaľ zabudni, upevni základné povely, ako je sadni, ľahni, hlavne privolanie, ale všetko na kratučkú dobu a hrou. Základom pre nácvik odloženia je psík, ktorý vie ležať spoľahlivo a vie, že povel vždy ukončuješ ty, nie on sám. To, kedy povel ukončíš, musíš určiť podľa možností a schopností psíka tak, aby ste mohli postupovať. Máš iné priority, ako by si mala pri výcviku mať, zbytočne sa ponáhľaš a nedoťahuješ základy, ktoré potrebuješ na to, aby si mohla ísť ďalej.
To o tom privolaní píšeš len tak okrajovo, ale je to tá najdôležitejšia vec, aby psík reagoval rýchlo, presne a na prvý povel. Ak ho jednoducho necháš a budeš mu tolerovať, že príde až na piaty, raz sa stane, že nepríde, ak bude mať niečo zaujímavejšie. To nesmieš dopustiť, použi ľahké vodítko tak, aby si psíkovi mohla pripomenúť, že povel platí. Samozrejme všetko stále v hre a tak, aby si bola pre psíka zaujímavá. Ak to nefunguje, nehľadaj chybu v psíkovi, ale v sebe.
Pri mačkách je vodítko úplne nevyhnutné. Treba psíka doviezť k tomu, aby sa sústredil na teba, fantázia musí pracovať, základom je ale to, že pohľad presmeruješ na seba a povely dávaš až keď máš jeho pozornosť = zíde z očí, zíde z mysle. Ak dávaš povely, ak si myslíš, že si ich pes nevšíma, klameš sa, on o nich vie dobre, to len ty si s....š do huby (prepáč že píšem takto polopate, ale tak to ten psík vtedy vníma.) Netreba vtedy ostať nervózna, ale v kľude.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

neposlušné šteňa

Poslaťod jajuska » 29. Dec 2007, 19:53

ahojte, dakujem za odpovede, ešte k tym mačkám. my bývame v rodinnom dome, čiže máme taký vačší dvor a záhradu dosť veľkú, takže tie mačky máme doma. sú dve. sú naše. zatiaľ, sme cudzie na prechádzke nestretli. tak neviem ako by reagoval na tie. ale vždy ked ho idem pustiť z voliery, tak prvé čo urobí, privíta ma a stále vyskakuje, ale hned potom ide za mačkami, ktoré su samozrejme pri mne ked som vonku alebo idem za ním, alebo stále obehujú okolo voliery, a kradnú mu žrádlo z misky! alebo niekdy urobí prvé to že ide hned nahánať mačky, a hrať sa s nimi,to ale keby ste videli, chudiatka, už sa pred ním schovávajú, lebo ten ich dosť hryzie a už ho jedna aj poškriabala do krvy, ale bojím sa že mu urobí niečo horšie, ja ho vždy od nich odhánam, ale márne, musím ho doslova odlačiť....no aj na vodítku dosť ťahá, a ked ho chcem učiť na nom, tak ho hryzie, alebo nedáva pozor a stále niečo vymýšľa alebo do mna stále breše, neviem čo to vlastne znamená, aj ked ho hrešíme, tak začne brechať, neviem, aký to má význam a ako to bude ked bude veľký. sem tam ho zbijeme novinami, tých sa bojí, ale stále robí to čo mu zakážeme....neviem ako ho to mám odnaučiť. a to ku mne, no príde niekedy hned, niekedy ako som už písala, aj na desiaty krát na zvolanie, a aj to už dupem a kričím. alebo ked nepríde, tak idem za ním a hreším ho a dám mu po zadku....alebo ked mu chcem utriet karpiny z očí, tak sa nedá, je divý stále by ma hrýzol a strašne sa moce nevydrží sedieť v kľude päť minút.
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod jajuska » 29. Dec 2007, 19:55

a ešte, prosím vás ako ste si tam dali fotky psov? tu píšu že musia byť menšie ako 6 kb, ale to ked si nejakú fotku zmenším na 6kb tak ju ani nie je vidieť, taká je malinká
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod rea » 29. Dec 2007, 20:15

Jajuska čo sa mačiek týka, ak chceš, aby si sopsíkom vyvorili dobrý vzťah, treba ich zonámiť v kľude a pod dohľadom tak, že obom stranám ukážeš, ako sa správať majú a ako nemajú. Bez vodítka to nepôjde. Ak psík z voliéry po rýchlom privítaní sa s tebou uteká za mačkami, zas ti pomôže len to vodítko. Psíkovi nechávaš príliš veľa voľnosti bez tvojho vplyvu. Voľnosť mby mal mať, ale takú, ktorú si schopná ovplyvniť. Pohyb na vodítku treba naučiť oddelene od týchto vplyvov, to že psík vodítko hryzie, jeas len forma jeho hry, ktorú je vhodné presmerovať. Akho budeš od mačiek odtláčať, vzbudíš len väčší protitlak a záujem o mačky. Nenechaj ho vymýšľať, vymysli hru, ktorou sa záoveň bude aj učiť, veď ho. To brechanie je vyjadernie nepochopenia a pokusu o hru, ako si ju predstavuje psík. Novinami sa psík nebije. Je to metóda, ktorá je zlyhaním majiteľa a vedie k tomu, že psík sa bojí náprahu, alebo to zas berie len ako hru.
Ak privolávaš, najprv si uvedom, či si môžeš privolanie po prvom povele vynútiť, alebo nie. Ak nie, ani neprivolávaj, najprv si zabezpeč vplyv, čo opäť znamená vodítko.
Tieto rady ti môžu slúžiť len na to, aby si ďalej nerobila chyby, ktoré si robila doteraz. Naozaj potrebuješ, aby ti to niekto ukázal názorne. Skús sa na niekoho vo svojom okolí obrátiť osobne, len pozor na výber toho,kto ti bude radiť. Ak to budú rady založené na trestoch, hľadaj ďalej.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod jajuska » 29. Dec 2007, 20:24

dakuje, a ty si si preštudovala toľko kníh, že o tom tak veľa vieš, alebo z kadiaľ? mali sme aj predtým psa, ale to som bola malá a vôbec som sa tým nezaoberala, ako ho vycvičiť. ale teraz ma to zaujíma, lebo chcem mať psíka, ktorý mi bude oddaný, a bude ma poslúchať a nikdy by mi neublížil, čo ten predtým by dokázal, ale možno preto, že sme ho vôbec nevychovali, alebo preto, že už bol starý. preto sa bojím, aby sa to nezopakovalo aj s týmto. chcem byť jeho pánom, a aby sa vždy na mňa tešil, aby som mu mohla pozerať do papule, čistiť uši a podobne, a on by sa nechal a nepohrýzol ma, ako by to urobil ten predtým. mám veľmi rada psy, a nikdy by som im neublížila. a čo sa týka tých novín, to mi radil každý, že rukou ho nemám byť, ale novinami alebo niečím iným, psovi treba aj hodiť na zadok, nie? ked neposlúcha, ako mu to mám vyjadriť čo nemôže robiť a čo nie. aj v knihe o vlčiakoch to tak je písané. no skúsim s tým výcvikom ešte niečo urobiť a napíšem pokroky. ked sa s ním hrám, napríklad mu hádžem hračku, tak on ju chytí, a ked mu ju chcem hodiť znova, musím mu ju uplne vytrhnúť z úst, lebo on mi ju nepustí, aj s odmenou som to skúšala, to pustil, ale ked som mu žiadnu nedala, tak zasa nie.
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod Kaca » 1. Jan 2008, 23:15

Jajuska, najlepsia rada, aku Ti mozem dat: chod na www.vlcica.sk a skontaktuj sa s nou. Zjavne nemas na to, aby si vedela stena vychovat - nehnevaj sa, je to povedane tvrdo, ale uprimne. Nemas ani potuchy o tom, ako pes vnima svet okolo seba. Skus sa tam nakontaktovat, a uvidis. Treba totiz naucit Teba, ako sa mas spravat ku psovi, az potom budes psa ucit, ako sa ma spravat on.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze


Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť