Keď štena neposlúcha

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Povel Fuj

Poslaťod chakky » 22. Júl 2008, 14:47

Ako tu uz bolospomenute - správne naučené fuj vedie k zastaveniu, prerušeniu nežiaducej činnosti. A to vzdy a tuto neziaducu cinnost psovi nikdy nesmiem dovolit.

Ja osobne som to svoje stena ucila, ze som ho zaviedla na miesta kde som predpoklada nalez "dobrot". Ovonat som dovolila a hned ako to zobral do huby s prisnym fuj, som mu to vybrala z huby. Ked mu to vypadlo z huby - sla pochvala. Potom som ho dala na voditko (dovtedy bolo na volno, lebo bolo este tak male e som ho dobehla :D ) a este asi 3x som sla s pauzami okolo danej dobroty
- ked ovonal a siel dalej -> pochvala,
- ked sa snazil to zobrat do huby -> velke fuj, ked pustil - pochvala..
- ak nepustil, stisnutim papule som ho donutila to pustit - a nasledne pochvala...

A naucil sa a nemala som problemy.. Len to chce trpezlivost a hlavne doslednost!!!!
chakky
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22. Júl 2008, 14:33
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod tana » 23. Júl 2008, 11:16

Suhlasím aj z vašim názorom. Ine je to ale pri psovi, ktorý je členom rodiny a robý celý život spoločníka a viac sa od neho nevyžaduje. Tam mu to možeš vysvetlovať psychologicky a nech rozmýšla a stále sa na niečom naťahujete tam fakt trestať prepleskom je nepotrebné. možno pri extrémoch - napadnutí človeka alebo iného domáceho zvierata, ano. A ine pri psovy ktorého vedieš na výkon, šport. tam nieje čas a priestor aby som šla na psa psychologicky a aby sme sa navzájom naťahovali a k prvej skúške došli v 4roch rokoch. Preto aj prístup k týmto psom je iný čo sa týka cvičenia a celkového psieho života.

A nemyslím si že to tak není. Poznám mnoho ludí ktorý na dvore majú dvoch a viac psov. K domácemu psíkovi pristupujú vzdy ináč ako ktomu ktorého si vybrali na prácu, šport. Tam musí byť 100% spoľahlivý a preto aj ten výcvik sa nezaobíde bez preplesku alebo kolena. Samozrejme oto väčšia musí byť pochvala aby pes čím rýchlejšie pochopil výhody a nevýhody svojho správania a splnenia či nesplnenia povelu. Nehovoriac o tom že takýto pes je viac menej gumovný ktomu aby nerozmýšľal a umelo sa uneho buduje väčšie nasadenie ba až pretočenie do vyžadovanej činnosti. Vedú jednosmerný, stereotypný život

Ináč Chakky stou dôslednosťou 100% súhlas. Pretože mnoho ľudí robý presne to čo ty, keď chceš psa odnaučiť nežiaducu činnosť ale zabúdajú práve na dôslednosť a psík sa naučí vychcávať - a stadiaľ cesta je oveľa ťahšia
tana
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 5. Okt 2007, 20:27

Poslaťod Kaca » 23. Júl 2008, 20:18

tana píše: A ine pri psovy ktorého vedieš na výkon, šport. tam nieje čas a priestor aby som šla na psa psychologicky a aby sme sa navzájom naťahovali a k prvej skúške došli v 4roch rokoch. Preto aj prístup k týmto psom je iný čo sa týka cvičenia a celkového psieho života.

A nemyslím si že to tak není. Poznám mnoho ludí ktorý na dvore majú dvoch a viac psov. K domácemu psíkovi pristupujú vzdy ináč ako ktomu ktorého si vybrali na prácu, šport. Tam musí byť 100% spoľahlivý a preto aj ten výcvik sa nezaobíde bez preplesku alebo kolena. Samozrejme oto väčšia musí byť pochvala aby pes čím rýchlejšie pochopil výhody a nevýhody svojho správania a splnenia či nesplnenia povelu. Nehovoriac o tom že takýto pes je viac menej gumovný ktomu aby nerozmýšľal a umelo sa uneho buduje väčšie nasadenie ba až pretočenie do vyžadovanej činnosti. Vedú jednosmerný, stereotypný život


Tana, mala som sluzobneho psa, absolutne spolahliveho, a NIKDY som nepouzila "KOLENO alebo PREPLESK". A pritom to bol jediny dominant, ktoreho som mala cest poznat a vlastnit... btw, kym zacnes nieco hovorit, mam doma 8 vlastnych a momentalne 2 cudzich psov a ani u aziatky, ktora dnu nechodi, tvrde metody nepouzivam - nepotrebujem to. A fena robi presne to, co chcem. hm?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod tana » 24. Júl 2008, 9:36

Kaca súhlas.
Este si to raz prečítaj.
U mna výkon znamená robit zo psom skúšky 1 az 3 stupna. U mna je maximum preplesk, ked v obrane je napríklad tak zažraný ze nieje schopný ma registrovať a vnímať povel. To z domácim alebo strážnym psom nikdy nikto riešiť nebude.
A okrem toho ja niesom tiez zástancom hrubých metod ako ostnáce, elektrické obojky. ostne okolo slabín, ktoré používa drvivá väčšina psovodov aby efekt na placi bol čo najlepší a najpresvedčivejší. Tak nechápem čo sa tu durdíte na obyčajný preplesk.
Ináč mne cez ruky prešlo niakych 20 psov sktorými som spravila aj skúšky a dalšík par psov s ktorými som robila základnú poslušnosť a hlavne socializáciu. Kazdý bol iná osobnosť, niektorý ten preplesk vyslovene potrebovali, a niektorý zase uplne šetrné zaobchádzanie. Vieš ked dostanes na výcvik 3ročného rotwíka,, ktorý napáda aj vlastnú rodinu, tak tam by som zo slušním slovom nepochodila, keď človeka berie ako nieco menejcenne lebo je šéfom v rodine.
tana
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 5. Okt 2007, 20:27

Poslaťod tana » 24. Júl 2008, 9:38

A aby som nezabudla toto forum je fakt super. Ked tu ma niekto iný názor hned už trepe a dristá s cesty. Možno by malo byť uzamknute a mohli by si donho písať len rovnakonázorový a vyžívať sa vtom aký su múdry a veci znalý.
tana
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 5. Okt 2007, 20:27

Poslaťod Kaca » 24. Júl 2008, 10:45

tana, prepac, nikde som nenapisala ze drsitas...?
Co sa tyka psov o ktorych hovoris, tiez mam podobne skusenosti... Vacsinou staci ale LUDI naucit, ako sa maju SPRAVAT KU PSOM. Pokial si pre psa citatelna a jasna, nikdy Ta nenapadne a vzdy bude vediet, kde je jeho miesto - a to je prenho podstatne...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod tana » 24. Júl 2008, 13:15

Maš pravdu.
Naša nezhoda vznikla pravdepodobne na tom že ty si písala skúsenosti s vlastnými psami, ktoré si si prirodzene vychovávala od malička. A ja zase o psoch ktorých mi dávajú ľudia na výchovu, výcvik - a to su väčšinou pokazený psi, takze snimi treba trocha inač.
Som rada že sme sa pochopili.
Podľa toho čo si písala máš doma riadnu svorku :)
Ja mam doma 3psov. 8ročného NO, ktorý je uz na dôchodku a 9mesačného NO. Nedávno knám pribudol aj 10 ročný ovčiak pretože mu umrel pán a nám ho bolo ľúto utratiť, tak sme si ho vzali.
tana
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 5. Okt 2007, 20:27

Poslaťod Kaca » 24. Júl 2008, 13:35

tana,
nepochopili sme sa. Z 8 psov, ktorych mam doma, mam od malicka iba dvoch. Ostatni sa ku mne dostali ako dospeli, z toho 5 deprivantov - tyrani psi. Takze, ako vidis, NEMAM psikov od malicka - a napriek tomu, az na aziatku a cerveneho kokra, tvoria jednoliatu svorku. A aziatku este do svorky dostanem, uz moze byt spolu s BSO a seltiskou.
Okrem toho mavam doma aj psov na prevychovu a podobne ;)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod chakky » 24. Júl 2008, 14:27

Ale aby sme sa vratili k teme..

Myslim si ze urcitu zakladnu vychovu, cvicenie - maju uplne spolocne ci je to pes (gaucak :lol: ), alebo pes na sport...

Napr. uz len to zbieranie odpadkov zo zeme - to by mal KAZDY pes vediet, ze to nesmie. Rovnako sa to tyka privolacky - ako dalsi priklad...
Ale privolacku myslim ze pes pride k ku gazdovy - nie predvedenie privolacky. ( ako predsadnutie a pod.) Ale prist by mal v idealnom pripade kazdy pes...

A myslim ze o bitke tu nebola rec. ja tiez nebijem svojho psa, skor ho trestam psychologickym natlakom.. :-))
chakky
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22. Júl 2008, 14:33
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 24. Júl 2008, 17:33

chakky píše:...skor ho trestam psychologickym natlakom.. :-))

Smiem sa spytat akym?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod chakky » 25. Júl 2008, 10:29

Kaca píše:Smiem sa spytat akym?


Chytim ho pod krk a slovne sprdnem.. :lol: :lol: :lol:
chakky
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22. Júl 2008, 14:33
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 25. Júl 2008, 11:15

:D A co Ti na to odpoveda? ;)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod chakky » 25. Júl 2008, 12:47

Sklopi usi a potom aspon 5 minut funguje.. hahahahahhaha
Tak le ma teraz len 4,5 mesiaca.. tak to pojde k lepsiemu...
chakky
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22. Júl 2008, 14:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Keď štena neposlúcha

Poslaťod DaGi » 14. Aug 2008, 22:48

patina píše:Mám malého psíka a on nechce poslúchať na povel fuj. A tak sa mi s ním aj ťažko chodí po vonku, lebo ho musím stále pozorovať. Dá sa ho to poriadne naučiť? Ak áno, akým spôsobom a ako ho zato karhať či odmeňovať????


sposobom nieco za nieco musis vimienat a ked neposluchne tak potrestat to ti pove asi kazdy drzim palcee :D :D :D no a ked nepomoze tak mu jednu pleskni tym co nestel pustit aj to funguje
Obrázok užívateľa
DaGi
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 14. Aug 2008, 12:30

Re: Keď štena neposlúcha

Poslaťod offca » 16. Aug 2008, 7:56

DaGi píše:no a ked nepomoze tak mu jednu pleskni tym co nestel pustit aj to funguje

Napríklad aportovacou činkou.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron