Keď štena neposlúcha

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Keď štena neposlúcha

Poslaťod patina » 8. Dec 2007, 9:25

Mám malého psíka a on nechce poslúchať na povel fuj. A tak sa mi s ním aj ťažko chodí po vonku, lebo ho musím stále pozorovať. Dá sa ho to poriadne naučiť? Ak áno, akým spôsobom a ako ho zato karhať či odmeňovať????
patina
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 25. Aug 2007, 9:14

Poslaťod Kleyta » 10. Feb 2008, 15:40

Povel fuj sa da naučiť len treba vela trpezlivosti. Za neposluchnutie treba trestat. Ale ak posluchne treba odmeniť. Sama uvidiš časom, že to stalo za to :)
Obrázok užívateľa
Kleyta
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 24. Sep 2007, 20:18

Poslaťod patina » 10. Feb 2008, 20:51

Ako by som ho mala trestať aby si to poriadne uvedomil? :?: Má už rok ale ,,je dutý ako makovica" :roll: Keď s ním idem von tak vždy zhltne aspoň jedno hovienko. No a keď ti už píšem tak prosím ťa poraď mi ak vieš, ako mu mám vysvetliť je si nemá všímať iných psov a má chodiť akoby tam ani neboli? Najprv som si myslela že ho to prejde lebo bol ešte malý ale teraz je to ešte horšie. On za nimi šalie. :roll:

Ďakujem :D
patina
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 25. Aug 2007, 9:14

Poslaťod ...repr^zent » 25. Feb 2008, 18:33

Pricin pozierania vykalov moze byt viac, v neposlednom rade aj nespravna vyziva, nedostatok niektorej zlozky potravy. Cim ho krmis?
To ze sa taha za druhymi psikmi je v jeho veku normalne, tie vykaly su rozhodne vacsi problem.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 25. Máj 2008, 14:30

patina,

preco chces psika TRESTAT? Vysvetlila si mu tak, aby to pochopil ON, co od neho vlasten chces??? Mam taky dojem, ze skor nie. Nepouzivaj zakazy, radsej prikazy. Nepovedz mu FUJ, zavolaj ho k sebe... Povedat o psovi, ze je duty... no, vies, hovori to vela o majitelovi. Mam kokra, ktoreho chceli povodni majitelia zabit, "lebo je hlupy". Ten "hlupy pes" chodi v pohode na volno, pri nohe, ma skvele privolanie, ostatne povely takisto, neriesi situacie vonku, ktore nema riesit, neodbehne za psami... a na to mu stacilo nejakeho pol roka...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod offca » 29. Máj 2008, 13:07

Kaca ma recht. Hlupy pes neexistuje. Existuje len ňuňavý pán, ktorý psovi nevie vysvetliť..
Myslím, že zákaz ako taký musí ovládať každý pes. Takže FUJ je na mieste. Nevie, čo to znamená? Za toto ho ale nemôžeš trestať, treba mu dať jasne najavo, o čo v tom FUJ ide. Ak FUJ zvreskneš rázne a hlasno, doslova nasrato, neverím, že sa pes neprikrčí alebo od výkalu neodbehne.
Predpokladám, že ročný pes, čo nevie "fuj", nebude poslúchať ani na príkazy. O to viac, že sa práve zaoberá tak ľúbivou činnosťou :D
No a vtedy, ked po odstrašujúcom, až vražednom FUJ pes od hovienka odbehne, alebo ho proste len nechá tak, treba chvááliť, chvááliť, chvááliť.. Je to ako pri všetkom čo sa výchovy a výcviku psov týka. Musí byť jasný kontrast dobrého a zlého.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod Kaca » 30. Máj 2008, 0:14

offca,

praveze pes sa nauci skor prikazy ako zakazy. Staci previest jeho pozornost inam od neziaducej cinnosti a je to...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod offca » 30. Máj 2008, 9:31

Nemôžeš ale náhradnými riešeniami (príkazmi) zahmlievať fakt, že pes netuší, kde sú hranice dobrého a zlého a kedy sa pán hnevá. Dokedy? Príde chvíla, kedy tá vec bude ovela zaujímavejša ako pánov príkaz a pes strčí hlavu do návnady na medvede. Extremizujem, ale naschvál. To pes vedieť musí.
A ked ide o to, čo urobí skôr...asi sa skôr zlakne výkriku a odpúta sa mu na chvílu pozornosť od hovna na ten krik, ako by vôbec zaznamenal povel, spracoval povel a rozhodol sa vyplniť povel.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod Kaca » 30. Máj 2008, 12:26

ak mam prikaz zvladnuty, napr. MAM privolanie (co ma malokto), ked vidim, ze ide strcit hlavu do pasce na medveda, privolam ho k sebe. Ak mas formu zakazu, mozno to nebude take efektivne a on sa este raz na tu pascu pozrie, aj ked zareves FUJ. Ak ho k sebe privolam, mozem pascu zneskodnit bez ujmy na zdravi seba alebo psa. Ale to hovorim o ZVLADNUTOM povele, nie ze raz ano a inokedy nie. Ked mam povel zvladnuty, pes pride za kazdych okolosti (napriklad ja odvolam niektorych z mojich psov aj od srny - ked ju VIDIA bezat par metrov od seba).
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod offca » 30. Máj 2008, 14:12

Hm, tak absolútnu poslušnosť v privolaní má málokto. Ani psy s vysokými skúškami. Preto sa tradujú také vychytávky, ako ked pes letí za iným, kde je problematické ho odvolať, efektívnejšie je mu zvrešťať "lahni!".
A nechcem, aby to znelo ako doťahovanie sa, no za žiadneho psa by som nestrkala ruky do ohna, že za akýchkolvek okolností bude fungovať ako stroj. V momente ako bytosť uvažuje, nie je stopercentné nič.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod Kaca » 30. Máj 2008, 14:36

offca,

suhlasim. Ruku do ohna nebudem strkat ani ja. Ale v tom pripade je jedno ci zreves fuj alebo ku mne... ;)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod offca » 30. Máj 2008, 14:46

Hmm, pri privolaní sa ti na to vykašle a pri zrevaní FUJ sa minimálne zlakne a možno pochopí, čo je to "neželaná činnosť" :)

Okeeej, končime.
"Ak sa k Vám vkradne zlodej, spoznáte to podľa štekotu psa. Ale ak máte doma argentínsku dogu, spoznáte to podľa kriku zlodeja"
Obrázok užívateľa
offca
 
Príspevky: 445
Registrovaný: 21. Okt 2005, 20:15
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Poslaťod M@co » 31. Máj 2008, 3:05

offca píše:Hm, tak absolútnu poslušnosť v privolaní má málokto.
Teraz si asi "šplhnem" hlavne u športových kynológov vyžívajúcich sa na nemecký spôsob, ale absolútna poslušnosť je dobrá tak akurát pre tých, ktorí potrebujú stroj (robot) a nie psa. Týmto však vôbec nechcem nahrať tým, ktorí nemajú čas na výchovu psa.
Obrázok užívateľa
M@co
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 15. Dec 2007, 0:20

Poslaťod Kaca » 31. Máj 2008, 8:13

M@co,

absolutna poslusnost je aj v praxi na dve veci. Pre prax potrebujes psa, ktory vie samostatne "rozmyslat" a zodnotit situaciu a podla toho reagovat.
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Silwuska » 24. Jún 2008, 10:49

Fuj je pre nas len slovo...je zakonom ze clovek ak aj psa "nauci" fuj, tak ho potom pouziva v akychkolvek situaciach a pes nieje schopny spojit si akciu a reakciu slova fuj a prestan robit to co robis...namiesto fuj mozte kludne skriknut aj alobal, alebo letadlo, ale pes sa lakne len toho skriknutia, mozno preto pusti hovno z huby a pod. Ale ak dojde do tuheho a pes najde na zemi kurace stehno tak ti nejake fuj nepomoze, to si pis...skor by som v tomto potom videla to privolanie, ked by k tebe pes pribehol aj s fujtajblom v hube a vtedy mas vecsiu sancu mu to vziat, alebo vytriast s papule...
Obrázok užívateľa
Silwuska
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 12. Okt 2007, 10:41

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia