zúrivé šteniatko

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod ...repr^zent » 3. Dec 2007, 18:32

Amaguk píše:tak to hej :)
ale faktom zostava, ze ako vseobecne pravidlo, tam tych 5 tyzdnov stale zostava.

Nikto ti tych 5 tyzdnov neberie, je to tvoj nazor a nazor tvojich znamych. Ale imho, ja mat moznost vybrat si stena od chovatela, tak si vyberiem od takeho, ktory vseobecne pravidla zvazuje a riadi sa vlastnym usudkom a nadobudnutymi skusenostami. Ono neni tazka kontrola toho usudku na spravani sa dospelych jedincoch ktorych vlastni.
Rea to pekne vystihla.
rea píše:No a aby to nebolo jednoduché:
Keby len od jedinca. Ono záleží aj od chovateľa aj od šteniatka a jeho rodičov, potom po pôrode ešte konkrétne od matky, od celého vrhu, od prostredia, od budúceho majiteľa, od toho, či má ďalších psov... Sú chovatelia, od ktorého by som šteňa ČSV zobrala radšej v 5. týždni, ale sú takí, u ktorých by som ich pokojne do toho 8. týždňa nechala. ....

Ja osobne mam k vseobecnym pravidlam dost averziu, lebo u ludi bez :idea: narobia casto vela skody. Skor sa vseobecnymi pravidlami len inspirujem a prisposobujem ich konkretnej situacii.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Amaguk » 3. Dec 2007, 18:36

v podstate hovorime o tom istom, len inymi slovami,
ani ja predsa netvrdim nic diametralne odlisne od toho co pise rea alebo teraz ty :)

(hoci tych 5 tyzdnov nie je ani moj nazor, ani nazor mojich znamych - je to nazor chovatelov CsV a to je trochu rozdiel)
Naposledy upravil Amaguk dňa 3. Dec 2007, 18:40, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod raky » 3. Dec 2007, 18:40

Amaguk píše:
rea píše:...ale čo si budeme hovoriť, ja mám bosíkov a tí majú tiež svoje špecifiká :victory:

tak podme na ne :)
ziadneho osobne nepoznam a rada sa nieco poducim
vela ludi z nich ma hrozu, ale to bude asi len kvoli tomu divemu vyzoru :lol:


mňa by zaujímalo skôr tupírovanie, mne osobne sa páči viac tupírovaný,
a mám aj vačší rešpekt,
viem, že je to téma skôr do toho zamknutého a taktiež sa to týka aj DBM, len možno Váš nazor?
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 247
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 18:42

Amaguk píše:
rea píše:...ale čo si budeme hovoriť, ja mám bosíkov a tí majú tiež svoje špecifiká :victory:

tak podme na ne :)
ziadneho osobne nepoznam a rada sa nieco poducim
vela ludi z nich ma hrozu, ale to bude asi len kvoli tomu divemu vyzoru :lol:


No, keď budeš napríklad na výstave, okukni si, aké sú tam v každom psovi rozdiely. Nie len vďaka špecifikám, ale aj vďaka majiteľom. Tie vlastnosti, ako inteligentný, do určitej miery nedôverčivý, ostrý a blablabla by sa tu dali tiež vymenovať, ale to nastavenie ekvalizéru je zas rôzne. Ja mám dvoch,každý je iný. Vo všeobecnosti ľudia, ktorí napríklad robia dlhodobo s NO, na nich nemajú trpezlivosť, ak sa nenájde človek, pre ktorého je to výzva a nie je v šablonkách. A nechce sa silou mocou rovnať niečomu na úkor psa.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 18:50

Amaguk píše:v podstate hovorime o tom istom, len inymi slovami,
ani ja predsa netvrdim nic diametralne odlisne od toho co pise rea alebo teraz ty :)

(hoci tych 5 tyzdnov nie je ani moj nazor, ani nazor mojich znamych - je to nazor chovatelov CsV a to je trochu rozdiel)


No, to je ako pri výcviku. Nie je až tak dôležité, čo robíš, ale ako to robíš.

Rakyaj v ušatosti :D sú tí naši rozdielni. Nekupírovaný bosík je už skoro nejaký Dunčo (ale to mne nevadí), kupírovaný je naozaj skôr bubák a budí rešpekt, takisto, ako aj u iných plemien. Ale :backtotopic:
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 3. Dec 2007, 18:54

Ze kazdy pes je individualita je hadam dostatocne jasne. aj moj pes je iny ako ini jedinci toho isteho plemena (lebo tie environmentalne faktory su mimoriadne dolezite, pes nie je robot :) ), ale isty "spolocny zaklad" tam neodskriepitelne je...

Napr. co by si teba povedala povedzme takemu cloveku, ktory ma skusenosti s NO alebo LR , a ktory sa s tebou pride poradit o bosikov? ake konkretene tipy a rady by si mu dala do zaciatku?
Vsade sa tolko vravi, ze ludia sa maju oboznamit s plemenom, predtym, ako si ho zadovazia a zrazu zacinam mat z tejto diskusie pocit, ze plemenne rozdiely su nepodstatne.
Ale ako vieme, plemena nie su povahovo rovnake, takze nejake spolocne vnutroplemenne crty tam su a z nich sa odvijaja pristup k vycviku a vychove.
(Keby som k mojmu psovi pristupovala ako k NO, tak by som daleko nedosla a mam z neho neurotickeho psychosa; aj pred nedavnom tu bolo spomenute, ze na vyzlu sa neda rovnakym sposobom ako na weimaraka)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 19:24

Amaguk píše:Napr. by si teba povedala napr. takemu cloveku, ktory ma skusenosti s NO alebo LR , ktory sa s tebou pride poradit o bosikov? ake konkretene tipy a rady by si mu dala do zaciatku?


V prvom rade by som ho určite zavolala k nám a okukli by sme si ho spolu s našimi hafanmi, oni potvory v tom oťuávaní krásne pomáhajú. Potom záleží na tom, ako by sa mi javil ten konkrétny človek, ale napríklad všeobecne by som mu odporúčala (samozrejme podľa toho, aké by mal plány so psom ten človek) vybrať si šteniatko podľa toho, čo chce robiť, ak by sa dalo, aby mal šteňa so sebou v byte aspoň do pol roka, pričom ak by ho chcel mať vonku, aby ho zvykal postupne na samostatnosť. Dosť dôležité je naučiť bosíka oddychovať, nie len podporovať aktivitu, pretože oddych oni nejak naprogamovaný nemajú a potom je z toho chaos. Zoznamovať so všetkým, s čím sa dá, dať psovi svoj priestor, ale nie príliš obsiahly, čo sa týka nedôvery. Pravdepodobne by som mu ponúkla možnosť prísť a debatovať, pýtať sa a vidieť na konkrétnom príklade, lebo jednorázová rada sa dať naozaj nedá. Ale to by som pravdepodobne urobila pri akomkoľvek plemene alebo krížencovi.A už sme zasa tam. :D
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 3. Dec 2007, 19:29

Ano, to je zodpovedny pristup kazdeho chovatela.
Ale, ak by som to mala ponat v linii bavenia sa o (ne) rozdieloch medzi plemenami, rozumiem spravne, ze rozdiel medzi pristupom k NO a bosikovi v pricipe nie je?
:)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 19:45

Rozdiel tam je. Bosík dozrieva psychicky aj fyzicky neskôr, ako NO, učí sa pomalšie (teda chápe rýchlo, ale musí si to preveriť) a na neprimeraný tlak !vo všeobecnosti! reaguje skôr, teda toleranciu má nižšiu. Chyby sa u neho naprávajú horšie. Viac ho treba presviedčať o tom, že je pre neho výhodné rešpektovať majiteľa, pretože skôr preberá vedenie, ak je majiteľ slabším vodcom. Nie je taký civilizovaný, ako NO. NO sa ťa pýta AKO?, ale bosík sa ťa opýta aj PREČO? a je na tebe, aký svetonázor mu urobíš.

Nemôžeš napísať, že tam nie sú rozdiely, ak napíšem napríklad len to, že bosík dozrieva neskôr. Ak sa ale budeš držať toho, že niečo zvládne napríklad až od určitého veku, môže to byť na škodu tvoju aj psa, pretože bosík nebude stáť v ničom dlho na jednom mieste, začne byť z toho podráždený. Nerada to ale píšem takto,pretože tieto veci sa dajú aplikovať aj u niektorých NO, alebo u iných plemien. Dôležité je všímať si reakciu psa a podľa toho sa zariadiť. Chybo je to, že sa to ľudia snažia brať veľmi definovane, ako napríklad pravidlo, že umelci sú promiskuitní... Potom sa z toho robia skupinky. Viem, že podľa charakteristiky, ak sa stretnem so psom určitého plemena, môžem počítať s tým, alebo tým, teda s tým počítam, ale nekonám podľa toho automaticky, ale podľa psa.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Zolo » 3. Dec 2007, 19:46

rea píše:quote]

ale na druhej strane by som sa určite nedala zviazať všeobecne priradenými vlastnosťami napríklad v knihách, alebo aj v štandarde, ale hodnotila by som jedinca. Ak chce silou mocou niekto vtrepať psa do tabuliek, nedopadá to dobre.


Máš recht Rea, ani Lassie by dnes nebežala 300 km za svojim pánom. Jednak by jej to nestálo za (poväčšinou) takého pána, a jednak by Jaro určite číhal niekde za bukom... :smiech: Ale to vieš, mýty sú mýty a ako tu raky vyššie napísal - šteňa treba predať a tak nahovoríme záujemcovi presne to, čo chce počuť. :roll:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Zolo » 3. Dec 2007, 19:50

DKo píše:
Amaguk píše:Preco myslis, ze sa stence davaju novym majitelom uz v piatich tyzdnoch.
Ja by som to nerobil, ja by som si s nimi kľudne ešte 2-3 týždne užíval. Svorka je svorka a ak má šéfstvo, ktoré za niečo stojí, tak je tisíc krát lepšia ako opustenie rodného pelechu v 5-týždňoch veku. Ja nepatrím k vyznavačom idey: kamoši sme len ja a môj pes a ostatné je nepriateľ.


A ja zase nie. Ja beriem šteňa vždy v 6 týždni a donesiem ho majiteľovi na tetovačku v 7 týždni. Mám pre to svoje dôvody a keď majiteľ nesúhlasí, tak sa otáčam na päte... Aj preto, že svorka je svorka, ale aj pre iné veci. :wink:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 19:54

Zolo píše:
rea píše:quote]

ale na druhej strane by som sa určite nedala zviazať všeobecne priradenými vlastnosťami napríklad v knihách, alebo aj v štandarde, ale hodnotila by som jedinca. Ak chce silou mocou niekto vtrepať psa do tabuliek, nedopadá to dobre.


Máš recht Rea, ani Lassie by dnes nebežala 300 km za svojim pánom. Jednak by jej to nestálo za (poväčšinou) takého pána, a jednak by Jaro určite číhal niekde za bukom... :smiech: Ale to vieš, mýty sú mýty a ako tu raky vyššie napísal - šteňa treba predať a tak nahovoríme záujemcovi presne to, čo chce počuť. :roll:


Ale áno, tak to funguje, samovychovávacích LR behá po svete habadej... Keď si budem chcieť kúpiť napríklad GPS a prd tomu budem rozumieť, tak kúpim nejakú blbosť s mapami nanič, lebo sa nechám nachytať prvým, kto je najviac vidieť a má najkrajšie reči. Ale keď si o tom dopredu niečo zistím, možno kúpim lepšie. Alebo sa aj rozhodnem, že GPS vlastne radšej ani nechcem... Ja som okolo bosíkov behala 5 rokov, kým som mala prvého vlastného.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 3. Dec 2007, 19:56

Dakujem velmi pekne za odpoved, fakt velmi ocenujem :)
Ano, mas pravdu, bez rozmyslu, mechanicky a otrocky nieco aplikovat je scestne a napacha viac skody ako osohu, je to vzdy o cite a odhade, ale aj o istej davke vstupnych informacii, ako na to :)
s tym pytanim sa PRECO to velmi dobre poznam - mam doma primitiva, s vlastnym svetonazorom, ktoreho musim najprv presvedcit, ze to co od necho chcem ja chce vlastne on a robi, robi kvoli sebe a nie kvoli mne. :lol:

(...a z vlastnej skusenosti viem, ze (ne)promiskuita umelcov a neumelcov vo vzorke , ktoru poznam je rovnaka, ale to je stara znama vec, ze mechanicky aplikovat skupinove stereotypy na charakteristuku kazdeho jednotlivca neodraza realitu :wink: )
Naposledy upravil Amaguk dňa 3. Dec 2007, 20:50, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 3. Dec 2007, 20:05

Amaguk píše:s tym pytanim sa PRECO to velmi dobre poznam - mam doma primitiva, s vlastnym svetonazorom, ktoreho musim najprv presvedcit, ze to co od necho chcem ja chce vlastne on a robi, robi kvoli sebe a nie kvoli mne. :lol:



Vidíš, presne termín primitív mi napadol, ale som ho zavrhla, lebo naši primitívi sú primitívni inak, ako tvoj primitív... :D
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod DKo » 3. Dec 2007, 20:31

Zolo píše:Ja beriem šteňa vždy v 6 týždni a donesiem ho majiteľovi na tetovačku v 7 týždni. Mám pre to svoje dôvody a keď majiteľ nesúhlasí, tak sa otáčam na päte... Aj preto, že svorka je svorka, ale aj pre iné veci. :wink:
Koľkým (v %) nadobúdateľom šteniec od vás si ty takto vyšiel v ústrety?
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť