zúrivé šteniatko

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod Zolo » 4. Dec 2007, 14:31

[quote="Nils"]
už som ti rea spomínal, že sa o Bosíkov vážne zaujímam quote]

Nils, pred asi 10 - 12 rokmi tu v BB cvičil s bosom Igor Šmíd, mal tuším IPO3 a chodil aj po súťažiach. Bolo to ešte v ére Kostiviarskej - skontaktujem Ťa s ním, ak chceš. Myslím, že Rea dala jednu skutočne podstatnú info : od šteňaťa ho "ošľahávať" vzruchmi a usmerňovať v prejave. Myslím, že veľmi, veľmi dôležití, ak nie aj kľúčové pre neskorší výcvik tohto plemena.
A keď si sa ma pýtal na "moje" plemeno, tak len toľko - nerobím rozdiely, každé má niečo do seba a v každom nájdeš to, čo v inom nie, navyše sú aj v rámci plemena veľmi odlišné individuality, to som zažil dosť výrazne napríklad u kaukazákov. Mal som tých plemien za život asi 10, a veľmi záleží, čo s tým psom chceš robiť a ako. Každý pes má niečo do seba.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod beira » 4. Dec 2007, 15:51

Zolo píše:Každý pes má niečo do seba.
Aj levobijec na Slovensku? :wink: :lol:
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod DKo » 4. Dec 2007, 15:55

beira píše:
Zolo píše:Každý pes má niečo do seba.
Aj levobijec na Slovensku?
ten nielen do ale aj zo
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod beira » 4. Dec 2007, 15:58

Beriem to ako jasny kompliment... 8)
Obrázok užívateľa
beira
 
Príspevky: 418
Registrovaný: 10. Dec 2006, 11:34

Poslaťod Zolo » 4. Dec 2007, 17:25

beira píše:[Aj levobijec na Slovensku? :wink: :lol:


Dokonca aj.... len je strašné, keď z neho opadáva prebytok inteligencie... :angel:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod rea » 4. Dec 2007, 18:08

Nils píše:
o snahe dominovať som toho počítal viac - ale čo tak tvrdohlavosť - nejako mi to sem ide, keď spomínaš - krátke, časté tréningy a potrebu výraznej trpezlivosti...

ešte čomu celkom nerozumiem - je tá akčnosť´s citlivosťou - môžeš to konkretizovať :?:


Tvrdohlavosť tam je, ale ak ju dobre podchytíš, tak je to pre teba výhoda. Bosíka by som zaradila (zjednodušene, tak aby sa niekto neurážal) ako medzistupeň pastierskych plemien, ako je NO - mašinka na cvičenie a samostatných nezávislých psov, ako je napríklad kavkazák.

Čo sa týka tej akčnosti a citlivosti. Predstav si hyperaktivku bez činnosti. Vymyslí si kdejaké strachy, zlozvyky. Bosík musí niečo robiť, inak mu z nečinnosti hrabne. Sú naozaj aktívni do vysokého veku. Nechaj ho týždeň len na vychádzkach a výsledok uvidíš. Mne stačil jeden vážny zápal pľúc a psisko to chcel doma prebrať pod velenie. Je otázka povahy, či sa nečinnosť zvrhne do agresivity, alebo do stachu, ale určite si bosík niečo vymyslí. Na druhej strane ti pri vyskokom tlaku pri výcviku bude prekĺzať ako úhor. Chce to naozaj veľa veľa trpezlivosti a rozhodnosti, alebo ak chceš pevnú, ale spravodlivú ruku. Inak sa to prejaví veľmi rýchlo. Ak nie je psovod vnímavý, tak to prešvihne. Pre neskoré dospievanie a túto citlivosť (nemyslím tým precitlivelosť), ktorá by mohla byť na škodu, sa myslím označujú za nevhodných na výcvik a nehodia a hromadne do polície a armády. Bol by tam problém aj so zmenou psovoda, nie preto, že by to nezvládol pes, ale skôr psovodi.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 9:50

Rea a Zolo - ďakujem za odpovede - ktoré vo mne o bosíkov podnietili ešte väčší záujem, avšak vzhľadom na to-čo potrebujem a pre aké podmienky - zisťujem, že môj neskorší výber padne zrejmä na iné plemeno... :ithankyou:

ešte raz dík :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod raky » 5. Dec 2007, 10:01

Nils píše:- zisťujem, že môj neskorší výber padne zrejmä na iné plemeno:



no priznaj.... :?:
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 247
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod Nils » 5. Dec 2007, 10:10

raky píše:
Nils píše:- zisťujem, že môj neskorší výber padne zrejmä na iné plemeno:



no priznaj.... :?:


selekcia sa zužuje - teraz som len v druhom leveli :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod emor » 5. Dec 2007, 20:26

8) rea"Bol by tam problém aj so zmenou psovoda, nie preto, že by to nezvládol pes, ale skôr psovodi."

myslim ze naopak.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod rea » 5. Dec 2007, 20:38

emor píše:8) rea"Bol by tam problém aj so zmenou psovoda, nie preto, že by to nezvládol pes, ale skôr psovodi."

myslim ze naopak.


záleží na tom, z ktorej strany to vezmeš, ale s bosíkmi by tam v tomto smere problém určite bol. Dá sa to, ale musí sa to vedieť a pes sa na to musí pripravovať a máloktorý psovod to zvládne. Jedinec od jedinca, čo sa týka psa aj psovoda. Oproti NO zbytočné komplikácie. Niektorí psovodi by mali ale problém aj s niektorými NO, že?
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod emor » 5. Dec 2007, 21:21

8) urcite. no overene a bosiky a aine plemena sa proste uz dnes u OZ nevyuzivaju koli mnohym preto.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod ...repr^zent » 6. Dec 2007, 0:00

rea píše:Nechaj ho týždeň len na vychádzkach a výsledok uvidíš.
Mame jednu taku kamosku, ja ju volam bosorka. Velmi svojrazna fena. Startuje po ludoch..
Skoro sa moj s nou pobil, po nej vystartoval, som myslel, ze mu siblo. Lebo mal flasu a ked ho ustvala, tak si ju kryl zadkom a zrazu hrrr na nu.
S tym stipanim a trhanim mas pravdu, to som netusil ze je to take charakteristicke. Moj mal chrastavu rit tyzden, a chudak vtedy dostal vynadane, lebo to bol zlomok sekundy a som si to nesimol, som len nechapal, ze vystartoval po fenke. :mrgreenyes:

Ona zere hovna, tak ked sa vrati z krikov zdrhaaame. :lol:
Naposledy upravil ...repr^zent dňa 6. Dec 2007, 3:20, celkovo upravené 1
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod raky » 6. Dec 2007, 0:20

[quote="...repr^zent
On zere hovna, tak ked sa vrati z krikov zdrhaaame. :lol:[/quote]


:lol: ušetríš na strave :lol:


len neviem, či nie je horšia zdochlina...rybacina..., ale už to je vekom lepšie...
Obrázok užívateľa
raky
 
Príspevky: 247
Registrovaný: 9. Nov 2007, 1:52

Poslaťod ...repr^zent » 6. Dec 2007, 3:29

raky, je to preklep :roll:
To je to posledne, co by mi chybalo ku stastiu. (tuk-tuk) :twisted:
Uz som to opravil, diiiky za upozornrnie :wink:

Btw, smejem sa, preco by sme my zdrhali, ked sa on vrati z krikov s zapapranou papulou. :smiech: :smiech: :smiech:
Ale poviem ti tiahne z nej potom jak z zumpy a ona ho zvykne kmasat za krk, preto zdrhame. Okamzite a bez pusy na rozlucku.

tu rybacinu ti nezavidim, ale ludske asi nema konkurenciu :lol:
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 461
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron