zúrivé šteniatko

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

zúrivé šteniatko

Poslaťod jajuska » 27. Nov 2007, 23:58

ahoj, prosím, mohol by mi niekto poradiť, ako odnaučiť veľmi aktívne, dvojmesačné šteniatko československého nemeckého ovčiaka, hrýzť nám ruky, ked ho chceme pohladkať, a ked ho hrešíme, aby do nás ešte viac nevrčal a neštekal?? robí to stále, akonáhle uvidí moju ruku, už ju chce hrýzť, ani pohladkať sa nedá, a keď ho potiahnem za kožu na krku, tak do mňa začne vrčať a ešte viac byť bláznivý a hrýzť...prejde ho to? nebude taký v dospelosti? ďakujem jana :(
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod rea » 28. Nov 2007, 0:35

Janka šteniatko akého ovčiaka to teda vlastne je? Každopádne je to pre šteniatko prirodzená činnosť, tvoje ruky predstavujú pohybujúcu sa korisť a šteniatko sa hrá a učí sa loviť. To sa netrestá! Je potrebné túto činnosť presmerovať na predmet, hračku, aport, treba šteniatko vyhrať a unaviť. Keďže šteniatko loví, nebude mať záujem o nepohyblivé predmety, čiže ruky znehybniť, ale náhradý objekt záujmu rozpohybovať.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Amaguk » 28. Nov 2007, 12:17

presne ako pise rea, je to prirodzene psie spravanie, takze by som to urcite nenazyvala zurivostou - to je nepresne a zavadzajuce slovo, ktore vyvolava dojem, ze so psikom nieco nie je v poriadku.
Musis jeho pozornost presmerovat na iny predmet alebo cinnost a vysvetlit mu pre neho zrozumitelnym sposobom, ze hryzenie ruk je no-no, usmernit ho.

Stena sa bezne hra so surodnecami aj matkou tak, ze sa okusuju. ale vsimni si, aka je reakcia surodencov na toto kusanie - ked presiahne medze, pohryzene stena zaknuci, odchadza a hra konci. je to velmi uzitocne, lebo stence sa takto okrem ineho ucia regulovat aj silu stisku svojich zubov.
Aj matka toto kusanie toleruje len do istej miery, ked sa stena prestane ovladat, tak to zastavi - napr. odchodom na ine miesto a ked to nezaberie tak zavrcanim Ak nepomoze ani to, tak mu matka vezme do svojej tlamy jeho tlamu.

takze aj ty mas niekolko moznosti, co urobit, v zavislosti od situacie - stena kusne, ty zapisti-skvikni od bolesti, odvrat sa od neho, potom mu ponukni ako altenativu okusovaciu hracku na hranie.
stena vyvadza stale - otoc sa mu chrbtrom a ignoruj ho, mozes aj zavrcat, alebo vrcavym hlasom povedat nie, alebo dost a odist prec (hovoris mu: nevies sa spravat, ziadna hra nebude), nasledne ponuknut hracku, ak sa s nou hra, pochvalit.
ak je moc roztatareny, tak chytit papulku rukou a mierne pritlacit dolu, pripadne aj spolu so zavrcanim alebo zakazovym povelom. ked sa upokoji - nasleduje hracka, pochvala.

a hlavne: chce to doslednost a trpezlivost
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 28. Nov 2007, 17:13

Bezne chovanie dvojmesacneho stenata. Naopak, za problem by som povazovala, ak by sa takto steniatko nespravalo.

K spisanemu vyssie, si neodpustim:
Ked si niekto zaobstara Cs vlciaka a potom kladie taketo trivialne otazky, nemam z toho vobec dobry pocit a mozem odporucit jedine:
Studuj vychova/vycvik, zacni sa o to skutocne seriozne zaujimat.
Pes je doma. Je najvyssi cas ! A myslim to v dobrom, jajuska.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod jajuska » 28. Nov 2007, 18:31

ďakujem vštetkým, ktorí napísali...no my už sme raz mali, nemeckého ovčiaka, ale to som bola malá, možno som mala 10 rokov, a nepamatám sa, že by bol taký ako tento môj Ginko....ja mám aj knihu o vlčiakoch, ja som mu vlastne zachránila život, nekúpila som si ho...predtým, čo sme mali toho ovčiaka, tak on bol už v poslednej časti života, od nejakých 9 rokov zúrivý, do nás všetkých, nechcel sa ani pohladkať niekedy, hneď cerul na nás zuby, neviem prečo, či preto že už bol starý, alebo sme mu nedali dobrú výchovu, nezaoberala som sa tým predtým tak ako teraz, bola som menšia, a možno aj naši nemali čas, neviem, ale dnes som si uvedomila, a viem ako sa o psíka starať,. skúšam to čo ste mi radili vy, už dlhšie, ale musím asi mať trpezlivosť ako hovoríte, viem aké sú šteniatka, mali sme ich dosť, mali sme predým viacerých psíkov, ale ani jedno nebolo také divé ako Gino...bojím, sa aby nebol taký, ako ten ovčiak čo sme mali pred ním, ja som sa ho ku koncu už bála, bol hrozne zúrivý a akonálhe som mu dala žrádlo tak začal na mňa ceriť zuby, aj keď niekedy ležal len tak na chodníku, a ja som chcela prísť bližšie, už zúril, proste bála som sa ho už, a to by sme sa vlastného pasa nikdy báť nemali...takže tak.preto sa pýtam,či je to normálne, a či to šteňa nebude také aj v dospelosti, dosť som sa začala zaujímať o kynológiu. baví ma to a psy milujem. vlastne všetky zvieratá.
tak vám ešte raz dakujem... a vy máte akých psíkov?
Obrázok užívateľa
jajuska
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27. Nov 2007, 21:17
Bydlisko: Opatovce nad Nitrou

Poslaťod oreganka » 28. Nov 2007, 20:51

Janka, pytas sa, ci nebude taky aj v dospelosti. Ked teda studujes kynologiu, to nevies, ze to - aky bude je o vychova/vycvik ? Mas cs.vlciaka - plemeno, ktore sa cvici ako NO, ale kedze je ´reznuty´vlkom je podstatne tazsie ovladatelny, lebo ma v krvi nezavislost, plachost a toto z neho ziaden cvicak nevybije, naopak. Nestaci mat lasku a knizku o vlciakoch, o psovi ako Ginko treba vediet toho spustu a este ovela viac :!: Na tvojom mieste kontaktujem co najskor niekoho, kto toto plemeno chova a hlavne skuseneho kynologa v mieste tvojho bydliska :idea:
Ahoj.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod emor » 29. Nov 2007, 8:24

jajuska píše:ďakujem vštetkým, ktorí napísali...no my už sme raz mali, nemeckého ovčiaka, ale to som bola malá, možno som mala 10 rokov, a nepamatám sa, že by bol taký ako tento môj Ginko....ja mám aj knihu o vlčiakoch, ja som mu vlastne zachránila život, nekúpila som si ho...predtým, čo sme mali toho ovčiaka, tak on bol už v poslednej časti života, od nejakých 9 rokov zúrivý, do nás všetkých, nechcel sa ani pohladkať niekedy, hneď cerul na nás zuby, neviem prečo, či preto že už bol starý, alebo sme mu nedali dobrú výchovu, nezaoberala som sa tým predtým tak ako teraz, bola som menšia, a možno aj naši nemali čas, neviem, ale dnes som si uvedomila, a viem ako sa o psíka starať,. skúšam to čo ste mi radili vy, už dlhšie, ale musím asi mať trpezlivosť ako hovoríte, viem aké sú šteniatka, mali sme ich dosť, mali sme predým viacerých psíkov, ale ani jedno nebolo také divé ako Gino...bojím, sa aby nebol taký, ako ten ovčiak čo sme mali pred ním, ja som sa ho ku koncu už bála, bol hrozne zúrivý a akonálhe som mu dala žrádlo tak začal na mňa ceriť zuby, aj keď niekedy ležal len tak na chodníku, a ja som chcela prísť bližšie, už zúril, proste bála som sa ho už, a to by sme sa vlastného pasa nikdy báť nemali...takže tak.preto sa pýtam,či je to normálne, a či to šteňa nebude také aj v dospelosti, dosť som sa začala zaujímať o kynológiu. baví ma to a psy milujem. vlastne všetky zvieratá.
tak vám ešte raz dakujem... a vy máte akých psíkov?


pravdepodobne najlepsia rada aku by som ja dal podla svojho najlepsieho svedomia. - to stena dajte do ruk niekomu kto bude vediet co s nim. u Vas ked sa niekto nepostara a o to aby vas z domu nevystahoval ho caka neblahy osud.

Ceskoslovenskynemecky ovciak... to ma v PP.?
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Kaca » 29. Nov 2007, 10:42

a viem ako sa o psíka starať,

Obavam sa, ze nevies. Nevies vlastne ani, ake plemeno doma mas a nevies o tom plemene zhola nic. CV naozaj nie je pes pre zaciatocnika. Mas niekoho v mieste bydliska, kto sa chovom CV zaobera? Ak ano, utekaj k nemu a nechaj si poradit. Mas tam niekoho, kto riesi problemovych psov? To iste: utekaj k nemu, nech poriesi Teba. Ano, citas spravne: Teba. Pretoze najsokr sa Ty musis naucit, ako sa mas spravat k svojmu psovi. Ak nic z toho nemas, odporucim Ta na http://www.vlcica.sk , je tam aj telefonne cislo, skus zavolat a dohodnut si stretnutie. A posledne doporucenie: uc sa, uc sa, uc sa. Ak nechces, aby na to, co nevies, doplatil v buducnosti Tvoj pes zivotom...
Naposledy upravil Kaca dňa 29. Nov 2007, 10:46, celkovo upravené 1
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Van » 29. Nov 2007, 10:45

Kaca, len opravim tvoj link, aby to nebolo..."nefunguje" ...

http://www.vlcica.sk/
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod Kaca » 29. Nov 2007, 10:46

ano, zabudla som na ciarku... :oops: Van, vdaka
Uz som opravila
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Amaguk » 30. Nov 2007, 14:53

Uplny suhlas s Kacou...chce to hlavne volu vela sa ucit a vzdelavat samu seba a volu pochopit preco sa pes sprava tak, ako sa sprava, ake su priciny jeho spravania a ako ho pri vychove usmernovat ziaducim smerom. Ak nemas potrebne vedomosti, treba sa obratit na ludi, ktori ich maju a budu ti vediet poradit.

vela zavisi od povahy kokretneho jedinca, ale aj povahovych predpokladov konkretneho plemena - vychova NO a CsV prebieha inac, preto by bolo dobre si zistit ake plemeno mas valstne doma, lebo do toho sa odvija tvoj pristup k nemu
:wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod DKo » 30. Nov 2007, 15:21

Amaguk píše:vychova NO a CsV prebieha inac
v čom :idea: :?:
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Amaguk » 30. Nov 2007, 15:37

vo vselicom, napr. CsV sa odoberaju uz v 5 tich tyzdnoch kvoli socializacii na cloveka a odburavaniu vrodenej plachosti, neda sa nich celkom ist "opakovackovym" stylom NO, nuansy ich prirodzenej komunikacie si zlozotejsie strukturovane ako u NO, proste je tam dost rozdielov v povahovych predispoziciach plemena, takze sa na ne nadaju uplne aplikovat NO pristupy, kedze ide o rozlicne plemena :wink: (predpokladam, za aj tvoje psy sa cvicia trochu, a mozno o hodne dost, inac ako NO)
...a dalsie veci,

ono CsV bol vlastne dost slachtitelsky neuspech, lebo sa nakoniec ukazalo, ze nie je sluzobne natolko upotrebitelny ako NO, resp. nie tak, ako sa povodne predpokladalo

ak ta to zaujima, viac si mozes pozriet na CsV strankach
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod DKo » 30. Nov 2007, 15:55

Amaguk píše:predpokladam, za aj tvoje psy sa cvicia trochu, a mozno o hodne dost, inac ako NO
cvičia inak, ale vychovávajú rovnako :idea:
DKo
 
Príspevky: 559
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod Amaguk » 30. Nov 2007, 15:59

neviem nakolko sa daju vychova a vycvik uplne striktne oddelit, kde presne mozes nakreslit tu ciaru, ale faktom je, ze u CsV je socializacne obdobie mimoriadne dolezite , a chyby v tomto sa napravaju ovela tazsie ako u inych plemien (preto je prave medzi CsV tolko nezvladnutych, tzv. problemovych psov)...takze ano, aj pristup k vychove je tam odlisny a hlavne spoluzitie s clovekom zacina ovela skor ako u inych plemien, NO nevynimajuc
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia