zúrivé šteniatko

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod Amaguk » 2. Dec 2007, 3:31

emor píše:kadejake poradkyne..co vedia velke prd. I.M.H.O je nemam vobec chut ti cokolvek vecne dokladovat..pretoze to nema vyznam. ty hlupou ohladne psa ostanes a ja si zbytocne miniem zo svojich 2GB prenesenych dat na tento mesiac :lol:

co, milacku, dochadzaju ti nielen argumenty, ale aj penazky? :mrgreen1: :mrgreenyes: :smiech: :pusa2:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zolo » 2. Dec 2007, 15:57

Dušan, hlásim, že Nilsov Martin sa pre nepriaznivé poveternostné podmienky ani nepokúšal vzlietnuť, tým pádom sa opačovanie Gaštanka odkladá. Ale skús na materiál na ladviňák požiadať Čajku (nie Hviezdoslavovho...), ten by mohol mať nejaké zásoby...
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod ...repr^zent » 2. Dec 2007, 18:20

Nils píše:vyvolal si vo mne otázku, ktolá volá po odpovedi - myslíš si, že svorkové alebo "svorkové" správanie APBT sa líši vzhľadom na homogénnosť svorky podľa plemien. Po slovensky - líšia sa vzhľadom na to či ide čisto o pitov alebo je svorka zmiešaná z viacerých plemien?? :?: Nemal som praktickú možnosť posúdiť... :scratchhead:

Zolo píše:Zajtra pokecáme osobne..


Jaky osobne, aj mna to zaujima. Nebude problemom pri komunikacii v zmiesanej svorke "game" pitov? Bezne sa vztahy vyjasnia pri pripadnej mele do par minut, psi nejdu "nadoraz". Alebo je problemom "recova bariera"? :?:
Bolo by fajn upresnit, ci ide o socializovaneho pita, alebo totalneho asociala, tam IMHO (co by som nespravil pre zola :lol: ), by to asi islo len cez mrtvoly.
Aj psy maju zle dni, mozno dnes je ten den a ja som ten pes!
Warriors
Obrázok užívateľa
...repr^zent
 
Príspevky: 460
Registrovaný: 4. Okt 2007, 2:26
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Van » 2. Dec 2007, 21:30

Nils píše:vyvolal si vo mne otázku, ktolá volá po odpovedi - myslíš si, že svorkové alebo "svorkové" správanie APBT sa líši vzhľadom na homogénnosť svorky podľa plemien. Po slovensky - líšia sa vzhľadom na to či ide čisto o pitov alebo je svorka zmiešaná z viacerých plemien?? :?: Nemal som praktickú možnosť posúdiť... :scratchhead:

Neviem, ci som spravne pochopila otazku, ale podla mna je dost rozdiel, ci je svorka zmiesana alebo homogenna. Niektore plemena maju specificke prejavy spravania a tak ked su len cisto medzi sebou, chapu rec svojho plemena, no nemusia chapat inych psov. Ked su v zmiesanej, su podla mna schopni odsledovat jemne odchylky (zrejme najskor az po nejakej skusenosti) v spravani aj inych plemien a mozno co to preberu...

Napr. flati neceria zuby, proste tento vyrazovy prvok u nich nie je. Nepoznam (a aj co som sa pytala, nepoznaju chovatelia) flata, ktory by ako prve varovanie ceril zuby. Oni len tlmene (tak hrdelne) cez zavretu papulu vrcia. Ako stena Ron na cerenie zubov vobec nereagovala a bol doterny dalej, po par rafnutiach uz tento prvok v komunikacii pozna a dava si pozor. Aj ked vzdy pri novom psovi (ktoreho vidi prvykrat a nepozna jeho spravanie) testuje, ci je to cerenie zubov rovnaky prejav ako u tych, co pozna.

P.S.: Ak som odveci, sorry :)
Obrázok užívateľa
Van
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 29. Jún 2006, 21:14
Bydlisko: BA

Poslaťod zopz » 2. Dec 2007, 21:45

Ma niekto skusenost s BO malinois - sucka? Mam tu jednu rocnu, hodne temperamentnu a hravu, ale robi mi problem, ze chyta malych psov za krk a niekedy to prekroci hranice hry. Akoby sa z hry dostala do tuzby stisnut naozaj . Tak sa jej male sucky zacinaju bat. Inak sa dominantne neprejavuje, psov berie ako kamosov, aj ked si vie obhajit svoju poziciu.

Nemam s touto rasou este skusenost, alebo je ona vynimka alebo maju BO iny naturel ako NO.
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 160
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod DKo » 2. Dec 2007, 21:55

zopz píše:Akoby sa z hry dostala do tuzby stisnut naozaj.
Na 99% nestisne tak, aby zadrhla. Ona túži šéfovať živým psom.
DKo
 
Príspevky: 553
Registrovaný: 10. Júl 2006, 10:44
Bydlisko: Turiec

Poslaťod zopz » 2. Dec 2007, 22:15

Problem je vsak v tom, ze akonahle mala fena zajaci od strachu, vzdy je na dvore aspon dalsich 5 psov pripravenych pomoct tej silnejsej a vrhnut sa na tu ustrachanu. Proste instinktivny tichy povel - Ideme trhat. A potom sa pridaju aj ostatni . To je problem svorky. Pre lepsiu predstavu mojho aktualneho spolocenstva - suky : 1 BO malinois 1rok, 1 krizenka NO s novofunlandom 1 rok, 1 labrador 10 rokov, 1 krizenka hladkosrstej kolie 3 roky, 1 jazvecik hladkosr. 6 r, 10 krizeniek od 30 do 40 cm, od 1 roka do 5. Psi: NO krizeny s niecim 10 r., - novy, nekonfliktny okrem krmenia, 1 maly kastratik.
Nastastie vzdy som pri takych psich akciach, ak sa zvrtnu a respektuju moje rozhananie od seba.

Problem mam od doby co mi uhynula moja dominantna suka NO - ona bola sef nad psami, ziaden si nic nedovolil, a v pripade potreby aj zakrocila medzi nich.
Po jej uhyne si zmyslela stara labradorka, ze to prevezme, ale po par dnoch ju to prestalo bavit. Zacala totiz lihat na mieste mojej NO na dlazbe medzi dvermi z chodby do obyvacky a asi jej nesedelo to studene misto, viac sa jej paci na gauci. A teraz tu mam take blbe bezvladie - ani jeden pes nie je schopny sa postarat o veci bez toho, ze by nenapadal, ale napriek tomu udrzal poriadok. Tato BO neprejavuje o funkciu zaujem, skor do toho zacala fusovat mala krizenka jazvecika, tazka neuroticka, ale tu zase zrovnali vacsi psi.

To je to, co ma bavi, sledovat postupnu dominanciu vo svorke - zial teraz nie je nijaka - raz ma navrch ten, potom zase onen. Postupka co fungovala sa uplne rozpadla.

Ale k Veci - maju BO malinois iny charakter nez NO? Lebo mi to tak pripada.
Naposledy upravil zopz dňa 2. Dec 2007, 22:41, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
zopz
 
Príspevky: 160
Registrovaný: 19. Nov 2007, 12:34

Poslaťod Zolo » 2. Dec 2007, 22:23

[quote="Van"][
Neviem, ci som spravne pochopila otazku, ale podla mna je dost rozdiel, ci je svorka zmiesana alebo homogenna.quote]

Aj podľa mňa je to rozdiel. Po prvé preto, že si homogénne (jednoplemenné) svorky neviem v reále predstaviť, snáď len u nejakého chovateľa, ale zo skúsenosti viem, že ani on si nemôže dovoliť pustiť všetky zvieratá "dokopy". Psi sa ešte dokážu utriasť voči agresorom väčšou submisivitou, so sukami je to horšie. Ak sa pochytia a vážne sa pobijú, tam to už hraničí so zabitím tej slabšej. A k víťazovi sa pridáva zvyšok svorky, takže osud takejto suky je v podstate jasný. Možno sú si toho vedomé a preto aj ten prvopočiatočný boj je agresívny a ide do tuhého. Lenže tie suky v danej svorke budú už navždy problémové.
Po druhé preto, lebo výrazové prostriedky (pohyby, mimika, postoje, zvuky, atď.) nemá každé plemeno ani nieže rovnaké, ako u niektorých plemien sa vývojom niektoré formy stratili. Ak by som to vyjadril povedzme : stretnutie psov má povedzme 10 "figúr", sú plemená ktoré ich ovládajú všetky a sú plemená, u ktorých chýbajú 2, u niektorých 5. Všimnite si to pri stretnutí dvoch psov... A čím asi prešľachtenejšie plemeno, tým sa toho tratí viac, na rozdiel od primitívnych (to nie je urážka!) plemien. Jednoducho tí psi si nerozumejú, lebo niektoré fázy vzájomnej komunikácie jednoducho vymizli. A potom nastupuje to, čo zase hovoríš : niektoré sa to vo vzájomnej komunikácii naučia v priamom kontakte reagovať, niektoré (väčšinou neurotickejšie jedince) nie a to sú potom skratovky a ďalšie správanie voliace "menšiu cestu odporu".
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Nils » 2. Dec 2007, 22:33

Zolo, bol som 4 dni v ZH - a bol som aj s Dominom. Viac v e-pošte zajtra...


inak - ak to admin do zajtra neodomkne - presúvam sa do fóra teráriá - tam snáď nebudem pre nikoho nebezpečný :mrgreen1:


k svorkovitosti - teraz nestíham, ale keď som si to zbežne prečítal - tak by som na prvý pohľad súhlasil. zajtra však pozrem podrobnejšie a pohľadám slabšie miesta :lol: :wink:

inak chystám sa/keď bude času/ k jednému chovateľovi pitov pri VK - má ich do 10 a len toto plemeno - tak sa popýtam.

zatiaľ ahóóóój :ahoj:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Amaguk » 2. Dec 2007, 22:36

s tymi primitivnymi plemenami mas pravdu - skala vyrazovych prostredkov je tam vacsia (co do pohyboveho aj vokalneho prejavu).
ja to u nasho najviac vidim, ked pozorujem ako specificky prebieha jeho interakcia so psami jeho vlastneho druhu - je to naozaj iny sposob.
Ale ten rozdiel sa da pozorovat aj pri komunikacii a hlavne hre s inymi psami resp. plemenami - vecne to s inymi majtelmi rozoberame, natolko je ten rozdiel evidentny
:)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 567
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Fraga » 2. Dec 2007, 22:37

Nils píše:inak - ak to admin do zajtra neodomkne - presúvam sa do fóra teráriá - tam snáď nebudem pre nikoho nebezpečný :mrgreen1:


nie som istý :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Nils » 2. Dec 2007, 22:40

Fraga píše:
Nils píše:inak - ak to admin do zajtra neodomkne - presúvam sa do fóra teráriá - tam snáď nebudem pre nikoho nebezpečný :mrgreen1:


nie som istý :lol: :lol: :lol:


daj na mňa zvrchu sklo a môžeš v pokoji pozorovať :wink:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Zolo » 2. Dec 2007, 22:42

...repr^zent píše:
Jaky osobne, aj mna to zaujima. Nebude problemom pri komunikacii v zmiesanej svorke "game" pitov? Bezne sa vztahy vyjasnia pri pripadnej mele do par minut, psi nejdu "nadoraz". Alebo je problemom "recova bariera"? :?:
Bolo by fajn upresnit, ci ide o socializovaneho pita, alebo totalneho asociala, tam IMHO (co by som nespravil pre zola :lol: ), by to asi islo len cez mrtvoly.

IMHO, nemám s pitmi a STB až také skúsenosti. Mal som ich a videl som ich málo nato, aby som si to dovolil zovšeobecniť. Ale vychádzam zo základného poslania plemena, či sa nám to páči, alebo nie - nebola to agresia voči človeku (tam sa tvrdo vyraďovalo) na čo boli šľachtení, ale boli šľachtení na boj so psami. A to je to, čo vravím - krv nie je voda...
IMHO, ja som nevidel ani svorku APT, ani SBT - bolo by to proti ich hlasu krvi. Hoci nepochybujem, že zložením vhodných "povahových" typov by to možné poskladať bolo. Ale skôr si myslím, že je to raritné. Vieš, všetci sa oháňajú správnou socializáciou. Ale akou, voči čomu a komu? Voči ľuďom - 95% je voči ľuďom nekonfliktných. Voči ruchu, bežnému životu - tiež nie je nejaký veľký problém. Voči psom - no tu problém jednoducho je. Šteňa vodené medzi psov - hry, rešpektovanie druhých psov, učenie sa chovaniu medzi nimi - dá sa, nebýva problém. Problém nastáva väčšinou po puberte, keď si pes začína uvedomovať svoje ja a začína sa ozývať spomínaná krv. Niekedy stačí nejaký spúšťací mechanizmus, následné podcenenie (alebo jeho neschopnosť zareagovať) a potom zas a zas a začína domino efekt a problém je na svete. V tomto sú tí psi doslova "zaťatí" a tvrdohlaví. Zase - nehovorím, že všetci, isto sa nájdu aj z ľudského pohľadu "normálni", ale... Zaradením takéhoto problémového psa do svorky je na malér zarobené. Zaradenie bitkárskeho dominantného psa do svorky povedzme ČSV skončí fatálne. O tom som presvedčewný a myslím si, že presne toto vie aj pán Desenský.
IMHO, fakt už mám obavy sem čokoľvek písať, lebo sa sem privalí jedna osôbka so skromnou jednak mentálnou, a jednak "ideovou" výbavou a dozviem sa novinku, že Čejkovi nechutí len "křepelák", ale že miluje aj APT na česneku... :wink:
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

Poslaťod Fraga » 2. Dec 2007, 22:45

Nils píše:daj na mňa zvrchu sklo a môžeš v pokoji pozorovať :wink:


no a pomože to? :roll: že vraj komár dokáže poštípať aj cez sklo... :wink: :roll: nie že niekto príde k úrazu.... :P
Obrázok užívateľa
Fraga
 
Príspevky: 464
Registrovaný: 9. Júl 2006, 11:26

Poslaťod Zolo » 2. Dec 2007, 22:45

Nils píše:[

daj na mňa zvrchu sklo a môžeš v pokoji pozorovať :wink:


Máš na mysli na štýl Vladimíra Iljiča? Ešte vydrž... :wink:
Ostatné OK.
Zolo
 
Príspevky: 362
Registrovaný: 5. Okt 2007, 10:04
Bydlisko: BB

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia