Cvičitelia, výcvikári, tréneri...

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 12:34

no, to mi je luto. Prave preto tvrdim, ze najskor by sa mal ist clovek pozriet sam a podla toho, co vidi, sa rozhodnut. Lenze to mozes vtedy, ked uz o psoch nieco vies. A tak sa vraciam spat k povodnej otazke: Co ma robit zaciatocnik?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod rea » 11. Okt 2007, 14:19

Amaguk píše:vidim, ze sa ti slovo rasista, zda extrene, a mozno to ako vycvikarka beries trochu moc osobne.
lenze je velky rozdiel ked niekto povie, ze si mysli, ze dany pes sa na isty typ vycviku nehodi a proste povedat, ze krizencov alebo bezpapierakov proste do vycviku neberie, basta!

okrem toho, domnievam sa, ze kazdy profesionalny kynolog by v zakladnych otazkach a principoch vychovy a spravania sa psa mal vediet poradit bez ohladu na plemeno, a bez ohladu na to, ci sa dany pes hodi na vycvik obran alebo aportu...


Nie, nie, vôbec to neberiem osobne, chápem tvoj názor, len sa snažím trochu dať pohľad aj z inej strany. Nemám problém povedať, že s niečím neviem pomôcť, hovorím to napríklad pri príprave poľovníckych psov na skúšky, pretože napríklad nepoznám skúšobný poriadok, ale základné veci tam povedať viem, samozrejme. Tak poviem základ a pošlem toho, kto sa pýta, za niekým, kto v tomto skúsenosti má. A nehanbím sa za to, tak som to myslela. Je to lepšie, ako keby som mala mudrovať, len aby som sa v očiach niekoho druhého snažila robiť hrooooozne skúúúsená.
Je napríklad rozdiel mať psa spoločníka, u ktorého dávam prednosť tomu, aby dajme tomu aj aportoval, ale je mi jedno, že s aportom nepricvála a že do neho nie je úplne zbláznený, čo je pri bežnom živote skôr nepríjemné, báť sa, aby pes, ktorý ide do spoločnosti, považoval za aport všetko, čo má druhý človek v ruke, napríklad aj bábiku v rukách dieťaťa... Mám na mysli, že bohužiaľ, veľa výcvikárov, ani záujemcov o výcvik tieto veci nerozlišuje a mali by. Potom prichádza k tomu, že človek, ktorý chce psa len ako spoločníka pre radosť (samozrejme s poslušnosťou, teda spoľahlivého), musí nastúpiť do poradovky a trvať na tak presnom (skúškovom) vykonaní cviku od psa, ktorý je za predpokladu, že nepozná reflexný oblúk, nevie motivovať, nevie sa uvoľniť a nevie, čo s rukami a nohami, akurát na škodu.

Kačka čo si myslím, že by mal robiť začiatočník? No v prvom rade by mal získavať informácie, najlepšie z rôznych zdrojov, pozrieť sa, ako pracuje ten, koho sa chce pýtať, so svojim psom a s ľuďmi okolo, zvážiť, či je to blízke jeho mysleniu. Nesmie mať strach sa pýtať aj ak by sa mu zdalo, že jeho otázky sú primitívne, dobrý výcvikár musí mať trpezlivosť a všetko vysvetliť, ak výcvikár stretne niekoho, kto si to vysvetliť nedá, dá sa rozlúčiť aj slušne. Ak to nevie, mal by mať toľko sebakritiky, že sa bude radšej venovať len psom, keď to nevie podať ľuďom. Nie každý, kto rozumie psom, vie komunikovať aj s ľuďmi. Nie každý, kto niečomu rozumie, môže byť aj učiteľom.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 14:32

rea píše:Nie každý, kto rozumie psom, vie komunikovať aj s ľuďmi. Nie každý, kto niečomu rozumie, môže byť aj učiteľom.

presne, to je to, k comu som sa chcela dopracovat ;). A k Tvojmu vyssie napisanemu navodu, co by mal robit zaciatocnik. Ale zas to nie je celkom ono. Pomysli si (viem, ze je to pre Teba tazke), ze o psoch nic nevies, nikdy si psa nemala, terajsieho si si vybrala z nejakeho casopisu alebo na podnet nejakeho filmu (napr. 1000 dalmatinov atd.) a nastastie patris k zodpovednym ludom, tak si si povedala, ze aj ked hned nerobi vsetko to, co si videla vo filme, budes chodit na cvicak, budes sa mu venovat. Ides na najblizsi cvicak. Co dalej? Ty NEVIES nic o mysleni psa, o reflexnom obluku, nic o etologii. Vidis, ako tam niekto psa vyvesuje za skrtak a povedia Ti, ze to je najlepsi trest. Alebo prekotit na chrbat... Chapes?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod rea » 11. Okt 2007, 14:44

Kaca píše:
rea píše:Nie každý, kto rozumie psom, vie komunikovať aj s ľuďmi. Nie každý, kto niečomu rozumie, môže byť aj učiteľom.

presne, to je to, k comu som sa chcela dopracovat ;). A k Tvojmu vyssie napisanemu navodu, co by mal robit zaciatocnik. Ale zas to nie je celkom ono. Pomysli si (viem, ze je to pre Teba tazke), ze o psoch nic nevies, nikdy si psa nemala, terajsieho si si vybrala z nejakeho casopisu alebo na podnet nejakeho filmu (napr. 1000 dalmatinov atd.) a nastastie patris k zodpovednym ludom, tak si si povedala, ze aj ked hned nerobi vsetko to, co si videla vo filme, budes chodit na cvicak, budes sa mu venovat. Ides na najblizsi cvicak. Co dalej? Ty NEVIES nic o mysleni psa, o reflexnom obluku, nic o etologii. Vidis, ako tam niekto psa vyvesuje za skrtak a povedia Ti, ze to je najlepsi trest. Alebo prekotit na chrbat... Chapes?


Práve preto píšem, že ak si zodpovedný majiteľ, nezakotvíš na prvom najbližšom navštívenom cvičáku, ale navštíviš ich viac a porovnáš. A ďalšia vec, ako to píšeš Ty, stačí ísť bez psa a sledovať, pýtať sa. Pozerať aj na to, ako na cvičáku so psami pracujú aj členovia, nie len výcvikári. Ak by si bola človek, ktorému je vyvesovnie na škrťák blízke, tak je to už o osobnosti a o tom, či by si psa vôbec mala mať. (príklad!!!! Viem, že to tak nie je.) Bohužiaľ, psov majú aj tí, ktorí by ich mať nemali, ale to žiadny výcvikár nezmení.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 14:51

:D Este stale sme sa tam nedopracovali. Ber to tak, ze ja NEVIEM, ze vyvesovanie je blbost. Som jednoducho clovek, ktory sa cuduje, ako niekde pisala tusim Fraga, ze pes cika, kaka a steka... Ja osobne by som sa asi skusila otrkat niekde na sidlisku, zistovat, co ludia hovoria a potom si vybrat jedneho - dvoch, podla mna najskusenejsich, a poziadat ich o radu. A este jedna vec, na ktoru ludia dost zabudaju: cvicak nemoze poriesit (uz z hladiska casovej narocnosti) problemy s vychovou, eventualne zakladne nedostatky vo vychove! Lebo vychova a vycvik su dva rozdielne pojmy...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod rea » 11. Okt 2007, 15:02

Tak potom sú iné vety. Kto chce, hľadá, kto hľadá, nájde. A ešte jedna. Najviac sa naučíš na vlastných chybách, bohužiaľ, chce to obete.

Ak NEVIEŠ, že vyvesovanie je blbosť a nezistíš to, ani keď si to vyskúšaš, tak sa zaradíš medzi tých, s ktorými sa aj ten najlepší výcvikár musí zmieriť. Ono aj byť výcvikárom niekedy bolí... Žiadna cesta k poznaniu nie je pozametaná.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Jaro » 12. Okt 2007, 13:31

Prispejem ja troska - ja si plemena vyberam . Nie je to kvoli psiemu rasizmu ako to niekto nacrtol ale moja specializacia su polovne plemena a ich priprava na skusky . Popri tom aj ako zakladna vec cviky zakladnej poslusnosti . Hoci z loveckeho hladiska sa na psiu poslusnost pozera troska inak ako z pohladu sportovej kynologie . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 12. Okt 2007, 13:55

Jaro píše:Prispejem ja troska - ja si plemena vyberam . Nie je to kvoli psiemu rasizmu ako to niekto nacrtol ale moja specializacia su polovne plemena a ich priprava na skusky . Popri tom aj ako zakladna vec cviky zakladnej poslusnosti . Hoci z loveckeho hladiska sa na psiu poslusnost pozera troska inak ako z pohladu sportovej kynologie . :wink:


...Jaro, ale v snahe cvičiť psa/základy či služob. výcvik apod./ asi nepôjde začiatočník za poľovníkom. A ak predsa, nepovieš mu - ty sem nepatríš, nemáš psa s PP. Vysvetlíš mu na čo sa špecialzuješ a predpokladám, že mu odporučíš tých, ktorí mu poradia, nie?
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Jaro » 12. Okt 2007, 14:04

Nils píše:
Jaro píše:Prispejem ja troska - ja si plemena vyberam . Nie je to kvoli psiemu rasizmu ako to niekto nacrtol ale moja specializacia su polovne plemena a ich priprava na skusky . Popri tom aj ako zakladna vec cviky zakladnej poslusnosti . Hoci z loveckeho hladiska sa na psiu poslusnost pozera troska inak ako z pohladu sportovej kynologie . :wink:


...Jaro, ale v snahe cvičiť psa/základy či služob. výcvik apod./ asi nepôjde začiatočník za poľovníkom. A ak predsa, nepovieš mu - ty sem nepatríš, nemáš psa s PP. Vysvetlíš mu na čo sa špecialzuješ a predpokladám, že mu odporučíš tých, ktorí mu poradia, nie?


Zaciatocnik kludne za mnou moze prist pretoze priprave na skusky predchadza vycvik zakladnej poslusnosti ... ale ako som pisal u nas je ta poslusnost troska inak brana a inak sa k nej pristupuje , len asi v tom vidim rozdiel . Ale ci pes s PP alebo bez PP je mi to jedno . Ale ak si mozem vybrat polovne alebo ine plemeno prednost ma polovne :wink:

ps. ludia si vacsinu precitaju na mojej stranke takze hned vedia o co ide . :wink: :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 12. Okt 2007, 14:10

O tom to je. Najprv si zistiť viacero informácií, až potom sa rozhodnúť kam za radou/pomocou pôjdem.
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Jaro » 12. Okt 2007, 14:35

Nils píše:O tom to je. Najprv si zistiť viacero informácií, až potom sa rozhodnúť kam za radou/pomocou pôjdem.
:wink: :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 12. Okt 2007, 21:12

suhlas, lenze dnes su este stale mnohi ludia, ktori si vyberu psa na zaklade filmu alebo knihy... Vid Lassie, 1001 dalmatinov, Komisar Rex... achjo :( Takito ludia sa neobtazuju zistit si nieco o plemene a uz vobec nie o socializacii a vychove psa...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod emor » 13. Okt 2007, 0:43

Amaguk píše:
rea píše:Trošku to hodím kvôli príkladu do extrému. Ak pôjdete na cvičák s problémom kríženca napríklad špic x shar-pei, nemajte za zlé výcvikárovi, ktorý sa zaoberá športovým výcvikom so psami na tento výcvik vhodnými, ak vám povie, že vám so psíkom neporadí. Skôr si to budem od neho vážiť, ako ho označovať za rasistu. Samozrejme záleží na tom, ako to podá... Jednoducho treba hľadať ďalej.


vidim, ze sa ti slovo rasista, zda extrene, a mozno to ako vycvikarka beries trochu moc osobne.
lenze je velky rozdiel ked niekto povie, ze si mysli, ze dany pes sa na isty typ vycviku nehodi a proste povedat, ze krizencov alebo bezpapierakov proste do vycviku neberie, basta!

okrem toho, domnievam sa, ze kazdy profesionalny kynolog by v zakladnych otazkach a principoch vychovy a spravania sa psa mal vediet poradit bez ohladu na plemeno, a bez ohladu na to, ci sa dany pes hodi na vycvik obran alebo aportu...


suhlas. aj kazdy profesionalny vystudovany lekar by mal pomoct v pripade ohrozenia zivota. ale ak sa jedna o pripad ze niekto riesi akne alebo podobne z hladiska zivota smiesne veci. tak nemoze cakat ze lekar mu to bude riesit a snim to riesit automaticky a aza pohar vody.

vela ludi dojde na cvicak s tym ze cakaju ze zaplatenim clenskeho ich niekto bude krmit praktickymi a teoretickymi poznatakmi o tom ako zo psom. hold. ak niekto pride do kurzu na cvicak kde si zaplati za skolenie seba a psa. tak je to ok. ale ak niekto pride do klubu medzi par ludi co si navzajom pomahaju a trenuju svojich psov aby s nim robili vrcholove skusky, alebo sutazny vykon. nemoze cakat ze sa z neho poskladaju a budu kolo neho lietat. alebo ze ho budu obvzlast diplomaticky informovat o problematike.
ak bude mat vydrz a bude chciet tak mozno raz budze medzi nimi a mozno aj najlepsi. ale nech veri ze kazdy z nich kto tam uz je sa tam a k tomu dostal len a PRAVE LEN ! takou to neodbytnou snahou a trpezlivostou.

takze kto pride a sonduje ako a jaky je to cvicak. nech sonduje ale najprv nech sonduje vlastne usile odhodlanie a snahu. potom nech realne si zhodnoti svojho psa. a neposledne - ludia si musia sediet ludsky. ked to tam nieje tak nech taha kade lahsie. lepsie bude pre vsetkych. :idea:

zaverom. je pekne robit veci nezistne. je uslachtile pomahat druhym. ale uz vela uslachtilych a nezistnych zatrpklo a vykaslalo sa na celu akokolvek organizovanu kynologiu a maju toho svojho psa na dvore a je im fajn.
kto chce odvzdavat skusensti - ta odovzda , ale iba tym co o nich skutocne stoja.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod emor » 13. Okt 2007, 0:52

Amaguk píše:
Kaca píše:poznam viacere cvicaky, kde trenuju v pohode s krizencami. Btw, mne slo skor o osobnost vycvikara, o com vlastne zacala rea. Ja som mala kedysi davno stastie, dnes chodim na cvicaky radsej najskor pozerat, kym ho bud niekomu odporucim alebo kym tam sama pojdem s niektorym psom...


zial, su aj take cvicaky, kde cloveka poslu prec, ked chce prist len pozriet. prave pred nedavnom mi o jednej takej blbej skusenosti s istym dost znamym KK v BA hovorila kamoska, len som pulila oci :shock:
a to je tiez aj o osobnosti vycvikara ;-)
v mojom ponimani su osobnost a iste inklinacie alebo perferencie cloveka, ktor sa potom odriazia napr. v jeho pracovnej skusenosti, odlisne veci - to je vlastne aj na margo toho, o com pisala rea.


toto je zase nieco co nemusi celkom korespondovat s tym ci je to spravne dobre alebo ZLE.
ak na tom cvicaku prave lamali nejakeho hlavana tvrdohlaveho trebars na pustackach pri obrane. tak cloveju co tam dosiel z kokrom asi tazko hned vysvetlia ze to co asi obsiahol dotycny pes nie je tak celkom bezna vychovnotreningova metoda a ze vziadnom pripade nie je to standardne zaobchadzanie zo psom. a uz vobec nie zo psom nie pri obrane a podobne. cim chcem jednym dychom dodat ze nie som zastancom hrubych metod. no pri psoch v istej urovni psychyki a prirodzenej tvrdosti a dominancii nieto inej cesty ako ich udrzat v kolajach kde su to zvladnute a pohodove psi. a ked takyto trening uvidi laik.moze to na neho urobit po prve zly dojem do smrti alebo navodit pocit ze takto nejak musi aj on ist na toho svojho ked sa nieco nedari. :idea:
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Amaguk » 13. Okt 2007, 3:20

nie, nebol to takyto pripad, co tu uvadzasa ako priklad...islo o nieco uplne ine, proste pani cvicitelke si nezela, aby tam chodili "ocumovat" ludia, ktori to nemaju zaplatene...
...a to ostatne, co popisujes, radsej ani nebudem komentovat :evil: dufam, len ze nepopisujes modelovu situaciu z dennej praxe... :evil:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia