Cvičitelia, výcvikári, tréneri...

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Cvičitelia, výcvikári, tréneri...

Poslaťod rea » 10. Okt 2007, 13:57

Amaguk píše:cvicitel, ktory odmietne krizenca ja u mna psi rasista. K takemu by som nikdy so svojim psom na vycvik nesla, lebo takyto postoj svedci o urovni dotycneho a jeho vztahu ku zvieratam.:evil:
Nastastie, su aj cvicaky, kde orieskov prijmu s otvorenou narucou, ako hociakeho ineho psa.


Asi si to už zaslúži vlastnú tému...
Skúste pochopiť výcvikára, ktorý má svojho psa, pripravuje sa s ním na skúšky, preteky, vychádza z možností psa a svojich možností, možností ľudí, ktorí sú pri výcviku nutní. Pozná problematiku výchovy, socializácie a výcviku, pri správnom vedení svojho psa od šteniatka vie, čo a ako. Ideálny cvičiteľ.
Keby mal deň o pár hodín viac, ako má, nemusel by chodiť do práce, ľudia, ktorí mu pomáhajú, by boli k dispozícii vždy, keď ich potrebuje, atď atď... Keby mal trpezlivosť dennodenne vysvetľovať základné veci o tom, ako rozmýšľa pes a ako sa niektorí mýlia, keď svojho psa poľudšťujú, aj keď s tým najlepším úmyslom a vedel by veci vysvetliť tak, že ich pochopí aj ten, kto robí chybu nevedomky a z nevedomosti a prirodzene bude svoje chovanie zdôvodňovať, vysvetľovať a ospravedlňovať,bol by to aj ideálny výcvikár. Veľa cvičiteľov mi ale povedalo,že radi pomôžu, ale jednoducho určité z týchto podmienok nie sú schopní splniť, niektorí sa síce snažia, niektorí už radšej nie a ľudí, ktorí požiadajú o radu, posielajú hľadať ďalej. Vedia,že je to lepšie,ako robiť kompromis za podmienok,ktoré majú. Je to lepšie, ako dať polovičnú radu, ktorá môže veľa pokaziť.
Tých okolností je oveľa viac, určite mi v tomto momente ani všetky nenapadnú, ide len o to, že je naozaj dôležité vedieť, kto sa vám práve snaží radiť, ak máte so psom problém.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Nils » 11. Okt 2007, 8:20

asi je namieste položiť si otázku - koho máme na mysli pod pojmom Výcvikár: človek, ktorý sleduje svoju prípravu a má súťažné ambície alebo ten, kto sa venuje pri výcviku primárne druhým/v danom období/ :?:

ja chápem ako výcvikára ten druhý prípad. človek, ktorý chce súťažne uspieť musí sledovať predovšetkým seba - to je bez diskusie...

ďalšou vecou nad ktorou by sa asi každý mal zamyslieť je to, čo s tým svojim psom chceme na cvičisku dosiahnuť - či chce niekto zvládnuť len základnú poslušnosť, alebo sa chce venovať športovej kynológii alebo využiť možnosti, ktoré sám/inde/ nacvičiť nemôže/obrana, prekážky.../alebo chce len poradiť...

a myslím, že každý kto príde by sa mal predovšetkým spýtať na pravidlá, ktoré v danom klube či na cvičisku platia, ako prebieha výcvik, na čo sa zameriavajú a v čom mu dokážu pomôcť. V každom prípade by mal mať určitú predstavu o tom čo chce a podľa konkrétnych podmienok na tvári miesta to skoriguje na to "čo môže". Problém je však často v tom, že mnohí majú nereálne predstavy a očakávanie - nikto predsa nebude len z dobrej vôle a sociálne orientovanej politiky našej vlády venovať hodiny času prišlému jednotlivcovi... :idea: So svojim psom musí pracovať každý predovšetkým sám. Zázračné recepty neexistujú :!: A dopredu si treba niečo o výcviku a výchove psov aj naštudovať teoreticky, vysvetľovať od Adama - na to čas nie je. Ak však človek má záujem, skutočný výcvikár ho rozpozná a myslím, že pomocnú ruku v takom prípade podá...

...ale bola tu debata typu - psy bez PP na cvičák nepatria - no, ak vám toto domnelí "výcvikári" na cvičisku povedia - tak môžete pokojne odísť bez toho, aby ste čokoľvek ľutovali - naopak, tým len získate... :idea:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 10:58

Nils píše:...ale bola tu debata typu - psy bez PP na cvičák nepatria - no, ak vám toto domnelí "výcvikári" na cvičisku povedia - tak môžete pokojne odísť bez toho, aby ste čokoľvek ľutovali - naopak, tým len získate... :idea:

V tomto s Tebou uplne suhlasim. Aj pokial odmietnu krizenca, alebo pokial beru len urcitu rasu. Ano, pokial je to KK NO, tak je jasne, ze tam asi nepojdem s civavou. Ale faktom je, ze aj vycvikar je len clovek. Ja som kedysi mala asi velke stastie na skveleho vycvikara, ktory uz pred 30 (alebo viac? :oops: ) rokmi tvrdil, ze psa nemozno lamat, ze pes musi CHCIET. A na tomto principe bol postaveny cely vycvik. Ja osobne sa idem buduci tyzden pozriet na jeden cvicak - bez psov. Chcem vidiet, ako sa tam spravaju ku psom a ludom, ake to tam je. Ak sa mi bude pacit, tak sa tam prihlasim... Ale ja uz mam ake-take skusenosti. Cim sa ma riadit pri vybere cvicaku zaciatocnik?
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod rea » 11. Okt 2007, 11:09

Trošku to hodím kvôli príkladu do extrému. Ak pôjdete na cvičák s problémom kríženca napríklad špic x shar-pei, nemajte za zlé výcvikárovi, ktorý sa zaoberá športovým výcvikom so psami na tento výcvik vhodnými, ak vám povie, že vám so psíkom neporadí. Skôr si to budem od neho vážiť, ako ho označovať za rasistu. Samozrejme záleží na tom, ako to podá... Jednoducho treba hľadať ďalej.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Nils » 11. Okt 2007, 11:13

Kaca píše: Cim sa ma riadit pri vybere cvicaku zaciatocnik?


keby si nebola ONA ale ON, povedal by som - ak sú tam pekné baby :mrgreen: :mrgreen:

...inak, najprv je vždy lepšie trochu pozorovať a získavať informácie z viacerých zdrojov...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Amaguk » 11. Okt 2007, 11:15

Nils píše:
Kaca píše: Cim sa ma riadit pri vybere cvicaku zaciatocnik?


keby si nebola ONA ale ON, povedal by som - ak sú tam pekné baby :mrgreen: :mrgreen:



ako vies, ze nie je na baby? :wink: :P
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 11:21

Amaguk píše:ako vies, ze nie je na baby? :wink: :P

Si baba??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Amaguk » 11. Okt 2007, 11:21

rea píše:Trošku to hodím kvôli príkladu do extrému. Ak pôjdete na cvičák s problémom kríženca napríklad špic x shar-pei, nemajte za zlé výcvikárovi, ktorý sa zaoberá športovým výcvikom so psami na tento výcvik vhodnými, ak vám povie, že vám so psíkom neporadí. Skôr si to budem od neho vážiť, ako ho označovať za rasistu. Samozrejme záleží na tom, ako to podá... Jednoducho treba hľadať ďalej.


vidim, ze sa ti slovo rasista, zda extrene, a mozno to ako vycvikarka beries trochu moc osobne.
lenze je velky rozdiel ked niekto povie, ze si mysli, ze dany pes sa na isty typ vycviku nehodi a proste povedat, ze krizencov alebo bezpapierakov proste do vycviku neberie, basta!

okrem toho, domnievam sa, ze kazdy profesionalny kynolog by v zakladnych otazkach a principoch vychovy a spravania sa psa mal vediet poradit bez ohladu na plemeno, a bez ohladu na to, ci sa dany pes hodi na vycvik obran alebo aportu...
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 11:23

Amaguk píše:okrem toho, domnievam sa, ze kazdy profesionalny kynolog by v zakladnych otazkach a principoch vychovy a spravania sa psa mal vediet poradit bez ohladu na plemeno, a bez ohladu na to, ci sa dany pes hodi na vycvik obran alebo aportu...

V zakladnych otazkach ano, ale pokial sa zameriava KK na vycvik sluzobnych psov, tazko tam pojdes s ratlikom...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Amaguk » 11. Okt 2007, 11:24

Kaca píše:
Amaguk píše:okrem toho, domnievam sa, ze kazdy profesionalny kynolog by v zakladnych otazkach a principoch vychovy a spravania sa psa mal vediet poradit bez ohladu na plemeno, a bez ohladu na to, ci sa dany pes hodi na vycvik obran alebo aportu...

V zakladnych otazkach ano, ale pokial sa zameriava KK na vycvik sluzobnych psov, tazko tam pojdes s ratlikom...


ale to tom tu hadam vobec nehovorime :wink:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Nils » 11. Okt 2007, 11:25

niekedy možno baby chápať ako bejby :wink:

...a prosím bez debát o 4%... :evil:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 11:25

ale to tom tu hadam vobec nehovorime Wink

Never tomu, poznala som aj take pripady... ;)
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Amaguk » 11. Okt 2007, 11:29

Kaca píše:
ale to tom tu hadam vobec nehovorime Wink

Never tomu, poznala som aj take pripady... ;)

tak to zase verim, ze hej, niektori ludia su posahani :lol: , ale tu sme skor mali na mysli to, ze cvicak odmietne psa do vycviku len na zaklade toho, ze nie je "plemeno". :roll:
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kaca » 11. Okt 2007, 11:36

poznam viacere cvicaky, kde trenuju v pohode s krizencami. Btw, mne slo skor o osobnost vycvikara, o com vlastne zacala rea. Ja som mala kedysi davno stastie, dnes chodim na cvicaky radsej najskor pozerat, kym ho bud niekomu odporucim alebo kym tam sama pojdem s niektorym psom...
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod Amaguk » 11. Okt 2007, 11:49

Kaca píše:poznam viacere cvicaky, kde trenuju v pohode s krizencami. Btw, mne slo skor o osobnost vycvikara, o com vlastne zacala rea. Ja som mala kedysi davno stastie, dnes chodim na cvicaky radsej najskor pozerat, kym ho bud niekomu odporucim alebo kym tam sama pojdem s niektorym psom...


zial, su aj take cvicaky, kde cloveka poslu prec, ked chce prist len pozriet. prave pred nedavnom mi o jednej takej blbej skusenosti s istym dost znamym KK v BA hovorila kamoska, len som pulila oci :shock:
a to je tiez aj o osobnosti vycvikara ;-)
v mojom ponimani su osobnost a iste inklinacie alebo perferencie cloveka, ktor sa potom odriazia napr. v jeho pracovnej skusenosti, odlisne veci - to je vlastne aj na margo toho, o com pisala rea.
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia