Puberta..?

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Puberta..?

Poslaťod Beja » 16. Sep 2007, 21:56

Dobry den,

chcela by som sa s Vami poradit s nasim problemom. Mame 10-mesacneho vyzliaka a pocas posledneho mesiaca sa jeho spravanie vyrazne zmenilo - zial, k horsiemu... :(

Od malicka sme sa mu venovali, kazdy den chodime na dvojhodinove prechadzky a donedavna sme mali pocit, ze mame hadam dokonaleho psa. Posluchol na kazde privolanie, vzdy radostne pribehol, s iskrou v ociach splnil kazdy jeden povel (sadni, down, zostan). Pocas posledneho mesiaca sme vsak zaregistrovali zasadne zmeny v jeho spravani. Mam pocit, ze nam ho niekto vymenil :D. Na vychadzke nie je ochotny plnit ani zakladne povely, na privolanie skoro nikdy nereaguje, odmieta down-ovat, povel "zostan" akoby nikdy nepocul... Navyse, k odmietaniu poslusnosti sa pridali aj ostre vypady voci ludom a aj psom na voditkach... Neraz sa stalo, ze cely najezeny stekal do bezcov, ci cyklistov... Mam pocit, ze ho v poslednych tyzdnoch skoro nezvladame a ze nam pomaly ale isto prerasta cez hlavu. Mnohi ludia to vysvetluju ako "pubertalne obdobie", ale myslim, ze je to vaznejsi problem a bojim sa, ze z toho len tak nevyrastie, alebo ano...?

Mame v plane ho zverit do ruk odbornika na polovnicky vycvik, ale to bude aktualne az na jar. Zatial na to nema vek, ale niekedy mam pocit, ze uz je na to viac ako zrely... Poradte, prosim, ak mate skusenosti. Dakujem Vam.

Beja
Beja
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 8. Jún 2007, 22:05

Poslaťod Jaro » 17. Sep 2007, 6:46

nejde o nic zavazne , pubertak potrebuje troska pritvrdit pri vycviku . pri 10mes uplne normalne chovanie . :wink:
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod oreganka » 17. Sep 2007, 10:36

Ahoj Beja, fesak v puberte testuje mantinely (presne ako ludsky pubertak :wink: ) a je to okay. Rozhodne ale nad tym s usmevom laxne nemavaj rukou (ataky na ludi !!), ze z toho vyrastie akosi sam od seba ..
Pokus sa v sebe zmobilizovat rozvazneho vodcu, ktory vie co robi. Nedaj mu sancu vycitit tvoju neistotu. Klud, rozvaha, trpezlivost - tak aby svoje mantinely za kazdych okolnosti jasne a jednoznacne citil. Skor ale nez samoucelnu tvrdost (ktoru pes moze v istych situaciach vyhodnotit ako agresiu z tvojej strany, potazmo vyzvu na merianie si sil v boji o dominanciu) by som sa drzala DOSLEDNOSTI a sustredila by som sa na OCENENIE poslusnosti !
Ano, vyrastie z toho, otazka je KOHO bude povazovat vo finale za vodcu, teba .. alebo sameho seba, v zmysle toho s nim pracuj. Mas jedinecnu prilezitost (nebude sa v takejto podobe opakovat) vybudovat si jasne hierarchicke postavenie a predist tak mnohym problemom do buducna.
Drzim ti palce :)
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod rybicka » 17. Sep 2007, 12:03

Beja, aj ja mam fenku v puberte, ma 7 mesiacov, zatial to nie je tak velmi patrne, ale myslim, ze este len bude, kedze v puberte bude cca do 1,5 roka...momentalne ked ju privolavam, tak sice pride, ale tak veeeelmi lenivym krokom, ako by mi davala najavo, ze preco ju otravujem s takymi hlupostami....obcas ked ju privolam, tak sa "proste musi vycurat, inak by sa pocurala, keby hned mala ku mne pribehnut", alebo "sa musi poskriabat, lebo ju nieco hrozne hryzie", alebo doma, pre tym, nez posluchne napr. Sadni, alebo Lahni, tak sa "musi napit, inak by umrela od smädu"....to su len zaciatky a myslim, ze budeme pokracovat do horsieho stadia "stavania si vlastnej hlavy do popredia". Ako pisala oreganka, je treba doslednost. A lepsie ako kricanie, pri neposluchnuti 1.prikazu viac posobi vrcivy hlas. Ako keby si na neho pri prikaze vrcala-co pochopi, ze je zle....drzim päste a dufam, ze aj my prezijeme pubertu v pohode :)
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod oreganka » 17. Sep 2007, 14:30

rybicka, tie prejavy co pises vidim skor ako (zacinajuci) prejav straty motivacie na spolupracu - schvalne pisem spolupracu, nie splnanie prikazov, lebo psovi je prirodzene spolupracovat (smecka - zakony prezitia), nie bezduchy dril. Ked chces po nom spolupracu, skus dat tomu co od psa zrovna chces pre neho citatelny vyznam. Ked ma prist a pride, komunikuj s nim, naprav mu hoci obojok, chyt hlavu do dlani, makky pohlad do oci, kludny hlas, nasleduje pochvala etc.etc. skratka volaco zmysluplne, aby to, ze prisiel malo pre neho konkretny vyznam. Ked s nim nic po tom co pride nerobis, pripadne ho len tak nejak bezkontaktne potlapkas, tak to najblizsie vyhodnoti, ze naco mam prist, ked nic :wink: .. jasne, ze sa da aj drilom, trestami, bitkami, ale ak chces mat zdravo sebavedomeho psa s nevymytym mozgom, komunikuj. S pubertakmi mi to pride skutocne velmi podobne ako s ludskym pubertakom (si spomen aka si vtedy bola :) , tam tiez pomaha, ked sa hlavne oceni to dobre, ked sa motivuje a reakciou na tresty a bitky je vzdor, ked sa tvrdo tlaci na pilu za kazdu cenu aj psa je mozne zlomit, zial.
Ahojky.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod rybicka » 18. Sep 2007, 7:34

oreganka, opisujes tu presne to, co robim, ja ju netrestam, nedrilujem, ja ju volam ku mne pevnym, ale nie prisnym hlasom-ako hovorim to jemne, ale trvam na tom-to by si musela pocut, to sa neda opisat...a ked pride, tak ju pohladim po hlave, poskrabkam za uchom, prihovorim sa jej, dam jej skovany pamlsok....motivaciu ma vzdy....kedze nie si u toho, nemozes vediet, co sa u nas deje, ale tiez nemozes napisat, ze ju drilujem a trestam..... :roll:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod oreganka » 18. Sep 2007, 8:54

rybicka, ja som predsa nenapisala, ze ju drilujes a tvrdo trestas, pisala som to vseobecne - aj pre tych, ktory ani nezareaguju, len citaju a mozno sa im to niekedy hodi. Nie nemam ´tretie oko´ u teba doma a nemozem vediet ako sa vec v skutocnosti ma a to je to - niekedy mam totiz pocit, ze ludia sa tu prezentuju ako vzorni, starostlivi a znali psickari no podla problemu, ktory opisuju, to tak evidentne nie je. Je to zbytocne. Takto predsa nikomu nepomozu a uz vobec nie sami sebe. Nemyslim, ze je to tvoj pripad, vsimla som si, ze si dost otvorena a poctivo hladas cesty. Mojim umyslom nie je poucat, ani byt najchytrejsia z chytrych, no rada sa podelim o svoju vedomost a skusenost. To je vsetko. A uz len poviem: no ano, to je ta potiaz na diskusnych forach a chatoch - chybaju neverbalne prejavy a kazdy to cita a interpretuje po svojom.
Zdravim.
oreganka
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 20. Jún 2007, 14:17

Poslaťod rybicka » 18. Sep 2007, 9:59

:) no jo, v niektorych veciach som zatial uplny zaciatocnik. Mam 2. psa vo svojom zivote a 1. psa-fenku IW, stale sa mam co ucit. Co sa tyka plemena, tak som neustale v kontakte s chovatelkou, co sa tyka vychovy a tak vseobecne zbieram info kde sa da. Na nieco mam svoj nazor a nieco uz odskusane, ale kazda rada neplati pre kazdeho. Zalezi aj od psa:)
Ale puberta sa u nas prejavuje....navyse je ovela zivsia ako bola pretym, ked sa "biju" spolu obidve, tak uz to velmi nevyzera ako hra, lebo mlada si neuvedomuje, ze uz ma nejaky ten stisk v papuly a starsia uz je z nej nervna a obcas to na dvori dost zuri a piska, ale nastastie sa stale krotia, krv este netiekla:) Starsia ma 2,5 roka, velmi ju to "hranie" nebavi, ale chvilu to trpi, ked ju to prestane bavit, tak zavrci a kusne vycerenymi zubami do vzduchu...zaciatok puberty sa nezaprie u mladej...je to certisko :twisted:
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod emor » 9. Okt 2007, 22:37

8) Beja

ak sa ti chce venovat par minut ,nie prilis zabavnemu citaniu - skus toto : http://www.emor.estranky.cz/clanky/vych ... oj-stenata

su tam vsetky fazy vyvoja stenata a je tam aj zahrnuta puberta a co s nou.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod emor » 9. Okt 2007, 22:44

v kazdom pripade . dat do servisu auto - odbornikom. je vporiadku . ak su to odbornici.
u psa by som si tak isty nebol. pretoze aj ked u odbornika na psov ,sa pes dostane pod kontrolu - nezaruci to ze bude pod tou kontrolou aj po navrate z jeho ruk.

v kazdom pripade je to zlozitejsi problem a ja by som si to vobec nedovolil len nejako jednoducho odpinknut s tym ze toto a toto je spravna cesta.
ak mate psa radi a je u vas dostatocna sila na jeho zvladnutie tak sa s tym skuste popasovat sami. prirodzene podla vlastneho citu a nazoru na vec.
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod rea » 10. Okt 2007, 10:06

emor píše:v kazdom pripade . dat do servisu auto - odbornikom. je vporiadku . ak su to odbornici.
u psa by som si tak isty nebol. pretoze aj ked u odbornika na psov ,sa pes dostane pod kontrolu - nezaruci to ze bude pod tou kontrolou aj po navrate z jeho ruk.

v kazdom pripade je to zlozitejsi problem a ja by som si to vobec nedovolil len nejako jednoducho odpinknut s tym ze toto a toto je spravna cesta.
ak mate psa radi a je u vas dostatocna sila na jeho zvladnutie tak sa s tym skuste popasovat sami. prirodzene podla vlastneho citu a nazoru na vec.


Obrátiť sa na odborníkov je niekedy dobrá vec, aj medzi odborníkmi je treba hľadať. Ani autoservis nemusí byť najlepší vtedy, keď je najbližší a najlacnejší (aj keď môže). Len je trochu rozdiel v tom, že automechanik nemusí naučiť majiteľa auta napríklad opraviť spojku. Mohol by mu vysvetliť, ako používať tú spojku tak, aby sa kazila čo najmenej. Ak ho to naučí, riskuje, že príde o ďalší kšeft. No nič, aby som to zbytočne nezamotala, skrátka aj odborníkov treba vyberať, inak sa dajú napáchať veľké škody. Netreba zabúdať, že pes je na rozdiel od auta živý tvor. Ďalej mi k tomu napadlo, že bohužiaľ so psom je niekedy ľahšie sa dohodnúť, ako s jeho majiteľom...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Re: Puberta..?

Poslaťod DaGi » 14. Aug 2008, 13:44

Beja píše:Dobry den,

chcela by som sa s Vami poradit s nasim problemom. Mame 10-mesacneho vyzliaka a pocas posledneho mesiaca sa jeho spravanie vyrazne zmenilo - zial, k horsiemu... :(

Od malicka sme sa mu venovali, kazdy den chodime na dvojhodinove prechadzky a donedavna sme mali pocit, ze mame hadam dokonaleho psa. Posluchol na kazde privolanie, vzdy radostne pribehol, s iskrou v ociach splnil kazdy jeden povel (sadni, down, zostan). Pocas posledneho mesiaca sme vsak zaregistrovali zasadne zmeny v jeho spravani. Mam pocit, ze nam ho niekto vymenil :D. Na vychadzke nie je ochotny plnit ani zakladne povely, na privolanie skoro nikdy nereaguje, odmieta down-ovat, povel "zostan" akoby nikdy nepocul... Navyse, k odmietaniu poslusnosti sa pridali aj ostre vypady voci ludom a aj psom na voditkach... Neraz sa stalo, ze cely najezeny stekal do bezcov, ci cyklistov... Mam pocit, ze ho v poslednych tyzdnoch skoro nezvladame a ze nam pomaly ale isto prerasta cez hlavu. Mnohi ludia to vysvetluju ako "pubertalne obdobie", ale myslim, ze je to vaznejsi problem a bojim sa, ze z toho len tak nevyrastie, alebo ano...?

Mame v plane ho zverit do ruk odbornika na polovnicky vycvik, ale to bude aktualne az na jar. Zatial na to nema vek, ale niekedy mam pocit, ze uz je na to viac ako zrely... Poradte, prosim, ak mate skusenosti. Dakujem Vam.

Beja


no puberta hafanou je uplne burlive obdobie hormony sa buria psisko zacne podrobnejsie skumat svet . Vtedy je dobre mat tvrdu ruku nemislim tvrdu ruku ako byt hafana ale stat si za slovom nedovolit psikovi aby zapochyboval kto je pan. a musis predvidat situacije . Inac teraz je najlepsie obdobie na vicvik ked ho skrotis teraz uz nebudes mat problemi s inymi cvikmi :D
Obrázok užívateľa
DaGi
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 14. Aug 2008, 12:30

Poslaťod lauda82 » 3. Okt 2008, 12:41

pubertu treba "prekusat" nie je tam na vyber, treba si to odtrpiet a nevzdat to hlavne.
lauda82
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 27. Apr 2008, 11:17


Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron