bitkár

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod Nils » 21. Sep 2007, 16:52

rybička, v akom prostredí si doteraz absolvovala výcvik so psom? - myslím konkrétne prostredie...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod rybicka » 21. Sep 2007, 18:51

nils, v byte, kde sme byvali ked bola steniatko, na dvori, kde je teraz, vonku na poli, so psami znamych, v meste-chovatelka mi hovorila, ze mam chodit do mesta a na vsetko sa tvarit ako by sa nic nedialo, do 5 mesiaca to ako tak fungovalo, obcas sa niecoho zlakla, ale neboo to take hrozne, ale ludom sa stranila od zaciatku, neviem preco, neviedla som ju k tomu.... Poslusnost je OK, ked sa neboji. Ked sa boji, vtedy uteka a hlada miesto, kam by sa schovala.....poradis, ako zdvihnut sebavedomie?
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 21. Sep 2007, 21:38

Rybicka v tomto smere ja osobne tu na nete končím, toto sa naozaj nedá opísať, je to otázka konkrétnych situácií. Každopádne základom je dať psovi možnosť zoznámiť sa čo najbližšie, ako to je možné so zdrojom svojho strachu za tvojej asistencie a podpory. Zneistiť ju môže aj tvoje zaváhanie, keď si nie si príliš istá, čo máš vlastne urobiť. Musíš jej ukázať, že ťa musí vnímať a že je to vlastne aj pohodlnejšie, ako ten stres. Určite jej nesmieš dať možnosť pred zdrojom strachu utiecť a schovať sa. Musí ho prekonať s tebou = vodítko. Týmito vecami sa u psa zvyšuje aj sebavedomie. Viac si naozaj netrúfam aj keď viem, že ťa zaujíma to praktické na tom.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Nils » 21. Sep 2007, 22:09

...myslím, že rea trafila klinec po hlavičke. Naozaj ťažko takto sprostredkovane hľadať pravú príčinu a jej riešenie. určite sa však treba so strachom vysporiadať zoči - voči konkrétnej situácii. Skúsim niečo načrtnúť, ale je to naozaj len môj pohľad v teoretickej rovine/nepoznám tvojho psa a jeho prejavy, nepoznám podrobne ako si doteraz postupovala/. Skúsil by som navštevovať priestranstvo - kde si so psom môžeš sadnúť, aj ho pustiť, pohrať, kde sa však aspoň z času na čas(alebo v bezprostrednej blízkosti) vyskytne chodec, cyklista. Nie motor. dopr. prostriedky! s vyvenčeným psom by som sa usalašil, tak aby okoloidúci prechádzali pori najprv vo väčšej vzdialenosti - zostal by som so psom na mieste - neviem čo na neho zaberá vyhral by som sa s ním s aportom, peškom alebo aj bez neho, tak aby sa nesústredil len na okolie, ale na to čo má rád a tiež na teba. So psom by som sa však neprechádzal hore - dole, ale snažil sa fixovať na menšiu plochu. ak by si pri pohybe ľudí badala, to čo doteraz - snažiť sa ho upútať hrou/povzbudiť, možno trochu aj donútiť zotrvať a stále upokojovať, kým osoby, neprejdú pomimo. Postupne(na druhý, tretí, desiaty raz) vzdialenosti od ľudí zmenšovať. Stále navštevovať spomínané miesto. Ak nastanú pokroky - skúsiť mierne frekventovanejšie miesto. Avšak - nie prejsť cez také miesto, ale zotrvať určitú dobu - a opäť všetko to čo som spomínal - povzbudenie atď. Pes musí postupne pochopiť, že všetky pohyblivé objekty, zvuky, ruchy neznamenajú v zásade nebezpečenstvo. Klľudne nech pes leží a ty si k nemu sadni, ak by javil tendencie utiecť, aj ho pridržať. Viem, že drobec má štyridsať kilo, tak musíš aj ty zosilnieť - aj vo svorke je to dosť o sile.. :wink: V niektorých prípadoch podľa mňa nesmieš byť mäkká. Inak spomínala si, že máš ešte jedného psa - ak by boli spolu - a tipujem, že tá suka je dominantná, tak by bola dobrou psych. oporou - čím väčšia svorky - tým väčšie sebavedomie. Sama by si však dvoch psov asi nezvládla, takže zober octca, mamu , brata, tetu Kláru - ktorých feny poznajú.

Nuž, popísal som tu toho ako Hemingway, snáď výsledok nebude ako ten v "Starec a more" :? Ber to všetko len ako čistú teóriu, ktorá ti možno takto na diaľku vnukne ešte lepší nápad alebo ťa aspoň povzbudí...
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod rybicka » 21. Sep 2007, 23:21

Nils, dakujem, aj som rozmyslala, ze zvolam vsetkych moznych psickarov, ktorych poznam, ze sa s nimi dohodnem, ze my budeme na mieste a oni okolo nas len tak budu prechadzat. Inak ja som si myslela, ze mlada sa bdue riadit jej a mojim spravanim. Starsia je kamarat so vsetkymi a so vsetkym, ta je schopna aj utiect za niecim zaujimavym, ale mlada radsej utecie odtial..Ked sme raz boli na prechadzke, isiel okolo na cyklista a ona sa snazila zdrhnut. Drzala som ju tak, ze mi zdravenela cela ruka a skubala s rukou ako s handrou-taku silu som u nej este nevidela, ale poradila som si s nou...lenze ma absolutne nevnimala. Som jej chytila hlavu a nasmerovala tak, aby sa pozerala na mna a snazila som sa jej dat pamlsok, ale nic, ona proste nevnima, hru, pamlsky, prikazy, nic.....s ludmi, s ktorymi sa stretla viackrat uz problem nema. Dokonca som zistila, ze ked k nej niekto pride narovinu a hned ju schmatne a zacne hladit a prihovarat sa jej az potom, tak je vsetko OK, ale akonahle sa k nej najprv prihovaraju a snazia sa ju ukecat, aby prisla k nim, tak nie.....zdrha....videla som to aj nasej prvej vystave, utekali sme a ked sme doutekali, tak sme zastali pri rozhodkyni a ona ju ned chytla za hlavu a zacala hladit....a zvladla to bez prejavov strachu...ked ideme cez mesto a mam ju na ocku"pri nohe" tak ide, neotaca sa, nic....akonahle ju pustim prebehnut a ide nieco okolo, tak uteka, alebo sa skovava
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Nils » 21. Sep 2007, 23:55

Jedna - dve kvapky ešte búrku nepspravia. Ja by som to skúšal znovu a znovu, sledoval reakcie a podľa nich modeloval ďalší postup. Druhá vec je, že je to stále aj o veku, takže aj čas bude robiť svoje. Ako reaguje fena na ďalších psov + majiteľov? Väčší kolektív na jednom mieste.
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod rybicka » 22. Sep 2007, 0:21

psov onuchava, ludi obchadza oblukom, ale postupne sa odhodlava a ked ten clovek stoji na mieste a rozpravame sa, alebo si cupne, tak asi tak po 20 minutach "otukavania" sa k nemu priblizi a necha sa pohladit. Ale na okamzite priblizenie sa odvazuje a radsej obchadza ako okolo horucej kase...okamzite si ju hladia ludia len vtedy, ked sa k nej niekto priblizi "rychlo" a hned ju hladi, ze nema cas reagovat utekom..
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Nils » 23. Sep 2007, 22:38

rybička, neskúsila by si radšej vylúčiť hladkanie a maznanie sa so psom druhými ľuďmi. ja by som volil jednoznačne nevšímavosť. požiadaj aj známych, aby ju ignorovali - nech neočakáva, že sa k nej každý snaží priblížiť a dotknúť sa. Inak, už si niečo vyskúšala??? :?:
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

RYBIČKE !

Poslaťod krista » 24. Sep 2007, 7:49

ahoj Rybička :D mám pre Teba tie údaje.Tak ten havino je Cid ( Sid) z Netluckých Pastvin,je to pri Prahe.Narodil sa 13.3.2005,je to chovná stanica pani Nemečkovej.Sideček má 96 kg,je to gigant a je to silná línia.Keby išiel toho času na juniora 100 pro by vyhral.Kamoška nestíha výstavy má malych synčekov. Sidov brat je v Nitre ,Apolo a má 105 kg.....teliatko.Ak chceš,,Žanetka (kamoška) pošle fotky ,pekný deň !
Navždy si zodpovedný za to čo si k sebe pripútal.....
Antoine de Saint Exhupery
Obrázok užívateľa
krista
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 11. Sep 2007, 9:29
Bydlisko: komárno

Poslaťod rybicka » 24. Sep 2007, 12:40

Nils, no jo, lenze ja prave musim robit nieco, aby si na tych ludi zvykla. Ona ich neignoruje, ona sa ich boji. A ja potrebujem, aby si zvykla, ze ked sa k nej clovek priblizi, ze jej nehrozi nebezpecenstvo, lebo budeme chodit na vystavy a tam ju rozhodcovia budu ohmatavat. Aby sa mi nestalo, ze sa mi pokadi od strachu, alebo sa roztrase, alebo bude chciet utiect...a prave s ignoraciou ludi je to tazke, lebo sa jej boja. A ona citi ich vnutorne rozpolozenie a preziva to dvojnasobne. Boji sa deti....mala som problem ju naucit na 2 deti, co mame v rodine, tym som riadne vysvetlila, ako sa NEMAJU spravat a pomaly si na nich zvykla....ked sa zastavim s niekym a prihovorim sa mu, alebo on mne a rozpravame sa uplne kamaratsky, tak sa skovava za moje nohy....na sesternicu si zvykla tak, ze si sadla na zem a vobec si jej nevsimala a ona k nej za 10 minut prisla sama a dokonca si k nej lahla a polozila hlavu na kolena....neviem, mam pocit, ze viac je schopna priblizit sa ludom, ktori su citit psom-k psickarom....ked vidim nejakeho znameho, tak sa s nim zastavim, rozpravame sa tak, ze si obaja cupneme a ona si lahne, v momente, ked si lahne, tak sa necha pohladit a vsetko, ale ked stoji, tak sa skovava, alebo sa snazi utiect. A to nie je jedna kapka, ako si napisal, to je stale. Niekedy je to lepsie, inokedy zase hrozne. Raz sa hrali dvaja ludia s loptou-otes so synom asi a zastavili sme cca 10 mestrov od nich, cupla som si a ona okolo mna pobehovala ako splasena a pokadila sa .... a co sa veku tyka, chovatelka mi hovorila, ze z jej surodencov su vsetci v pohode, len ona je taka a jedna pi. co ma IW, tak povedala, ze ked mali prveho, tak taky bol cely zivot....uvidim. Prave sa snazim, aby si v puberte vstiepila to, ze sa bat nema coho....
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Nils » 24. Sep 2007, 22:40

Rybička, nebuď smutná - to s tým "na celý život" - je veľmi,veľmi individuálne. Každý pes dozrieva ináč a rôzne rýchlo. Osobne som sa s tým čo popisuješ nestretol, pri výcviku pracovných služ. psov je však prísna selekcia - práve ohľadom na povahu - a potom aj plemená sú dosť odlišné - o vlkodavoch toho viem prakticky len pramálo... Ako som povedal, takto na diaľku je to čistá teória. Zaujímalo by ma však ešte, čo tvoja fena obľubuje - myslým aktivity - hry - a ako sa pritom správa. A tiež, skús kriticky zhodnotiť svoje pôsobenie - myslím teba ako osobnosť psovoda. Ako reaguješ pri nezdaroch - si nešťastná? zlostná? sklamaná? chodíš okolo nej "po špičkách"? alebo si taký "materský" starostlivý typ??-príliš uzkostlivo ju sleduješ a reaguješ??
V MINULOSTI SOM BOL DOSŤ NAMYSLENÝ, ALE DNES UŽ NEMÁM ŽIADNU CHYBU !

Keď auto - tak žihadlo! Keď žena - tak ohnivá! Keď pes - tak PITBULL !
Obrázok užívateľa
Nils
 
Príspevky: 689
Registrovaný: 2. Mar 2007, 12:19

Poslaťod rybicka » 25. Sep 2007, 6:56

Aktivity, najradsej sa bije so svojou spolocnickou :) inak rada nahana lopticku-co som vonku skusala-zabavit ju loptickou a vobec si ju nevsimala...co sa tyka mna, musim priznat, ze sa veeelmi snazim, ale niekedy mi rupnu nervy(som nestastna a zaroven aj nahnevana-ale na seba, ze ju nezvladam...viem, ze ona to citi a mozem zacinat od znovu, snazim sa ovladat a pracujem aj na sebe, ale niekedy to nevyjde :( ), lebo uz neviem, ako a co mam robit. Dost casto sa snazim tvarit, ze ja nic coho by sa mohla bat nevidim, ze neviem, co jej je, ze ja idem dalej bez toho, aby som nieco zaregistrovala....snazim sa to riesit tak, ze ak niekam ideme, tak ide pri nohe a ked sa snazi skovat, tak jej pripominam, ze ma ist pri nohe a nic ine ju nema co rozptylovat-jako poviem k nohe a trochu tuknem voditkom a pokracujeme...ked sa s nou v auguste stretla chovatelka, tak s nou prisli este 2 zenske a jedna sa k nej prirutila a zacala ju hladit a prihovarat sa jej a bolo to v pohode. Vraj si to velmi beriem, ze je len "upejpavka" ako ju nazvali. Nechapem preco, ale ked sme v BA-co je stres sam o sebe, tak je relativne v pohode, len obcas sa zlakne nejakeho zvuku, ale je v pohode, doma je z nej hromadka strachu. Uz som si hovorila, ci to nie je aj tym, ze vo > mestach je IW normalny a kazdy ho normalne berie, lebo ich je tam viac(BA) a tu ona citi z tych ludi nepokoj, strach, uzkost, ked ju stretnu...a prenasa sa to aj na nu...napr.stresvou vystavu zvladla, boli sme takmer stale vonku a dovnutra sme isli len na vystavenie a uplne ma prekvapila aj u tej rozhodkyne, poslusne stala a nechala sa ohmatat. Neviem, ked vidim, ze ide nejaky pre nu stresor, snazim sa ju zamestnat-prikazy+odmeny za splnenie. Stale si ale kryje chrbat, stale sa otaca a ked za sebou vidi aj na 20 m napr. bicykel, tak uz sa zenie dopredu, ze mu chce utiect...tak ju drzim a hovorim k nohe. Skusam vselico...ako som povedala, s ludmi, s ktorymi sa stretla min. 2x, je uz kamaratka, ale musi si ich pomalu podla svojho otukat.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 25. Sep 2007, 10:40

Rybicka nemeň príliš správanie akýmkoľvek smerom, lebo zmenou správania je dávaš vedieť, že sa niečo deje. Ak idete, nenúť ju hneď ísť pri nohe, daj jej možnosť uvoľnenej chôdze, choď si svojim smerom, správaj sa nenútene, len jej nedovoľ utiecť. Ak chce utiecť, ak ide za vami bicykel, otoč smer a choď proti nemu. Napríklad. Viem, že to nebude ľahké a išlo by to lepšie, keby si to videla. To ti nikto neopíše.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rybicka » 25. Sep 2007, 10:50

rea to k tej nohe robim len vtedy, ak ma uz predtym prikazane k nohe, takze ked sa snazi utiect, tak vlastne porusuje prikaz, ktory po nej vyziadam s5. Mala ist pri nohe isla pri nohe, lakla se chcela som, aby zostala pri nohe.....inak to s tym bicyklom je dobre...diky. Aj tak si myslim, ze nie len ja vplyvam na jej strach, pes velmi dobre vyciti pocity cloveka. A okolo nas je vela ludi, co sa jej strania a boja sa jej....
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 512
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 25. Sep 2007, 11:00

rybicka píše:rea to k tej nohe robim len vtedy, ak ma uz predtym prikazane k nohe, takze ked sa snazi utiect, tak vlastne porusuje prikaz, ktory po nej vyziadam s5. Mala ist pri nohe isla pri nohe, lakla se chcela som, aby zostala pri nohe.....inak to s tym bicyklom je dobre...diky. Aj tak si myslim, ze nie len ja vplyvam na jej strach, pes velmi dobre vyciti pocity cloveka. A okolo nas je vela ludi, co sa jej strania a boja sa jej....


Netrvaj na disciplíne vtedy, keď je pes v strese, nič sa takto neučí, len viac blbne. Uvedom si, že riešiš strach a nie poslušnosť. Ak ťa začne bez strachu vnímať, na tú poslušnosť ľahko prejdeš. Skús jej dať voľno skôr, ako začne blbnúť, alebo si ju naprav k nohe len na krátku chvíľu a potom jej to voľno daj. Takto ju stresuje cyklista z jednej strany a povely, ktoré v strachu kazí z druhej. A z tretej tvoja zlosť, že to kazí. Nálada ľudí a ňu vplývať môže, ty jej ukáž, že jej to môže byť jedno, lebo ste tam spolu. Nikto jej predsa nič nerobí a ak by chcel, stačíš na to sama.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

PredchádzajúciĎalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 5 hostia