dlzka zotrvania v polohe podla povelu

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

dlzka zotrvania v polohe podla povelu

Poslaťod ivana1 » 12. Sep 2007, 12:19

Dakujeme za tuto cast fora. :)

Moja 15 mesacna shiba po povele lahni (najma) - ostava lezat len chvilinku. Neviem ju "prinutit", aby ostala lezat dlhsie. Po par sekundach skace na rovne nohy. V podstate je v polohe lahni do vtedy, kym nezozerie odmenku. Ked jej ju davam moc pomaly (vykusovat z pomedzi prstov), trva to o nieco dlhsie, ale aj tam jej trpezlivost konci skor, akoby som chcela ja. :roll:
Obrázok užívateľa
ivana1
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 1. Apr 2007, 17:20
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rea » 12. Sep 2007, 13:26

Nauč ju, že pochvala neznamená ukončenie cviku. Cvik ukončuješ Ty ďalším povelom. Kým ho nevydáš, ostáva v predošlom povele, to ju ale musíš naučiť tak, že pri náznaku ukončenia z jej strany ju okamžite vrátiš do žiadanej polohy a to aj po pochvale. Čas zotrvania v danej polohe a tým aj čas sústredenia na Teba predlžuj postupne. Všetko by sa to malo robiť v dobrej a príjemnej atmosfére, aby sa nenarušil váš vzťah a aby psík pracoval s radosťou. Dôležité je správne načasovanie korekcií a povelov, treba dodržať reflexný oblúk, inak Tvoja činnosť pre psa stráca zmysel. U shiby už vôbec nemôže ísť o dril, inak rýchlo stratí záujem. Motivuj.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rybicka » 13. Sep 2007, 7:23

tak toto je dobra rada aj pre mna, az na to, ze ja ju nezvladam dat do spätnej polohy, pretoze sa zaprie a nepohnem s nou ani o milimeter- a to uz ani nie je pre nu prijemne na udrzanie motivacie, ked s nou lomcujem(ma 40 kg a 7 mesiacov) 8) ja sa to pokusam robit tak, ze ked si lahne, tak jej ukazujem mlsnotu, ale dam jej ju az ked ja chcem, nesmie si ju vyzadovat a niekedy sa len tvarim, ze mam nieco v ruke a po lahni si jej "nevsimam" ak zostane lezat tak dlho ako chcem, tak ju len velmi pohladim a pochvalim....moja za pamlsok urobi vsetko, ale bez neho sa mi nedari udrzat jej pozornost dlho.... :roll: ale akonahle idem za roh, tak to nezostane, to by urobila cokolvek, len aby ma videla....
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 13. Sep 2007, 10:17

Rybicka snažila som sa to napísať tak, aby každé slovo dávalo zmysel. Písala som, že psíka treba napraviť už v náznaku pohybu, to znamená, že ak to stihneš, psík sa nestihne zaprieť. Zaprie sa až vtedy, ak reaguješ neskoro. V tomto smere sa s veľkým psom, ak si dostatočne rýchla, manipuluje lepšie, predstav si, že by si to robila napríklad s jazvečíkom, kde ani poriadne nepostrehneš, ža už neleží. Ďalej mám pocit, že ak píšeš, že už odchádzaš za roh, tak píšeš o odložení. Ak má psík 7 mesiacov a správa sa tak, ako opisuješ, tak si sa príliš ponáhľala v nácviku odloženia. A ak neostáva v polohe ak si pri ňom, nemal by si ešte vôbec odchádzať za roh. Nesnaž sa postupovať podľa nejakej šablóny, ale postúp ďalej vždy len vtedy, ak psík zvláda predošlé.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rybicka » 13. Sep 2007, 10:29

rea vidis a ja cvicim to, co mi ukazala jedna pani na cvicaku v BA. Lahnut, zostat chvilku u neho a postupne sa vzdalovat s povelom zostan....a podla mna cvicit 7 mesacne stena nie je priskoro....ano manipulovat sa s nou da...je tu otazka, co je zotrvanie v polohe lahni a odlozenie? Ak poviem lahni a budem u nej stat 10 minut a ona bude lezat, tak je to splneny povela lahni...ak jej poviem lahni a lahne si, ja odidem(je to odlozenie), ale stale ma zostat lezat, lebo som jej nedovolila sa zdvihnut, takze je to aj splneny povel lahni. Tak ako to mam rozlisit? Co je splneny povel lahni a co je splnene odlozenie? Viem, ze u lahni ked rusim povel, moze dobehnut za mnou, pri odlozeni ja vzdy musim prist za nou....ale ak poviem lahni a lahne si, tak ma zostat lezat v oboch pripadoch, lebo som povel nezmenila....CO sa teda povazuje za splnenie prveho povelu, teda zostat lezat ako dlho ja chcem.....???lebochcem aby zostala lezat v oboch pripadoch...snad ma chapes, ako to myslim...
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 13. Sep 2007, 10:53

Cvičiť 7- mes. šteniatko nie je priskoro, bolo to myslené tak, že si postupovala príliš rýchlo. Neviem, či u nej už tých 10 minút stojíš, ale ak áno, je to podľa mňa pridlho, upevňovala by som v kratšom čase to, že povel jednoducho za každých okolností ukončuješ ty, ale s kratším časom. Ak máš takýto problém, vôbec by som psovi nemotala hlavu tým, že ho budem privolávať z ľahu. Existovalo by len odloženie, z ktorého ho neprivolávam, ale zakaždým prichádzam. Skrátka nemiešala by som dokopy dva povely, kde pri jednom privolávam a pri druhom nie. Pravdepodobne necvičíš presne podľa skúšobného poriadku, ale podľa svojich potrieb, takže máš možnosť a čas si výcvik prispôsobiť podľa toho, čo od neho očakávaš. V tomto prípade máš čas z odloženia privolávať až vtedy, keď ti pes akoby zaváha, ak ho z ľahu prvý krát odvoláš, vtedy ho len uistíš, že to naozaj chceš, ale to má čas. Zjednoduš to, aby to pes ľahšie pochopil. Kľudne to môžeš prvý krát urobiť až keď bude mať rok, aj viac. Dôležité je, aby pochopil, čo od neho vlastne chceš a bol si tým istý a reagoval presne na povel. Samozrejme, že každý jeden výcvikár Ti bude radiť trochu inak, je na Tebe, aby si si z toho vybrala.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod rybicka » 13. Sep 2007, 11:12

rea, tych 10 minut bol priklad, obrazne povedane. Tak dlho mi lezat nevydrzi:) ale ked poviem lahni a lahne si, tak vydrzi tak 3-4 minuty...niekedy si to stopnem a poviem ti presne:) ja v podstate odlozenie cvicit nejak extra nemusim, do obchodov ju nebravam, nie je to polovnicke plemeno-aj ked ma sklony k loveniu vysokej...je to chrt...ide ale napr. o to, ze som na navsteve a pes moze len do chodby, cize izby sa zatvaraju-tak aby nerobila humbuk.... 8)
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rea » 13. Sep 2007, 11:45

rybicka píše:rea, tych 10 minut bol priklad, obrazne povedane. Tak dlho mi lezat nevydrzi:) ale ked poviem lahni a lahne si, tak vydrzi tak 3-4 minuty...niekedy si to stopnem a poviem ti presne:) ja v podstate odlozenie cvicit nejak extra nemusim, do obchodov ju nebravam, nie je to polovnicke plemeno-aj ked ma sklony k loveniu vysokej...je to chrt...ide ale napr. o to, ze som na navsteve a pes moze len do chodby, cize izby sa zatvaraju-tak aby nerobila humbuk.... 8)


jasné, ja som to aj ako príklad pochopila, každopádne mi išlo o to, aby si si všímala odozvu od psa a podľa nej postupovala ďalej. Každopádne odloženie, ak ho používaš v praxi, kým nie je úplne spoľahlivé, si iste pokazíš a dostaneš sa do kolobehu používania a opráv a tým bude vždy nespoľahlivé. Modelové situácie si treba vytvárať a nie čakať, kým vzniknú samé. Ak potrebuješ psa nechať mimo teba na návšteve, na to neslúži odloženie, ako také, ale treba precvičovať samostatnosť psa, zvykať ho na to, že ho ponechávaš v nejakom priestore bez tvojej prítomnosti, podobne, ako keď odchádzate do práce, alebo do školy z domu. Alebo na návšteve vyžaduješ, aby počas návštevy pes ležal v odložení na určitom mieste počas celej návštevy?
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod Jaro » 13. Sep 2007, 13:10

rybicka preco chces za kazdu cenu aby pri odlozeni pes len lezal ? troska mi to pribliz ak mozes . pre psa je prirodzenejsie aby sedel . ked sa jedna o odlozenie ide o zotrvanie na mieste nie o to v akej polohe pes je . :wink: rybicka a sustredenost u 7mes stenata bude ina ako u 2r psa . podla mnna az prilis tlacis na pilu a viac pokazis ako ziskas . za dalsie 7mes stena odlozene a ty sa vzdalujes ma stres lebo ide vodca svorky prec . nerozmyslaj ako clovek ale vcit sa do toho ako rozmysla ten pes . vycvik odlozenia nie je zalezitost tyzdna ani mesiaca .
Naposledy upravil Jaro dňa 13. Sep 2007, 13:18, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Jaro
 
Príspevky: 411
Registrovaný: 1. Nov 2005, 15:39
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rybicka » 13. Sep 2007, 13:13

rea, nie to nevyzadujem, ona byva na dvori este s jednou fenkou, ale napr. ked jej odvedieme tu druhu fenku, tak robi strasne rodeo. Ked som kdekolvek na navsteve, tak sa derie do izby, ked vie, ze tam som. Ked vie, ze nie som blizko nej, tak spi..v byte ked som byvala, tak bola zvyknuta a susedia hovorili, ze ani nevedia, ze ju mam, ale ked z dvora odvedieme druhu fenku, tak steka, zavija, place.... ked som na navsteve napr. u sestri, tak je so mnou vnutri a vzdy si lahne k noham a "spi", ale ked som na navsteve, kde nemoze byt u mna, tak sa derie do izby.
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod rybicka » 13. Sep 2007, 13:23

jaro ja nic nevyzadujem, opisala som odlozenie ako take, ze pes ide do lahu a ma zostat a clovek sa vratit k nemu-ci sa posadi, alebo lezi, to je jedno, mne teda urcite, lebo u nas odlozenie asi fungovat nebude, je na mna velmi viazana....mozno sa to po puberte zmeni, neviem, ma teraz 7 mesiacov, takze cca este rok z nej bude pubertiacka. Teraz to teprv zacalo a uz ma tendencie sa mojim prikazom vysmievat, akoze ja ju zavolam ku mne (doma na dvori) a ona sa milostivo este musi napit, alebo vonku a zrovna musi curat a tak, alebo ide ako spomaleny film, s vyrazom, co ma otravujes :lol: ) potvorka jedna mala velka :) ale potom ten prikaz splni....odlozenie, je mi jedno, v akej polohe, ale potrebujem, aby nevyvadzala, ked vie, ze som niekde a citi ma a nemoze byt u mna, ked jej poviem zostan....
Zaujíma ma uplne všetko o psoch. Mam 2 milacikov, krizenku husky a vlkodavku. Zboznujem ich
Obrázok užívateľa
rybicka
 
Príspevky: 523
Registrovaný: 28. Sep 2005, 7:37
Bydlisko: Skalica

Poslaťod Kaca » 19. Sep 2007, 11:58

rybicka, myslim, ze rea ma pravdu v tom, ze je rozdiel pri odlozeni psa a pri lahu. Ty podla mojho nazoru potrebujes hlavne odlozenie. To, ze fena vyvadza, ked jej zoberu kamaratku, je jasne. Ani moji nie su radi, ked ich delime. Ale spat k odlozeniu: tiez mam zavislakov. Moja fenka NO potrebovala skoro rok, kym pochopila, ze sa k nej z toho obchodu vratim a teda ma cakat. Chce to stale trenovat a nic nezanedbat. Napriklad v poslednej dobe sme odlozenie dlho nerobili a ked som bola cez vikend na chalupe a nechala ju pred obchodom, zdvihla sa uz asi po 20 minutach... musela som vybehnut von, zaviest na miesto a znovu prikaz. Potom to uz fungovalo. Ale je to fuska :D
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 327
Registrovaný: 12. Sep 2007, 10:56
Bydlisko: Sastin Straze

Poslaťod rea » 19. Sep 2007, 12:30

Rybicka to je trochu širšia problematika. Najprv by som učila akú takú samostatnosť, to znamená, že pes nebude jančiť, ak ho ponecháš osamote bez toho, aby ležala, alebo bola odložená. Zároveň s tým precičovať povel ľahni, s tým, že na odloženie ako také naviažem, až keď budem mať zvládnuté predošlé. Začať cvičiť odloženie so psom, ktorý nie je samostatný, zamená, že si pokazíš aj samostatnosť, aj odloženie. Samzrejme prípad od prípadu.

Pred obchodom by som si v tejto dobe nedovolila nechať ani toho najvyrovnanejšieho psa. Na verejnosti v takýchto prípadoch jedine vtedy, ak na neho priamo vidím a mám možnosť zasiahnuť, alebo ak mám pomocníka.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod emor » 27. Sep 2007, 21:56

Jaro píše:rybicka preco chces za kazdu cenu aby pri odlozeni pes len lezal ? troska mi to pribliz ak mozes . pre psa je prirodzenejsie aby sedel . ked sa jedna o odlozenie ide o zotrvanie na mieste nie o to v akej polohe pes je . :wink: rybicka a sustredenost u 7mes stenata bude ina ako u 2r psa . podla mnna az prilis tlacis na pilu a viac pokazis ako ziskas . za dalsie 7mes stena odlozene a ty sa vzdalujes ma stres lebo ide vodca svorky prec . nerozmyslaj ako clovek ale vcit sa do toho ako rozmysla ten pes . vycvik odlozenia nie je zalezitost tyzdna ani mesiaca .


velmi vystizne.suhlasim. 8)
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Amaguk » 28. Sep 2007, 0:31

u nasho psa lepsie funguje odlozenie v lahu ako v sede 8)
Obrázok užívateľa
Amaguk
 
Príspevky: 578
Registrovaný: 28. Júl 2007, 19:05
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia