dlzka zotrvania v polohe podla povelu

Tu sa môžete pýtať na všetko čo súvisí s výchovou a výcvikom vašich miláčikov.
Odpovedať Vám bude niekoľko skvelých výcvikárov, poprípade skúsení chovatelia.

Poslaťod emor » 3. Okt 2007, 20:26

rea píše:Ale sa tu pekne dopĺňame...

1. tu treba práve ten cit spojiť s rešpektovaním individuality. Viac sa dodať nedá.
2. nekonči, keď pes stráca záujem. To už je nesoro. Nie vždy sa to podarí, ale prestať treba v najlepšom, prinajhoršom kúsok po. Skús si to udržať na úrovni, aby chcel pes viac, ako ty.
3. takto je to správne, potom tam zohráva úlohu, či korekciu načasuješ dobre. Či z nej pes chápe to, že sa nemá zdvíhať vôbec (vtedy je načasovanie aj intenzita korekcie dobrá), alebo to, že ak sa zdvihne, len ho napravíš (zlé načasovanie alebo intenzita korekcie)
4. toto dosiahneš len cvikom a praxou
5. práve tak, že chyby predvídaš a vytváraš sitciu, kedy si na to pripravená. Ten, kto má skúsenosti a prax, dokáže lepšie reagovať aj v situáciách, ktoré vopred nečakal, ale to je už o inom.
6. prax, prax, prax - na nete nezískaš...
7 ja by som tu trochu problém videla, už len tým, že si skúšala, ako dlho vydrží. Vrátila si ju po tom, ako si ľahla k tebe.
8. kladný je pravdepodobne pri kladných podnetoch. Pri niečom, čo psík až tak veľmi nechce, ostávate pravdepodobne obe niekde na medziposchodí. Ty nevieš ako, ona sa tomu vyhne. To rieši tá opora v tebe, podporená sebaistotou, čo, kedy a ako urobiť. Zas prax, prax, prax.

Najdôležitejšie je vedieť čo robiť, ako intenzívne a v ktorom momente, sekundový rozdiel je často na škodu. To všetko za predpokladu, že chápeš, čo a ako chápe aj pes, nie len ty. A ešte niečo. Neboj sa robiť chyby aj ty, len tak postupuješ. Treba si ju uvedomiť a dať si na to v budúcnosti pozor. To je proces učenia. Zaži si raz a zapamätáš si to lepšie, ako keď si to prečítaš 100 krát.


velmi dobre. suhlas. pripajam sa. 8)
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 401
Registrovaný: 27. Sep 2007, 21:52
Bydlisko: Prešov

Poslaťod sonča » 16. Okt 2007, 11:32

prosím vás, mám zatiaľ celkom dobre zvládnuté základné povely (ku mne, ostaň, stoj, ideš (ale to chápe tak, že začne upaľovať, napr. cez cestu, alebo keď mu dovolím utekať za iným psíkom), sem, nechaj (keď chcem aby sa vyhol iným psom, ktorých nepoznám), + dopredu), takže môj havino moc nezabŕda ani do druhých psov, ani do ľudí. Za najdôležitejšie považujem ..ku mne... a ....stoj.....Keďže mám čivavku (1,5 roka), neučím ho ani sadni, ani ľahni, ani odloženie, toto nepotrebujem, a aj tak je taký chúlostivý, že na studené alebo vlhké si ani nesadne, len doma na koberci, vonku ani za svet. Ale aj tak by som chcela, aby sa pri privolaní hneď neuberal preč, lebo už aj odmenu si bere len v takej otočke. Viete mi poradiť, ako na to? Z cvičáku viem, že je to tak, že pri privolaní si má predo nňa sadnúť, ale takto to nechcem robiť. Ako zabezpečiť, aby ostal pri mne stáť, až kým mu nedám Voľno. ?Ďakujem.
sonča
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 10. Máj 2007, 12:36

Poslaťod rea » 16. Okt 2007, 11:44

sonča píše:prosím vás, mám zatiaľ celkom dobre zvládnuté základné povely (ku mne, ostaň, stoj, ideš (ale to chápe tak, že začne upaľovať, napr. cez cestu, alebo keď mu dovolím utekať za iným psíkom), sem, nechaj (keď chcem aby sa vyhol iným psom, ktorých nepoznám), + dopredu), takže môj havino moc nezabŕda ani do druhých psov, ani do ľudí. Za najdôležitejšie považujem ..ku mne... a ....stoj.....Keďže mám čivavku (1,5 roka), neučím ho ani sadni, ani ľahni, ani odloženie, toto nepotrebujem, a aj tak je taký chúlostivý, že na studené alebo vlhké si ani nesadne, len doma na koberci, vonku ani za svet. Ale aj tak by som chcela, aby sa pri privolaní hneď neuberal preč, lebo už aj odmenu si bere len v takej otočke. Viete mi poradiť, ako na to? Z cvičáku viem, že je to tak, že pri privolaní si má predo nňa sadnúť, ale takto to nechcem robiť. Ako zabezpečiť, aby ostal pri mne stáť, až kým mu nedám Voľno. ?Ďakujem.


Pri príchode k Tebe ho zdrž ďalšou činnosťou, hrou, ďalším povelom, odmenu dávaj až po zotrvaní pri Tebe s tým, že Ti bude venovať pozornosť. Pomôž si vodidlom a trvaj na tom, že pokiaľ nedáš iný povel, tak predošlá činnosť nie je ukončená. So psíkom, na ktorého nemáš dosah, po príchode mu pichneš odmenu do papuľky a viac nemôžeš robiť, nikdy požadovaný efekt nedosiahneš.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!
http://vlcica.rajce.idnes.cz/
Obrázok užívateľa
rea
 
Príspevky: 194
Registrovaný: 4. Sep 2007, 20:43
Bydlisko: Jablonica

Poslaťod DaGi » 15. Aug 2008, 10:55

rybicka píše:tak toto je dobra rada aj pre mna, az na to, ze ja ju nezvladam dat do spätnej polohy, pretoze sa zaprie a nepohnem s nou ani o milimeter- a to uz ani nie je pre nu prijemne na udrzanie motivacie, ked s nou lomcujem(ma 40 kg a 7 mesiacov) 8) ja sa to pokusam robit tak, ze ked si lahne, tak jej ukazujem mlsnotu, ale dam jej ju az ked ja chcem, nesmie si ju vyzadovat a niekedy sa len tvarim, ze mam nieco v ruke a po lahni si jej "nevsimam" ak zostane lezat tak dlho ako chcem, tak ju len velmi pohladim a pochvalim....moja za pamlsok urobi vsetko, ale bez neho sa mi nedari udrzat jej pozornost dlho.... :roll: ale akonahle idem za roh, tak to nezostane, to by urobila cokolvek, len aby ma videla....


ja si mislim ze by si mala predlzovat dobu odlozenia stale viac ale niechod za roch lebo vtedy psik nechce ostat sam iba zacne pomali predlzovat cas najprv ju nehas odlozenu 2min potom5min atd....ja som mojho hafana naucila tak ze v dlhodobom odlozeny vidrzi aj hodiny a mozem odist ze ma nevidi lebo uz nabral istotu ze sa po case vratim
Obrázok užívateľa
DaGi
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 14. Aug 2008, 12:30

Poslaťod DaGi » 15. Aug 2008, 21:05

Jaro píše:rybicka preco chces za kazdu cenu aby pri odlozeni pes len lezal ? troska mi to pribliz ak mozes . pre psa je prirodzenejsie aby sedel . ked sa jedna o odlozenie ide o zotrvanie na mieste nie o to v akej polohe pes je . :wink: rybicka a sustredenost u 7mes stenata bude ina ako u 2r psa . podla mnna az prilis tlacis na pilu a viac pokazis ako ziskas . za dalsie 7mes stena odlozene a ty sa vzdalujes ma stres lebo ide vodca svorky prec . nerozmyslaj ako clovek ale vcit sa do toho ako rozmysla ten pes . vycvik odlozenia nie je zalezitost tyzdna ani mesiaca .



mozno tlaci na pilu ale co som v kinologiockom klube tak jeho sef mal sucku a jej stence boli tak dobre ze jedno predal za 20tisic a to stena spravilo v 10mesiacoch skusky z poslusnosti a za mesiac aj z obrany a povem ti to je tak ostry pes ze keby ho nepoznam tak sa k nemu ani nepriblizim ale sak to je moj nazor :wink: a o to ze v akej polohe pes je ze nezalezi no to urcite a pre psa sa prilodzenejsie lezat ked uz tak a neni to jedno odlozenie je cvik v ktorom musi pes zotrvat v polohe do akej ho ty das a rozlisuje sa dlhodobe a kratkodobe odlozenie dlhodobe je v tedy ked psa das lezat a nehas ho pol hodinu a viac lezat kratkodobe je take ze pes bud stoji alebo sedy a neni to dlksie ako 10minut a pes ked sedi namahaju sa mu predne laby potom mu strpnu a nevladze sedet preto je pre neho prirodzenejsie lezat a ze to nei zalezitost tyzdna ani meisaca tak to tiez neni tak zavisi secko od cvicitela moj pes mal celu poslusnost zvladnutu za mesiac a pol a s takym odlozenim ze okolo mohli nebezky behat a neodisiel takze ako som uz povedala zavisi od cvicitela a toho ako dokaze psa zaujat a inac rozmislanie psa sa toci okolo zradla staci ho nechat vihladnut zobrat si odmeny a pes s teba nespusti oci :D
Obrázok užívateľa
DaGi
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 14. Aug 2008, 12:30

Poslaťod DaGi » 15. Aug 2008, 21:27

Amaguk píše:u nasho psa lepsie funguje odlozenie v lahu ako v sede 8)


ano presne lebo je to prirodzenjsie pes vidrzi sedet ale len chvilku lebo ho bolia lapky ked dlho sedi. inac aj u mojho lepsie fungovalo odlozenie v lahu
Obrázok užívateľa
DaGi
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 14. Aug 2008, 12:30

Predchádzajúci

Späť na VÝCVIKOVÁ PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia