chore morky

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

chore morky

Poslaťod yury » 1. Sep 2012, 16:14

Dobry den. Chcem sa opytat na chorobu, ktora sa vyskytla u mojich moriek (konkretne moriaky, vaha cca 10-15 kg). Zo zaciatku sa prejavuje pri koreni peria na chvoste, ktory akoby hnisal, pricom su tam pritomne male biele cervy, toto sa postupne siri od chvosta na chrbat, postupne vypadaju chvostove pera, morka viditelne slabne az nakoniec uhynie. Neviete mi povedat o aku chorobu ide pripadne ako proti nej preventivne bojovat? Dakujem vopred za odpoved.
yury
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 1. Sep 2012, 16:04

Re: chore morky

Poslaťod MVDrAlexandra » 2. Sep 2012, 11:00

Dobrý deň,

jedná sa o ochorenie parazitárneho pôvodu. Keďže nemám možnosť dané jedince vidieť, a ektoparazitov u moriek je celkom slušný počet, môžem sa len z Vami uvedených príznakov domnievať, že sa jedná o parazita Syringophilus bipectinatus. Radila by som Vám určite pri najbližšom výskyte zavolať veterinára, ktorý by odobral vzorky z peria a stanovil presnú diagnózu.
MVDr. Alexandra
MVDrAlexandra
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31. Aug 2012, 15:30
Bydlisko: Košice

Re: chore morky

Poslaťod yury » 3. Sep 2012, 9:23

Dakujem za odpoved. Asi som to vsak nie celkom presne opisal, to "hnisanie" a cervy totiz niesu v resp. na peri, ale priamo v kozi az v mase - vyzera to akoby morku "zrali" za ziva.
yury
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 1. Sep 2012, 16:04

Re: chore morky

Poslaťod MVDrAlexandra » 3. Sep 2012, 10:43

:) to nevadí, každopádne to chce osobnú návštevu veterinára, ktorý presne určí, o aký druh parazita sa jedná a oboznámi Vás s liečbou a prípadnou prevenciou :) Držím palce
MVDr. Alexandra
MVDrAlexandra
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31. Aug 2012, 15:30
Bydlisko: Košice


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 1 hosť