pôrod

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

pôrod

Poslaťod Nenneh » 2. Okt 2010, 19:14

Dobrý deň. Máme narodený vrvý vrh v našej CHS, naša 2 ročná sučka cavalier king charles spaniel pri pôrode prišla o jedno z troch šteniatok. Viem, že s tým už nespravím nič, ale Vaša odpoveď mi môže pomôcť do budúcnosti nespraviť rovnakú chybu a neprísť znovu o zdravé šteniatko.
Počas gravidity sme boli na sone 3x (33., 40. a 61.deň). Na 63. deň začal pôrod, o 16:30 jej začali kontrakcie. S našim veterinárom som bola v telefonickom kontakte, bolo vidieť aj kúsok tmavej akoby bublinky, fenka tlačila, medzitým oddychovala. Na 20:00 nám veterinár kázal prísť k nemu do ambulancie. K úspešnému vypudeniu šteniatka nepomohla ani cesta autom. Po príchode do ambulancie jej veterinár bez sono či RTG vyšetrenia roztrhol plodový obal a pokúšal sa z nej šteniatko vybrať. Podarilo sa mu však vybrať iba hlavičku, fenka strašne kňučala od bolesti a doktor vravel, že sa za prvým už tlačí druhé šteniatko. Keďže sa prvé šteniatko nedokázalo vybrať cez ramená z fenky von, doktor ho zatlačil dnu, uspal fenku a spravil jej cisársky rez. Zachránil však len dve šteniatka, to prvé, ktoré bolo najväčšie, musel prestrihnúť, lebo že bolo zaseknuté v panvovej kosti a už mŕtve. Bolo nám to strašne ľúto, ale mali sme veľa starosti s dvomi malinkými živými drobčekami, nebolo čas na rozhovor. Teraz sme boli po 14 dňoch sme na vybratie stehov a pýtali sme sa veterinára, ako sme úmrtiu toho šteniatka mohli zabrániť. Či ísť na rontgen ku koncu gravidity, či by bolo na RTG snímku vidieť, že jedno šteniatko je veľmi veľké a nedokáže ho fenka porodiť prirodzeným pôrodom. Vravel, že to nie je nikoho chyba, že zabrániť sa tomu nedalo nijako, že aj keby bolo malé a tlačili by sa dve, aj tak by sme ho nezachránili...
Je mi to veľmi ľúto, mám strach dať ešte niekedy v budúcnosti nejakú z našich feniek nakryť, keď viem, že môže znovu nastať takáto situácia, ktorej sa nedá zabrániť.
Preto som sa rozhodla Vám napísať, aby som si to overila aj u iného veterinára, či ste zažili podobnú situáciu, tiež šteniatko zomrelo a nedalo sa naozaj s tým nič robiť ani chovateľ tomu nemohol predísť? Možno keby sme išli do veterinárnej nemocnice v Trnave, tiež by tam šteniatko nedokázali zachrániť, keď bolo ešte v neporušenom plodovom obale?
Vopred Vám ďakujem za Váš názor.
S pozdravom,
Katarína Domaníková z Nitry
Nenneh
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 2. Okt 2010, 19:11

Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia