parazity

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

parazity

Poslaťod dagmar králičeková » 7. Máj 2010, 16:34

prosím ak je možné o vyjadrenie nestranného p.veterinára k tomuto problému: cca 2 týždne vlastním kozu. Od majitelov som ju doviezla večer už potme a umiestnila v drevenej zrubovej maštalke, v ktorej asi 2 roky nebolo nič chované. Ráno som ju vyviedla na pašu a išla dojiť. Pri dojení mi na vrch ruky až po predlaktie napadali drobné tmavé bodky, ktoré boli potom napadané aj v mlieku. Kedže nešli striasť, pozrela som na to lupou a zistila, že sú to parazity podobné všom. Zavolala som preto majitelke o čo ide a ona ma hrubo odbila, že jej kozy a ovce /cca 400 ks/ sú čisté a že tu musela nachytať u mňa v maštali. Kozičku som potom prezrela celú dôkladne, mala na sebe týchto tvorov snáď tisíce. Na niektorých miestach, hlavne na hlave má úplne vypadanú srsť. Zavolala som preto veterinára, ktorému dôverujem a ten mi potvrdil, že koza už musela byť dávno nakazená. Znovu som informovala majitelku a povedala, že tento veterinár by priešiel pozrieť aj jej stádo, že je to v jej záujme. Viem, že zvieratká takto napadnuté nesmierne trpia a okrem toho jej v zime hynulo velké množstvo novonarodených jahniat a kozičiek a vinila z toho pastierov. U nej ide o registrovaný chov. Ja som iba obyčajná dôchodkyňa, žijúca na lazoch. Hrubo odmietla aj návštevu tohoto veterinára, mňa obvinila z ohovárania a jej ošetrujúci veterinár sa pridal na jej stranu. Prosím, môžete mi poradiť čo dalej robiť? mám to nechať tak, alebo zasiahnuť. Mne nejde o peniaze, aj keď ošetrenie ma stálo nemalú sumu, pretože som si zároveň v ten deň doviezla z iného chovu mladú kozičku a ovce,ktoré dovtedy nakazené neboli, ale samozrejme už ošetrené byť museli. Ide mi hlavne o to, aby tie jej zvieratá dalej netrpeli. Viem o tom, že je vo finančnej tiesni, určite nemá dosť prostriedkov na ich ošetrenie a počula som, že už zamýšla ich všetky predať. Vďaka za odpoveď.
dagmar králičeková
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 7. Máj 2010, 16:00

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 2. Jún 2010, 21:18

Rada by som Vám dobre poradila, ale zdá sa, že to je skôr vzťahový problém, ako veterinárny. Možno tá chovateľka, aj keď pravdu nepriznala, svoje stádo ošetrila, sú aj prípravky, ktoré nie sú veľmi nákladné, skôr pracné, ale účinné. Sú kúpele, ktoré sa bežne v dobrých chovoch robia, lebo ináč sa nedá zabrániť invázii vonkajších parazitov. Každému chovateľovi oviec a kôz by som ich radila na začiatku a konci sezóny a ušetrí mnoho problémov svojim zvieratám aj sebe.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia