kliešť

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

kliešť

Poslaťod llubka » 19. Máj 2009, 18:18

Dobrý deň
Chcem Vás poprosiť o radu. Môjmu psovi sme našli včera kliešťa, natreli sme mu ho masťou, aby sa kliešť udusil. Dnes sme mu ho ťahali, no pes sa hybal a tak mu tam ostali nožičky kliešťa. Snažili sme sa ich vytiahnuť, no nešlo to. Otec mu to miesto nastriekal dezinfekciou. Podľa nas bol už kliešť mrtvý, môže však hroziť nejaka infekcia? Čo treba v tomto prípade robiť?
llubka
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 19. Máj 2009, 18:07

Poslaťod Triskač » 19. Máj 2009, 18:39

Podla toho aky pes.Ja som mojmu dobermanovy povitrhoval strasne vela kliestov bez masti bez ohladu na to ci mu tam zostane hlava a tak.Nic mu nebolo nikdy.To je moja skusenost s kliestami.Pes je pes ale podla mna psy su huzevnate a dostanu sa stoho v pohode.
Triskač
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19. Máj 2009, 13:29

Poslaťod llubka » 19. Máj 2009, 19:59

ja mam 5- ročného westhighlandskeho bieleho teriera..ešte mu nikdy nic nebolo, tak snad ani teraz nie..dakujem za odpoved..dufam ze to bude v pohode..:)
llubka
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 19. Máj 2009, 18:07

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 26. Máj 2009, 16:03

Vonkajšie parazity a najmä kliešte môžu byť a v určitých zemepisných oblastiach sú prenášačmi a zdrojom vážnych nákaz. Pozri si Lymskú boreliózu, Babeziózu, Diophilariózu atď. Niektoré sú dokonca smrteľné a tak sa nedá hovoriť len o kliešťovi, ale aj o tom, kde na našom území sa to deje, či je pes vakcínovaný - očkovaný proti chorobám, či je ošetrený proti vonkajším parazitom a pod.
Kliešťa ste nevytiahli zle preto, že pes sa hýbal, kliešť sa dá vytiahnuť kompletne keď človek vie ako na to. Najlpšie je použiť špeciálnu pinzetu, alebo háčik a točivým pohybom ho "vyšróbovať", pretože kliešť naozaj má za hlavou niečo ako závit. Ak sa to správne nepodarí, je už zbytočné pokúšať sa vybrať hlavičku, to sa nedá, s tým si musí organizmus pomôcť sám. Ale lepšie je predchádzať tomu tým, že psa ošetríme pipetkou, ktorá ho chráni mesiac, alebo má kvalitný obojok s účinnosťou na celú sezónu. :idea:
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia