biele hnačky u psov

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

biele hnačky u psov

Poslaťod chronix » 3. Máj 2009, 20:02

Zdravím,
Mám štenatá nemeckého ovčiaka z viarerých vrhov. Jeden vrh mám umiestený doma a druhý asi 5 km od domu na inom mieste. Štenatá doma mi ochoreli pred dvoma týždňami na záhadnú chorobu s prríznakmi, že štenatá prestanú žrať, sú dehydrované, niektoré zvracajú - niektoré nie a majú šedo-blielu hnačku, ktorá postupne prejde do ružovej s olupovaním sliznice a potom je až krvavá. Štenatá majú mierne nafialovelé jazyky.
Po podaní antibiotík a infúzii všetých 7 štenát prežilo. O týžden nato mi ochoreli na to isté aj štenatá mimo domu.
Je možné aby sa druhé štenatá nakazili bez kontaktu s štenatami, ktoré chorobu prekonali, hoci neboli v spojení, mohol som štenatá mimo domu nakazit iba mojou osobou, ktorá sa starala o obé štenatá - choré i zdravé. Základné hygienické veci som dodržiaval alebo je táto choroba momentálne vo vzduchu ???
Viem, že viacero chovatelou v okolí malo tieto isté problémy.

Dokonca niektorý psy aj s vysokou úmrtnosťou - dokonca až 5 mesačných štenát a jedného skoro ročného psa o čom viem.
chronix
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 3. Máj 2009, 19:45

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 9. Máj 2009, 21:44

U Vašich šteniat došlo určite k viróze, pravdepodobne niektorého kmeňa koronavírusov, čo sa však dá dokázať len náročným virologickým vyšetrením. Popisované hnačky a príznaky by tomu zodpovedali. Nepíšete o veku nakazených šteniat, ale rozhodne by som na Vašom mieste už v rannom veku budúce šteňatá chránilavakcínou, prípadne nešpecifickým sérom. Prípadne uvažujte o vakcinácii matiek pred pripustením. Prenos sa takmer iste uskutočnil Vašim prostredníctvom, to sa udeje ľahko aj pri dodržiavaní hygienickych zásad.
Podobné infekcie sú časté napr. u ošípaných a ak sledujete správy o "prasačej chrípke", takéto mutácie vírusov sú možné aj v prípade napr. korony.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia