kastrácia/sterilizácia fenky

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

kastrácia/sterilizácia fenky

Poslaťod mishulik23 » 16. Feb 2009, 18:54

Dobrý podvečer, možno je moja otázka troška odveci, ale chcela by som vedieť, či je nejaký rozdiel medzi kastráciou a sterilizáciu fenky. Ja si myslím, že je to to isté, ale ako čítam rôzne články, tak už som si nie istá.
Obrázok užívateľa
mishulik23
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 27. Apr 2008, 19:03

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 19. Feb 2009, 0:21

Vysvetlenie môže byť rôzne, ale v zásade je to to isté. Kastrácia aj strerilizácia vedie k zabráneniu reprodukcie a to čo sa pri chirurgickom úkone vykoná sa medicínsky popisuje ináč. Všeobecne sa pod kastráciou rozumie odstránenie vaječníkov a pod sterilizáciou odstránenie vaječníkov a maternice.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Muriel » 18. Júl 2009, 15:33

MVDr. Jana Freyová píše:Vysvetlenie môže byť rôzne, ale v zásade je to to isté. Kastrácia aj strerilizácia vedie k zabráneniu reprodukcie a to čo sa pri chirurgickom úkone vykoná sa medicínsky popisuje ináč. Všeobecne sa pod kastráciou rozumie odstránenie vaječníkov a pod sterilizáciou odstránenie vaječníkov a maternice.


Prosím???! Síce nemám titul MVDr, ale pár chabých vedomostí mám. Ospravedlňujem sa za narušenie veterinárnej poradne mojim vstupom, no nedalo mi nereagovať.
Podľa mňa je to takto: Pod pojmom kastrácia rozumieme odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, čo sú u psov/samcov semenníky a u sučiek vaječníky (v praxi najčastejšie - vaječníky, vajíčkovody a maternica, aby sa predišlo zápalom, t.j. ovariohysterektómia = úplná kastrácia. Odstránenie vaječníkov sa považuje za neúplnú kastráciu.). Pretože sa u samcov väčšinou chce potlačiť nie len schopnosť rozmnožovania, ale aj záujem o hárajúce fenky poprípade u sučiek háraniu, sú bežne kastrované nezávisle na pohlaví.

Sterilizáciou sa rozumie prerušenie vodiča reprodukčných buniek, čo sú v prípade samcov semenníkovody a sučiek vajíčkovody. Produkcia psích hormónov zostáva úplne rovnaká, fena teda ďalej hára a samec má naďalej záujem o fenky a môže ich kryť, resp. fenka bude nakrytá.
Pri sterilizácii teda fenka neotehotnie a pes nie je plodný. Sterilizácia však nezabraňuje chorobám vznikajúcich u sučiek a neznižuje riziko ich výskytu. Avšak v prípade sterilizácie môže byť fenka/pes naďalej plodný ak sa prerušenie vodiča reprodukčných buniek obnoví.

Sterilizácia je teda proces vratný, pes má naďalej záujem o fenky resp. fenka naďalej hára pričom sa neznižuje riziko vzniku zápalov, nádorov.
Kastrácia je proces nevratný, pes nemá záujem o hárajúce fenky resp. fenka nehára teda nemôže otehotnieť pričom sa zabraňuje vzniku nádorov a zápalov.

Alebo som to pochopila nesprávne???? :?:
Muriel
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 18. Júl 2009, 15:01

Poslaťod luckyA » 12. Aug 2009, 20:25

suhlasim Murier ...este otayocka .kedz je najlepsie kastrovat ..niekde sa ise po prvom a inde po druhom harani ...co mam spravit, aby moju 7 mesacnu fenku nenakryli moje psy us pri prvom harani?
Obrázok užívateľa
luckyA
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 5. Jan 2009, 12:41


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia