obličky a psychický problém

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

obličky a psychický problém

Poslaťod Eva Urbánková » 6. Feb 2009, 12:29

Dobrý deň, moja otázka bude obširnejšia, nakoľko zdravotný stav mojej 13 ročnej fenky Cathy mohlo ovplyvniť viac faktorov. Podotýkam,že máme výborného lekára, ktorému dôverujem, ale možno niekto má podobnú skúsenosť a vie poradiť. SOM NAOZAJ ZÚFALÁ.

Pred cca 2 mesiacmi bola moja Cathynka kastrovaná zo zdravotných dôvodov (pyometra). Pooperačný stav bol po psychickej stránke veľmi zlý, nakoľko zle znášala bolesť (vrieskala od bolesti –trvalo to 24 hodín) na odporúčanie nášho veterinárneho lekára sme jej pichali TRAMAL –obávali sme sa mozgovej príhody ( pred rokom mala pravdepodobne mozgovú príhodu a dlhodobo pred operáciou brala KARSIVAN) Na infúzie sme chodili 7 dní.

Asi po 2 dňoch po operácii začala operačná rana mokvať, zvýšila sa dávka ATB-NOROCLAV. Na 5 deň sa rana otvorila po tukovú vrstvu. Vymenili sa ATB, pridali sa injekcie na imunitu, urologický čaj, lokálne sa podával penicilínový prášok a rana sa začala hojiť. (dnes je to už len chrastička o priemere 0,5 cm) Každý deň po dobu dvoch týždňov sme chodili na čistenie rany.

Mali sme fenku 16,3 roka (bola to mama Cathy ), ktorá mala rakovinu (udržovali sme ju ¾ roka liekmi, infúzkami atď...) Na Silvestra sa stav zhoršil, začala mať obrovské bolesti nič nezaberalo, boli veľmi zlé výsledky a tak sme ju dali utratiť. Od toho dňa mi Cathy prestala jesť a piť a začala vracať!!! Urobili sa krvné vyšetrenia a zistilo sa akútne zlyhávanie obličiek.Kreatinín 274 a Urea 31,7 (norma kreatinín 30 – 120 a urea 3 – 7). 6 týždňov sme chodili na infúzie 2-krát denne + urologický čaj +ipakitine + cerénia (proti vracaniu) Asi po mesiaci mi začala jesť a piť sama, dovtedy som ju kŕmila konzervou RENAL striekačkou a takisto tekutiny striekačkou.. 2 týždne sme boli dobre, aj keď jedlo a pitie som jej musela núkať ( konzerva RENAL + granule RENAL), aby si dala a teraz po 2 týždňoch prestala jesť a piť znova.. Výsledky Kreatinín a Urea sú v norme. Ja si myslím, či to nie je psychické. NEMÁTE PROSÍM NIEKTO PODOBNÚ SKÚSENOSŤ - SOM NAOZAJ ZÚFALÁ A NECHCEM PRÍSŤ AJ O ŇU!!!!
Eva Urbánková
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 6. Feb 2009, 10:55
Bydlisko: Sereď

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 17. Feb 2009, 21:28

Je mi ľúto, že som Vám nemala príležitosť odpovedať hneď, aj keď zrejme by nebola moja odpoveď uspokojivá. Váš veterinár naozaj robí čo sa dá. Vzhľadom na jej vek a prekonané problémy je liečba obličkovej nedostatočnosti problematická a nedá sa očakávať podstatný úspech. Ťažko by som Vám vedela s odstupom skoro dvoch týždňov od akútneho stavu niečo konkrétne poradiť, len dúfam, že sa jej stav stabilizoval. Myslím si však, že somatický problém naozaj mohol súvisieť s jej psychikou a v tomto smere ak by to bolo ešte potrebné, by som Vám možno vedela niečo poradiť. Stačí dať vedieť, aký je jej stav t.č.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

RE:obličky

Poslaťod Eva Urbánková » 18. Feb 2009, 9:44

Dobrý deň, dala som minulý týždeň urobiť nanovo stav kreatinin a urea a znova sa zvýšil..robil sa aj krvný obraz, kde sa prejavila anémia. Dostala železo a dostáva B12. Chodili sme znova na infúzie- týždeň. Momentálne Cathy berie ipakitine, B12, Karsivan,urologický čaj (hluchavka,zlatobyľ,lipkavec). Nasadili sa aj homeopatiká Pulsatilla.Meriam príjem tekutín, denne musí vypiť 513 ml. Začala mi pred 2 dňami pekne sama papať (diéta RENAL)aj sama pije ( sama vypije cca 300 ml), ale to je málo..takže tekutiny jej dopĺňam striekačkou.. Zvýšili sme prechádzky chodíme častejšie von. Už nie je až taká smutná, ale stále to nie je ešte ona...Pani doktorka uvítam vašu radu ...ďakujem za ochotu. Prípadne by som sa chcela spýtať, tento stav sa ešte môže upraviť, alebo to už zostane takto?
Eva Urbánková
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 6. Feb 2009, 10:55
Bydlisko: Sereď

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 19. Feb 2009, 0:17

Som rada že ste so stavom Vašej sučky spokojnejšia a chcela by som Vám pomôcť, ak to pôjde. Pokiaľ ste správne odhadli, že jej stav je podmienený psychikou, vyskúšajte v tejto fáze pre obličky neškodnú psychoterapiu prípravkom S.O.S. pre psov. Doporučila by som aspoň 3x denne po jednej tbl. Jedná sa o "Bachovú kvetinovú terapiu", niečo ako homeopatikum, bližšie si to môžete pozrieť na webe práve pod Bachovou k...., ktorá je určená pre ľudí. Forma tabliet pre psov nie je veľmi vhodná, nie vždy ich dobrovoľne prijímajú, ale je aj kvapková forma pre ľudí pod názvom Rescue, čo by bolo asi jednoduchšie. Keby nemala problém s obličkami, asi by som doporučila niektoré z antidepresív, ale choďte radšej miernejšou cestou.
Jej rehydratáciu, čiže "zavodňovanie" môžete skúsiť riešiť pridávaním renálnej konzervy ku granuliam. Je to vlhkejšie krmivo a tým tiež dodáte určitú časť vody do organizmu. Myslím, že v jej stave by ste mohli podávať tieto dve zložky v pomere 1:1, nič tým nepokazíte.
Budem Vám držať palce, aby sa Vám ju podarilo stabilizovať, možno k tomu nemáte ďaleko, ale musí byť už celoživotne na diéte, čo by bol asi najmenší problém. Budem rada každej novej, hlavne pozitívnej správe.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

RE:obličky

Poslaťod Eva Urbánková » 19. Feb 2009, 9:27

Veľmi pekne vám ďakujem pani doktorka za váš čas a ochotu.Určite vaše odporučánie vyskúšam. Diétu RENAL kombinujem granule + konzerva. Ešte raz ďakujem a keď bude niečo nové dám vedieť...
Eva Urbánková
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 6. Feb 2009, 10:55
Bydlisko: Sereď


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia