úhyn šteniatok pár dní po pôrode

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

úhyn šteniatok pár dní po pôrode

Poslaťod mocino » 31. Júl 2007, 11:56

sme chovatelia čivaviek, nikdy sme nemali vážnejší problém ale posledné dva vrhy od dvoch rôznych matiek sa nám nevydarili. Prvá matka narodila štyri malé živé šteniatka, piate vytlačiť nevládala tak sme boli na cisárskom reze. šteniatka vyzerali v poriadku ale postupne deň za dňom po jednom hynuli. Posledné šteniatka sa dokonca dožilo veku 3týždňov a pritom to bolo to ktoré malo najväčšiu fontanelku. ďalšia sučka porodila veľmi rýchlo a bez problémov sama 5 krásnych šteniatok a nastal ten istý problém. Teraz 5ty deň po pôrode žije už iba jedno a nevieme či aj to prežije. O matky bolo po pôrode postarané, dostali acylpirín proti teplote , dokonca aj antibiotiká prvé dni. šteniatka prvý deň normálne papali, neskôr menej a menej až kým neuhynuli. Mysleli sme že problém je v tom že tá druhá sučka nebola zaočkovaná tento rok proti coronavirusu ale tá prvá bola a stalo sa to isté. Matky boli úplne v poriadku, žiadne hnačky, sú pravidelné odčervované, zaočkované a dostávajú stronghold.
Prosíme o radu, kde sa mohla stať chyba, prípadne proti čomu ešte treba chovné sučky očkovať. Napadol nás napr . herpes vírus ale nevieme presne ako sa prejavuje, zatiaľ s tým skúsenosť nemáme. ďakujem
mocino
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 15. Jún 2006, 20:46
Bydlisko: Prašník

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 7. Aug 2007, 16:49

Dobry den, pricin uhynu steniatok moze byt niekolko a bez vysetrenia sa neda nic presne diagnostikovat. Moze sa jednat uz o spominany herpes virus, ale aj o ine ochorenia, ktorych prenasacom moze byt sucka. Postihnute steniatka vacsinou uhynu rychlo bez toho aby doslo u nich ku klinickym priznakom ochorenia. V takychto pripadoch sa odporuca jedno z uhynutych steniatok dat na vysetrenie a potom preliecit matku popripade zostavajuce stenata. Jedine co by ste teraz mohli spravit, dat vysetrit mlieko sucky na stafylokoky, popripade krv na herpes virus.
Este by som Vas chcela upozornit, ze psom nie je vhodne podavat acylpirin ani podobne ludske lieky proti teplote, mohli by ste viac uskodit ako pomoct.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn šteniatok pár dní po pôrode

Poslaťod sidy911 » 24. Júl 2011, 9:28

Tiez mam ten isty problem okotila sa mi sucka mopsika-4steniatka a francuzskeho buldocka-6steniatok do 5 dni mi z kazdeho vrhu nieco uhynulo a zostali mi 2 mopsiky a 1 francuz-zatial netusim v com je problem,fenky papaju od Royal-canin granulky,su odcervene,ockovane,....som z toho zmatena a zufala. :neviem:
sidy911
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 24. Júl 2011, 8:43


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia