Hrcka na mliecnej zlaze

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

Hrcka na mliecnej zlaze

Poslaťod ewiatko » 6. Jan 2007, 12:55

Dobry den.
Mojej 6 rocnej fenke ang.kokera som nasla hrsku pri mliecnej zlaze. Veterinarka mi povedala, ze ma aj zvacsenu maternicu.Picha jej injekcie (3 davky v min.tyzdenych intervaloch), ktore obsahuju vytazok z hadieho jedu. Ten by mal oddelit zdrave a chore bunky a vytvorit okolo chorych puzdro, aby sa dalej nesirili na ukor zdravych.Malo by tiez zabranit tomu, aby sa v pripade vyberania hrcky dostalo nieco skodlive do krvneho obehu. Ohladom vybratia hrcky mi bolo povedane, ze to zalezi na mne - ci ju potom vyberieme alebo iba budeme puzdro 2-3krat do roka doplnat.Zaujima ma Vas nazor na tuto metodu, ci ste uz o nej poculi. Kolko rokov sa este moze dozit?

Tiez ma zaujima, ci by ste odporucali preventivne ju sterilizovat.Vsade citam,ze v pripade nadorov je to odporucane. Fenku som kupila,ked mala 1 rok a prvykrat sa mi harala asi az po 1,5 roku a haranei trvalo dlho (presne si nepamatam asi +- 6tyzdnov).Odvtedy sa hara zhruba po 7 mesiacoch a dlzka sa tiaz uz ustalila na 3-4tyzdnoch.Veterinarka povedala,ze ma zjavne problem s hormonmi a preventivne by sa mala urobit operacia, lebo je velke riziko vzniku rakoviny maternice. Nie je operacia v tomto veku uz riskantna (fenka je v dobrej kondicii, vazi vsak 14,5kg, na kokerku trochu viac)

Za Vas nazor a odpoved vopred dakujem.
ewiatko
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 6. Jan 2007, 12:37

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 9. Jan 2007, 10:39

Dobry den, nenapisali ste akej velkosti je nador /hrcka/. Ak je to len drobny utvar Vasa veterinarka podala adekvatnu liecbu a dalej by som odporucala sterilizaciu, ako prevenciu dalsieho vzniku nadorov a aj zvacsovania toho co uz ma. Ak je nador uz vacsi odporucam odstranit ho a samozrejme vykonat aj sterilizaciu, pretoze ked odstranite jeden nador a sucku nedate sterilizovat mozu sa zacat tvorit dalsie.
Sterilizacia je samozrejme aj prevencia proti vzniku hnisavych zapalov maternice, ktore su u suciek velmi caste.
6 rocna sucka vobec nie je stara na operaciu, ak je zdravotne v poriadku nemate sa coho obavat. 14 kg nie je malo, mozete sucku pred operaciou pripravit, zacat ju krmit dietnymkrmivom a dopria viac pohybu aby sa dostala do kondicie.
Prajem vela stastia
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod marikaju » 7. Okt 2007, 11:53

Dobry den,
mam podobny problem. Mam fenku dalmatina, ktora mala v juli 12 rokov. Nasli sme jej hrcku na lavej strane na poslednom mliecnom struku. Ta hrcka ma velkost asi tak priemerne velkej mandarinky. Absolutne mi nie je jasne, ako je mozne ze sme si to doteraz nevsimli... Mohlo to narast nejak rychlo?
Aisha ma za sebou uz 5 nartkoz... Poslednu mala vo veku 7 rokov, kedy sme jej rontgenovali klby a chrbitcu, kvoli dysplazii a vyrastkom na stavcoch. Po tejto, ale aj po tej predoslej narkoze som mala problem ju prebrat k zivotu. Aj napriek tomu, ze jej vet pichol po RTG injekciu na prebratie, na chvilu sa prebrala, po svojich presla do auta, kde mi opat zaspala a preberala sa 6 hodin... To je dovod preco sa bojim dat ju opat pod narkozu. A samozrejme dovodom na strach je aj jej vek... Vo svojom veku trpi uz naozaj vselicim. Ma sedy zakal, zrastene dva stavce, o pocte vyrastkoch na stavcoch ani nehovorim, dysplazia, ktora bola pred 5 rokmi na 2. stupni a potravinova alergia. Co mam robit? Mam to risknut a dat ju operovat? Bojim sa ze sa mi uz nezobudi. Ale zase ked to necham tak, smrt ju caka tak ci tak. Ako dlho by mohla byt medzi nami, ak by sme ju nedali operovat?

Dakujem za odpoved
marikaju
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 28. Sep 2007, 14:01
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 19. Okt 2007, 10:03

Dobry den, odpovedat na Vasu otazku je velmi tazke, pretoze to ako sa nakoniec rozhodnete ( a rozhodnutie je len na Vas) zalezi od mnohych faktorov. V prvom rade by som Vam odporucila dat urobit RTG pluc, pretoze nadory ml. zlazy velmi casto metastazuju do pluc a vzhladom na vek je to aj mozne. Ak by tam metastazy boli je operacia zbytocna.
Nepoznam dokladne zdrav. stav vasho psika,a preto Vam neviem povedat ci operovat alebo nie. Ako dlho vydrzi bez operacie je tazko povedat, zalezi od toho ci je nador zhubny alebo nie, co sa beznym vysetrenim zistit neda, od toho ci su alebo nie su pritomne spominane metastazy. V kazdom pripade odporucam aplikovat imunitny pripravok, ktory sa pouziva pri terapii nadoroch mliecnej zlazy. Vola sa Zylexis, informujte sa u svojho veterinara.
Prajem vela stastia.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia