kožný problém

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

kožný problém

Poslaťod Anka7 » 26. Júl 2006, 2:09

Dobrý deň,
Mám zlatého retrievera. Je to psík, v auguste bude mať osem rokov. Psa poznám od malička, ale majiteľkou som sa stala minulý rok v októbri. Dino je kŕmený granulovaným krmivom značka – ANKA, cestovinami a Rexo salámou poprípade konzervami. V apríli tohto roka začal mať kožný problém. Mesiac som ho nemala doma, pretože mám aj fenku, ktorá sa hárala.
Kožný problém sme pripisovali tomu, že si ľahol do mláky. Na brušku sa mu vyhodili červené pupence/vyrážočky. A začal sa veľmi škrabať. Postupom času sa začali na koži objavovať ďalšie zmeny - začervenené miesta. Na chvoste, na zadnom stehne, na hrudi, ušiach, labkách.
V strede liečby sa z toho bruško dostalo, ale ostatné miesta ostávali, zhoršovalo sa to. Veľmi si to škrabal a kusal, až do krvi.

Navštívili sme samozrejme veterinára. - hneď po objavení zmien na bruchu... aj napriek liečbe sa to zhoršovalo...

Ani jeden veterinár nemeral teplotu, nebral moč ani krv, ster robený nebol len zoškrab.

Priebeh liečby – názvy liečiv opisuje, dosť ťažko sa to číta...
Dňa 21.apríla 2006 dostal liečivá – Belogent, Clamoxiv, Dependin, Lotagen. Prístup veterinára sa mi nepozdával. Pozrel sa na to len voľným okom a nasadil lieky.
Dňa 4.mája som navštívila druhého veterinára, ktorý nasadil – D.Dreson. Na druhý deň sme išli opäť, bol urobený zoškrab a dostal – Histaminum 15C, Vetophyl.
9.máj 2006 – Enroxil, Neostamosan,
10.máj 2006 – Enroxil, BKC
11.máj – Enroxil
16.máj – Neostamosan, Enroxil
24.máj – Enroxil,
30.máj – Neostamosan, Enroxil
2.jún – Enroxil,
9.jún – Taktic
27.júna – boli zistené u mojej fenky, kvasinky – Candida parapsylosis, obaja dostali – Clorexyderm šampón, gél a spray
24. júla – bol urobený intradermálny test, ošetrenie uší a opäť zoškrab.
Testom sa zistila alergia na roztoče, buriny a svrab. Moja otázka znie môže byť pes alergický na svrab?
Zoškrabom bol zistený svrab. Nasadené – Taktic, Peroxyderm, Otiprin, Artiwetrin

Všetky liečiva, ktoré boli nasadené nepomáhali. Teraz čakám ako to bude s Takticom.
Potrebovala by som radu, čo myslíte ako mám postupovať? Zmeniť veterinára?
Žiadať o ster? O odber krvi?
Veterinárka spomínala tiež dve druhy liečby (kvôli zistenej alergii)– kortikoidami (neviem ako sa to správne píše) a potom hovorila o liečbe, ktorá je až z Holandska – pošlú sa výsledky alergických testov a podľa toho sa vyrobí liečba...
Môžete mi prosím povedať ako je to s kortikoidami? Zasahujú veľmi do organizmu? Aké sú riziká a následky užívania?


Ďakujem
Nagyová
anna.nagyova@lk-trade.sk
Nič nie je smutnejšie, ako pohľad na strateného alebo vyhodeného psa uprostred ulice.
www.psiadusa.sk
Anka7
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 15. Mar 2006, 20:35

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 26. Júl 2006, 15:05

Podľa Vášho podrobného popisu usudzujem, že sa jedná o svrab, teda parazitózu a nie len o alergiu. Príznaku svrabu sú presne také a navyše keď bol aj diagnostikovaný laboratorne, treba sa zamerať na jeho liečbu. Kortikoidy nie sú vhodné. Kúpele v Peroxiderme musia byť denné, je potrebné zabrániť škrábaniu- môže sa podávať Dithiaden tbl., podávať v priebehu liečby len diétne krmivo pre alergikov, alebo hypersenzívnych psov - dostať kúpiť len u veterinára- no a bolo by vhodné aplikovať špeciálnu injekciu o čom ale môže rozhodnúť len veterinár, ktorý psa lieči. Pokiaľ je koža aj bakteriálne postihnutá, musí ešte dostávať celkové antibiotika.
Clorexiderm šampón, gel aj spray je vhodný pri kvasinkových problémoch, aj pri vyhojovaní kože po svrabe.
Verím, že správnou liečbou a trpezlivosťou dosiahnete úplné vyliečenie.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Anka7 » 26. Júl 2006, 17:49

Dobrý deň,
dnes sme boli opäť u veterinára.
Dinko dostal kortikoid - na zmiernenie svrbenia - Depo-Medrone.
Potom dostal Taktic v ktorom ho mám okúpať v piatok. To znamená, že bol v pondelok a teraz má byť v piatok. Čiže je tam 5 dní.
Dostal aj Peroxyderm - opäť.

Môžete mi prosím povedať - aké riziká a následky má používanie kortikoidov? to potrebujem vedieť do budúcna, pretože sa mám rozhodnúť o nasledujúcej liečbe alergie (až po vyliečení svrabu.)

Mám informáciu, že vraj alergia na svrab neexistuje. Tak ja teraz neviem. Môžete mi, prosím povedať - môže mať pes alergiu na svrab alebo nie?

Ďakujem
Je to pre mňa veľmi dôležité, ide o môjho psa.
Nič nie je smutnejšie, ako pohľad na strateného alebo vyhodeného psa uprostred ulice.
www.psiadusa.sk
Anka7
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 15. Mar 2006, 20:35

Poslaťod MVDr. Jana Freyová » 27. Júl 2006, 16:58

O liečbe alergie kortikoidmi treba rozhodnúť až po vyliečení prvotného ochorenia, čo je v tomto prípade prevdepodobne svrab. Je možné, že po vyliečení svrabu nebude mať pes dôvod na alergiu, ak sa s týmto agensom nestretne. S kortikoidmi je to komplikovanejšie, iste si nájdete viac informácii na internete. Nedá sa to zovšeobecňovať, je potrebné rozhodnúť individuálne. Tu je citácia z odbornej literatúry: " Kortikoidy svojími imunosupresívnymi účinkami vytvárajú vhodné podmienky pre rozvoj vírusových , bakteriálnych, plesňových a parazitárnych ochorení."
Nebolo by od veci prehodnotiť liečbu svrabu a zároveň podporu imunitného systému psa. Voľba správnych liekov je vec veterinárneho lekára.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
www.veterinka.sk
MVDr. Jana Freyová
 
Príspevky: 293
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:46
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod angi » 31. Júl 2006, 7:44

ahoj.Neviem, kde ste boli u veterinára, ale podla tvojho článku to trvá už dosť dlho.Ked by ste mali možnosť navštíviť veterinárnu kliniku v Trnave.....Ja chodím len tam, ....najprv som skúšala veterinárov v okolí, zbytočne som vyplatila veľké peniaze, potom som to vyskúšala v TT, a odvtedy chodím len tam.Tam ozaj profesoinári.Hoci je to inančne náročné, ale určite je to najlepší a najrýchlejší sposob na určenie chorob.Aby sa tvoj miláčik viac netrápil.
Obrázok užívateľa
angi
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 1. Mar 2006, 16:38
Bydlisko: DOLNE SALIBY


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia