Mačiatko v ruji

Tu sa môžete pýtať na všetko, čo súvisí so zdravím vašich zvieratiek. Odpovedať vám budú skúsení veterinári. Potrebná registrácia.

Mačiatko v ruji

Poslaťod Zuzana H. » 8. Jún 2006, 15:13

Dobrý deň. Potrebovala by som radu. Priviezla som si mačičku - britku v sfarbení colorpoint - z Rakúska. Od veku 3,5 mesiaca má ruje, už mala štyri (teraz má niečo cez 5 mesiacov. Bola som s ňou na sonografickom vyšetrení, je v poriadku. Sprvu som si myslela, že opakuje po staršej mačke, tá je však teraz nakrytá a malej sa ruje stále zhoršujú. Je mi jej ľúto, lebo sa tvári veľmi neštastne a samozrejme - vôbec nepriberá. Bojím sa i možného zápalu. Dá sa s tým niečo robiť? Neovplyvnia tieto ruje jej normálny rast? Vopred ďakujem za odpoveď.
Zuzana H.
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 8. Jún 2006, 15:09
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 8. Jún 2006, 16:06

Za prirodzených podmienok cyklus u mačky nastupuje keď je svetelný deň dlhý minimálne 12-14 hodín. Počas tejto doby, pokiaľ nie je chovaná spolu s kocúrom, prichádza mačka do ruje každé 2-3 týždne. Potom nastupuje obdobie bez ruje, ktoré je v našich zemepisných podmienkach od septembra do decembra. Avšak mačky chované v bytoch sú často sexuálne aktívne po celý rok. Veterinár môže mačke podať prípravok, ktorý na pár mesiacov zabráni ruji. Potom je na vás, či máte mačičku na chov a necháte je nakryť. V opačnom prípade odporúčam sterilizáciu.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zuzana H. » 8. Jún 2006, 16:14

Ďakujem za odpoveď. Toto všetko viem, mne skôr ide o to, že mačička má len niečo cez 5 mesiacov a má práve štvrtú ruju. Nehrozí zápal vaječníkov? A nemá to vplyv na jej rast? Antikoncepciu jej nechcem dávať, nakoľko je ešte maličká a zo skúsenosti iných chovateľov viem, že to môže spôsobiť práve spomínaný zápal. Mačička je určená na chov, hovorila som o tomto probléme i s jej chovateľkou a ona sa nikdy s rujami v tak mladom veku nestretla. Sestra mojej mačičky s tým tiež problém nemá.
Zuzana H.
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 8. Jún 2006, 15:09
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 9. Jún 2006, 12:35

Vašej mačičke neohrozí ani tak zápal vaječníkov, ale skôr ich degeneratívne ochorenie, ktoré tam už možno aj prebieha, vzhľadom na také časté opakovanie sa ruje.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zuzana H. » 9. Jún 2006, 13:49

Máte na mysli cysty? Dá sa tomu nejakým spôsobom zabrániť? A ak hej, tak ako? Boli sme na sone, zatiaľ je všetko v poriadku.
Zuzana H.
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 8. Jún 2006, 15:09
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 12. Jún 2006, 17:19

Ano, najčastejšia je cystická degenerácia vaječníkov. V počiatočnom štádiu a na takých malých, ešte nevyvinutých vaječníkoch nemusím byť pri sonografickom vyšetrení nič badateľné. Bohužial predísť sa tomu nedá, jediné možné riešenie je sterilizácia.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 12. Jún 2006, 17:21

Žiaľ nie každý jedinec je prírodou obdarený zdravými rozmnožovacíme orgánmi.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Zuzana H. » 13. Jún 2006, 10:20

Ďakujem za informácie. Mačičku som si kupovala na chov, takže kastrácia je pre mňa katastrofou, ale jej zdravie ohrozovať nemienim. Ako zistím, kedy ruje už ohrozujú jej zdravie? Pripomínam, že je to 5 mesačné mačiatko, takže na kastráciu je ešte primladá.
Zuzana H.
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 8. Jún 2006, 15:09
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MVDr. Magdaléna Szabová » 14. Jún 2006, 13:17

Kedy presne môže u Vašej mačičky nastať zdravotný problém sa určiť nedá, každý živý organizmus je iný, aj vývoj ochorenia je individuálny u každého jedinca. Máte pravdu, že na sterilizáciu je ešte priskoro, preto Vám radím pár mesiacov počkať, potom dať mačičku sterilizovať.
Veterinárna ambulancia
Velehradská 8, Bratislava - Nivy
02/55960402
MVDr. Magdaléna Szabová
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 5. Jún 2006, 11:52
Bydlisko: Bratislava


Späť na VETERINÁRNA PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia