[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 214: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 87: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 129: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 130: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1685: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
Chovateľské fórum na www.chovatelia.sk • Zobrazenie témy - Prvé háranie

Prvé háranie

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Prvé háranie

Poslaťod mmmiška » 3. Mar 2015, 16:20

Dobrý deň havkáči,
chcela by som sa spýtať niekoho skúsenejšieho, ocením aj viac odpovedí a skúseností, na tému prvého hárania vašej fenky, ak si na to ešte spomeniete...
Máme 7,5 mesačnú fenku (oriešok z útulku), ktorá posledné cca 2 týždne odmieta papať pravidelne, tak ako doteraz, naje sa maximálne raz za deň, aj to s problémami...
Keď ideme na dlhšiu prechádzku, tak každých cca 50 metrov ciká pár kvapiek, niekedy už ani nemá čo vycikať, len sa dá do tej polohy na cikanie...
Je ukňučaná a už nie je ani veľmi hravá.
Keď prídeme z vychádzky, vždy jej utierame labky a pišulku a zadoček vlhčenými servítkami (nakoľko sme v byte a momentálne je obdobie blata, tak vrámci hygieny aspoň takto), ale v poslednej dobe po nás vrčí najmä, keď jej utierame pišulku, má zvýšenú citlivosť v tejto oblasti...
Snažila som sa aj pozrieť, či už nekrváca, ale zatiaľ som si nevšimla, je vidieť len naozaj mierne zdurenie, ale ani začervenanie ani nič iné, len trošku opuch, ale nemení sa už zhruba týždeň (ani väčší, ani menší)...
Čo sa týka oblizovania a čistenia, nevidím zatiaľ zmenu a častejšie olizovanie sa u nej.
Je možné, že by už hárala, bez toho, aby sme si to všimli?
Potrebujem to vedieť, aj kvôli tomu, že na prechádzkach stretávame iných psov, tak aby som vedela, či je už potrebné držať ju na krátko, aby neprišlo k "nehode" :)
Ďakujem Vám za odpovede.
mmmiška
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 3. Mar 2015, 16:17

Re: Prvé háranie

Poslaťod Ibulienka » 24. Júl 2015, 16:36

Ahoj, pravdepodobne pisem uz dost neskoro..... :) Ale nevadi dam ti par rad aj k druhemu haraniu.
Prve haranie je pre kazdu fenku velka zmena. Jej hormony sa vzburuju, odmieta pocuvat zacina jej pubertalne obdobie presne ako u ludi. Preto na teba vrcala, ked si jej sla utriet zadocek, lebo si chranila svoje imtimco. Ani tebe by nebolo prijemne, keby pride k tebe mama a ty mas kramy a zacne ti utierat zadok :D (to je len priklad). Skucanie, nechut do jedla je pri prvom a aj pri dalsich haraniach samozrejmostou. Fenky su v tomto obdobi velmi citlive. Presne ako dievcata. Ked maju menzes. Proste niekedy si precitlivela, niekedy zas jedovara, !as zlu naladu, tiez si nepustame chlapov v tedy velmi blizko, sme citlive na tu oblast. Nemame niekedy chut jest a takto to je aj u feniek. Nemusis sa nicoho bat, reagovala velmi dobre, nic nezvycajneho ;)
Vonku ju maj upnutu este aj 1-2 tyzdne po harani, lebo psy to este ciria, aj ked ludia uz nevidia nic aj celkove haranie skoncilo, no pach je este stale. Preto ju strc do vane a umy jej pisulu. Trosku to eliminuje zapach.
K tomu cikaniu. Robi to preto, lebo potrebuje oznacit svoje uzemie. V obdobi harania je fena velmi majetnicka. Za to mozu hormony. Uvidis ze ak jej das nejaku hracku, handru s ktprou sa moze pohrat nebude ti ju chciet dat. Proste si len oznackuje travu aj ked nic nevycika, zanecha tam svoj pach a dalsi pes po nej sa moze aj zblaznit od svojich prirodzenych instinktov.
Fenky su naozaj velmi cistotne, z vlastnych skusenosti hovorim, kedze taktiez mam fanku ;) Ked im aj kvapne, hned to vylizu, vylizuju si aj ritku. Takze ja neodporucam davat ziadne harajuce nohavicky, je to zbytocne. Viac si och bude chciet dat dole a brani jej to v tom, co je jej prirodzene.... Olizat sa, ocistit si ritku. Ona nechape, ze jej tie nohavicky pomozu.... Ona to vnima ako prekazku k tomu, co je jej prirodzene.
Prve haranie nie je take silne ako bude to druhe a dalsie harania. Je slabsie, nekrvaca tak velmi. Avsak toto prve haranie s nou porobi divy, jej hormony sa pomenia a je mkzne, ze po harani bude na psov agresivna. Preto jej toto neziaduce spravanie stopni hned v zarodku, nie az ked ti to prerastie cez hlavu a ty nebudes vediet svoju fenku nijako ovladat. Stratis nad nou kontrolou a vtedy prichadzaju dalsie starosti s preucanim vsetkeho....!

Dufam, ze som aspon trosku poradila, v pripade nejakych otazok ma kludne kontaktuj bud tadeto spravou alebo mi posli mail na iwka.val@gmail.com
Ibulienka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 24. Júl 2015, 10:48


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron