NOVÁ KRV

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

NOVÁ KRV

Poslaťod THOR STEINAR » 11. Júl 2009, 17:08

NOVÁ KRV.

(Čo môže dať slovenskému chovu nová krv?)

Touto otázku sa treba zaoberať v širšom pohľade a na historických základoch odpovedať na otázku :kde stojí momentálne slovenský,ale aj český chov staffordshire bullterrier-ov?

Právo názoru je nemeniteľné a tak vyjadrujem vážnu výhradu voči chovateľom pre ich neprofisionalitu,zištné ciele a zbytočný finančný lobizmus.

Náš chov je od počiatku v ďalekom závetrí za českým chovom a keďže sme prepojený,je jeho vplyv markantný.Ale ako všetky periférie,aj naša sa dostala na pokraj vlastného rozhodnutia :quo vadis?
Ak si uvedomíme,že naše bývalé kvalitné chovy STAB pochádzajú z českého chovu a zvyšok sa na Slovensko dáva to,čo nepredajú do Nemecka,Rakúska alebo ďalej,vyvstane otázka :prečo to tak je?
Sme chudobný kúpiť si psa z inej destinácie?
Sme tak naifikovný informáciou :nepredajú vám Angličania,Švédi,Španieli,Rusi či iní chovatelia kvalitné šťeňa?
Sme naučení vidieť do sto km a chodiť kryť do pädesiat,lebo je to lacné a viac zarobíme?
Asi sme a je to na našom chove vidieť.
Tak ako chovné stanice,ktoré už vlastná členská základňa neakceptuje,predávajú v perifériách vlastného vplyvu (Slovensko,Rumunsko,Slovinsko,Moldavsko či iné republiky Východného bloku),natíska sa logická hádanka : ak padne kvapka vody,čo to spôsobí?.. potopu,osvieženie,život alebo nič?

V poslednej dobe sa rozprávam s mnohými záujemcami o krytie mojím psom z Veľkej Británie a ich teší nová krv a je veľký záujem o krytie,ale ja sa im snažím vysvetliť :kúpil som si psa pre vlastný chov(a aj suky zo Švédska a Ruska ) a ak ho zapredám a budem sa snažiť nakrývať desiatky súk,stratí môj chov zmysel..
Ak sa pani Lahodová a jej Fransimo Bohemia "family" z Uhřínvsi či Nového Mesta nad Váhom domnievajú,že to budú ich chovateľské úsudky a počiny na poli biznisu a zase biznisu večné,mýlia sa.

Ak sa stratí prvotný zámer v chove ( rast kvality,minimalizácia stagnovania a silná recesia v prípade poklesu kvality) prekoná ho predaj za akúkoľvek cenu a prepínanie chovu vlastným priemerným odchovom,budeme presne tam ,kde sme aj teraz.Je hanbou,že sme došli na takú úroveň,ktorú vieme porovnať s balkánskymi štátmi.
Je rok 2009 a je pred nami,tými,ktorí majú o CHOV a rast kvality vlastného,ale aj slovenského chovu záujem najvyšší čas : obetovať kvantitu za KVALITU,zištnosť za HRDOSŤ a amaterizmus za ODBORNOSŤ.

KVALITA & HRDOSŤ & ODBORNOSŤ


To by mali byť kréda nového slovenského chovu.
Každý potrebujeme mať vízie blízkej alebo aj vzdialenejšej budúcnosti,nachádzať sa v nej a zobrazovať sa vo vlastných predstavách a myšlienkach.Ak máme silu pomáhať sami sebe,urobme to. Nech po nás ostávajú kvalitné psy a suky,ktoré budú slovenské a budú šíriť meno po celom psom svete.


Svetozár Prochotský

THOR STEINAR division dogs
9.7.2009 Bratislava[/img]
QUALITAS et SUPERBIA et SCIENTIA
THOR STEINAR
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 11. Júl 2009, 16:57
Bydlisko: Bratislava

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť