Pochybnosti pred kúpou psa

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Pochybnosti pred kúpou psa

Poslaťod Biglak » 30. Apr 2009, 8:36

Zdravím.
Mám 20 rokov a žijem v 2-izbovom byte s mamou a bratom. (ten ale v septembri odchádza do zahraničia)
Chcem si spolu s priateľkou (19) kúpiť psa, no začínam mať pochybnosti.
Ide o mňa, som celkom pohodlný človek, niekedy lenivý, no keď chcem, dokážem urobiť skoro všetko. (žijeme bez otca a brat je neschopný)
No a ja začínam mať pochybnosti, že čo sa stane keď zo mňa opadne ta prvotná posadnutosť psom. Či mi budú prechádzky a veci okolo psa aj po niekoľkých rokoch stále relaxom, alebo sa to zmení na povinnosť.
Dúfam, že chápete o čo mi ide.
Ešte pred kúpou psa chcem mať 100% všetko rozhodnuté, pretože nechcem aby sa mojou chybou ten psík dostal niekam do útulku, alebo, že by som ho musel predať. (kôli tomu čítam aj toto forúm a kopu ďaľších, chcem vedieť všetko, čo by som mal)

Myslíte, že si mám toho psíka kúpiť a snažiť sa zmeniť? Zatnúť zuby a ísť do toho, neostať pohodlný, alebo radšej nie?

Bol na tom niekto podobne?
potrebujem poradiť.
vďaka
Biglak
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 28. Apr 2009, 8:15

Poslaťod Biglak » 30. Apr 2009, 22:24

Ešte pár vecí.
Ako ste si isto všimli podla mena, mám záujem o Bígla - šteniatko, fenku.
Dosť som o tejto rase čítal a viem, ako sa pes môže chovať, aké sú jeho "výhody a nevýhody".
Jednou z nich (čo mi potvrdila aj suseda - majiteľka bígla) je tvrdohlavosť.
Myslíte si, že to je výchovou? Dá sa od toho pes "odnaučiť"?
Biglak
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 28. Apr 2009, 8:15

Poslaťod Danaka » 2. Máj 2009, 8:09

Ahoj.
Ak máš o spolužití so psom pochybnosti už teraz, radšej psíka nekupuj. Vyhneš sa sklamaniu a psík tiež.

Mať psa, to znamená 10 - 14 rokov radostí, ale aj starostí.
Trochu opíšem starosti.
Začína sa to kúpou šteniatka. Nočné vstávania a tíšenia psíka, keď mu je smutno. Nonstop utieranie kalužiek a zbieranie hovienok po psíkovi( ak je psík inteligentnejší naučí sa venčiť ta do 5 mesiaca , ak nieje moc inteligent tak to môže trvať aj do jeho 8 mesiacov). 5x denne kŕmenie a samozrejme venčenie. Vytváranie všelijakých stimulov pre psíka, aby bol schopný spolunažívať bez problémov s človekom. Začína sa s predvýchovou, aby bol aspoň trochu naučený poslúchať. Podstúpiť očkovania a odčervovania. To je tak do 4 - 5 mesiaca.
Po piatom mesiaci začína základný výcvik (jeden by to nemal zanedbať). Psík začína byť čoraz aktívnejší a vyžaduje si čoraz viac pozornosti. Väčšina bežných majiteľov temperamentných loveckých psíkov začína mať hlavu v smútku. Pes sa dožaduje aktívneho behania. 10 min vychádzky 3x denne okolo baráčiku nestačia. Možno tak 2 hodiny. Najideálnejšie je ak má psík psychickú prácu. Vtedy je najspokojnejší. Ak mu to nezabezpečíš môže sa stať, že ti z bytu, keď pôjdeš do práce, začne robiť kôlničku na drevo. Ak zanedbáš základný výcvik (ktorý by si mal cvičiť tak do roka, roka a pol) vráti sa ti to ako bumerang. Zistíš, že keď psíka odopneš z vodítka, vezme nohy na plecia a dostatočný pohyb a psychický stimul si zabezpečí sám. Podarí sa ti ho chytiť na vodítko raz, druhý krát a on pochopí, že kým sa dostatočne nevybúri nemá sa k tebe na dosah ruky priblížiť. Pochopí že super zábava je, ak bude poskakovať okolo teba , ale tak aby si ho nemohol chytiť. Ty budeš zúriť a on bude štastný, že sa tak skvele hráte :smiech: . Keď ho konečne chytíš, si od zúrivosti celý zelený a prvé, čo ťa napadne je ho vytrepať. Ty si síce uľavíš, ale pre neho to bude poučenie do budúcna, aby sa dal chytiť len vtedy, ak už bude fakt unavený. Po pár takýchto naháňačkách usúdiš, že je lepšie a bezpečnejšie ho nepúšťať z vodítka. A tak si nebude mať kde vybúriť svoj temperament (ktorého má bígl neúročne) a odnesie si to byt, prípadne začne vyštekávať - susedia sa budú sťažovať a ty budeš zúfalý. A tak, alebo mu zabezpečíš aký taký výbeh a prácu, aby bol aspoň trochu kľudný a do takého 6 - 7 roku to nejako vydržíš( v tedy by sa už mal skľudniť), s tým, že ti prirástol k srdcu a nebudeš ho chcieť dať preč, alebo to nevydržíš a dáš ho preč ani rok neubehne. Všetko závisí od toho, čo si ochotný obetovať kvôli psíkovi. :wink: Ozaj zabudla som pripísať, že s dovolenkou sa môžeš na takých desať rokov rozlúčiť, pokiaľ si nezabezpečíš niekoho, kto sa bude ochotne o neho starať tak týždeň dva. A rátaj, že z bígla budeš mať chlpy všade a keď vravím všade, myslím tým všade ( taniere v linke, dokonca keď si kúpiš košeľu zistíš, že chlpy sú už aj na nej - hoc je ešte zabalená)
Dalo by sa popísať ešte všeličo, ale myslím, že to ako ukážka stačí.

Teraz tie pozitíva.
Budeš mať veselý život. Postará sa ti o vzruchy, a tým budeš mať organizmus odolnejší( napríklad srdce vydrží väčšiu záťaž a ty budeš ako tak odolný voči infarktu). Získaš kopec nových kamarátov. Dostatočný pohyb. Keď prídeš domov, zistíš, že s nadšením ťa víta len pes (aj keď pôjdeš len kôš vysypať). :lol: . Vypočuje ťa a poľutuje. Je to proste verná duša nech už sa k nemu budeš správať akokoľvek. Ak mu zabezpečíš výcvik a naučíš sa s ním pracovať, budeš mať parťáka, akého si nevieš ani predstaviť.
Toto nie je vymyslené. Nevhodným výberom rasy a jedinca, sa takéto veci bežne stávajú. By som povedala, že každý druhý majiteľ sa niečím takýmto prekúsal. Pre pohodlnších ľudí je vhodný napr. buldoček. Je to gaučová rasa :roll: .

Dúfam, že som ťa moc neodradila, ale aj toto je skutočnosť. pes je živý tvor, ktorý si nezaslúži, ak nevyhovuje, byť odložený.
pekný deň
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Biglak » 2. Máj 2009, 14:03

Som rad, ze som dostal takuto vycerpavajucu odpoved, no dufam, ze sa vyjadri este aj niekto dalsi.
Preberame to s priatelkou kazdy den, citame vela stranok o vychove, ale viem, ze to nestaci. No prax musim ziskat len so psikom.
Rasu psa sme vybrali uz podla vyzoru, je to krasny pes, ale aj povahou. Je to polovnicky pes, no v dnesnej dobe uz zevraj viac zastava spolocensku "funkciu". Chcem v psikovi mat naozajstneho priatela a spolocnika. Toho, co ma bude vitat ked pridem domov z prace :)

S tymi problemami a starostami co si napisala ratame, k tomu sa chcem opytat : Kde by mal psik spavat? S nami v izbe (samozrejme, ze nie na posteli, ale vo svojom pelesteku), alebo v inej izbe?

Ja prave nechcem 100% gaucaka, ja sam chcem viac pohybu, ale sam sa nedokazem donutit :)
Ten psik mi v tom moze vela pomoct. Prechadzky, behanie, aktivity, korculovanie, atd.

Som pripraveny toho psa vychovavat a cvicit. V pripade, ze budem potrebovat pomoc, mam dost znamych co psov maju a cvicia, pripadne sa obratim na ludi z internetu. Nedaleko od domu mame take male "cvicisko", kde chodia ludia zo sidliska cvicit psov - nove znamosti a skusenosti, cize sam v tom neostanem urcite.

Ja toho psika chcem, len asi musim nabrat viac odvahy vrhnut sa do toho.
(co sa tyka dovoleniek, nikdy sme nejak moc nechodili, ale na druhu stranu mam staru mamu, co byva v rodinnom dome a o psa by sa dokazala postarat - psa uz mala.)
Biglak
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 28. Apr 2009, 8:15

Poslaťod Danaka » 2. Máj 2009, 19:56

Ahoj.
Myslím, že po tom psíkovi naozaj túžiš. Ja som len napísala tie horšie alternatívy. :oops:
Mala som možnosť porovnať dve bradáčky. Rovnaké a predsa iné. Cvičila som s obidvomi rovnako (skúšky a tak), čiže pohyb a prácu mali. Ale staršia bola od malička výmyselník. Doobeda bola doma so starým psíkom, čiže samotou netrpela a predsa sme mali prichystané prekvapenia v podobe roztrhaných knižiek, topánok a tak. Nedokázala si užívať oddych. Zostali sme stáť na prechádzke a ja som si dovolila rozprávať sa a nevšímať si ju? Nevadí ona sa o vzrúšo postarala. Išla preskúmať terén, naloviť myšičky či poobzerať kontajnery a zhltnúť niečo dobré, čo si našla :lol: . Bolo s ňou veľmi veselo.
Jej nástupkyňa je úplne iná. Kľudná a snaživá. Len čaká, aby splnila každé moje želanie. Je to malý závislák a vorkoholik. Nič nezničila, doma zostane v pohode sama, len si ľahne na rohožku ku dverám a oddane čaká na môj návrat.
Tým chcem len povedať, že veľmi záleží aj na samotnom jedincovi aký bude.

Čo sa týka pohybu, je to trefa do čierneho. Koľkokrát som sa zamýšľala nad tým, že keby som nemala psíkov, môj život by bol fádny. Práca domácnosť a telka. Nič moc. Von by som len tak nešla. Takto zoberem psicu a poďho na potulky. Ja by som nemenila.

Myslím, že keď sa rozhodneš pre psíka, určite neoľutuješ. Niekedy je lepšie spadnúť do toho rovnými nohami a problémy, sa vyriešia zapochodu.

S tým spaním. Záleží len na Vás ako si psíka naučíte. V chodbe, alebo v spálni v podstate je to jedno. Len aby nebol pri radiátore. Mne sa na večné veky psi nasúkali do postele a ja som nikdy nemala silu ich odtiaľ vyhnať. No čo už. Sviniariky malé, vedeli, že v tomto so mnou vykývajú :lol:

Želám šťastné rozhodnutie a pekný deň.
Psy nám uchmatli naše srdcia, naše domovy a naše peňaženky, nie nevyhnutne v tomto poradí...
Obrázok užívateľa
Danaka
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 21. Feb 2008, 19:12
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Biglak » 3. Máj 2009, 0:36

Naozaj po nom tuzim a chcem ho mat a moja priatelka takisto. To je dobre, ze v tom nebudem sam.
Este sa musim rozhodnut odkial si toho psika kupim a ci s papiermi, alebo nie. Narovinu to asi zavisi od mojej vyplaty :oops: (chcel som tym aj podotknut, ze ak budem brat steniatko z CHS, tak si mozem vypytat take kludnejsie stena do bytu)
Ako som pisal, byvam s mamou (rozvedena) a vsetko si uz platim sam. Cize sa mi zda vyhodit okolo 300-400 Eur za psika vela. Ale na druhu stranu to je jednorazova "velka" investicia a mam istotu, ze z toho psika vyrastie naozaj bigl.
Na vystavy chodit nechcem a steniatka takisto v plane nemam.
Myslite, ze by bolo lepsie pockat par mesiacov, nasetrit viac penazi a kupit "papieraka", alebo mi "staci" pes bez PP?
Biglak
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 28. Apr 2009, 8:15

bez PP...utulok?

Poslaťod Ayisi » 4. Máj 2009, 14:19

no aj v utulkoch maju kopec "bíglov" ktoré potrebuju domov a to su ozaj vdacne psíky...ide o to nepodporovať mnozitelov ale chovatelov. takúto chybu som urobila aj ja a svojho hafana sice milujem, ale dalsie budu s PP a ak bez PP tak z utulku..inak, písal si o tvojej pohodlnosti, ja by som pre nikoho nerobila tolko ako robim pre svojho psa...tiez som z pohodlnejsich, ale ked sa mi havina vypýta náhodou v noci o 2 von, tak bez somrania vstanem a s usmevom na tvari ju pochválim, že to neurobila doma..vies, nejde tak o pohodlnosť alebo čo...ide o to, že ked psa milujes, nie je co riesiť!!! :wink: to nemala byt reklama na napoj
Obrázok užívateľa
Ayisi
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 14. Nov 2008, 16:08
Bydlisko: Basnká Bystrica

pochybnosti pred kupou psa

Poslaťod Esona » 4. Máj 2009, 20:03

Popularny bigel .Reklama mu viac uskodila ako pomohla .Plemeno po ktorom som aj ja tuzila .Stredna velkost , srst nie dlha ,nadherne uska a hlavicka.Zacala som zhanat info -knihy ,PC,pytala som sa aj chovatelov len tak nezavezne .Moj zaver bol nevhodny pre mna . Je to polovne plemeno -duric to znamena nahana zver.Ked zaciti stopu ide po nej .Je nutne dosledne od zaciatku trenovat privolanie a dopriat dostatok pohybu . Je to svorkove plemeno .Nerad je sam, potrebuje svoju svorku .Ked nie je dostatocne vytazeny a je sam v byte ,dokaze donekonecna zavyjat a demolovat byt .Tvrdohlavy sa mi nezda .Na cvicaku sa v pohode nauci zakladne povely a ochotne ich vykonava .
Esona
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 18. Apr 2007, 19:55

Poslaťod Biglak » 4. Máj 2009, 21:07

Esona o tom vsetkom viem.
Jedine o com neviem je ta reklama. V tych casoch ked to bezalo (neviem ani obdobie kedy to asi bolo), ma urcite nezaujimala nejaka reklama.
Niesom male dieta na to, aby som si vyberal psa podla reklamy v telke.
Biglak
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 28. Apr 2009, 8:15

Poslaťod Ester » 18. Sep 2009, 18:17

ako to dopadlo, ešte šetríš..? :D
Obrázok užívateľa
Ester
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 3. Dec 2007, 15:43
Bydlisko: Tatry


Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia