[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 214: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 87: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 129: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 130: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1685: htmlspecialchars(): charset `Win-1250' not supported, assuming utf-8
Chovateľské fórum na www.chovatelia.sk • Zobrazenie témy - Uhynutie šteniatok

Uhynutie šteniatok

Tu si môžete vymieňať chovateľské skúsenosti, a písať sem všetko, čo nepatrí do iných koloniek.

Uhynutie šteniatok

Poslaťod nick » 10. Júl 2007, 9:50

Chcem sa podeliť o negatvnu skúsenosť, ktorou možno pomôžem viacerým predísť problémom, ktoré sa stali nám. V piatok nám začala rodiť fena bernského salašníckeho psa. Narodilo sa jej 11 šteniatok. z toho 5 slabších jedincov. bohužial bola prvorodička a pôrod začal popoludní o 16.30 a posledné šteňa vyšlo ráno o 6.00. Deň predtým sme sa obrátili na nášho veterinára s prosbou o pomoc v prípade komlikácií bohužial v noci ked z nej vychádzali naraz dve šteniatka nám všetci aj náš veterinár vypol telefón. Obvolali sme 3 pohotovostné služby a nikto nedvihal tak sa nám fena trápila do rána totálne vyčerpaná. Prosil som viacerých ze nech ju prídu pozriet ze máme pocit ze v nej uviazlo este jedno stena ale bohuzial ordinačné hodiny nepustia. Až česť výnimkám jeden pán doktor bez akýchkoľvek problémov prišiel aj na druhý den o druhej v noci takže máme cennú skúsenosť, ktorá nás stála 5 šteniatok a skoro aj fenu nie je doktor ako doktor. 6 najsilnejších šteniatok vydržalo bez problémov a na druhý deň sa pustili do krmenia od feny slabších 5 sme dokrmovali psím sušeným mliekom zo striekačiek. Bohužial na druhý deň sa dostavili u dokrmovaných šteniat krče a aj po namáhavom oživovaní postupne uhynuli. Ako nám neskôr povedal náš nový doktor bolo to spôsobené zažívaním šteniatka boli príliš vyčerpané a mali dostávať oveľa menšie množstvá a oveľa redšie ako bolo v návode na krmive kde boli uvedené 4 čajové lyžičky na 4 polievkové lyžice a zároveň nám povedal že sme mali skúsiť Royall canin. Takže máme veľmi cennú skúsenosť za, ktorú sme zaplatili životom 5 pekných šteniat a preto chcem všetkých upozorniť na správny výber veterinárneho lekára s bohatými skúsenosťami nie je to len o peknej ambulancii ale o skutočnom vzťahu k zvieratám.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

Poslaťod nick » 10. Júl 2007, 12:13

Este sa vratim k úhynu šteniatok lebo stále hladáme príčinu úhynu a týmto by som poprosil niekoho o radu. Šteniatka, ktoré boli dokrmované a uhynuli aj pri kŕmení museli mať otvárané ústa pravdepodobne chýbal sací reflex a po dokŕmení a očistení len bez pohybu ležali ostatné šteňatá vydávali zvuky aj fena ich odmietala čistiť. Len nás zaráža prečo uhynuli až na druhý den od pôrodu boli vlastne dokrmované približne 24 hodín. Asi 1,5 hod. po poslednom dokŕmení dostali kŕče postupne všetky štyri tak že im telo úplne stuhlo vydali pisklavý zvuk a zostali stuhnuté v kŕči. Rychlo sme s nimi začali pohybovať a postupne sa telo uvoľnilo z kŕču ale takto to bol asi v polhodinových intervaloch pravidelne u všetkých štyroch. Potom sme im masirovali brušká dávali teplomer do konečníku a občas sa trošku vyprázdnili. Prosím ak niekto máte podobnú skúsenosť poraďte kde nastala u nás chyba chceli by sme sa jej pre budúcnosť vyvarovať.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

Poslaťod ivana1 » 10. Júl 2007, 17:06

Je mi to velmi luto :!: :? :cry:

My sme so suckou este mlade nemali, ma len rok. Svojho casu som "odrodila" pudlicu, takze v podstate mam len teoreticke vedomosti - ale chcem sa opytat - masirovali ste im bruska? Feny to lizanim robia - tym podporuju travenie a vyprazdnovanie steniat. Kakali tie malicke? Alebo to bolo len to pri tom pouziti teplomera? To sa mi zda malo. :(
Obrázok užívateľa
ivana1
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 1. Apr 2007, 17:20
Bydlisko: Bratislava

ivana1

Poslaťod nick » 11. Júl 2007, 7:30

Dakujem za odpoved. Ano je to možné pretože tých 5 šteniatok ležalo mimo ostatných boli určite vyčerpané a aj keď sme ich dokrmili a vyckali sa mali sme dať väčší pozor na to či sa každé jedno vyprázdni v dostatočnom množstve. Je pravda že sme sa na pôrod staroslivo pripravovali pôrodná debnička deky, plienky, flašky, cumle, prečítaných veľa článkov ale keď príde tvrdá realita a hlavne také množstvo šteniat ktoré sme naozaj nečakali tak príde tvrdé vytriezvenie. Mali sme už skúsenost s umelým odchovom jedného šteňaťa amerického kokra ktorého sme dokrmovali sunarom absolutne bez problemov. V tomto prípade však možno bolo treba naozaj väčšie množstvo skúseností a praxe. Dúfam že touto témou pomôžem tým ktorý očakávajú šteniatka predísť podobnej veľmi krutej skúsenosti.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

Poslaťod Lucia.ja » 11. Júl 2007, 21:31

aj mne je to veľmi ľúto a presne viem o čom hovorím lebo aj mojej sučke sa asi pred 3 rokmi narodili 4 nádherné šteniatka. O to bola moja radosť z nich väčšia že som bola pri ich pôrode. No a potom sa to stalo 1 z nich na druhý deň zomrelo a na ďalší deň ďalšie :cry: a to všetky 4 vyzerali byť silné a zdravé a ja doteraz neviem čo sa vlastne stalo a prečo zomreli.... A aby toho nebolo málo asi pred 2 mesiacmi zomrela aj ich maminka :cry: Takže presne viem čo prežívaš a vermi uúprimne s tebou súcitím...
Lucia.ja
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 22. Máj 2007, 13:31
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Poslaťod sylva » 12. Júl 2007, 7:45

Neviem, z ktorého mesta ste, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v BA nie je problém zohnať veterinára v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Je samozrejmé, že to pekne vlezie do peňaženky, ale ja som nemala problém v noci zohnať k rodiacej suke veterinára. Tiež sme mali podozrenie, že v nej niečo ešte ostalo, ale nenechali sme ju trápiť sa do rána. To, prečo šteniatka uhynuli sa teraz už asi s istotou nedozviete. Najistejšie by bolo nechať ich pitvať, ale na to už je neskoro. Šteniatka mohli mať nedovyvinuté niektoré orgány. Takže si nič nevyčítajte. Hádam si len v budúcnosti dať trocha väčší pozor pri výbere veterinára.
sylva
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 22. Feb 2006, 12:30
Bydlisko: BA

Lucia.ja

Poslaťod nick » 12. Júl 2007, 8:04

Ano je nam to veľmi ľúto vyzerali veľmi pekne a pritom neboli najslabšie. Práve tie najslabšie zostali sme radi že aspoň tých 6 nám nahrádza stratené šteňatá aj keď fena je fyzicky veľmi vyčerpaná možno to bolo aj ťažkým pôrodom na prvorodičku 12 šteniat jedno z nich bolo deformované bez kostry. Po pôrode dostala ešte zápal maternice a museli sme byť na infúziách už sa pomaličky zostavuje. Je mi ľúto čo sa aj tebe prihodilo a vieme pochopiť čo je to pre chovateľa keď príde o fenu aj o šteniatka to pochopí len človek, ktorý má psa ako člena rodiny.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

sylva

Poslaťod nick » 12. Júl 2007, 8:19

Nechcem na nikoho ukazovať prstom ani menovať už je neskoro mohli mať svoje dôvody dnes je ťažko hľadať príčinu, len neviem načo potom majú napísané že funguje u nich pohotovosť keď nám aj tak vypnú telefón. Poučili sme sa a zmenili sme veterinára a musím povedať, že keby sme to urobili skôr mohli sme si ušetriť veľa problémov, pretože tento pán doktor má skutočný vzťah k zvieratám a kedykoľvek sme mu zavolali od pôrodu nebol preňho problém prísť a hlavne má skutočný ľudský prístup k zvieratám.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

Poslaťod lucifer » 12. Júl 2007, 10:32

velmi lutujeme co sa vam stalo ale aj u nas sa to stalo ze uhynulo vsetkych 10steniatok ale nie z dovodu veterinara. ale je pravdou ze nie je jedno koho si za veterinara zvolime. poznam mnoho pripadov o ktorych by sa dalo hovorit aj pisat cele dni ale je to zbytocne. takym veterinarom by trebalo zobrat aj papiere.
lucifer
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 12. Júl 2007, 10:04

Poslaťod Lenka Mikšová » 15. Júl 2007, 13:01

Avoj,je mi strašne ľúto,čo sa stalo šteniatkám a asi problém treba hľadať aj vo veterinárnej opatere. Treba ukázať prstom na zverolekárov,ktorý stráááášne radi prídu ochotne zaočkovať v 6 týždňoch zdravé šteniatka a naopak pri problémoch a nedajbože v noci radšej vypnú telefón.
Aj nám sa narodili šteniatka yorka/to vieš/ a našťastie veterinár aj 2 boli ochotný,ale našťastie rodila cez deň/možno preto/.
Viem,že smútok nad ostatnými asi nevynahradí ani zdravie ostatných,lebo mohli všetci žiť a robiť radosť ľuďom....
Obrázok užívateľa
Lenka Mikšová
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 23. Dec 2006, 19:14

Poslaťod ankous » 15. Júl 2007, 16:21

Zdravim, precitala som si vsetko co je tu napisane k tejto teme. Aj mne je luto nad steniatkami , zvlast ked teraz moja sucka ma steniatka. Nasa mala 12 steniatok a rodila 15 hodin. O jedno sme prisli az v stvrtom tyzdni na nepriechodnost criev. Niekedy je to dane prirodou a kazda sucka vie ako sa ma postarat o steniatka. Vratim sa vsak k tomu co som tu citala. Nikde nie je napisane ake mlieko ste pouzil pre novorodencov a striekacky nie su vhodne, lebo sa steniatka zahltia. Ja som pouzivala kojenecke flasky a pokym na stena vyvinutý saci reflex tak ma vacsiu sancu na prezitie. Jednemu mojmu steniatku som musela pomahat a prve dni som prikrmovala sondou. O par dni uz salo z flasky. Co sa tyka veterinarov, to je vec nazoru a vztahu lekar - pacient. Dolezite je aj to ci sucka bola dostatocne odcervena pred krytim a v prvych tyzdnoch gravidity. V neposlednom rade ci bola zaockovana proti herpes virusu. V poslednych rokoch sa vyskytuje prilis casto a zisti sa to az ked novorodenci uhynu a niekedy az na treti den po porode. Herpes virus sa zistuje velmi tazko a niekedy az v poslednej faze, ked su uz viditelne priznaky / puchieriky u sucky - v okoli a vo vnutri vulvy a u psa - na penise /
Ak niekto chce testy na tento virus, tak nie su sto precentne. Vacsinou z toho vyjde proste len nejaka infekcia. Vdaka tomuto virusu padlo vela chovov psov.
Nechcem nikoho strasit, ale je to tak.
A N K O U S
www.anniegarden.sk
Obrázok užívateľa
ankous
 
Príspevky: 138
Registrovaný: 4. Okt 2005, 23:52
Bydlisko: Kosice

ankous

Poslaťod nick » 16. Júl 2007, 8:43

Pri šteniatkach sme použili sušené mlieko Gimborn pokušali sme sa davať tým 5 tim z kojeneckej flaše ale bez úspechu bol tam problém aj otvoriť papuľku žiadny sací reflex museli sme ju nasilu otvárať a preto sme prešli na striekačky mali sme s nimi skusenosti pri kokršpanieloch a bez problemov. Tých 5 šteniatok len letargicky ležali v kúte a ostatne sa pohybovali. Aj po napití neprejavovali žiadny pocit či už hladu alebo bolenia bruška plačom len ležali tak ako sme ich položili, preto sa pokušame najsť príčinu. A keď sme ich dávali fene olízať nemala záujem doslova ich odstrkovala. Teraz je už ťažko hovoriť kde bola tá pravá príčina možno to malo byť mlieko royal, možno viac skúseností s takým množstvom šteniat, a s umelým odchovom.
nick
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 30. Jan 2007, 10:12

Poslaťod Zuzi » 20. Júl 2007, 10:30

Chcem Ti len povedať, že po prečítaní týchto riadkov aj všetkých príspevkov, že si ozaj nemusíš vôbec nič vyčítať. Koľko chovateľov, toľko skúseností. Zober to tak, že to príroda tak zariadila. Hlavné je že sučka ostala a zotavuje sa. Ja som sa trápila pri mojom vrhu s jedným šteniatkom 4 týždne, kŕmila Royalom, sedela dňom nocou pri malom a nútila ho sať. Hodiny trvalo než sa prisal nemal sací reflex, ale keď sa mi to podarilo vyzeralo to že saje, aj sa hýbal, sučka spolupracovala do posledného dychu ho olizovala, potom presne ako u teba skonal rovnakým spôsobom. Vôbec neviem, čo mu vlastne bolo. Narodil sa ako najzdravší a najpohyblivejší. Ostatné prežili a sučka mi po pôrode odišla. Rodila na Vianoce ahoci som mala u veterinára doslova zajednané hodiny a minúty mal vypnutý telefón. Odrodila som sama bez skúseností a po rozume mi potom keď uhynuli tiež všeličo chodilo....dosť dlho, kým som rovnako ako ty nepresondovala iných chovateľov a ich skúsenosti, vymenila veterinára ( ale nie som spokojná, vyryžoval na mne už mailand, ale má vybavenú ordináciu)..... no a potom som prišla na to, že som urobila ozaj všetko, čo bolo v mojich silách a možno omnoho viac..... Kamarátke fena vrhla 8 mladých 4 živé vyhodila z ležoviska a 4 mŕtve si tam nanosila. Skúšala to sňou znova a znova, niekoľko dní, kým tie živé bez mlieka neuhynuli. Fena dokonca živé zahrabala a mŕtve olizovala. Bolo to strašné... Pritom mala 100% starostlivosť. Druhá priateľka zas odstrčené šteňa doslova osobne vypiplala na umelom mlieku, lebo ho fena odvrhla hneď na začiatku. Šteňa sa chytilo, a prežilo, až v neskoršom veku zistila, že je hluché a slepé, má obtiaže s vyprazdňovaním a zrejme aj poruchu rovnováhy. Dožilo sa 2 roky vďaka ochote ľudí starať sa oň, potom z neznámych príči psík uhynul. Horšie je keď človek zistí, že naozaj niekto pochybil, keď ti fenu pri cisárskom reze odflákne veterinár a jej sa doma vyvalia črevá rovno na šteňatá... to mi hovorila tiež jedna chovateľka. Zašil jej veterinár fenu po cisaráku jedným stehom, prišil jej maternicu aj s bruchom dokopy. Našli ju mŕtvu a šteňatá v krvi.Celá rodina potom po jej úhyne odchovala maličké na mliečku. Boli v poriadku. Dnes má veterinára z iného chotára a zároveň je to dnes už aj jej osobný priateľ. Najstrašnejšie je, keď uhynie fena a malé ostanú. Je super keď nájdeš náhradnú kojacu fenu, ktorá je dokonca ochotná šťeňatá kŕmiť, aj to som už zažila. Fena mojej priateľky mala zrovna 1 šteniatko, keď jej priniesla iná priateľka po úhyne fenky ( roztrhal jej ju iný pes rovno pred očami pri venčení) 2 šteniatka uhynuli od hladu, 2 sa jej podarilo zachrániť práve prinesením kojacej fenke. Ale museli sme sa nasmiať na nej, lebo hoci to bolo iba zvieratko, chovala sa k tým dvom cudzím ako "správna" macocha. Najprv si obriadzovala svoje vlastné šteniatko a potom pretrpela tie dve cudzie.... NAKONIEC KOJILA EšTE AJ MAčIATKO....Nič si teda nevyčítaj, urobil si všetko, čo bolo v tvojich silách. Možno ani privolaný veterinár by viac neurobil, maximálne by spravil cisársky rez.... Nech sa ti darí a nech ťa neodradia zdanlivé neúspechy. Držím palce, nech sa ti podarí nájsť aj dobrého veterinára, lebo mne sa to doteraz nepodarilo a nech ti tvoja fenka po zotavení robí radosť...
Zuzi
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 20. Júl 2007, 10:01
Bydlisko: Žilina

Poslaťod zabka » 9. Aug 2007, 9:01

Ahojte, je to ľúto, keď šteniatka zomrú, ale niekedy je lepšie, keď je to hneď, ako keĎ sa vytrápite a zomrú v 4 týždni.
Ja mám Yorkshira, rodili sme už 2 krát. Je potrebné sa v tehotensve velmi dobre starat o fenku a naozaj dodržiavať hlavne v druhej polovici viac kľudu a kvalitnú stravu, chcem poradiť všetkým, ktorý majú malé plemeno, posledné 2 týždne, nesmie chodiť fenka po schodoch, hrozí úmrtie plodov, ktoré v matke ostávajú, až do pôrodu. Úhyn plodov je aj v prvých 2 týždňoch, ale tie sa z matky vyplavia.
Podstatné pri pôrode je naozaj podporovať fenku, musí mať pocit, že stojíte pri nej. Čo Vám môže poradiť pre zrýchlenie pôrodu je hneď po vyčistení šteniatka, ho priložiť k ciculi, aby začalo cicať. V čase ďalšieho rodenia šteniatka, treba narodené odobrať , aby ich fena nepridavila, ale zase potom priložiť. My sem rodili prvý krát 2 hodiny 6 šteniatok a druhý krát 1 hodinu 4 šteniatka. Odrodili sme ich sami bez veterinára.
Pri prvom vrhu nám 1 šteniatko zomrelo po dvoch dňoch, keď sa narodili, boli všetky rovnaké a zdravé, až na druhý deň sa mu vracalo mlieko, snažili sme sa aj masírovať aj ho udržiavať v teple ,ale nepomohlo to. Niečo vo vnútry nebolo v poriadku.
Veterínár Vám môže napomôcť tým, že Vám pichne urychľovák.
Podstatné pri šteniatach, pri tom všetkom dokrmovaní a masírovaní, aby vykonalo potrebu, je že nesmie vychladnúť, musíte ho udržiavať stále v teple.
a ešte niečo k veterinárom, nechoďte len k jednému, testujte si ich a o tom , že z ĺudí ťahajú peniaze je každému jasné.
My sme zaplatili pri vyšetrení fenky počas tehotnosti, keď jej bolo zle a veterinár povedal, že nevie postupovať, pokiaľ nezistí, či je tehotná za tehotensky test 800 Sk bez Dph. Pritom fenka bola v polovici gravidity a dalo sa to už nahmatať. Pozor na veterinátov, naozaj si vyberajte dobre, luxusne zariadená ambulancia ešte neznamená, že je odborník.
zabka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 7. Aug 2007, 9:07

Poslaťod michelle » 10. Aug 2007, 15:29

ahoj, je mi ľúto šteniatok a zároveň aj Tvojej vyčerpanej sučky, prvorodičky, ktorú tento pôrod určite neskutočne vyčerpal..(prajem veľa síl)...no a chcela by som sa spýtať, či fenka dostávala počas gravidity/kotnosti dostatočné množstvo vitamínov, potravy..a pod. pretože to je veľmi nevyhnutné, aby sa šteniatka v bruchu matky poriadne vyvinuli a aby boli zdravé, rovnako ako aj suka...ďalej k tomu vyprazdnovaniu sa steniat, viem o tom, ze stenati treba pomáhať vyprázdnit sa, najmä keď je ešte také malé...pretože to robí matka, sučka a tá už mala 6 šteniat, silných, zdravých odhodlaných žiť...mali ste zobrať mokrú handričku a utierať ňou na štenacích pohl. orgánoch a iné, aby urobili svoju potrebu...a aj po najedeni treba masirovat brusko...

a je mi ľúto aj ostatných chovateľov, čo im uhynuli šteniatka či sučky pri pôrode :( je to zvláštne, že vetšina veterinárov nebola ochotná dôjsť domov k rodiacej sučke, je to priam prekvapujúce...ale myslím si, že veterinár mal Vás sám oboznámiť čo ako a prečo robiť pri pôrode...veď to je samozrejmosť, nikto sa so skúsenostiami nenarodil, všetci sa len učíme, a tak bude najlepšie keď urobíme to, že ak budeme mať gravidnu fenku, všetko si dôkladne preštudujeme, trebárs si aj vyvesíme papiere po izbách aby sme na nič nezabudli..tie najhlavnejšie body si vyznačíme...fenku krmime najlepším krmivom a vitamínmi...a snažíme sa jej urobiť to najelpšie pohodlie...

na toto už existuje len jedno príslovie, ale akurát si naň neviem spomenúť, ale ide tam o to, že sa nikdy nemôžeme spoliehať na iných...len na seba...držím palčeky všetkym chovateľom sučiek, ktoré už boli nakryté...nech majú krásne, zdravé, vitálné, života chtivé, podobné štandardu, šteniatka :)
Obrázok užívateľa
michelle
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 1. Jan 2006, 23:45
Bydlisko: Poprad

Ďalší

Späť na O psoch - rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron